Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

CARBON LOGISTIC GIARMATA,TM/RO.


Postări Recomandate

  • 10 months later...
  • 2 weeks later...
  • Members

ptr ladolce vita;

aseara am vorbit cu un coleg de la carbon si omu a zis ca e multumit si are doi ani la ei,se merge la program,mai sint cazuri,rare,cand treci 5-10 minute peste dar plateste firma amenzile,asa ca nu mai posta ce nu stii,iar daca ti iti cauti de lucru ....aici nu vei gasi iar sa fi director.....hmmmm iti trebuie putina scoala,sau ...minte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members
ptr ladolce vita;

aseara am vorbit cu un coleg de la carbon si omu a zis ca e multumit si are doi ani la ei,se merge la program,mai sint cazuri,rare,cand treci 5-10 minute peste dar plateste firma amenzile,asa ca nu mai posta ce nu stii,iar daca ti iti cauti de lucru ....aici nu vei gasi iar sa fi director.....hmmmm iti trebuie putina scoala,sau ...minte.

Colegul de care vb o fi vreun VIP in firma ca realitatea este cu totul alta. De 9x8 egal 720 de km pe zi nu ti-a vorbit? Asta ca medie orara de deplasare. Ca sa o indeplinesti pe strazile din Europa iti pot spune cu sa o faci. Viteza unui camion este de 89 90 km la ora,in urcare e mult inferioara pt ca esti incarcat cu 23 24 de tone dar la vale te vei deplasa cu cat prinde. Si mai sunt multe altele...11ore de condus,magnet,regula celor 20 de secunde samd,nu ai sa vezi pauza de 45 de ore. Noaptea conduci ziua incarci descarci si daca mai ai vreo ora libera poti sa si te odihnesti.Sa nu vorbim de mizeria in care esti nevoit sa traiesti din cauza acelui negru de fum si neincrederea cu care esti tratat .Nu esti decat un SCLAV cu Nr. Bafta pt cei ce nu-i intereseaza aceste detalii si vor doar bani. Daca iti imparti salariul la km care-i faci ai sa iesi doar la 0,7 centi pe km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Hai sa fim seriosi, cateodata mai lipim pentru ca ne plictisim sau ne-am saturat de stat. Oricum tot mai rare sunt firmele care iti cer sa te lipi, amenzi mari ... chiar si parnaie. Ce faci, trebuie sa faci cu cap nu cu risc major si manat de mirajul banilor. Romanii aveau un adagiu: "est modus in rebus" (este o limita la toate). As vrea sa vad o firma care ma da afara ca nu vreau sa folosesc lipitoarea sau sa merg peste program, tare as fi curios. Asta sa scrie in decizia de desfacere a contractului de munca care sa-l prezinte la ITM. Numai ca si noi, soferii ne e frica sa mai facem cate o sesizare pe la birouri, sesizare pe care sa o si inregistram cumva la firma (sa facem dovada ca a ajuns la firma) sau macar sa o trimitem recomandata si cu aviz de primire cand vedem ca sefii ne prea pun multe in cap. Stati linistiti ca ei iti fac tot felul de caracterizari pe care le tin bine si le scot din dosarul tau de personal atunci cand vor sa scape de tine. Cand le spun colegilor prin parcari de astea, imi raspund ca n-are niciun rost sau ca te pui rau cu sefii. Atunci ... politica strutului si plangeti in continuare prin parcari sau aici pe forum. Spor la munca si la bani, drumuri bune si fara controale!

P.S. Am fost jurist intr-o institutie de stat si eram consultat si in probleme de personal. Asta cu cativa ani buni in urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Salut colegii,

Tot vad ca vorbiti de carbon logistic si nu sunteti dumeriti cand de una cand de alta

Eu am lucrat la ei 3 ani si ceva si tot ce pot sa va zic e ca am 20 de ani de munca dar acolo as vrea sa ma intorc

Sunt cea mai serioasa firma la care am lucrat eu vreodata.

Se si munceste dar cine iti da in ziua de azi bani degeaba?

Care are nelamuriri cu ceva poate sa ma contacteze pe privat si bucuros il voi lamurii

In principiu muncesti dar nu te tine agatat cu banii sa stai tot in ceata oare imi iau teapa sau nu?

Dormi linistit pt ca stii ca dupa ce ai terminat munca ai plecat cu banii in buzunar nu " ai de primit"

Ai muncit 2 luni ,ai parcat camionul si ai plecat cu 4000 de euro acasa in buzunar

Adica nu mai ramai ca ai de luat in 14 sau 30 sau ca stai sa vedem ca poate ai ceva amenda sau etc...

Ai parcat te duci la casierie ai luat banu si ai plecat acasa cu ei

Asta daca mai stiti alta firma la fel sa-mi spuneti si mie...

Iar 2300 care mai da acum?

In fine firma e foarte tare masini bune curse faine la aceleasi firme pe care le inveti o data si te duci cu ochii inchisi

Asa ca carcotasii sa se abtina

Firma e foarte tare si cea mai serioasa din cate stiu eu

Salutare si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

bani degeaba nu da nimeni eu iam vazut pe baieti la michelin la cuneo si nu erau negri si nici nu se vaitau uitativa la astia care da 1000 1200 la bani care ai iau astia sa sti ca nu se omoara cum se face la prelati trage prelata da jos diagonale trage cu transpaletu si bani de astia cam putini cu contracte pe romania se lauda si la timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members
bani degeaba nu da nimeni eu iam vazut pe baieti la michelin la cuneo si nu erau negri si nici nu se vaitau uitativa la astia care da 1000 1200 la bani care ai iau astia sa sti ca nu se omoara cum se face la prelati trage prelata da jos diagonale trage cu transpaletu si bani de astia cam putini cu contracte pe romania se lauda si la timp

bani degeaba? du-te tu colegule si vb dupa primele 3 luni de zile. :ymapplause: vezi sa nu ai idei si fara comentarii ca...."zbori" Cat mai putina demnitate posibil...si supravietuiesti celor 19000 de km pe luna. Bafta...

:-bd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
bani degeaba nu da nimeni eu iam vazut pe baieti la michelin la cuneo si nu erau negri si nici nu se vaitau uitativa la astia care da 1000 1200 la bani care ai iau astia sa sti ca nu se omoara cum se face la prelati trage prelata da jos diagonale trage cu transpaletu si bani de astia cam putini cu contracte pe romania se lauda si la timp

bani degeaba? du-te tu colegule si vb dupa primele 3 luni de zile. :ymapplause: vezi sa nu ai idei si fara comentarii ca...."zbori" Cat mai putina demnitate posibil...si supravietuiesti celor 19000 de km pe luna. Bafta...

:-bd

eu lucrez nu sint interesat am vb cu un sofer de la ei am vazut ca sint cite uni disperati de viata sa nu intre alti de ai lor de la ravena primi sau aia de la bartolomei dar nu toti sti cum sint romini sint periculosi cind sint multi intro firma se minca intre ei cred ca asta era nu lam intrebat de ce era asa stresat sau poate lua bani la km cvine stie personaje si personaje

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Cat despre Cuneo doar ai auzit de el...praful de negru de fum e pana la glezne. Asa ca vb cu cineva care a facut locatiile astea.

cauta pe harta si vezi unde este cuneo eu sint din torino si fac containere la cuneo michelin asa ca cuneo lam vazut de mult michelin nu ca alti pe harta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Members

Este filiala RO a Cooperativei Lavoratori Trasporti Ravenna,Italia. Firma din RO este condusa de d-l R.de profesie zootehnist ajuns administrator la societate de transport .Acest domn stie sa calculeze doar asa : 9 ore de condus x90 km / ora = 800 km. Si la finalul discutiei decreteaza :Ar trebui sa ajungi! La finalul celor 9 H conduse ,te suna ,afla ca n-ai ajuns si te ia la intrebari gen...da ce s-o intimplat ?? unde ai stat?? etc.etc.El inca n-a aflat ca prin EU nu esti singur pe autostrazi sau pe rute nationale,ca un camion nu dezvolta 90 km/ora din momentul plecarii de pe loc si nici nu zboara ca sa poti ajunge la destinatie comform calculelor d-lui. Contract de munca nedeterminat nu exista la ei. Esti doar sezonier,pt 3 luni,apoi daca ei cred ca te ridici la nivelul asteptarilor lor iti face contract pr 6 luni,apoi pt 1 an si daca schiopatezi cumva ,te trezesti din nou cu contract pt 3 luni sau te lasa acasa , asa cum le place lor sa spuna. Magnetul este piesa principala ,camionul este secundar si soferul este o piesa fara valoare la ei La incarcari si descarcari este regula sa pui magnetul si esti obligat sa mergi si pe strada la mai toate punctele lor de inc / desc pt ca la angajare d-soara C.te va informa cu glas dulce ca la aceasta firma nu se intrerup pauzele ca se foloseste regula de un minut si bla bla bla. In realitate BATE SAUA SA PRICEAPA IOBAGUL. Adica tre sa stii sa folosesti magnetul.Se munceste ca in lagarele de exterminare , adica ,dupa 9 sau 10 H de condus intri la descarcat in acel iad (punct de descarcare) si timp de 5,8,10 si mai multe ore chiar ,tu soferul esti sub cazan si bati cu un ciocan in peretii cisternei dedesubt sa curga negrul de fum,este descarcare prin cadere,rudimentara,antica si de demult.Daca ramane mizerie in cist,esti dat afara la urm incarcare si normal,esti lasat acasa urgent.Dupa descarcare(pe taho ai pauza dar tu,sofer/sclav esti mort de oboseala) o iei de la capat,pleci la drum ca doar ai facut pauza.Muncesti aprox 300 / 350 ore pe luna,parcurgi in medie 17/18000 km pe luna pt aprox 2100 euro total.Credeti ca se merita sa lucrati in asemenea conditii ??? Periodic angajeaza,pt ca cei care gasesc de munca altundeva,parasesc "pomul laudat".Nu angajeaza decat soferi cu experienta,vorbitori de limbi straine,rezistenti la stres , conditii vitrege si maleabili,daca se poate fara coloana vertebrala.Soferi care doriti sa fiti bogati,mergeti la Carbon Logistic.Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu colegu',nu vrem sa fim bogati in acest mod!!!Si nici nu exista sofer bogat in lume,ci doar corect si bine remunerat!Multumim pt informatii si stai linistit,mai devreme sau mai tarziu vor plati cumva acesti patroni,administratori firme de transport,manageri,etc.Drumuri banoase tuturor si sanatate maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pace Noua...Din intamplare fac parte si eu din echipa Carbon logistic de vreo 7 ani si restul zile..interesante opinii...dar adevarul adevarat despre voi ca oameni si ca profesionisti cand il scrieti? ca in CV sunteti zmei toti ................astept comentarii...

ti-am mai zis si alta data, grija mare la exprimare, nimeni si nimic nu iti da dreptul sa faci caracterizari la altii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members

Buna, domnu Vasile Moldovan, te rog frumos, daca esti amabil si doritor ai vrea sa ne confirmi daca este adevarat ce spun colegi, si daca se procedeaza asa?In caz contrar te rog frumos ai dori sa ne spui cum lucrezi dumneata cu ei ,in sensul pauzelor , orelor de lucru, magnet , descarcari , incarcari si toate celelalte, se pare ca nu esti de acord cu opinia corecta a colegilor, sau esti unul de ai lor, ai celor de la birou cu lugu lugu si cu pupaturi acolo unde toti ne ferim sa facem acest lucru.As fii foarte recunoscator daca ai avea bunavointa si timp sa ne exprimi colaborarea si punctul tau de vedere in legatura cu munca din aceasta minunata logistica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • Members

ptr ladolce vita;

aseara am vorbit cu un coleg de la carbon si omu a zis ca e multumit si are doi ani la ei,se merge la program,mai sint cazuri,rare,cand treci 5-10 minute peste dar plateste firma amenzile,asa ca nu mai posta ce nu stii,iar daca ti iti cauti de lucru ....aici nu vei gasi iar sa fi director.....hmmmm iti trebuie putina scoala,sau ...minte.

Corect. Foarte bine punctat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Angajeaza si incepatori?Cealte conditii ofera?

daca scrie ca trebuie sa ai experienta cum mai intrebi daca angajeaza incepatori?!!!!! Sincer sa fiu nu inteleg cum cititi voi anunturile. Are si numar de telefon daca vrei mai multe relatii. Crezi ca daca toto intrebi pe aici lucruri absurde iti gasesti de munca? Intreaba direct la sursa. E mai comod si mai rapid

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu cer cam mult experienta ? 5 ani ...

toti pun in anunt cerinte mari pentru experienta ca sa aiba de unde sa scada. :D Acuma hai sa fim si noi cinstiti. Chiar ati vrea sa spuna ca nu doresc cu experienta mare?!!!!!!! Fiti seriosi ca si voi daca erati in locul lor tot asa cereati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.