Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Firmele ''SERIOASE''


Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

In legatura cu Waberers Romania cu sediul in Miercurea Ciuc din Judetul Harghita sunt in totalitate de acord cu ce a ce scris - levike -  ’este o firma care isi bate joc de sofer in sensul adevarat al cuvantului ’.

Am lucrat la ei 1 an de zile si am avut ocazia sa vad o firma de ....... mincinosi, hot isi excrocii.

La angajare iti promit marea cu sarea iar dupa acea te iau la roata si te fura in stil barbar.

In legatura cu consumul umbla o vorba pe la Waberers - ca ai lipsa un rezervor de motorina si nici nu ai reusita sa iesi din curtea firnei.

Consumul de motorina este subnormat adica norma de consum data este mai mic de cel dat de fabricantul camionului , hotie pe fata.

Parcul de camioane este vechi iar service-ul camioanelor este sub orice critica.

Exp:

-iti fac ITP ul la camion care are probleme la sitemul de franare si te trimit cu el in cursa,daca iti rupi gatul pe undeva atunci zic  ca soferul e de vina.

In legatura cu bani pentru vigniette povesti, nu le platesc.

Iti spun ca daca ai mafa periculoasa cum ar fi anvelope, electronice etc nu ai voie  sa parchezi numai in parcari pazite (aceste de obicei sunt cu plata) dar nu iti dau bani si nici nu deconteaza chiar daca ai adus bon,  iti zic ca un sofer bun se descurca. (adica plateste din buzunar).

Iar ce a ce a scris colegul guvis  nu are nici o legatura cu realitatea de la Waberes. Adevarul e mult mai trist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Salutare colegi! As dori si eu informatii despre firma Conserva, daca stie cineva ceva concret.

    Multzam faina

maichi

La conserva treburile ...ca peste tot nu stau chiar roz dar nici foarte rau...

Iti dau salariu fix 1034€+7,5 €/100km.Incearca si ei ca oricare sa te forteze la program dar tre sa fi tare pe tine si sa ii refuzi k amenda o platesti tu(eu am platit una destul de frumusik).Transporta pe teritoriul Italiei in exclusivitate Michelin Bridgestone si P&G......deci atentie mare si mult nororc la cursele cu anvelope(tre sa stai sa le numeri k le platesti).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Lucrezi la ei? Am primit o oferta si nu stiu ce sa fac. Nu as da pasarea din mana pe aia de pe gard. Banii macar ti-i dau la timp? Nu te tund la km, motorina ...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

FIRMA SEBA-BC SPEDITION TIMISOARA ATATA TIMP CAT ESTI ANGAJAT LA EI PRIMESTI BANII IN RATE IAR CAND PLECI NU II MAI PRIMESTI DELOC.EU MAI AM DE LUAT 22OO LEI DIN MARTIE SI NIMIC NICI ACUMA,ALT COLEG ARE DE PRIMIT 6000 LEI TOT DIN MARTIE.TRAGETI VOI CONCLUZIILE DIN MESAJ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

SUCEAVA LOGISTIC. la aceasta firma daca nu corespunde km din bord cu cei de pe calculatorul lor platesti km in plus cu 0.40 eurocenti\km.si cum niciodata nu o sa iasa exact,ori mergi cu magnetul ori platesti.pe langa asta,la decont vor cauta la hartiile de paleti sa traga si de acolo ceva la pretul de 15 euro paletul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

atentie la ofertele ptr.Daniel Gustafsson!sunt cele mai mari ****** posibile,si suedezu:daniel&andreea (nevasta-sa,care-i romanca din Iasi)!Deci:primesc oferta ptr.SE de la young&style:firma serioasa suedeza angajeaza soferi romani cu experrienta!salariu de la 2200-2800 euro!top driver 3500-4000 euro!se lucreaza cu respectarea normelor AETR!Trebuie sa aveti card european de sanatate+tot ce tre.unui sofer de tir,inclusiv lb.engleza!imi platesc drumul pina in Jonkoping(130E),ajung acolo si...o noapte "dormim" pe cite 2 scaune de plastic in "drivers room".(eram 2 soferi veniti din Ro.cu acelasi autocar!)siii....a 2a zi era simbata:au inceput sa se adune ceilalti soferi care erau toti romani si au inceput sa ne explice cum stau lucrurile la D.G.:majoritatea din ei mergeau pe DOUA carduri,cine nu avea ,iti era frica sa te uiti pe listarile lui 11,12,chiar si 13 ore conduse zilnic din belsug!sau cardul scos din tahograf,bineinteles daca iti dadea OK D.G.!ce pauza,ce odihna saptaminala?!daca apucau sa doarma 6 ore il prindeau pe D-zeu de-un picior!amenzile toate erau ale soferilor!tot ce se strica la masina era din vina soferului care tre.sa plateasca!injuraturile si tipetele erau  ceva normal pentru D.G.inclusiv ptr.nevasta-sa!eu am avut ghinionul sa fac o infectie si cind i-am spus sa ma duca la doctor ma dat pe poarta afara cu toate ca de-abia mai puteam sa ma tin pe picioare!in schimb daca esti dispus sa lucrezi dupa regulile lui si nu ai nici un ghinion,intradevar poti ajunge sa iei mai mult de 3500E.pentru ca se lucreaza la km:2 coroane suedeze /km si asta era trecuta in contract!daca in schimb erai ghinionist iti riscai viata ptr.NIMIC!multi baieti au lucrat cite o luna si nu au fost platiti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

de firme care nu platesc am mai auzit si am trecut pin o mare parte care le-am vazut ,,laudate,, fratiolr e bine sa avem si o lista neagra dar tare m-ar bucura sa vad si o  lista cu firme care intradevar merg ,respecta angajatul serios la acea lista poate ar fi bun si nr de contact etc            multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

nu se merita !  ce naiba noi suntem roboti? asa sunt patronii! cat esti bun trag pe tine cand te "strici" iti arata poarta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

salutare! fratilor sunt nou pe aici si am citit cateva mesaje despre firmele care promit marea cu sarea si la urma te trezesti ca ai muncit degeaba! ce pot eu sa va zic este ca lucrez la firma Mega Trucking sau poate uni din voi o cunoasteti si sub numele EWALS CARGO CAR, este o firma serioasa, ce iti promite asta primesti adica: ofera 1000 lei pe cartea de munca cu angajare din prima zi cu contract pe Romania, plus diurna de 35 euro la zi asta pe perioada cat esti plecat din tara indiferent de activitatea care o desfasori, marea majoritate a activitati se desfasoara pe comunitate, din cate am inteles eu au nevoe de soferi pe coloana din Germaia unde se efectueaza curse Germania-Italia mai frecvent, singura problema este ca se cere o limba straina pe aceasta coloana ( dispeceri nu sunt romani ) si este nevoe de cunostinte medii : engleza, italiana sau germana pentru comunicare, se lucreaza la program cine depaseste timpi de condus isi plateste amenda in caz ca va fi amendat. Acum sa nu va asteptati ca dispeceri nu vor insista sa sariti din timpi de condus dar asta depinde de voi , astia sunt dispeceri si cu asta se ocupa ei indiferent de firma ( voi sunteti angajati la mega trucking iar dispeceri sunt la ewals doua firme cu raspunderi diferite). In schimb salariul este la timp fara intarzieri iar diurna primiti un avans la inceput cand plecati 600 euro sectionata in 400 cu 200 iar restul se depune pe card dupa 2-3 zile dupa ce ajungeti acas, Se sta pe comunitate 6 saptamani, iar 2 acas. transportul de la locul de munca pana in timisoara unde este firma este asigurat de ei. Firma o gasiti in Timisoara pe strada: Maresal constantin prezan 140. cladirea de mobila integra, sau mai puteti contacta pe dl Florin la nr de telefon: 0040372778406. MULTA BAFTA SI DRUMURI BUNE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salut ! Aveti grija cu firma Contrans din Danemarca Kolding ! http://contrans.dk/  sau Henrik Hansen din Satul Mare unde se fac angajarile pt romani, este aceiasi firma , pe scurt:

-te cheama la ei , in Kolding Danemarca , pe cheltuiala ta , te cazeaza intr un container cu paturi;

-te pune sa lucrezi 1 saptamana de proba pe urma te trimite acasa pe motiv ca nu faci fatza

-te pune sa ti cumperi cardurile  de acces,pt terminalele porturilor din Hamburg , de unde transporta ei containere

-reprosuri consum 22 % cica :))

-Dorin Beres: o persoana care face angajari pt cei din RO , cand ajungi la  firma in Danemarca , nici nu se uita la tine ,te pune sa conduci 56 de ore , pe urma te trimite acasa , invocand tot felul de motive , dupa care la 2,3 zile , isi mai aduce un LOT de soferi , nou veniti din RO; daca nu ma credeti de ceea ce spun , sunati-l sa va convingeti si dvs la nr de tel  004527779904

- 2 saptamani  cat au lucrat alti colegi , au plecat cu coada intre picioare acasa , fiind si NEPLATITI

[ataşament şters de admin din cauza vechimii]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

salut!

Te ia cu fiori cand citesti aici dar vreau sa intreb oare mai exista vreo firma serioasa prin Europa asta eu stiu eventual sa te plateasca la ore si nu la km.Poate vreun coleg sa dea un raspuns mai complet cu careva.Astept raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

SALUT

Ce se intampla?s-a umplut tara de firme care "angajeaza"sa muncesti afara pentru ei.Eu am luat de 2ori plasa,angajat la o firma din Oradea pentru CASCIONE,apoi tot Oradea GALASSINI-fugiti fratilor stati degeaba,decit sa lucrati degeaba si stres. nervi si foame daca nu ai bani de acasa.GALASSINI au nevoie de prosti,angajeaza cu sau fara experienta pentru ca sa te prinde in mana promit multe i-ti da 150euro cand pleci,apoi au grija sa te mai aduca in tara la 2-3luni si atunci urland la ei.Aveti grija si cu cei 150 puteti ramane repede fara ei daca aveti o remorca inmatriculata in it,va da actele in copii si la vama cum poti scapa,eu m-am intors inapoi i-mi cereai 100 dar d-nii ARON i-ti spun mai incearca,DA,ca apoi sa ai surprinderea ca ii dai din salariul tau,frumos,NU? Suntem aici cativa care nu mai plecam,asteptam aici pana maine,daca refuza sa ne dea banii mergem cu o sesizare la ITM,apoi in instanta.

Daca mai sunteti care aveti de luat bani de la GALASSINI veniti maine la ei daca suntem mai multi sa aducem si presa,nu se mai poate sa ne unim sa le dam o lectie sa nu-si mai bata joc de noi.      SA NE UNIM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.