Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

atestat ADR


Postări Recomandate

  • Members

Va salut, am ridicat atestatul adr dar nu sunt lamurit cu cele doua rubrici de pe spate. Examenul l-am dat pentru colete/cisterne/explozibili iar pe spate am doua rubrici:

Cisterne:

1

2

3

4.1,4.2,4.3

5.1,5.2

6.1,6.2

7

8

9

Altele decat cisterne: unde se repeta exact ca la prima rubrica.

vroiam sa va intreb daca este corect, daca din aceste rubrici se reflecta examenele pentru care am dat adr-ul.

Multumesc frumos pentru lamuriri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

certificatul ADR are 2 parti ,pe fata ai trecut numarul certificatului,titulatura ,pina cind e valabil si stinga,dreapta doua coloane cu clasele....una pentru cisterne alta pentru altele decit cisterne....clasele pe care le-ai luat ramin vizibile iar cele pe care nu le ai au casuta neagra........pe cealalta parte ai datele tale personale,cine l-a eliberat si in dreapta la cele doua coloane lasate liber scrie destul de clar...extinderea valabilitatii...adica daca intervin schimbari sa aive unde scrie ce clase ai mai luat ulterior....nu stiu daca a aparut si la ADR tip cartela...daca da si tu ai asa ceva posteaza fata verso stergind datele personale sa nu se vada,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Pai exista doar 2 tipuri cu 13 clase. Tipurile sunt cisterna si colete, iar in ele intra toate clasele. Daca ai bifat acolo ce trebuie, respectiv toate clasele (mai putin 7-Radioactive) atunci e ok.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va multumesc pentru raspunsuri,

Cred ca este un model nou de adr ( pe cele vechi nu le stiu ), pe spate arata ceva de genul acesta:

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.pwpw.pl%2Fvar%2Fglobal%2Fmedia%2Fimages%2Fnews_f34ca3abf6ee63af68d940aa57c23443.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.pwpw.pl%2Fwydarzenia.html%3Flang%3D2&h=502&w=800&tbnid=b0doegtUPikzQM%3A&zoom=1&docid=pdV3YQa9jtpb0M&ei=EXDjU__jBcHXyQP-3oHICw&tbm=isch&ved=0CCcQMygLMAs&iact=rc&uact=3&dur=1390&page=1&start=0&ndsp=25

sa inteleg ca rubrica "other then tanks" inseamna cisterne, cat despre class1 eu am dat examenul pentru explozibili

si se va trece doar in cazul unei eventuale angajari ?, adica se schimba cardul ?

Multumesc anticipat,

PS: cico probabil te referi la cel cartonat, aici nu e cazul este card ca cel de cpi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Stie cineva vre-o firma in romania care transporta adr class 1 si 7 ? Si cine detine atestat adr valabil pt class 1 si 7.

Drumuri bune

Pentru clasa 1 sunt mai multe, Hidroconstrucția Cluj fiind una dintre ele. Oricum, vehiculele destinate transportului substanțelor din clasa 1 sunt vehicule special construite pentru așa ceva (cel pe care-l folosesc aici pe Defileul Jiului e un bătrân ARO). Clasa 1 se poate obține în sistemul public.

Pentru clasa 7 eu unul nu știu nici o firmă la noi în țară. Transportul materialelor radioactive la/ de la Cernavodă, din câte îmi amintesc, a rămas tot în sarcina canadienilor care au construit reactoarele și presupun că se face pe apă și nu pe roți. Clasa 7 nu se poate obține în sistemul public, cum spunea și colegul mai sus, trebuie să fii trimis de către angajator.

Eu dețin clasa 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Kem atestatul pe care il ai e de tip nou, chiar daca e in poloneza[sau asa ceva ] are aceleasi clase care se dau peste tot,deci fara 1 si 7,am spus de ce sunt exceptate aceste clase.

Revenind, gresesti..cisterna este rubrica ''tanks' si cea cu ''other then tanks'' este de fapt altele decit cisterne,mai pe limba noastra colete.

Nu pot oferi un raspuns sigur daca avind clasa 1 ai card separat,in opinia mea trebuie trecute toate clasele pe un singur card,aici ne poate lamuri colegul cri5tian

Firme care transporta produse clasa 1 sunt de regula de la mine,hidrocentrale,armata,demolari.La clasa 7 la radioactive apar si spitalele uneori nu numai Centrala nucleara,asta deoarece sunt unele aparate care lucreaza cu raze,etc...aveti ca exemplu celebrul aparat care face radiografii ..are semnele distinctive si cei care opereaza sunt protejati cu halate speciale,cu placi de plumb de regula[ daca nu ei personal incaperea atunci].

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Am spus ''mai pe limba noastra'',stiu ca termenul corect este ''in cisterne'' si ''altele decit cisterne''..termenul de ADR marfa generala este iar nefolosit,uzual se discuta despre colete si cisterne dar corect denumirile sunt cele 2 spuse de mine mai sus....respectiv cisterne[tanks] si ''altele decit cisterne [onother then tanks]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members
o mica rectificare la comentariul colegului...ADR-ul se da fara clasele 1 [explozive] si 7 [radioactive]...acelea se obtin doar cu autorizatii speciale si doar trimis de firma care lucreaza in domeniu respectiv....

Vad ca postarea ta e noua, deci imi permit sa te corectez ca sa nu mai induci si alte persoane in eroare.

ADR Colete, ADR Cisterna si ADR Clasa I - Explozibili am luat eu sambata trecuta.

Despre clasa 7 de pericol nu cunosc conditiile, insa iti garantez ca EXPLOZIBILII se pot lua fara probleme #-o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si ca tot am corectat pe cineva, vreau sa ma lamureasca cineva in legatura cu o mica problema a mea.

Ok, sambata, 23.08, am dat examen pentru urmatoarele:

CPi Marfa calculator - admis

CPi Marfa chestionar - admis

CPi Marfa Studiu de caz - admis

ADR Colete - admis

ADR Cisterne - admis

ADR Clasa I - Explozibili - admis

Inafara de agabaritic si clasa 7 ADR de pericol (subst radioactive), ce alte atestate ar mai fi supuse examinarii si care sunt transporturile pe care NU le pot efectua?

Va multumesc! Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
ce alte atestate ar mai fi supuse examinarii

Transport persoane (necesită categoria D)

Transport persoane în regim de taxi/închiriere

Coordonator transporturi

Consilier de siguranță

Profesor de legislație

Instructor auto

care sunt transporturile pe care NU le pot efectua?

Transporturi cu mase și/sau dimensiuni depășite, mărfuri periculoase din clasa 7, transport de persoane (de orice natură).

P.S. Pentru autospeciale(macara, deszăpezire, colectare gunoi etc) se fac cursuri separate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 3 months later...
  • Members

Salutări! Din moment ce dețin atât categoriile C+D+E, cât și atestatele Marfă + Persoane CPI, dobândite. anul trecut, aș dori să merg în țară pentru certificatul ADR, voi fi supus doar unei probe teoretice sau și practice? Vă mulțumesc!

Sent from my Vodafone Smart 4 max using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Salutări! Din moment ce dețin atât categoriile C+D+E, cât și atestatele Marfă + Persoane CPI, dobândite. anul trecut, aș dori să merg în țară pentru certificatul ADR, voi fi supus doar unei probe teoretice sau și practice? Vă mulțumesc!

Doar probă teoretică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

certificatul ADR are 2 parti ,pe fata ai trecut numarul certificatului,titulatura ,pina cind e valabil si stinga,dreapta doua coloane cu clasele....una pentru cisterne alta pentru altele decit cisterne....clasele pe care le-ai luat ramin vizibile iar cele pe care nu le ai au casuta neagra........pe cealalta parte ai datele tale personale,cine l-a eliberat si in dreapta la cele doua coloane lasate liber scrie destul de clar...extinderea valabilitatii...adica daca intervin schimbari sa aive unde scrie ce clase ai mai luat ulterior....nu stiu daca a aparut si la ADR tip cartela...daca da si tu ai asa ceva posteaza fata verso stergind datele personale sa nu se vada,

 

Exemplu:

 

Fara clasa 1 si 7.

Atestatul este valabil in toate cele 48 de tari semnatare ale acordului ADR si are o valabilitate de 5 ani.

  • Probă pe calculator curs de bază: test grilă cu 30 de întrebări cu minim 21 de răspunsuri corecte pentru a fi declarat ADMIS.
  • Probă pe calculator specializarea cisterne: test grilă cu 20 de întrebări cu minim 14 răspunsuri corecte pentru a fi declarat ADMIS.
  • Probă pe calculator specializarea clasa 1:  test grilă cu 20 de întrebări cu minim 14 răspunsuri corecte pentru a fi declarat ADMIS.

Q63e4c3t.jpg

 

HyWGW0Yt.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca nu ai vechime si ai scos ADR banii sunt ca si pierduti, macar dupa 5 ani de experienta pe un autotren cu marfa care nu necesita ADR merita sa faci ADR-ul

Eu zic ca desi am atestatul ADR toate clasele mai putin clasa 7,nu se merita sa il platim noi pentru ca dacă ești angajat la o firma și au nevoie de persoană cu atestat ADR o sa iti plătească ei cursurile......poate fi un avantaj la angajare..

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.