Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

S.c. Strada mea srl


Postări Recomandate

  • Members

Din pacate o alta firma de recrutari unde sa promis multe dar bantuie nesiguranta de ati primi bani sau de a lucra in stil italian cu bani la 2-3luni diferenta . Sunt rezervat in a spune multe din cele auzite, dar toate acestea le voi afla pe date de 15 octombrie cand ar trebui sa imi primesc bani sau de a fi amanat pe luna viitoare . Acesta firma am vazut ca au anunt pentru interviu pe data de 18 19 la Brasov pana atunci va salut si revin cu un mesaj pe data de 16 octombrie daca mi-am primit bani sau voi fi in drum spre casa cu speranta ca voi putea fi prezent si eu la Brasov pentru am spune parere in fata celor care vor fi prezenti despre marile promisiuni care nu sau concretizat. Drumuri bune si sa ne ferim de tepe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Este problema ta daca sa mergi sau nu, nu pot sa iti dau asemenea sfat,tu stii de ce esti capabil si cum stii sa te impui. Nu va asteapta nimeni aici sa tina in puf, vei munci la program si vei trai pe bani tai pana la primul salar, asa ca luati-va bani dman drum de mancare ca daca nu faceti foamea. Decizia va apartine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • Members

Buna ziua. Dupa 5 luni de cand colaborez cu aceasta agentie am ajuns la o parere personala, despre ce iti spune ca iti ofera si care e realitatea . Despre contractul de munca acesta va fi pe perioada determinata (nu iti va plati concediul ,se poate dispersa de tine la cel mai mic incovenient sau greseala . Despre plata la interviu iti va spune ca pe 15 ale luni vei avea bani in cont ,cand vei semna contractul vei vedea ca plata se face pe 25 ale luni ,realitatea e ca in primele luni vei primi bani  intre 15 si 25 dupa care vor incepe sa intarzie .Transportul il vei plati singur , parcul auto destul de vechii (unde lucrezi camioanele  euro 4 sunt cele mai noi din parc) si despre programul de condus por sa zic ca a fost respectat. Toate cele bune 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • Members

Am un coleg la strada mea, lucra in Italia pe cisterna, zice ca e ok,

salariu 2000 euro, se incepe cu 1800

se respecta orele, salariul intre 15 si 25 a luni urmatoare

zice ca le-a facut salariul in ro de 7300 ron, ia in cont 5000 lei + 870 euro, n-ar fi rau...

unica problema zice ca firma din italia are la dispecerat un italian care mai ridica tonu, n-are toate grinzile pe casa

aud ca ar angaja si pentru   o firma care face Treviso- Cluj la 1800 euro

are cineva mai multe informatii?

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Am un coleg la strada mea, lucra in Italia pe cisterna, zice ca e ok,

salariu 2000 euro, se incepe cu 1800

se respecta orele, salariul intre 15 si 25 a luni urmatoare

zice ca le-a facut salariul in ro de 7300 ron, ia in cont 5000 lei + 870 euro, n-ar fi rau...

unica problema zice ca firma din italia are la dispecerat un italian care mai ridica tonu, n-are toate grinzile pe casa

aud ca ar angaja si pentru   o firma care face Treviso- Cluj la 1800 euro

are cineva mai multe informatii?

serios ..ar fii super .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am fost la interviu,deci sunt doua oferte,pentru nordul italiei 1600,sau italia germania ,1600 prima luna dupa care 1800,deci cu tot cu salariul in tara ,drumul nu-l platesc?pentru  italia plecarea ar fi pe 04 mai,iar pe italia germania pe la sfarsitul lui mai,

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • Members

buna ...poate cineva sa imi dea si mie niste detalii despre Sc strada mea ....cum sunt conditile de lucru ,cum sunt platiti soferii sau alte informatii.........sunt chemat si eu la interviu ,daca ma puteti ajuta cu niste detalii ...multumesc mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

buna ...poate cineva sa imi dea si mie niste detalii despre Sc strada mea ....cum sunt conditile de lucru ,cum sunt platiti soferii sau alte informatii.........sunt chemat si eu la interviu ,daca ma puteti ajuta cu niste detalii ...multumesc mult

De obicei, strada mea angajeaza pentru Donati Spedition (am scris un topic pe aceasta firma) dar te poate da si la alta firma din Italia sa muncesti ca sofer, depinde unde are loc. Ei nu sunt decat niste intermediari, totul conteaza la cine lucrezi, cu plata sunt ok, adica cu cat te-ai inteles atat iti da dar conteaza mult de firma unde esti. Daca  aia le transmite ca ai facut vreo paguba sau alte minuni iti opreste din bani fara sa te mai intrebe cum si ce ai facut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

De obicei, strada mea angajeaza pentru Donati Spedition (am scris un topic pe aceasta firma) dar te poate da si la alta firma din Italia sa muncesti ca sofer, depinde unde are loc. Ei nu sunt decat niste intermediari, totul conteaza la cine lucrezi, cu plata sunt ok, adica cu cat te-ai inteles atat iti da dar conteaza mult de firma unde esti. Daca  aia le transmite ca ai facut vreo paguba sau alte minuni iti opreste din bani fara sa te mai intrebe cum si ce ai facut

mersi mult pentru informatii...

 

 

pe viitor evita scrierea cu cuvinte prescurtate..pierzi comentariile

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • Members

Pot sa spun si eu ca platesc oarecum la timp dar, nu platesc suma scrisa in contract. Astept sa ma intalnesc sa vad cum mi se va restitui suma de bani ramasa. Sunt si alte metote de a recupera dar de facut un rau e usor de facut. Timpii de condus nu se respecta. Esti fortat si se tipa la tine, Se umbla cu doua randuri de cmr (unul bun si unul fals) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

o intrebare daca nu te superi...

Inainte de a te angaja la aceasta firma ai citit pe forumul nostru despre ea..??...daca nu..e ok...dar daca ai citit si totusi te-ai angajat de ce ai facuto..?

Am pus ambele variante ....vedem care e cea buna....

ps...cu timpii de condus care nu se respecta...soferul face asta...si la o adica tot el plateste...ai observat sper rasturnarea de situatie de la accidentul asta...

https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjwwYmCrcvVAhXqAMAKHYHhCHsQFgglMAA&url=http%3A%2F%2Fjurnalmm.ro%2Frasturnare-de-situatie-in-cazul-accidentului-mortal-de-pe-mesteacan-vezi-ce-a-patit-soferul-vinovat%2F&usg=AFQjCNHqZSVGTEldxjIX-iP-lHLAfy1R4w

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Desi mi sa platit drumul dus intors totusi salarul pe a doua luna mi lau injumatatit ..Strada mia..motivand ba un bec ba ca am facut pana desi firma la care am fost trimis lea dat bani integral ..

 

Cred ca pe a 3 luna nu oi vedea deloc bani de la astia..ei conditionanduma sa merg in continuare sa mai ma pacaleasca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Nu plătesc la timp. Un coleg care era în concediu medical și care era deci plătit de casă de sănătate nu primise inca banii în data de 25 deși în contract e prevăzut 15 - 20 ca data de salariu.  Altui coleg i se oprea banii (700 euro) de la o firma de la care plecase de 4 luni pentru reparația unei remorci și plata unei amenzi  ( de ce nu a oprit în acel moment în luna respectiva? " probabil ca atunci a venit factura după 4 luni" :)) deși a luat o amendă de 400 de euro pentru gabarit depășit la aceiași firmă și a platit-o el iar banii nu i-au fost restituiti ). Transportul nu se face integral te lasă amanet la Cluj și de acolo descurcate. Dacă lucrezi în doi nu te plătește integral deși în contract nu scrie asta ( motiv de a opri din bani). Te înțelegi cu o suma care este prevazuta în contract și îți spune în fata ca nu e adevărat ca sa vorbești cu cel care te-a angajat iar cel care te-a angajat cică lasa ca vorbesc eu si apoi nu îți mai răspunde la telefon. Motive de a nu plati. CONCLUZIA ESTE CA E O MARE ȚEAPĂ. SA LUCREZI GUNOAIEULE DE PATRONI ITALIENI CU ITALIENII LOR SA VAD CUM LUCREAZĂ CU EI. Ca italienii au pauza de masa o ora fără cele de 45 minute, la penele de cauciuc cheamă service, sunt plătiți mult mai bine, iar dările către stat sunt mai mari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.