Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Program de condus , pauze , in viziunea DISPECERILOR DE LA ARCESE


TGV

Postări Recomandate

  • Members

Tot timpul cineva da lectii despre legi, numere de legi si articole, pe astea toate le cunoasteti din amenzile procesate pe perioada vechimii dumneavoastra?

La orice postare trebuie sa dau si explicatii, ca sa nu se interpreteze: " patronul plateste serviciile prestate " , mai exact cu ce nu am dreptate? Soferul este dator sa-si 'tina' programul de condus, repaosurile zilnice si saptamanle, sa asigure marfa, sa anunte biroul daca nu se poate ajunge la o firma la ora programata, etc..... Daca patronul plateste si amenzile , atunci sigur esti " sclav ".

Cand a-ti avut ultimul control adevarat, nu control cu " plicul " inainte ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tot timpul cineva da lectii despre legi, numere de legi si articole, pe astea toate le cunoasteti din amenzile procesate pe perioada vechimii dumneavoastra?

La orice postare trebuie sa dau si explicatii, ca sa nu se interpreteze: " patronul plateste serviciile prestate " , mai exact cu ce nu am dreptate? Soferul este dator sa-si 'tina' programul de condus, repaosurile zilnice si saptamanle, sa asigure marfa, sa anunte biroul daca nu se poate ajunge la o firma la ora programata, etc..... Daca patronul plateste si amenzile , atunci sigur esti " sclav ".

Cand a-ti avut ultimul control adevarat, nu control cu " plicul " inainte ?

 Nu-ti mai raspund ....imi pierd timpul cu tine , si am alte treburi mult mai importante .  De unde nu-i nici D.zeu nu cere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Legea spune ca in cele 24 de ore sa nu depasesti programul de condus.Dupa ce ai terminat programul de condus urmeaza pauza de 9 sau 11 ore minim dar nu specifiva o ora anume cand trebuie luat.

Important este ca dupa ce termini orele de condus sa urmeze obligatoriu pauza de repaus de 9 sau 11 ore minim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Legea spune ca in cele 24 de ore sa nu depasesti programul de condus.Dupa ce ai terminat programul de condus urmeaza pauza de 9 sau 11 ore minim dar nu specifiva o ora anume cand trebuie luat.

Important este ca dupa ce termini orele de condus sa urmeze obligatoriu pauza de repaus de 9 sau 11 ore minim.

da,lucianmarc eu nu am avut probleme cu timpii de condus, important e sa ai 2 pauze de 11 ore intr-o saptamana nu conteaza cand....intr-adeva cand era pe diagrama da, totul se raporta la 24 de ore ca atat era diagrama...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

uite aici 

 

reg 561/2006 zice asa:

Articolul 8

(2) Pe parcursul fiecărei perioade de douăzeci și patru de ore de după perioada de repaus zilnic sau săptămânal, conducătorul auto trebuie să efectueze o nouă perioadă de repaus zilnic.

adica munca soferului si pauza aia sa se incadreze in aceste 24 de ore.

 

pai se incadreaza in 24 de ore ca faci 13  ore de program si 9  de pauza sau 15 si 11 de pauza...nu are nici o importanta...ordinea.

urmareste de la minutul 13:43

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Members

Da stimati colegi foarte corect, amplitudinea si pauza trebuie sa se incadreze in 24 de ore calendaristice dar este subiectiva deoarece la curse lungi aloci aproximativ 10 ore ( condus si pauza de 45' ) si 11 ore somnic de unde dupa cum vedeti dupa 21 de ore incep un nou program. Daca iau ziua calendaristica in considerare, lucrez 13 ore. Daca fac repaosul de 9 ore, lucrez 15 ore intr-o zi calendaristica si culmea ESTE LEGAL !

 

Dispecerul colegului cred ca s-a referit la o amplitudine de 15 ore, nu program de condus, cu alte cuvinte ai 15 ore in care-ti poti efectua 9 ore de condus, modul de exprimare al dispecerului si emotiile colegului au dus la ambiguitati...

 

Amenda in Spania ca nu ai facut decat repaosuri de 9 ore toata saptamana este de doar 401EU, aveti idee cate firme platesc aceasta suma fara probleme fiindca da este foarte mica. Ce poate face soferul in acest caz cand dispecerul ii spune sa faca numai pauze de noua ore?.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Kem, personal nu am inteles expresia " 24 de ore calendaristice..... " . Calendarul nu are nici o legatura cu perioadele de 24 ore sau cu cate programe poti deschide in aceasta perioada, exceptand regula celor 90 de ore. ( aberatii de genul : nu pot sa plec Duminica in cursa, saptamana incepe de Luni / chiar daca orele de condus nu depaseau cele 90 de ore in 2 saptamani consecutive. )

Raspunsul din partea mea la intrebare este simplu: Soferul cauta alta firma. Asta daca nu cumva este platit cu aprox 1000€ / saptamana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna ziua domnilor. Un raspuns pentru colegul KEM: soferul poate sa refuze sa incalce legea. Dispecerul este doar...dispecer, si atat! Adica, cantitate neglijabila in ecuatia aplicarii legislatiei specifice, in vigoare. Permisul de conducere de sofer profesionist, atestatele profesionale, cardul tahograf, sunt proprietatea personala a fiecaruia dintre noi, la volan suntem tot noi. Asa ca, repet: in cazul in care un sofer este solicitat sa incalce legea, acesta are dreptul si posibilitatea sa refuze acest lucru. Iar daca au bani sa plateasca amenzi, inseamna ca au bani sa plateasca si salarii mai bune. P.S.- Colegilor, nu mai dati atata importanta prostiilor debitate de dispeceri. Marea majoritate - circa 80% dintre ei - sunt doar niste ratati, care sau nu au fost in stare sa performeze in calificarile de baza, sau nu au absolut nici o calificare si au esuat in transporturi pe baza de " baiat bun/fata buna, sa manance si el/ea saracul/saraca, o paine ".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.