Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

3 durate conducere zilnica de 10 ore ??


popey2003

Postări Recomandate

  • Moderators

discutia cu programe de 10 ore s-a mai purtat.,atit ca atunci erau 4..acum sunt doar 3....puteti vedea paginile 14,15..si cit mai continua..ca sa observati ce comentarii au fost..cu argumente si contraargumente..sigur va vor ajuta...succes

 

 

http://forums.soferii.ro/index.php?/topic/2592-legal-sau-ilegal/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Salut! Am si eu o problema! Lucrez in echipaj cu sotia, ieri am prelungit amandoi programul la 10 ore, si vreau sa stiu daca ai voie sa prelungesti si a doua zi programul la 10 ore, daca e voie sa faci lucrul asta consecutiv! Pana acum nu am prelungit consecutiv, dar sunt cazuri cand ai nevoie, si aici de obicei gasesc raspunsuri care sa ma lamureasca, si sper ca si acum sa fie cineva care sa poata sa imi raspunda! Multumesc frumos :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Ce e ala ,, program ,, ?? Vali89 ?? 

Ce se ampliaza , mareste , creste , etc e durata de condus  zilnica ( raportata la ziua de munca ) de la durata normala de maxim 9 ore la o durata ampliata de maxim 10 ore   , nu programe , nu ce tampenii visati , unu zice program la zi de munca , unu la durata de condud , altu la o durata de condus  zilnica , altu habar nu are , chiar ma mir , cu atatia termeni cum va intelegeti intre voi 

Insist pe idea de a folosi termeni corecti !!

Articolul 6 Regulamentul 561/2006 CE 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ok, durata de condus zilnica, poate din lejeritate am scris program, si  ca de obicei se intelege, cand am specificat ca e vorba de orele de condus dintr o perioada de condus zilnica ( program pe limba mea ) :) scuze daca te supar, nu de asta am intrebat, ci ca aveam nevoie sa stiu :) multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Va salut! Am o nelamurire...poate ma puteti ajuta...incep programul dupa o pauza de 45 la ora 5 dimineata si merg aprox 4 ore dupa care inchid programul si fac o pauza de 9 intrebarea e dupa pauza asta de 9 ore pot incepe un nou program si sa conduc 9 ore cu pauza de 45 de min aferenta? Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 1 oră, Alexandru29 a spus:

[...] incep programul [...]

Dacă ''programul'' = perioada activităților zilnice și

Acum 1 oră, Alexandru29 a spus:

[...] fac o pauza de 9 [...]

dacă ''pauza de 9'' = repaus zilnic redus, atunci

Acum 1 oră, Alexandru29 a spus:

[...] pot incepe un nou program [...]?

răspunsul ecuației tale este da.

Deși toți înțelegem limbajul de parcare, Mario are dreptate... dacă ești șofer TREBUIE să știi să folosești termenii corecți, CEL PUȚIN în discuțiile de pe forum. Nu te oprește nimeni să folosești în continuare jargonul și abrevierile din parcări (în parcări), în fond vorbim toți aceeași limbă, dar cum forumul promovează și susține (din ce în ce mai insistent) corectitudinea din toate punctele de vedere, acesta va fi ultimul meu răspuns de acest fel. În plus, și mie îmi place să vorbesc în termeni legali, deci singurele programe care le voi mai folosi sunt Discovery Channel și National Geographic.

Editat de cri5tian
Completare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bună ziua. Alexandru, ținând cont de datele furnizate de tine, corect ar fi fost să formulezi cam așa : după efectuarea unui repaus săptămânal normal, conduc circa 4 ore, după care " rasolesc " un repaus zilnic redus, răstimp în care încarc/descarc, completez documentele de transport, mai mut camionul puțin pe " perna electromagnetica ", dacă am timp, pot să si ațipesc puțin în colțul depozitului. După ce am terminat simularea efectuării repausului zilnic redus, pot începe o nouă perioadă de activitate zilnică de 13/15 ore, respectând obligativitatea efectuării pauzei de minimum 45 de minute, între două perioade/sesiuni de conducere de maximum 4h si 30 min fiecare ? Probabil ești puțin derutat că activitatea ta continuă înainte de ora zero, a următoarei zile calendaristice. Eu o să -ti răspund altfel la întrebarea ta : unul dintre rolurile acestui forum - cel puțin eu așa consider - este schimbul de informatii pentru a ne ajuta reciproc să lucrăm corect, nu să simulăm acest lucru. Drumuri bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.