Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestatul ...o gaselnita


oldtrucker

Postări Recomandate

  • Members

  Imi exprim si eu opinia .Asa cum este acum "atestatul" la noi nu este in regula . Sunt de acord cu el dar ar trebui sa poata fi obtinut la orice scoala de soferi profesionisti , ar trebui sa existe doar un examen initial dupa care ar trebui efectuate unele cursuri obligatorii pentru a clarifica in special schimbarile si noutatile aparute . Un drept dobandit nu poate fi retras . E ca si cum la o anumita perioada de timp ne-ar expira diploma de bacalaureat si ar trebui sa sustinem examenul din nou . Tot o "tampenie" este si faptul ca acesta este un card separat . El poate fi trecut pe permisul de conducere. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 1 oră, C_M a spus:

  Imi exprim si eu opinia .Asa cum este acum "atestatul" la noi nu este in regula . Sunt de acord cu el dar ar trebui sa poata fi obtinut la orice scoala de soferi profesionisti , ar trebui sa existe doar un examen initial dupa care ar trebui efectuate unele cursuri obligatorii pentru a clarifica in special schimbarile si noutatile aparute . Un drept dobandit nu poate fi retras . E ca si cum la o anumita perioada de timp ne-ar expira diploma de bacalaureat si ar trebui sa sustinem examenul din nou . Tot o "tampenie" este si faptul ca acesta este un card separat . El poate fi trecut pe permisul de conducere. 

Recent am susținut atestatele. Consider că prin fiecare examinare (la 5 ani) de fapt ne "actualizăm" forțat. Oricum este ok să fim la curent cu noutățile să nu ne usture buzunarul. Deoarece sunt mai multe atestate, clar varianta ok este cu un card pentru fiecare. Iar dacă permisul este pe 10 ani, nu poți avea trecute și atestatele care sunt pe 5 ani (poate sunt luate în perioade diferite). Aaaa că "visez" sa se poata "scana" permisul și să "apară" ce atestate, ce penalizari are titularul....

Editat de alin75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

 Permisul pe 10 ani a fost o eroare "romaneasca" , valabilitatea acestuia este de 5 ani , pe permis trebuie sa se regaseasca valabilitatea fiecarei categorii . Sunt multe lucruri nesincronizate in mai multe state desi avem o legislatie europeana in acest sens . Atentie , valabilitatea nu inseamna ca in cazul atestatului pierderea unui drept dobandit 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ramin la impresia ''gaselnitei''....faci o scoala..un curs...apoi revii din 5 in 5 ani...si platesti...un curs pe care multi il trec ca prin apa...sa fie acolo..Interesul unora este sa faca bani de pe urma soferilor...si ce de bani....Sunt de acord sa fac din cind in cind un curs care sa imi reaminteasca date despre meserie...dar nu platit...si nu facut cum au facut ai nostri...L-au facut pe marfuri generale...apoi cisternele au fost trecute in 2 subcategorii...ca sa fie acolo..urmeaza agabariticele...Asa ca tot sa platesti..si ei sa incaseze....Nu observ un pompier...politist...doctor...profesor...strungar..electrician..si etc..sa faca acest lucru...Un sofer ...da...ca doar e meseria din care se cistiga cel mai bine...inca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu că și începător pot sa nu promovez un atestat strict din vina mea (adică nu am studiat suficient) dar după 5 ani de meserie, îmi este greu sa cred că nu se poate promova. Chiar și dacă nu se promovează "din prima" plătești și dai următoarea săptămână. Problema "apare" dacă ești pe contract și vi sa dai atestatele și poate ai surprize.... 

Eu nu sunt pentru plata eliberării, când așa cum se poate acum verificarea pe ARR după CNP oricine vede ce atestate are X, respectiv de când sunt valabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 3 minute, cico_3504 a spus:

Ramin la impresia ''gaselnitei''....faci o scoala..un curs...apoi revii din 5 in 5 ani...si platesti...un curs pe care multi il trec ca prin apa...sa fie acolo..Interesul unora este sa faca bani de pe urma soferilor...si ce de bani....Sunt de acord sa fac din cind in cind un curs care sa imi reaminteasca date despre meserie...dar nu platit...si nu facut cum au facut ai nostri...L-au facut pe marfuri generale...apoi cisternele au fost trecute in 2 subcategorii...ca sa fie acolo..urmeaza agabariticele...Asa ca tot sa platesti..si ei sa incaseze....Nu observ un pompier...politist...doctor...profesor...strungar..electrician..si etc..sa faca acest lucru...Un sofer ...da...ca doar e meseria din care se cistiga cel mai bine...inca....

Adică să înțeleg că și cei cu vechime "plătesc școlarizare"? Asta da aberație.... Am crezut că cei vechi plătesc direct taxa de examinare ARR!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

 In alte state dupa cinci ani doar participi la cursuri fara a fi examinat , se certifica doar aceasta participare , contravaloarea este suportata de firma in cazul in care esti angajat iar orele iti sunt platite ca si cum si fi lucrat normal daca sunt in timpul programului sau extra, adica in cazul in care acest lucru se intampla sambata te duci la curs gratis si esti platit suplimentar . In opinia mea suna destul de "normal" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

alin75 nu vorbeam daca se poate promova..sau nu...discutam despre faptul ca acest atestat trebuie facut periodic si platit..tot periodic...pentru a intra mai multi bani in buzunarele unora au fost create si subcategorii nu era de ajuns o singura categorie..''cisterne''..au fost create 2...colete si cisterne...nu era profitabil sa platesti doar un curs..transport ADR de exemplu..Pentru incepatori apare titulatura de CPI...dupa aceea urmatorele vor  fi CPC...important este ca esti obligat sa platesti periodic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Și nepromovarea este o problema. Parcă la sala pe baza aceleași chitanțe poți susține examenul de 3 ori, apoi se plătește mai mult (poate greșesc, dar scriu din ce-mi amintesc că citeam pe afișele de pe pereți când așteptam să dau sala), pe când aici o chitanță=o examinare! 

Lucrurile pot fi mult simplificate, nu se dorește special pentru a intra niște bani în contul ARR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sunt de acord cu voi; din pacate, gaselnita... "negaselnita", nu avem de ales - nu putem sofa cu o remuneratie decenta fara atestat. dar daca tot se da un ban, macar sa se ia din prima. si acum e mai usor, ca gasesti informatia online. eu m-am pregatit rezolvand reste online pe http://arr.i-drpciv.ro/ cred ca am mai recomandat site-ul si cu alte ocazii - pentru ca mi se pare cel mai complex ca informatie si optiuni, chiar util. si inca o chestie faina, e ca se pot verifica rezultatele la examene online pe site-ul ARR: http://www.arr.ro/arr_doc_237_rezultate-examene-sustinute_pg_0.htm cautarea se face dupa CNP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 10.05.2016 la 12:06, roncan a spus:

oldtrucker ai perfecta dreptate in ceea ce priveste atestatul . Am condus in Canada si nu am avut nevoie de nici un atestat . Permisul de conducere si atit ..

care permis de conducere , pentru truck...se da examen din nou ... detalliaza corect  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.