Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

GREVA!!!


damoncarter2004

Postări Recomandate

  • Members

Buna seara domnilor, colegilor. Am urmarit disputa legata de sindicate - pe alocuri, constructiva -, si cu permisiunea dumneavoastra doresc sa adaug cateva lucruri. Personal nu sunt membru de sindicat - desi doresc sa fiu - pentru ca nu sunt lamurit, cum un sindicat - in speta SLT - ma reprezinta pe mine, sofer profesionist ROMAN, cetatean ROMAN, indiferent de tara/compania in care lucrez. Desi accesez periodic pagina oficiala a sindicatului SLT,  informatii concrete care sa-mi clarifice unele aspecte, nu am gasit. Activitatea SLT seamana mai mult cu cea a unui cabinet de avocatura specializat in reprezentarea unei parti din Industria Transporturilor - cealalta parte este deja reprezentata, nu dau nume, nu vreau sa-i fac reclama. Desi unele probleme au mai fost dezbatute si in subiectul " Sindicate ", nimeni din conducerea nominalizata pe pagina oficiala, nu a catadicsit sa participe la o discutie, aici pe forum, care sa lamureasca aceste aspecte - doar colegul MIT se zbate, sa faca ceva. Nu cred ca cei din conducerea SLT nu stiu de existenta acestui forum, si nu vreau sa cred ca nu sunt interesati de membrii acestui forum. Vreau sa punctez cateva lucruri. Ca sa intruneasca conditiile legale de reprezentabilitate ( atentie, nu de functionare ! ) un sindicat trebuie sa intruneasca 50% din numarul angajatilor. O chichita legala bazata pe principiul " divide et impera ". Noul Cod al Muncii, care ne promitea " flexibilitate " si " lapte si miere " este o lege facuta la comanda a doua organizatii: Consiliul Investitorilor Straini si Camera de Comert Americana in Romania. Cu forma actuala nu au fost de acord nici sindicatele si nici - culmea ! - asociatiile patronale din Romania - aici nu ma refer la multinationalele sau " sediile sociale " din Romania. De ce a fost totusi posibila adoptarea acestei legi in forma actuala? Pentru ca au vrut sa rezolve in cadrul " elitei decizionale ", nu au tinut seama de avantajul ca " jucau acasa " si aveau la dispozitie o armata de " Tilica ", care condusi/ indrumati cum trebuie, pot face diferenta. Referitor la exemplul cu gratarul, situatia poate evolua si altfel: in timp ce se pregateste gratarul, apare si domnul X, domnul Y, domnul Z, care vor sa faca si ei gratar. Pentru ca sunt " domni ", vor sa-i faca sa plece pe cei ce fac deja gratar, inclusiv Vasile si Ion. E momentul cand Tilica trebuie determinat sa se implice si el, nu sa fie ignorat, cu atat mai putin apostrofat !!! Pentru ca este nevoie si de el ! Parafrazand personajul Lapusneanu,  " Tilici, dar multi ! ". Un sindicat trebuie sa-l transforme pe Tilica in Vasile si Ion. Sociologic vorbind, o organizatie se dezvolta/creste in progresie geometrica pe baza exemplului fizic, concret ( altfel spus, vorbim de efectul de turma ). Aceasta este abordarea problemelor de catre sindicat. Am mai discutat acest aspect cu colegul MIT: nu poti obtine rezultate de masa, luptand cu fiecare caz particular in parte. Sistemul juridic european nu este bazat pe notiunea de precedent, precum in SUA. Poti prezenta in instanta exemple de practica judiciara, dar nu este obligatoriu sa se tina seama de ele - in afara cazului cand este vorba de o hotarare CEDO. Altfel spus, de fiecare data o iei de la capat, risipind timp si energie, in loc sa schimbi sistemul care genereaza problemele. " Tiliceste " spus, in loc sa tai cu coasa, rupi fir cu fir. Pentru ca vorbim de SLT, aici, pe forum, au fost lansate invitatii pentru inscrierea in sindicat, nu pentru constituirea unui sindicat - diferenta fundamentala ! Cand inviti pe cineva sa participe la ceva,  trebuie sa explici pe intelesul fiecaruia despre ce este vorba. Cel putin,  cat sa convingi ca se face ceva, nu ca se simuleaza ca se face ceva. Ca o remarca personala: foarte multi dintre soferii cu care vorbesc, nici macar nu au auzit de un sindicat al soferilor. Ceea ce am scris, sper sa nu fie luat drept critica. Sper ca lucrurile sa evolueze pozitiv, incat sa ma gandesc cu parere de rau, ca nu m-am inscris mai devreme. Drumuri bune. fara autoritati " luate pe nepregatite " !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am vazut doar cum tu si cu celalalt va bateti cu pumnul in piept care e mai tare...nimic folositor..nu am avut rabdare si chef sa citesc tot pentru ca discutiile au cam deviat la un moment dat si va intepati unul pe celalalt...

continua sa folosesti prescurtari si scriere chat si sigur ''te voi intepa''... :-B  :-B 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.