Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sofer Autobuz Anglia


Cristi1688

Postări Recomandate

  • Members

Salut,de ceva timp am vazut pe mai multe site-uri oferte de angajare ca sofer pe autobuz in Anglia,in care se spune ca angajeaza si soferi fara experienta dar care vorbesc bine limba engleza. De asemenea din ce am inteles eu din anunturi nu se cere nici atestat transport persoane deoarece firma angajatoare ofera timp de 2 saptamani un curs de pregatire PCV (Passenger Carrying Vehicles) As vrea sa stiu daca a plecat cineva la munca in Anglia aplicand la aceste oferte si cum au decurs testele? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salut.Se cere atestat,cursul de pregatire e sa te obisnuiesti cu volan pe partea dreapta,plus ce trebuie sa mai sti.

Din Bucuresti au plecat 200 de soferi,uni sau intors,nu este asa usor,la Londra trebuie si ceva soferie sa sti ca orasul

este aglomerat,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

'' Don’t worry if you have never driven a bus before – we can train you.   We employ a team of professional instructors who have many years experience in helping people through the process of learning to drive a bus.  Once you have passed your test you will also gain a nationally recognised qualification in Customer Service, awarded by the Business & Technology Education Council (BTEC) as well as a PCV Certificate of Professional Competence (CPC)''.

 

Deci nu trebuie atestat,trebuie doar  sa stii limba engleza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La interviu sunt 6 intrebari cu semen circulatie din Anglia se cere copie permis si atestat

iti trebuie si CV in engleza si daca  treci interviul o sa ai nevoie si de cazier auto.in

Bucuresti la Hotel Cismigiu se tine interviul.Engleza se cere scris vorbit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Bine stefy_726, cum spui tu este usor. Nu cred ca a fi incepator si chiar daca stii limba Engleza te si recruteaza. 

Cine organizeaza aceste interviuri si cand ?  Sincer m-ar interesa.   Daca imi poti da mai multe detalii

iti dau o adresa de email; adygna1964(a)gmail.com.  Recruterul este roman sau englez ?.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

"Don’t worry if you have never driven a bus before" - asta a fost cea mai tare :) Nu va mai luati dupa toate prostiile,luati direct legatura cu angajatorul si discutatii in amanunte.Londra e destul de aglomerata,de la intrare in londra pana in centrul londrei (punct reper - vitoria station -> zona dartford faci doua ore) iar legat de engleza...daca nu stii nu ai ce cauta,iar daca n-ai fost niciodata in londra nu va fi asa "roz" (cel putin cu camionul),sunt lucrari zilnice,mai inchide cate un drum si  daca nu stii,te invarti de te plictisesti,daca ai gps bun cu tmc poate ai noroc.Legat de autobuzele lor (alea rosii si urate) sunt usoare de condus,la dimensiuni sunt scurte,cea ce n-ai probleme la viraje pe strazi,iar cu inaltimea nu-i problema,cred ca ar reusi orice incepator de bus care a mai condus si stie engleza (nivel mediu)

Editat de cosmen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Am mers de multe ori prin UK cu autobuzul , dar daca e cu volan  pe dreapta e nasol tare .... de ce nu ne spuneti firma sa aplicam si noi ?

Ce probleme au fost in UK ? de au venit  acasa soferii ? Va cer detalii ca sa se duca lumea de aiurea sa cheltuie bani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

mik23n2...daca imi aduc bine aminte tu ai mai fost plecat in uk la o firma cu autobuze si ai renuntat...daca e incorecta amintirea mea imi cer scuze..

Oricum revenind la tema ..multi renunta datorita la doua lucruri in principal.

   .=1= nu se adapteaza la conducerea cu volan pe dreapta

    =2= nu se adapteaza la regulile lor,cele legate de tot ceea ce faci la munca..gen protectia muncii,cum trebuie sa te comporti..cum trebuie sa mergi,

In rest nu e o problema..iti spun eu...nu trebuie sa te dai ''smecher'' in trafic sau comportament..mergi corect si fara sa alergi, multi uita ca aici pe uk plata se face la ORA.. nu la kilometru sau traseu..Londra are foarte multe camere de supraveghere asa ca nu e nevoie sa fie un politist pe strada ca sa te amendeze daca gresesti..vine poza cu informarea si te duci singur sa platesti sau sa dai carnetul la politie..

mai e si posibilitatea ca prin polonezi sa nu fii multumit de conditii dupa ce ajungi in anglia..adica la plecare aflind ce ti se ofera sa ti se para supersalariu...si dupa ce ajungi acolo sa vezi ca se poate si mai bine..si atunci incerci sa te descurci singur..uitind ce ai semnat pe vreun contract...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

foarte putin..ca un spalator de masini la ''negru''...inseamna ca stii care ar trebui sa fie conditiile bune..poti pune intrebari corecte angajatorului si afla raspunsul..nu e nevoie sa mai pleci aiurea...pleci sau nu pleci la sigur acum..doar daca iti convin conditiile..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Din perioada august 2014 o parte din firmele de autobuze din uk au început sa caute șoferi cu ceva cunoștințe de engleza( 60%). Va spun experienta nu prea contează, ci doar nivelul de limba engleza. Te învăța ei sa conduci in perioada de training. In rest ce sa va spun, sunt aici din aprilie 2015, m- am adaptat, lucrez 5 zile pe saptamina cate 8 sau maxim 10 h pe zi, iar daca au nevoie te cheamă suplimentar - over time. De regula au nevoie. Salariul variază de la firma la firma la firma intre 1600 si 2000 lire cu over time cu tot. Cheltuieli Londra: 500 lire camera single sau 650 dubla. Mâncare plus telefoane in jur de 200 lire. Așa ca faceți calcule. Nu am pus in calcul țigările pentru fumători.

 

 

 

 

 

renunta sa scrii prescurtat,vei pierde comentariile

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Bun si sa incep asa:

 

Sunt sofer pe autobuz in Londra, am venit ca musca fara cap (adica fara sa stiu ce inseamna londra cu adevarat am stiut doar ce am vazut si eu la TV). Sincer nu as fi vrut sa scriu asta pentru ca am o parere fff proasta despre romani inclusiv despre mine. Am vazut ce fel de tactici si ce usor picam in plasa agentiilor si companiilor mari din Londra care te pacalesc de numai stii pe ce planeta esti si sa incep pataniile mele care desigur ca o sa le patiti si voi daca o sa va hotarati sa ascultati Televizoru si alti prosti care va sfatuiesc de bine

 

1. Londra e cea mai jegoasa capitala din EU statisticile vorbesc cei mai multi TBC-isti in Londra sunt. Brains consulting o sa va aduca aici o sa va cazeze la un HOSTEL (nu e tot una cu hotel) in care o sa va manance sobolanii noaptea, dormiti 6-7 in camera daca nu chiar mai multi in paturi supra etajate, trebuie sa mirosi basinile si picioarele altora, sa stai la coada daca vrei sa te duci la WC si in caz ca e urgenta dai drumu pe tine ca deh e coada. Hostelul este peste strada de garajul unde o sa fiti instruiti sa fiti soferi pe autobuz deci nu e departe. Cazare nu o sa platiti pentru acest " lux " 2 saptamini. Dupa 2 saptamini o sa platiti 80 lire pe saptamina.

 

2. Compania Metroline va plateste timp de 4 saptamini cate 230 lire pe saptamina din care o sa va ia timp de 25 saptamini (in cazul in care ramai ca sofer la ei) 20 de lire / sapamina din salariu pentru training. Dupa 4 saptamini de training o sa fiti in serviciu in care esti platit normal ca toti soferii adica media 80 lire / zi. Am muncit si 7 zile din 7 si am castigat 560 de lire in saptamina aceea. Repet nu se poate sa castigi mai mult de 80 de lire pe zii pentru ca taxele sunt enorm de mari si iti sunt oprite din salariu. La training o sa vina Union si Transport friendly o sa va puna sa semnati cu ei si o sa va mai ia inca 10 lire saptaminal din salariu deci ramai cu 70 lire pe zii in mana. dupa un timp o sa mai apara alte firme din astea care te asigura de nu stiu ce si iti mai ia inca 10 si mai ramai cu 60 lire pe zii. 

 

3. Cheltuiala trebuie luata in calcul foare serios. platesti 400 Lire lunar sa ai o camera mica jegoasa si sa mai stai cu nu stiu  ce imputiti in casa si lasa rahatul intins pe WC ca nu stiu sa il curete, sa faci baie in dusul/cada in care au facut ei si doamne fereste poate iei vreo ciuperca sau cine stie ce si desigur sa nu uitam sobolanii care sunt nelipsiti din Londra. Degeaba i-a dat foc Nero Londrei ca nu au scapat de jeg :)) asta sa mai radem. un sandwich la subway costa 5 Lire sau daca vrei sa mananci mai multa paine goala sunt cu 2-3 lire. Daca iti cumperi sa gatesti acasa te va costa cam 50-60 lire saptaminal. un pachet de Kent romanesc la magazin romanesc costa 5 lire. 

 

4. Autobuzele sunt automate, rable toate cand dai intr-o groapa ti se opreste inima de sperietura, scaunul soferului e rigid nu e pe perna de aer sau orice alta suspensie dupa 3 luni nu iti mai simti picioarele (cazul meu), soferii vechi cu experienta stiu ce inseamna scaunul soferului si ce o sa patesti daca, colana vertebrala iti absoarbe toate socurile din sosea.

 

Ca sa inchiei scurt si sa nu va doara ochii de la atat de mult citit CINE NU CREDE CE AM SCRIS AICI IL INVIT CU CEA MAI MARE PLACERE SA VINA LA LONDRA SA DEVINA SOFER PE AUTOBUZ SI MULTA BAFTA DRAGI COMPATRIOTI. 

 

PS: englezii sunt rasisti din cale afara sper sa va descurcati cu ei

 

Bafta

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

e ok,pe viitor fi in continaure patriot dar scrie cind esti treaz...e mult mai frumos asa... O:-) 

le poti spune mult mai multe...chestia pe care o uita multi insa este de baza totusi..EI ACCEPTA....

 

ps

offtopic..exact aceasta discutie am purtat-o cu unul saptamina trecuta..ca stau 3 intr-o camera  si trebuie sa ii suporte pe ceilalti cu diferite probleme...

I-am zis sa se mute singur...dar de...raspunsul lui...''pai sa platesc eu singur  tot ''...asa ca..intelegi restul..e doar un exemplu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • Members

Salutare. Gandindu-ma sa plec din Romania si avand in vedere ca stiu ceva engleza, m-am orientat sa plec in UK. Mi-am luat C,D,E si toate atestatele, CPI marfa, CPI persoane, ADR marfa, ADR cisterna, Agabaritic. Apoi am cautat pe net si am aplicat la o firma din Uk din sud. M-au sunat si am stabilit apoi ca ne vom vedea la Brasov, ei au venit sa recruteze din Romania. Cum v-am scris mai sus eu nu am habar sa merg cu autobuzul. Am mers, daca se poate zice asa, cat am facut scoala, la examenul cu politia si la examenul cu ARR-ul. In total banuiesc ca undeva la 12 ore, deci habar nu am. Bun, am mers la Brasov la interviu unde au venit cei din UK. Au fost 2 zile de interviuri, sambata si duminica. Eu am fost sambata, au zis ca ma anunta in caz ca ma calific. M-au sunat duminica seara sa imi zica ca eu am iesit al 9-lea, foarte strans cu locul 8 si ca daca nu ma supar ma trec pe o lista de asteptare si daca vreunul dintre cei 8 renunta eu sunt urmatorul sau daca mai au nevoie in Uk ma cheama. Am zis ca e firesc sa nu ma angajeze din lipsa de experienta, dar azi m-au sunat si mi-au trimis actele pe mail sa le semnez si sa imi iau bilet de avoin ca pe 14 ian 2016 sa fiu in uk si de pe 18 sa ne apucam de 2 saptamani de training. Deci nu angajeaza neaparat numai cu experienta. Ca si conditii, 40 de ore de munca pe saptamana, platite cu 9,6 GBP/ora. Chiraia pentru o camera dintr-o casa cu 4 camere esteb de 100 GBP pe saptamana, au gasit ei chiria asta. E o perioada de proba de 6 luni si apoi fiecare isi cauta ce chirie vrea. Dupa 3 luni ai si participare la pensie, in astea 6 luni se plateste salariul saptamanal si apoi lunar in ultima vineri. Deci asa grosso modo ramai cu 918 GBP per luna in mana. Putini bani, dar pentru  inceput .... Am inteles ca te cam descurci cu 3-400 GBP sa mananci pe luna. Eu nu fumez :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa este, astia 918 GPB sunt neti, adica ti s-au oprit si taxele si impozitele. Mai e totusi un avantaj ca pleci din Romania cu un contract. Ei se vor ocupa de acte si preschimbari de acte sau macar te vor indruma. Dupa 6 luni dupa ce mai iti dai si un pic drumul la limba si vezi cam cu ce se mananca in UK, poti sa cauti in alta parte, zic si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.