Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Salut!

 

Pentru colegii care vor sa se duca la Urgent Cargus fostul Urgent Curier.

Eu am fost la ei pe la inceputul lunii martie.

 

O sa va spun conditiile in care am avut eu contractul:

-Pe contractul de munca aveam salariul de 1960 de lei....contract vechii 1300 + diurna cursa

-Ofera si bonuri....bonus 25% de noapte + ore suplimentare + bonuri de masa

-Mi-au garantat 2300 lei, dar colegii spunea ca stand plecat mereu (si in weekend) ajungeau pe la 3000-3100 lei...atentie doar cei contracte vechii ajung la bani astia

-Eu am fost angajat pentru curse pe tara.

-Masinile sunt MAN de 7,5, 10 si 12to.

-Cursele se fac numai noaptea. Se pleaca azi se revine poimaine dupa-masa.( depinde de cursa 24/24 sau 36/12 sau 48/48) Cazarea facandu-se la apartamentele companiei. Apartamentele au de toate, numai curatenie nu( aici depinde de sofer si lipsa celor 7 ani). Trebuie musai sa ai asternuturi pentru pat!!

-Nu se respecta programul de conducere de nici un fel. Absolut nici o pauza/repaus nu se efectueaza.( nu toate cursele depasesc programul de condus si pauza )

-Daca pleci in cursa joi sau vineri noapte te intorci acasa abea marti. Se ofera o diurna de 30lei/weekend.....intr-o luna prinzi 2 weekenduri pe locatie dar se plateste cu 85 ron pe weekend

-Un zvon care eu il cred este ca in vara or sa faca disponibilizari in masa, vrand sa contracteze subcontractori (de aici si motivul contractului semnat pe 4 luni - pana fix in vara)....aici ai dreptate deja au venit cativa 

-La inceput o sa fiti sofer de rezerva, o sa circulati in dreapta sau in echipaj pana vi se gaseste o ruta fixa, sau inlocuiti soferi plecat in concediu.

-Programul incepe la 22:00 dar poti pleca si la ora 1:00 din depozit.

-Nici un depozit de al lor nu e organizat.

-Daca ai incarcare de la Sibiu poti avea norocul sa stai si 4-5 ore in rampa, depinde cat de devreme ajungi acolo. Acolo e un depozit central/de sortare.

 

Pe oras nu am facut, stiu doar de la un coleg:

-Lucrezi cu firme.

-Nici aici nu se respecta programul.

-In functie de zona poti ajung acasa si la orele 21-22. Asta pentru ca trebuie sa faci retururi si sa predai banii.

-Salariul este de 1600+bonuri.

-Programul incepe la 11:00

 

Masinile sunt si pe diagrama si pe card. Doar soferii de pe tara au masinile lor, cateodata le mai imprumuta si cei ce fac orasul.

Au si remorci dar de obicei le folosesc cei vechi, care fac mai multe orase intr-o noapte.

Au un singur cap tractor + semiremorca si nu angajeaza pe el.

 

Am uitat: Garajul/depozitul se afla in Bragadiru.....poate la Magurele.

Interviul o sa il sustineti cu, Corina. Care nu stie foarte multe despre ce urmeaza sa faceti.

Editat de likka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.