Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

salutare

si bine v-am regasit :)

 

am primit de curand un pont de la cineva si vreau sa ma angajez,normal tot ca sofer , la o firma de exploatare forestiera si as vrea mai inainte sa aflu cateva informatii despre firma respectiva

am facut o cautare pe google dar as vrea sa mai caut si altfel si as vrea sa stiu voi daca vreti sa gasiti informatii relevante despre firme unde le cautati ?

mai mult pe internet si pe forumuri ca asta sau prin ziare sau daca aveti alte idei?

 

va multumesc, sper sa ma ajutati cu informatii ca nu mai stiu cum sa caut si e cam urgent :-B

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

CE anume vrei să afli? Informații exacte și publice despre o firmă sunt puține și majoritatea cu caracter fiscal (balanță fiscală, ultima depunere, starea de activitate, număr de angajați și cam atât)...

Codul Muncii prevede parcurgerea unei etape premergătoare angajării (se numește informare) precum și dreptul la asistență în momentul angajării. Acea etapă de informare exact asta presupune, prezentarea dispozițiilor din fișa postului și negocierea acestora. Iar dreptul la asistență îți permite să fii ajutat de un avocat/jurist/reprezentant sindical/reprezentant al unei companii de aisgurări/frate/tată/vecinul de la 3 etc etc.

Folosește-ți aceste drepturi, în fond, cum afli cel mai bine ce te interesează dacă nu prin discuție directă?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pai.... asta am vazut si eu, dar NU balanta fiscala sau altele de genul asta ma intereseaza...

si nici nu pot sa intreb direct la firma daca e totul ok si se poarta frumos cu angajatii si platesc la timp si altele de genul asta... ;))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

si nici nu pot sa intreb direct la firma daca e totul ok si se poarta frumos cu angajatii si platesc la timp si altele de genul asta... ;))

De ce să nu poți?

Uite exemple de întrebări și cereri:

  • ''Aș dori să știu dacă au fost întârzieri la plata salariilor și dacă da, din ce motive?''
  • ''S-a insinuat folosirea de mijloace ilegale asupra aparatelor taho? Cât de des?''
  • ''Aveți reclamații din partea șoferilor despre comportament necivilizat/jignitor al disponentului? Ce măsură ați luat în această privință?''
  • ''Aș dori o copie a R.O.F.-ului''
  • ''Calcularea și organizarea timpului de muncă/odihnă este strict sarcina mea. Sunteți de acord?''

Căutatul și ascultatul de zvonuri/povești și alte asemenea nu îți poate garanta nimic. Ori taci mâlc și dai din cap aprobator la momentul angajării, cu riscul de a reveni pe forum înjurând angajatorul că e nesimțit, ori te prezinți cu fruntea sus și stați de vorbă omenește și decizi în deplină cunoștință de cauză.

Adevărul este că o coloană vertebrală țeapănă e un handicap pentru unii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca intrebi la firma cum se poarta cu soferii sau alte chestii de astea, in cel mai fericit caz or sa spuna ca esti un ciudat...

chiar crezi ca iti zice cineva adevarul? il vezi tu pe vreun patron sa iti spuna: eh, ma port cam naspa cu soferii, dar... (si iti baga un motiv)

de asta as vrea parerea altcuiva... adica, mai precis, cum ziceam, care surse ar fi mai de incredere...

Editat de a(u)di
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Tu încă mai crezi că Moș Crăciun există?

Nu vezi că pe forum apare unu' și începe să-și verse oful (''colegilor, fiți atenți că e țapă'', ''te fură la bani'', ''magnet la greu'' etc etc etc) și imediat apare altu' și zice că nu-i așa, sau descrie ce-a făcut ăsta de-i înjură...

Să fim serioși... Nu există transportator a cărui conducere să angajeze oameni doar ca să-și bată joc de ei, de asta sunt sigur. În 99,9% din cazuri, dacă tu îți faci treaba ca un adevărat profesionist cel mai probabil că patronul nici n-o să te bage în seamă... cel puțin aparent. Își va freca mâinile mulțumit de performanțele tale, o să se asigure că nu ai motive să pleci de la el și cam atât.

Dacă EȘTI șofer profesionist du-te și negociază-ți condițiile în care vei munci și lasă ascultatul pe la colțuri și poveștile unora și altora. Crede-mă, nu patronii sunt cei mai răi în meseria asta...

Încă ceva... nu se rezumă totul la patron, de multe ori e doar proprietarul/administratorul unei firme de transport și al mașinilor. Casele de expediții, coordonatorii și chiar clienții deserviți pot să-ți creeze ție ca șofer niște probleme care nu au nici o legătură cu patronul. Și în fața ăstora doar comportamentul de adevărat șofer profesionist contează.

Părerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.