Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cite perioade ?


Postări Recomandate

  • Moderators

Mihai,cind am spus ''caut'' ...caut...am zis ca si doresc opinia la 2 echipaje....intimplator zilele astea nu am dat de ei...DACA TREC 2-3 SAPTAMINI NU INSEAMNA CA O DAU LA INTORS..sau ca ma feresc...eu ies ...merg 1-2 ore si ma opresc la vreun depozit.....stau ce stau...ma intorc si gata..au trecut 10-15 ore..nu sunt nevoit sa alerg mult...intru in serviceuri sau la baza lor de linga mine..daca ii gasesc stau de vorba..dar daca nu ii vad nu am cum spune opinia lor...deci mai asteapta te rog...eu nu uit...ce zic...

 

apoi..Mario...de ce crezi ca s-a dat in ro o noua lege..ca sa specifice clar cu pauza de 48 ore....nu din aceiasi cauza..?? VA INTRA DUPA PUBLICARE IN MONITOR IN VIGOARE...DAR a fost data special pentru a clarifica o problema care era speculata de patronii romani...asa e si aici..la aceasta discutie...se speculeaza regulamentul....lipsa unor lucruri spuse clar...deoarece legiuitorul credea ca se intelege clar ce a zis...

Cit despre controale...ar fi bine sa posteze cineva care face 7 programe de conducere intre 2 perioade de repaos saptaminal dar cu bon stampilat de control de la unguri..nu de la francezi..spanioli...germani...

Aveti amindoi destula experienta si ca exemplu va dau cursele expres...unde e ilegal ce fac ei dar la controale pe comunitate..sunt acceptate in general sau trecute cu vederea...Nu vreau sa dau aici idei si altora dar sper ca stiti la ce ma refer...asa ca...sincer...revin...cu opinia oficiala...pina atunci ma abtin...fiecare merge cum vrea...dar nu spuneti unuia care nu speculeaza regulamentul ca face aberatii sau ca trebuie sa ia pixul sa reinvete..acel om din pacate a invatat si a invatat sa mearga corect..nu a invatat sa speculeze erorile din 561...Opinia mea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

 nu v-ati pus oare intrebarea de ce englezii francezii germanii nu fac la fel.. ??? numai romanii...mai sa fie... O:-)  O:-)

 

 

 

ma repet..e o expunere de opinii separate..nu de atac la vreo persoana..discutam in contradictoriu pe o anumita problema...ca sa nu se inteleaga altceva... :ymapplause:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

In Ue intre doua repausuri saptamanale ,in 6 perioade x24 h , respectand timpii de munca si odihna zilnica , raportati la zile de munca , nu calendaristice se pot face cate zile de munca poti , clar mai mult de 6 , prin optimizarea maxima , ceea ce nu-ii o problema , se evita manipularile . recordul meu e de 9 !

Hai sa lasam la o parte amabilitatea sau comoditatea agentilor , ca nu acestea sunt puncte determinante legal \ ilegal, corect \ incorect , ci litera legii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Am o prima opinie,mai astept si a 2a dupa cum am spus,

 

 

Pe urma....de dragul dezbateriii..Nu te contrazici singur referindute la articolul de mai sus..?

 48 ore/saptamana = 4 zile munca a 12 ore (maximum)/zi .[sau 6x8 ore=ceea ce nu prea iese la noi]

In ziua de munca stim ca intra toate activitatile de la ora la care ai inceput programul pana ai inchis activitatea , dupa care trebuie sa faci repaos !

Acolo cred ca se precizeaza clar ca ziua de munca se considera 24 ore ! 

Si atunci..cum ajungeti la 7-9 programe intr-o saptamina....??  Sau problema se pune cum ne cade noua mai bine...saptamina asta zic asa..saptamina viitoare o schimb ca la ...stiti orasul din proverb,  in fine..astept si ultima opinie apoi raspund la chestia cu perioadele,ca sa nu le amestecam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

cico nu amesteca una cu alta , sunt regumamente paralele , dar se pot incadra unu cu altu .

am subliniat mai sus , zi de munca , nu zi calendaristica , adica munca plus repaus zilnic , poate sa fie si 12 h si 19 h , dar maxim 24 .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

pai si eu ce zic...le amestecati dupa cum bate vintul...sau nu inteleg eu corect..?? ori e alba ..ori e neagra..gri nu prea am acceptat niciodata

le inbinam pina ies neinbinate :ymapplause:  :ymapplause:  :ymapplause:

cum poate ziua ta de munca,nu calendaristica dupa cum ai spus si tu, sa devina 7 zile de munca [vorbim de soferie] cind tu ai voie maxim 6...

In fine,ma abtin pina la a 2a opinie vosa si atunci postez si ulterior din partea mea consider inchis subiectul,tot 2 opinii vom avea.. :ymapplause:  :ymapplause:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

incurci zilele de munca cu perioadele , se cere un alt repaus dupa maxima 6 perioade a24 h , dar asta ca un calcul primar , aparte de cel al zilelor de munca , o zi de munca maxima are 24 h , repet diferite de perioadelea alea 6 , ele pot coincide daca faci 6 zile munca maxime , facand mai scurte ies mai multe, asta e diferenta .

trace ala , ca si pe silviu , va dat peste cap cu ,, 24 period ,, .... ei zic 24 period la zi de munca ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

de asta zic , observi ziua de munca scurta , prima 4.30 h munca plus 9 repaus , odata cu incheierea repausului , dupa 13:30 h incepe o noua zi de munca , nu se asteapta atingerea arcului de 24 h , se incepe , se calculeaza iara la maximul posibil , daca il atingi ok , daca nu , iara ok , a doua zi are 9 h munca plus 1 h pauza plus 11 repaus , 21h zi de munca , a 3a , 4:30 h munca plus 9 repaus , 13:30 h zi de munca , a4a 9 h munca , 45 minute pauza , 9h repaus , 18.45 h zi de munca , observam ca niciuna nu are 24 h maxim , adica soferul nu are 13 h perioada munca cu 11 repaus sau 15 h perioada munca plus repaus 9 h . In exemplul trace observam ca avem 4 zile de munca in 66:05 h , echivalentul a aproape 3 perioade de 24 h complete ( fara 5,55 h !! atentie , 4 zile de munca in nici 3 perioade a 24 h , dupa un repaus saptamanal .......

post-990-0-64647100-1430739207_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Toată dezbaterea asta este inutilă. Nu are nici o legătură cu legislația din transporturi.

Are legătură cu mușchii și cu incapacitatea de a recunoaște că habar nu avem despre ce vorbim dar vrem să ne ținem mari și tari că știm.

Despre asta vorbim noi de fapt și de drept.

 

P.S. Postez pentru că vecină-mea (34 de ani, asistentă medicală, fără nici un fel de permis de conducere), tocmai a înțeles singură cum stă treaba cu ''programul''... era laptopul deschis pe forum și cât am pus de cafea ea a citit postările din subiectul ăsta. Și n-am nici un alt vecin care să lucreze la V.O.S.A. sau la B.A.G. și care să fie acum la mine ''la o cafea''. Replica ei: ''Multă răbdare are tipu' ăsta, le dă mură'n gură...'' (zicea de Mario) :-j :-j :-j :-j

Așa că, deși mi-aș tăia degetele pentru că scriu asta, Gongy are dreptate!!! N-ai cu cine dom'le!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

.a respecta un regulanent nu inseamna ca se respecta legislatia in ansamblul ei . A respecta legislatia aplicabila insemna respectarea legilor in totalitatea lor.

Nu cumva respectarea legii 15 ,citata de Mihai ,cit si codul muncii trebuiec respectate ,nu numai 561 .

Si nu am facut confuzia de perioada de 24 ore cu zi de munca..fii sigur de asta,cit despre vecina lui cri5tian..e bine ca se pricepe doar la cafea..ii urez succes..totusi aici vorbim de program..pe care il voi comenta si nu imi pot schimba opinia ..doar asa...

Eu ma folosesc de respectarea legii..nu de interpretarea ei in functie de cum doresc eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Mihai Gheorghe

hai sa simulam ceva ,

Madrid , luni 08.00 , incarcat plus drum Barcelona , 13 h , ora 21 inchis , descarci a doua zi la 8 dupa repaus zilnic

prima zi de munca in o perioada de 24 h din cele 6 .

Marti 08.00 , descarcare si deplasare catre incarcare 2 h , la care ti se zice ca marfa e gata pe dupa masa /seara , 9 h repaus , ora 19.00 , o ora incarcare plus o ora drum catre a doua incarcare , ora 21 inchis repaus pana la 08 .oo miercuri 11 h

observam doua zile munca in o perioada de 24 h ( sumam 3 zile munca si 2 perioade 24 h )

miercuri 08:00 a doua incarcare , drum catre madrid si prima descarcare plus mers acasa /baza 15 h , ora 23 , repaus 9 h pana joi la 08.00

o zi de munca in o perioada de 24 h ( sumam 4 zile munca in 3 perioade de 24 h )

joi ora 08.00 , drum catre a doua descarcare in toledo , descarcare 2 h si incarcare in acelasi loc dupa masa , repaus 9 h , ora 19 , incarcare plus drum catre baza 2 h , 21 .00 repaus 11 h pana vineri la 08.00

doua zile munca in o perioada de 24h ( sumam 6 zile munca in 4 perioade de 24 h )

acum daca am fi in aetr am avea o problema , avand 6 programe conducere ( aici termenul e corect ) trebuie sa executam repausul saptamanal , ca asa cere 3820 / 85 asa ca joi.la.ora 21 .00 stop joc .

dar noroc ca suntem in ue , si putem continua munca .

vineri 08.00 completare in baza si drum valencia , descarcare, 3 h pauza plus drum taragona 15 h , ora 23 pana sambata la 08.00 rrepaus zilnic normal fractionat

o zi de munca in o perioada de 24 h ( sumam 7 zile munca in 5 perioade 24 h .

sambata la 08.00 00 , incarcare cu drum zaragoza 9 h , descarcare , cum nu mai poti face repausuri zilnice reduse ca ai consumat cele 3 si nu ai timp de ajuns la baza /acasa la madrid , 17.00 plus 11 h repaus , duminica 04.00 drum catre baza /casa si parcat in 4 h , duminica 08.00 incheiat activitatea si repaus saptamanal .

2 zile munca in o perioada de 24 h ( sumam 9 zile munca in 6 perioade 24 h .

daca nici asa nu se intelege .........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

poate ue cu aetr , ca aetr cu ue ...... dupa bosfor incolo , iau saracii amenzi cu 561 in brate ..... in fine , detaliu minor .

ia zi , iti place exemplul ?

ca pe facebook , manuitorii de volan zic ca e SF .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

revenim la tema principala..cu ''cite perioade''

Astazi am reusit sa gasesc din nou echipaj vosa..de data asta erau doua si am incins un colocviu la sediul lor..

Stiau deja de la ceilalti dar ei au avut o alta opinie separata si atunci trebuie sa va dau dreptate...

Totodata trebuie sa imi cer si scuze dupa cum am promis...

Problema se pune in felul urmator...daca cumva esti fortat in perioada celor 6x24 ore= 144 sa faci un program peste cele 6 normale este acceptat..cu mentiunea ca trebuie sa fii respectat pina atunci timpii de conducere si de repaos..Ei au pus problema pe ''daca''..nu sa fie ceva saptaminal....

Asa ca daca ei au spus asa...inclin...sa va dau dreptate la varianta spusa de voi....dar sa lucrez tot pe varianta mea,eu nu sunt fortat

Asa ca scuzele mele celor din tabara adversa...Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

Mai colegii cel mai simplu si legal mod ca sa va incadrati in cele 6 perioade de 24 de ore amintite este : Spre exemplu incepeti saptamana de munca luni la ora 07:00 asta inseamna ca cel tarziu duminica ora 07:00 trebuie sa va opriti si sa efectuati o noua perioada de repaus saptamanal. In acest timp puteti avea chiar si 8 programe deschise cu toate ca asta nu se intampla des sa avem programe scurte sa putem incadra cat mai multe dar legal este corect. Drumuri bune

Editat de fery20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator truck4u

Imi poate spune cineva da ca e corect :

Saptamana 1 6perioade a 24ore si pauza saptamanala 24

saptamana 2 6perioade a 24ore si pauza saptamanala 45

saptamana 3 6perioade a 24ore si pauza saptamanala 45

saptamana 4 6perioade a 24ore si pauza saptamanala 66, recuperare de la prima.

multumesc, drumuri bune !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

reg 561, art.8:

6) Pe parcursul a două săptămâni consecutive, un conducător auto trebuie să efectueze cel puțin:
— două perioade de repaus săptămânal normale sau
— o perioadă de repaus săptămânal normală și o perioadă de repaus săptămânal redusă de cel puțin douăzeci și patru de ore. Cu toate acestea, reducerea se compensează cu o perioadă de repaus echivalentă luată în bloc, înainte de sfârșitul celei de-a treia săptămâni care urmează săptămânii în discuție

trebuie neaparat sa se raspunda la o intrebare de gradinita ?  :-??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Eu cam intuiesc ce ai vrut tu să întrebi, dar ai formulat greșit întrebarea. Și asta pentru că nu ești atent la detalii.

Ia vezi acum, dacă subliniezi detaliul de mai jos din răspunsul lui Gongy... hmmm, nu-ți sună oarecum diferit?!?

 

 

înainte de sfârșitul celei de-a treia săptămâni care urmează săptămânii în discuție

Sau, o altă formă de răspuns la întrebarea ta ar fi: ''Amânată la maximul permis de regulament, recuperarea unui repaus săptămânal redus se va termina ÎNTOTDEAUNA duminica la ora 23:59.''

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 9 months later...
  • Members

Si totuși,  atâta vorbăraie. Degeaba!

De atata timp se discută acest subiect, încât,  nu si-a permis nimeni sa solicite un raspuns, oficial, din partea ARR/ISCTR?

Curios!

Tind să cred ca fiecare face cum il duce capu'.

Rugându-se la toți sfinții să fie ferit de controale, asemeni bolnavilor incurabili, ce nu mai au speranță,  dar speră. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Cita stiinta aici sa convingeti un om ca nu are dreptate am citit ce sustine cu vosa lu..i Vin si zic si eu ca nu orice militian care poarta haina statului cunoaste si legislatia rutiera privind timpii de condus si pauzele aferente..Parerea mea este ca, Cristian are dreptate dupa 144 ore din momentul cind ai miscat roata la camion trebuie o pauza saptaminala 24 ore  minimum  in toata perioada asta de 144 ore nenea.. poti incepe matale cite programe vrei cu conditia ca din momentul cind ai incheiat un program de lucru care poate fii si de 15 minute sau maxim 15 ore sa ai o pauza minimum de 9 ore intre ele de 3 ori  apoi urmatoarele de cite ore vrei matale dar nu mai putin de 11ore asa ca ia un pix si fa un calcul in cele 144 de ore de cite ori ai voi sa incepi un program si sa inchizi un program...Daca mergi in parcare cu intrebarea asta  si intrebi soferii.. si soferii aia greii frate care au cite 100 de ani de comunitate care au inventat roata  care merg inca cu harta:))vor zice ca 6 programe majoritatea ce nu stiu ei este ca 6 perioade nu este tot una cu 6 programe ...seara faina 

 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.