Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cite perioade ?


Postări Recomandate

  • Members
  1. (i)  „săptămână”: perioada cuprinsă între ora 00.00 a zilei de luni şi ora 24.00 a zilei de duminică

  2. Fiind definita saptamana.

  3. Am si eu urmatoarea intrebare: incep joi 0715h (saptamana I) prima perioada de activitati. Dupa cateva perioade de 24 de ore incep repaus saptamanal redus. Marti incep o noua runda de perioade de activitati. Citind cele de mai sus.. inteleg ca.. in cea de a doua saptamana trebuie sa opresc orice activitate inainte de 2100h vineri. 

  4. Fiin expuse cele de mai sus...mie.. ca si conducator auto... mi se pare mormal. Sunt curios .. cati dintre colegii de breasla cedeaza la insistentele "biroului" de a incalca ceea ce este trecut in regulamentul european si citeaza mai sus mult stimatul coleg Gongy. 

Editat de lucimarco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ai așa:

O (una) săptămână de muncă ce se întinde pe parcursul a două săptămâni (fixe) consecutive, respectiv: începe joi ora 7:15 și se termină cândva în cursul zilei de luni, următoare.

Următoarea săptămână de lucru începe undeva în cursul zilei de marți (după un repaus săptămânal redus) și susții că ai înțeles că TREBUIE să te oprești (bănuiesc că pentru un nou repaus săptămânal) înainte de vineri, ora 21:00.

Eu îți spun așa... ești prin porumb... n-ai înțeles nimic. Sau dacă ai înțeles ceva, după cum susții, ai înțeles aiurea.

Săptămâna ta de muncă începută marți, poate avea maxim 143 de ore și 59 de minute, deci nici vorbă de vreo obligativitate de a începe un nou repaus săptămânal vineri înainte de ora 21:00. ''Repaus săptămânal'' se referă la repausurile luate la sfârșitul săptămânii de lucru, nu la sfârșitul săptămânii fixe.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator truck4u

Lucimarco daca ai inceput joi la 07:45 poti merge pana miercuri la 07:45... 6 perioade de 24 ore..apoi 24, 45, cate vrei...dar ai grija in 14 zile calendaristice trebuie sa ai minim o pauza efectuata si una inceputa !! Banuiesc ca faci AirCargo sau Frigo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 2 ore, truck4u a spus:

daca ai inceput joi la 07:45 poti merge pana miercuri la 07:45... 6 perioade de 24 ore

Am scris și mai sus, care poate fi durata maximă a unei săptămâni de lucru, deci miercuri la 07:45 E DEJA OPRIT!!! Și ca o completare... dacă ținem cont de succesiunea normală a evenimentelor (adică activități zilnice, urmate de repaus zilnic, apoi iar activități și iar repaus și tot așa), la ora respectivă el deja are 9 sau 11 ore din repausul săptămânal deja executate. ATENȚIE!!! Când prelungești un repaus zilnic pentru a deveni un repaus săptămânal, ai grijă ca repausul zilnic inclus/prelungit să fie cel corespunzător!!!

 

Acum 2 ore, truck4u a spus:

apoi 24, 45, cate vrei

:D Cred că mai corect ar fii ''câte trebuie''. Mai greu cu mofturi pe comunitate :D

Acum 2 ore, truck4u a spus:

dar ai grija in 14 zile calendaristice trebuie sa ai minim o pauza efectuata si una inceputa

Asta e o formulare nouă... nu știu cât e de exactă, dar e uimitor ce imaginație au unii :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Acum 5 ore, truck4u a spus:

Lucimarco daca ai inceput joi la 07:45 poti merge pana miercuri la 07:45... 6 perioade de 24 ore..apoi 24, 45, cate vrei...dar ai grija in 14 zile calendaristice trebuie sa ai minim o pauza efectuata si una inceputa !! Banuiesc ca faci AirCargo sau Frigo.

Manuitor de volan , materie nu stie , da gargara face constant ..... A te tine de volan nu te face sofer PROFESIONIST!! 

24 ?? 

45 ?? 

Pauza ?? Una inceputa si una efectuata 

Si mai zicea doi pe aici ca scolile de atestare au succes , parcarea domnilor , parcarea si ai ei manuitori de volan , bat realitatea si legile scrise 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator truck4u

Mario, eu credeam ca ai citit articolul 561, sunt sigur ca baiatul a inteles despre ce este vorba, nu ii trebuie desenat...mai baga un anunt de 2 lei pe site sa ai trafic, sa nu pierzi functia ! Cum ii roade pe unii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Cum am zis gargara ieftina , sti ce a inteles ? Ca cei care se lauda ca stiu , sunt ,, lemn ,, la teorie ,, si mai bine ar fi sa taca . 

La fel , 'ma deranjeaza , nu ma roade , toti posesorii de atestate si manuitorii de volan care se baga in discutii aiurea doar ca se plictisesc in cabina , iar domnule truck4u nu cred ca te tine ,, materia ,,sa intri intr-un cenaclu legislativ cu mine .  

Cat despre site , trafic si anunturi , nu e treaba dumitate , nu mor caii cand vor cainii , 

Iar pe viitor , fi atent ,macar diferenta dintr-o pauza si un repaus ar trebuii sa sti iar ce vei incepe si vei termina in doua saptamani , pe viitor ,  vor fi targurile de fructe si legume daca nu vei pune in aplicare corect litera legii , dar te rog , nu forta pe alti sa devina tarabagi ca dumneta , lasa pe cei care vor sa invete sa invente corect ca au de la cine . 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator truck4u

Mario.... pentru limba romana apasa tasta 1... atata timp cat in 7 ani am doar 2 amenzi, pentru viteza, eu zic ca ma descurc, mai cu taraba mai ma tin de volan sa nu adorm, cel mai mult ma bucur cand intalnesc frustrati plini de ei , crede-ma. O sa imi inchid contul . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Frumos argument , asa probabil zic si violatorii , de ce o faci ? Daca in x ani nu ma prins nimeni ?? Deci e vina celor care pazesc , nu ? Cu limba romana cred ca defectul e la tine , fa un control oftalmologic , ajuta , mai ales ca te ti de volan si circuli printre oameni , iar cu stergerea contului te ajut cu placere , chiar nu ajuti cu nimic pe aici , iar la cat de calificat esti ce sa inveti de la noi , soferii profesionisti , a te tine de volan nu implica nimic  , la inca 7 ani cu 2 amenzi iti doresc ! Pe plan personal , toate cele bune !! 

Frustratul e altul , priveste in oglinda ... tu esti cel incapabil sa intelegi rostul a ce facem aici , domnule manuitor de volan .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...
  • Members

Bună seara, dacă eu am un de la ora 6.00 pana la ora 13.30, din care program de condus maxim 4.30 pe zi pot merge 6 zile la munca cu acest program sau după 5 zile trebuie să fac repaus saptaminal normal 45,sau repaus saptaminal redus 24 și recuperez? Mulțumesc 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

''dacă eu am un de la ora 6.00 pana la ora 13.30,''

 

probabil aici este vorba de o zi de munca

In rest observ ca nu stapinesti deloc termenii alocati prin regulament 561 profesiei noastre.De data asta sunt ingaduitor dar pe viitor foloseste termenii corecti,fiind un forum profesionist folosim formula corecta,un repus saptaminal,,,nu //un 45''

Ca sa iti si raspund intrebarii......in 6 x24 ore poti folosi cite programe de munca vrei nedepasind timpii conducere si repaus,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Moderators

ai mai intrebat asta...o zi de munca e o zi de munca,nu se deschide..inchide dupa 5 minute sau o ora.Ai inceput o zi de munca...ai bagat cardul in tachograf .Daca inchizi activitatea atunci o poti redeschide abia dupa efectuarea unul repaus zilnic sau saptaminal,depinde de caz..Nu stiu cum ai luat atestatul si vezi ca felul in care ai procedat este taxabil la un eventual control.Stii vorba aia...sa nu vii cu bani de acasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.