Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Salut colegi. Chiar nu mai știe nimeni nimic despre aceasta firma? Urmează să plec cat de curând cu aceasta firma, și deși am căutat peste tot, nu am găsit pe nimeni care a plecat cu ei sa ne spună dacă e bine sau rău , sau orice legat de ei sau de firma spaniola Urbiola. Mulțumiri anticipate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Treburile stau cam așa:1615€ indiferent ca ești începător sau experimentat, problema este ca atunci cand ajungi la Pamplona te cazează la un hotel si poți sta pe hotel între o zi si 3-4 săptămâni(nu exagerez) pana se eliberează un loc. Poti rămâne la Pamplona sau te pot trimite la Barcelona. La Pamplona sunt dispeceri romani si spanioli care vorbesc romană,uneori te mai pune sa depasesti ziua de munca sau timpii de conducere,cu mențiunea ca plătesc ei tot. La Barcelona taie si spânzura un moldovean din Republica. Pleci si vii pe cheltuiala ta. Schimb de remorci,cât cuprinde,asta e politica firmei. Multe curse de Zara. Faci "la greu" Franța,Belgia,Olanda,Germania si mai rar Italia si Anglia. Mașini doar Volvo E6 la Pamplona si Mercedes la Barcelona. Mașini bune. Nu faci mecanica. Banii îți intra pe 16-17 in cont,dar atenție,au fost si cazuri cand sau oprit bani pt diverse motive(nu tot timpul). La Pamplona ai doar dus,care e contra cost1,5€ in rest nimic,nu bucatarie,nu internet,nimic!! Colegi,de toate vârstele,dar predomina tinerii!! 

 

observ ca pina acum nu ai reusit sa observi ca termenul ''program'' nu e corect si cei care il folosesc sunt penalizati...evita folosirea lui pe viitor...foloseste termenii corecti...ziua de munca..perioada de conducere....repaus zilnic..repaus saptaminal..

Editat de cico_3504
folosire termeni incorecti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members

SALUTARE COLEGI..... Am cateva luni de cand lucrez cu firma data si pana ce merge bine cat de cat luna trecuta am luat 1800.... Salariu nu ajunge pana la 2000 asa cum au spus ei.... Bonusu pe km nu poti sa il ai mare din cauza ca suntem impusi sa respectam orele de condus si pauzele...... Foarte multe agatari si dezgatari... Cam asta ar fi.. Mai am inca doua luni sa iau prima de la final de contract si plec nu cred ca ma intorc la ei pentru ca sunt firme care dau salariu mai bun.... Pentru incepatori e OK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

ne dovedesti ca esti un...posesor de carnet...nicidecum sofer profesionist...Suparat rau ca bonusul pe km nu il poti avea..Te incurca rau ca ti se IMPUNE sa respecti timpii de condus si timpii de repaus...Ai auzit cumva printre discutiile din jurul tau prin parcari ca bonusarea la km e ilegala...??nu cred..altfel nu ai mai fi contrariat...La fel nu e interesant ca exista un regulament care iti spune ce ai voie si ce nu...Daca nu iti impunea firma tu mergeai si 24 ore incontinuu..nu era bai...

Salariul iar e aiurea..fii sigur ca ai luat 1450 lei...plus diurna...Ca ai ajuns la o suma cumulata de atitia euro...iar e o alta poveste..

Sfatul meu...schimbati meseria sau mentalitatea...Nu mai profesa ca sofer fiind birjar...

ps..am incercat sa corectez dar nu inteleg ideea asa ca am lasat needitat comentariul tau...cred ca tu aici ai fi dorit sa spui ..''Am citeva luni de cind lucrez cu firma asta si parea ca merge bine cit de cit,luna trecuta am luat 1800'' tu spunind ''Am cateva luni de cand lucrez cu firma data si pana ce merge bine cat de cat luna trecuta am luat 1800''

ps2= aici incercam sa devenim profesionisti...sper sa nu fi confudat acest forum cu vreunul din grupurile de pe fb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 5 ore, IonManole85 a spus:

SALUTARE COLEGI..... Am cateva luni de cand lucrez cu firma data si pana ce merge bine cat de cat luna trecuta am luat 1800.... Salariu nu ajunge pana la 2000 asa cum au spus ei.... Bonusu pe km nu poti sa il ai mare din cauza ca suntem impusi sa respectam orele de condus si pauzele...... Foarte multe agatari si dezgatari... Cam asta ar fi.. Mai am inca doua luni sa iau prima de la final de contract si plec nu cred ca ma intorc la ei pentru ca sunt firme care dau salariu mai bun.... Pentru incepatori e OK

Salut Ioane,

1. Daca esti incepator: deloc experienta cand te-ai angajat sau sub 6 luni.

Ba Ioane eu iti iau apararea si nu te condamn ca Cico, bravo e bine ca ai facut experienta, poti sa pleci de la ei si sa iti cauti ceva calumea, ceva care sa iti fie drag sa te duci la ei. Toti am fost incepatori, mie cel putin mi-a fost greu sa fac experienta, nu am gasit firme serioase care sa ma ia si sa ma invete.

2. Daca ai avut experienta cand te-ai dus la ei

Esti prost de dai in gropi si ce sa zic.... as zice succes dar crede-ma pe cuvant ca nu o sa ai in viata succes, asta daca nu iei pastie sa te insanatosesti.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salut Ioane,
1. Daca esti incepator: deloc experienta cand te-ai angajat sau sub 6 luni.
Ba Ioane eu iti iau apararea si nu te condamn ca Cico, bravo e bine ca ai facut experienta, poti sa pleci de la ei si sa iti cauti ceva calumea, ceva care sa iti fie drag sa te duci la ei. Toti am fost incepatori, mie cel putin mi-a fost greu sa fac experienta, nu am gasit firme serioase care sa ma ia si sa ma invete.
2. Daca ai avut experienta cand te-ai dus la ei
Esti prost de dai in gropi si ce sa zic.... as zice succes dar crede-ma pe cuvant ca nu o sa ai in viata succes, asta daca nu iei pastie sa te insanatosesti.
 
 

Măi " mosmartine" de ce îți permiți sa ii faci prosti pe cei care au experiență si au fost la Lodisna? Nu cred ca ești in măsură sa judeci fara sa știi? Ce știi despre firma asta? Știi cate puncte de lucru are? Cate camioane? Cați dispecerii? Am sa revin cu completările de rigoare zilele viitoare după ce îmi voi încheia socotelile cu Lodisna , sa va spun ce si cum e, si la Pamplona, si la Barcelona, si in Franța



Trimis de pe al meu Lenovo S1La40 folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nelule daca scoti din context nu ai cum sa intelegi ce am scris:

Discutia era referitor la ce a descris alt coleg, daca ala minte eu zic sa te certi cu el. El a expus o situatie si eu am comentat si hai sa iti explic din nou:

La 7/12/2017 la 9:33, IonManole85 a spus:

SALUTARE COLEGI..... Am cateva luni de cand lucrez cu firma data si pana ce merge bine cat de cat luna trecuta am luat 1800.... Salariu nu ajunge pana la 2000 asa cum au spus ei.... Bonusu pe km nu poti sa il ai mare din cauza ca suntem impusi sa respectam orele de condus si pauzele...... Foarte multe agatari si dezgatari... Cam asta ar fi.. Mai am inca doua luni sa iau prima de la final de contract si plec nu cred ca ma intorc la ei pentru ca sunt firme care dau salariu mai bun.... Pentru incepatori e OK

Bonus la KM, 1800 EURO, Salariul nu ajunge la 2000 cum au spus ei. 

Pai ma Nelutule ca sofer cu experienta adica nu posesor de permis tu ai accepta sa ti se dea bonus de km? Sa muncesti pe comunitate pe 1800 pe luna? 

Daca raspusul tau e DA, ce sa mai zic, BRAVO. Asta era contextul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members
Acum 7 ore, Neluspritz a spus:

Pai bun, atunci da-ne un exemplu de firma care oferă 1615 euro din prima zi unui începător

Citesti sau....scrii asa ca sa faci trafic pe forum????? sofer cu experienta inseamna incepator pentru tine??? cine a zis ceva de incepatori? Vezi ca mai e o discutie mai sus unde am scris bravo daca esti incepator si nu eram ironic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

Buna ziua ! Am 2 luni de cand lucrez in cadrul firmei Lodisna . Salarul este de 1800 Euro ( Mentionez ca sunt incepator ) , iar plata se face in fiecare luna pe data de 1 . De ce se spune ca salarul de 2000 nu este adevarat ? Mai nou , pentru cei care lucreaza 4 luni au 1800 euro salar . Cei ce lucreaza peste 4 luni au salar de 2000 de euro . Nu sunt doar vorbe . Eu iau 1800 euro ca incepator , iar colegul meu 2000 fiind de peste 4 luni la aceasta firma . Intradevar , se fac foarte multe schimbari de remorci , nu sunt conditii la sediu (masina de spalat , dusuri etc ) . Programul de lucru / condus se respecta . Nu impune nimeni sa il sari . 

Pentru cei ce au deja 1 an , 2 de experienta . Poate cauta ceva mai bun si probabil si gasesc . Dar pentru incepatori este o firma foarte buna . Recomand !

Diferente intre Lodisna si Urbiola ? Da , sunt .

La Lodisna : Contractul este pe perioada nedeterminata , iar salarul intra pe data de 1 .

La Urbiola : Te fac autonom , iar salariul intra pe data de 18 . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sfaturi : 

Daca vrei sa te angajezi la aceasta firma cel mai bine e sa veniti in prima saptamana dupa Revelion sau Pasti . Contractul si NIE + Urcarea pe Camion , toate in aceeasi zi .

Eu am ajung pe 7 Ianuarie . Am dormit o noapte la Hotel , iar pe 8(LUNI) am si urcat pe camion

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 18.02.2018 la 17:27, budy95 a spus:

Buna ziua ! Am 2 luni de cand lucrez in cadrul firmei Lodisna . Salarul este de 1800 Euro ( Mentionez ca sunt incepator ) , iar plata se face in fiecare luna pe data de 1 . De ce se spune ca salarul de 2000 nu este adevarat ? Mai nou , pentru cei care lucreaza 4 luni au 1800 euro salar . Cei ce lucreaza peste 4 luni au salar de 2000 de euro . Nu sunt doar vorbe . Eu iau 1800 euro ca incepator , iar colegul meu 2000 fiind de peste 4 luni la aceasta firma . Intradevar , se fac foarte multe schimbari de remorci , nu sunt conditii la sediu (masina de spalat , dusuri etc ) . Programul de lucru / condus se respecta . Nu impune nimeni sa il sari . 

Pentru cei ce au deja 1 an , 2 de experienta . Poate cauta ceva mai bun si probabil si gasesc . Dar pentru incepatori este o firma foarte buna . Recomand !

Diferente intre Lodisna si Urbiola ? Da , sunt .

La Lodisna : Contractul este pe perioada nedeterminata , iar salarul intra pe data de 1 .

La Urbiola : Te fac autonom , iar salariul intra pe data de 18 . 

Salut.... ca de la incepator... la incepator.... Te felicit daca ai prins un salariu de 1800€.... eu.... am "prins" o diurna de 55€/zi... "Cred" ca si eu ajung la un venit de 1800€.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

stai linistit ,cred ca nu stie ce vorbeste...salariul lui nu este de 1800...Normal are diurna adunata cu salariu in acesti bani..daca se uita atent la fluturas o sa observe ca salariul e undeva intre 350-500 euro..Din pacate nu este singurul care nu realizeaza ce inseamna salariu si ce este diurna.Este unul din cei care nu stiu ca diurna e pentru ''papa''..Nu cred ca are un contract pe tara mama ca sa fie salariu...inclin sa cred ca contractul este pe romania...daca cumva gresesc ma va corecta unul din cei care lucreaza acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am incercat sa fiu...subtil!;D

Acum 14 ore, cico_3504 a spus:

stai linistit ,cred ca nu stie ce vorbeste...salariul lui nu este de 1800...Normal are diurna adunata cu salariu in acesti bani..daca se uita atent la fluturas o sa observe ca salariul e undeva intre 350-500 euro..Din pacate nu este singurul care nu realizeaza ce inseamna salariu si ce este diurna.Este unul din cei care nu stiu ca diurna e pentru ''papa''..Nu cred ca are un contract pe tara mama ca sa fie salariu...inclin sa cred ca contractul este pe romania...daca cumva gresesc ma va corecta unul din cei care lucreaza 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

este foarte bine ca ai revenit si ai specificat...corect de data asta..cit este salariul..si cit diurna,multumiri

ps   sfat personal...nu spune ca ai un salariu de 1800-2000 euro cind el este altul...poti spune ca ai o suma cumulata de diurna-salariu ajungind pina la''n'',succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • Members

Salutare. Se face contract pe spania, cum spunea colegul mai sus, sunt doua firme Lodisna si Urbiola. Ambele incep de la 1800 din prima zi apoi cei care prind pe Lodisna , au contract de munca nomina si diurna. Cei de pe Urbiola au contracte de autonom cu 1800 pana in 4 luni , apoi 2000. Pentru incepatori se asigura pregatire teoretica si practica, se face acel NIE ,apoi analize , apoi cum se elibereaza loc.....la munca. La inceput in echipaj , dar exista posibilitate de a solicita sa lucrezi singur. Au aproximativ 200 camioane si trei baze, Pamplona, Barcelona , si Lodisna Franta la Mouguerre. Camioane nu mai vechi de 3 ani, Volvo 460,500 si cateva Mercedes. Mai nou au in testare Daf 480, Scania si Renault. Ca la orice firma exista multumiti si nemultumiti. Daca va mai pot ajuta cu alte deatalii , va stau la dispozitie. Drumuri bune tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.