Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

''Doreii'' nostri de la Trota


cico_3504

Postări Recomandate

  • Moderators

urmasii lui Tarzan...si urmarea gestului lor..

 

 

Two men who drove a lorry the wrong way up the M6 Toll motorway have been handed suspended prison sentences and have been disqualified from driving.

They were arrested and charged with driving a motor vehicle dangerously, and appeared Stafford Crown Court on Monday.

 

Nicusor Paun, aged 34, from Romania, was sentenced to eight months imprisonment, suspended for 18 months. He was disqualified from driving for two years.

Vasile Radoescu, aged 39, from Romania, was sentenced to four months imprisonment, suspended for 18 months. He was disqualified from driving for 12 months.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

chestia care ma mira pe mine personal insa e alta...M6 Toll e in mijlocul Angliei...cum au reusit sa ajunga pina acolo...,ca din orice parte ai veni tot vine vreo 4 ore conducere...deci au putut conduce... :-B

sa nu uitam ca pe uk este pasibil de pedeapsa si condusul primejdios...''danger driving'' adica...poti sa il clacsonezi pe unul din fata ta sau sa ii dai flashuri ca te incurca si omul te raporteaza...ai incurcato .. :-B

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
  • Moderators
  • Moderators
  • Members

e foarte simplu ce s-a intamplat cu colegi ,au dat pe toll M6 ,in loc de M6 simplu cu gandul ca fac o romaneasca au zis ei ca evita plata a 12 lire in rest sunt sigur ca au mii de km pe GB daca si titularul era la somn cu atat mai simplu sunt sigur ca multi soferi au intrat pe interzis sau au trecut pe langa vreun cantar ca vantul cred ca e aceeasi chestie .nu ca le tin parte dar la dat cu parerea suntem asi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

pai lamurestene tu daca poti...pe M6TOLL se plateste doar pe iesiri   si atunci daca a intrat pe m6 cu plata in loc de m6 ,gresind..ceea ce e normal..tu spui ca a ajuns pina la iesire si apoi a intors ca nu avea bani..? corect..?? si acolo a intors pe vreo 8 benzi ca sa o ia pe contrasens mergind citeva jonctiuni..?nu de alta dar statia de taxare finala e la 8..ei au fost intre 5 si 4..si atunci imi pot da cu parerea..nu mai e asa simplu...ca ajutorul a intrat pe interzis e o greseala...nu era mai bine sa se opreasca si sa sune la politie..?? veneau ei si il amendau apoi opreau circulatia ca sa intoarca...dar nu continuai drumul...sau nu sareai din pat si treceai la volan ca sa conduci tu..aici vorbim de titular care dormea...daca au mii de km pe uk cu atit mai grav...daca cumva au intrat pe interzis la j5 iar nu imi dau seama cum..ar fi trebuit sa treaca prin bariere..sa nu uitam ca erau pe contrasens..deci pentru a intra trebuia sa treaca de statia plata.. vezi..de aia ne dam cu parerea..ca sa intelegem..cum au reusit asta..

.sa nu uitam si de faptul ca daca nu ai bani..card...le spui sa iti faca o factura[invoice] si plateste firma ulterior intr-o perioada scurta..altfel se ia si amenda...se pune o taxa in plus de 5 lire dar e mai corect asa..

Tu vrei sa ma faci sa cred ca ajutorul era profesionist..?  si-au periclitat libertatea pentru o suma modica..de vreo 20 lire..in plus li s-a ridicat dreptul de conducere pe 1 an si pe 2 ani..Merita..? Nu cred....aici nu prea se sta la discutii..te-au incaltat imediat..de aia am spus deseori..daca tranzitati uk fiti atenti ca se penalizeaza si condusul primejdios..driving danger..

 

ps...daca te uiti cu atentie o sa vezi ca dupa ce intoarce tot la statia de taxare ajunge...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Administrators

Un soferul de camion roman a fost surprins de camerele de supraveghere de pe autostrada M6 din Anglia mergand pe contrasens dupa ce a gresit drumul.

 

Din imaginile socante surprinse de sistemul de supraveghere CCTV al autostrazii M6, se vede cum, soferul roman aflat la volanul unui camion Iveco, merge cu viteza pe banda de urgenta, pe contrasens, cu avariile puse. La prima iesire, de pe autostrada face o manevra de intoarcere (U-Turn) pentru a corecta greseala.

Nicusor Paun, in varsta de 34 ani, a schimbat locurile in cabina cu Vasile Radoescu, in varsta de 39 ani, la punctul de taxare de pe autostrada M6 langa Shenstone, Staffordshire.
Ofiterii de la politia de autostrada au primit in data de 12 iulie 2015 in jurul orei 7.50 PM un apel prin care li s-a comunicat ca un camion circula in contrasens. Camionul a fost oprit de politie in apropierea intersectiei T4, cei doi fiind amendati si arestati pentru faptul ca n-au folosit ca au ignorat semnele de circulatie.

Luni, 3 august 2015, Nicusor Paun si Vasile Radoescu au fost condamnati cu suspendare pentru conducere periculoasa pe drumurile din Anglia. Acestia nu vor mai putea profesa aceasta meserie pentru o perioada de doi ani pe teriotriul Marii Britanii. In plus, Paun trebuie sa plateasca cheltuieli de judecata in valoare de 180 de lire.

Daca in momentul in care si-au dat seama ca au gresit asteptau linistiti politia de autostrada, cei doi soferi romani de camion scapau doar cu o amenda cuprinsa intre 60 si 100 de lire.

 

 

concluzia o trage fiecare  !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Au fost gasiti vinovati de Dangerous Driving deci.

Pe langa parnaia cu suspendare, pentru dangerous driving, in UK iti pune endorsement code DD pe permis si cu acest cod DD pe permis nu te mai angajeaza nimeni nicaieri timp de 4 ani!

Norocul lor e ca au permise romanesti si nu cred ca le vor pune ceva pe permisele romanesti, desi asa ar trebui...in fine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnule Pheurideian nu stiu daca am scris bine asa ca,cu scuzele de rigoare o sa iti spun galatene mai aveai putin si ii condamnai ca pe Anthony Hopkins din Tacerea mieilor pe colegi nostri, iar chestia cu DD insotita de cuvantul parnaie e maxim..scuze dar nu pot sa rad de greseala unor colegi a nu se confunda cu sustinerea unor astfel de abateri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

sashatulcea...

chestia spusa de Phreudian cu conducere primejdioasa..DD-ul ala..este din pacate foarte adevarata...pe uk intradevar...te trimite la inchisoare la fel de rapid ca cuvintul maxim..folosit de tine..fara sa mai ai timp sa vizionezi filme..sa iti spun ca poti fi chemat la politie sa dai explicatii si pentru un flash dat celui din fata..ar fi prea mult si nu ai crede....si acolo nu poti spune greseala..idiotenie..prostie.. ar fi mai aproape de adevar..altfel nu ai ajunge la statia de taxare si te-ai apuca sa intorci pe celalalt sens ca sa nu platesti 15-20 lire..multi fac confuzie intre comunitate si uk..numai ca pe anglia e altfel..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

caz recent de saptamina trecuta,pentru a intelege cum se pune problema in uk....

 

coleg care a fost chemat la companie sa dea explicatii la o sesizare de condus agresiv...mergea pe banda a 2 a si s-a apropiat la mica distanta de cel din fata lui..intentia lui a fost sa il faca sa treaca pe banda1 pe cel cu masina mica..ceea ce a si facut respectivul..numai ca a sunat la companie..eu zic ca a fost norocos..daca suna la politie nu mai era asa..deci fiti atenti pe anglia...cei mari trebuie sa aiva grija de cei mici...cam asa ar veni treaba....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

deci fiti atenti pe anglia...cei mari

Stii cat de atenti sunt colegii nostri romani pe Anglia? Iti spun eu imediat: se uita la filme cu laptopul pe bord in timp ce ruleaza pe M1 si M6, te depasesc la vale pe M25 cu 110 - 115 km/h si...dupa ce te-au depasit...se opresc sub un pod, pe banda de urgenta...sa faca pauza de 45 minute!!! Deci crede-ma, unii colegi romani (cu camioane de RO)...sunt foarte atenti pe Anglia! De fapt...la fel de atenti ca si colegii nostri de la Trota, din topic!

P.S.: Si nu, nu am sunat la Police! Chiar daca primeam doar mesajul "Suna!" de la creier, eu am decis sa imi ascult inima de roman...si sa postez aici pe forum, poate se mai trezeste lumea!!!

Editat de Phraeudian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.