Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Informatie !!!


Postări Recomandate

  • Members

Salut, am un atego 1222 recent achizitionat , an fab 2006,motor 4801 cc,un sfat :ce tip de ulei si cat ulei intra in acest motor? l-am avut la un service au schimbat uleiul in cutie(9litri)  si in grup (12litri) cand am ajuns la motor nu aveau filtru ulei pe stoc si era vineri si trebuia sa astept pana luni sa comande si am decis sa-l schimb eu ca sunt in cunostinta de cauza,doar k nu stiu cantitatea si tipul de ulei accesibil acestui tip de motor.O informatie daca se poate precisa,Ms.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pune 5/30 ala e ok .Diferenta intre cele doua e vascozitatea, 5/30 are vascozitatea mai redusa adica e mai subtire,pentru 2006 n-are sens sa recurgi la 10/40,(ulei cu vascozitatea mai groasa) iar la km astia care i are e foarte bine.

Stii cum functioneaza un motor,principiile lui,are 4 timpi,cilindrii,in interior se afla pistonul,pe capul pistonului segmentii,de compresie,radere,ungere,ma rog n-are  sens sa intram in detalii,sunt piese mobile.Ce fac ele?se misca in repetate randuri iar dea lungul functionarii si a timpului intervine uzura,scade viata motorului,incepe papa ulei,simti ca nu mai trage ca inainte,pierde compresie,etc. 10w40 compenseaza uzura,imperfectiuniile,este un lubrifiant mai solid.Primul numar de la denumiresa uleiului descrie vascozitatea la rece iar al doilea la cald cand atinge temperatura de functionare sa ma exprim asa...

Ar fi fost indicat sa stii ce ulei sa folosit pana acum,n-ai in vehicul o carte in care se tine evidenta la intretinere (schimburi,reparatii,etc) ...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.