Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Contracte Slovacia


emanuel2708

Postări Recomandate

  • Members

 Buna ziua!

 

Va rog sa imi dati orice informatie care sa ma ajunte in ceea ce priveste un conflict de munca in Slovacia datorata unui contract acolo.

Mai exact, e un contract pe care vreau sa-l reziliez prin demisie pe care am notificat-o in prealabil. Insa angajatorul nu e deacord sa plec si ma ameninta ca nu ma va platii pe ultimile 2 luni ( plata se face conform contractului in maxim 28 zile dupa incheierea lunii de platit), de aceea se afla foarte multi bani pentru munca prestata de mine la ei. 

Am nevoie sa contactez o autoritate care poate solutiona conflicte de munca de acest gen. Poate ca suntem noi romani, dar asta nu inseamna ca suntem ai nimanui

 

Va multumesc si astept un pont, un sfat, o solutie, orice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Notificarea trebuie făcută în scris și poate fi depusă direct la sediu sau transmisă prin mijloace de comunicare la distanță (fax, email...). Cererea de demisie se va prezenta ulterior iar compania ESTE OBLIGATĂ să o accepte și să acționeze în concordanță. Astea sunt drepturi garantate oriunde în lumea asta.

Amenințările nu le lua în seamă, tu procedează legal.

DACĂ, ulterior, nu-ți vor fi plătite drepturile legale poți apela direct instituția ce gurvernează piața muncii (echivalentul ITM-ului de la noi), depui o sesizare la ei și mai departe se vor ocupa ei. Poți deasemenea să contactezi Ambasada României la Bratislava și să ceri îndrumări cu privire la situația ta.

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.