Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ce amendă risc pentru depasirea aptitudinii?


Postări Recomandate

  • Members

Suntem în echipaj, în coadă la Dunkerke, toti de la Calais au venit aici, mergem cam 5 metri odată la 2 ore.

 

Am depășit aptitudinea de 21 de ore, avem deja 28 de ore de când am început programul, ce amendă se riscă?  Cum se calculează, firmea ne-a zis ca nu facem pauza aici din cauza emigrantilor, de u o sa ne mișcăm până urcam pe barcă(viteza melcului).

 

Ce amenda riscăm acuma? Dar mai încolo?

Deci nu am depășit numarul de ore de conducere, doar aptitudinea...

 

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare despre aptitudinile pe care le ai nu sunt in masura eu sa-ti raspund, despre amplitudine iti pot spune doar ca anul trecut cand a ars un frig in tunel am depasit programul cu vreo 15h00 am fost oprit de VOSA de ziua mea si nu mi-au facut nimic( stiau despre situatie) in rest drumuri bune sa ai , nu te supara pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sper sa nu ma opreaca, sau dacă mă opresc, măcar sa prind si eu oameni înțelegători ca tine daca ma opresc, oricum plateste firma daca e ceva, dar na, e totusi o bataie de cap. 

Mulțumesc de informație, poate răspunde cineva cu sume aproximative, pe/oră depasita de aptitudine etc.

Editat de Gongy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule am lucrat in echipaj te inteleg ca esti obosit dar totusi daca ai fi inteles ceva din mesajul meu te-ai fi corectat , daca nu stapanesti unele cuvinte care sigur le-ai auzit prin parcare de la vreun coleg gen ,, AMPLITUDINE"nu le folosi si zi pe scurt ,, depasirea celor 15h si e mult mai clar si e pe intelesul tuturor,, decat sa te faci de bascalie si apropo intr-un topic ceva mai vechi culmea ca vorbeai de aptitudinile pe care trebuie sa le aibe un sofer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

 - fapta voastra este considerata  abatere foarte grava  conform dir 5/2009

 

- nerespectarea perioadei minime de odihnă într-un interval de 30 de ore, atunci când vehiculul este condus de un echipaj format din minimum 2 conducători auto, cu 4 ore sau mai mult;

 

si ca suma. depinde cine si in ce tara te opreste !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Butonul de edit nu îmimai apare. Acuma îmi dau seama deabea ce greșeli de exprimare am făcut, dar mă bucur totuși că m-am făcut înțeles.

Mă refeream la amplitudine, 

Aptitudinile mele cognitive şi lingvistice în starea aceea de oboseală erau foarte scăzule.

Sashatulcea mulțumesc pentru atenționare.

Gongy mulțumesc pentru informare, îmi imaginam că este o abatere gravă, eram interesat dacă cineva a fost amendat în circumstanțe similare, şi mă mai interesa o sumă aproximativă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Desi cred ca este tarziu, opririle timpii de condus si pauza sunt obligatorii. Exista exceptie. Opresti sa faci pauza obligatorie acolo unde sunt indeplinite conditiile de securitate pentru masina si pentru marfa/calatori. In cazul tau nu era safe sa faci pauza acolo.

Io zic ca in cazul lui indicat era sa nu ia vaporul ........sa se opreasca inainte de a intra in coloana si sa ia vaporul a doua zi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.