Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cui ne adresam cand avem probleme?


Mit

Postări Recomandate

  • Members

In meseria noastra, foarte multi dintre noi lucram la nivel international, ceea ce face foarte dificil sa stim cui sa ne adresam atunci cand constatam ca suntem inselati sau atunci cand conditiile de munca sunt precare. Tocmai de aceasta dificultate au profitat companiile, iar cu timpul aceasta meserie a devenit din ce in ce mai dificila si prost platita. Din motivul asta tot caut solutii si am sa impartasesc cu voi locurile unde puteti incerca sa gasiti ajutor in diverse tari. Ideea principala (dupa cum veti vedea si in pagina olandezilor sau in fotografiile dupa brosura belgienilor) este ca indiferent de tara unde vi s-a incheiat contractul de munca, trebuie sa beneficiati de conditiile de munca si de plata minime din tara unde va desfasurati activitatea, iar daca acest lucru nu se intampla inseamna ca va sunt incalcate drepturile si trebuie sa vi le recastigati.

ROMANIA

 Sindicatul soferilor SLT. Este sindicatul care lucreaza la construirea realtiilor internationale cu celelalte sindicate din Europa.

 

OLANDA

FNV Transport & Logistică și Fundația VNB. Cateva informatii in limba romana despre conditiile din Olanda puteti gasi aici. Se poate obtine asistenta si in limba romana.

 

BELGIA

Pagina sindicatului belgian: http://btb-abvv.be/index.php?lang=fr

La adresa urmatoare gasiti niste fotografii pe care le-am facut unei brosuri publicate de belgieni, brosura pe care o distribuie ei gratis atunci cand merg in actiuni si intalnesc soferi romani: http://tinypic.com/a/5tysf5/2

 

Germania

DGB - Se ofera asistenta in limba romana si mai multe informatii gasiti aici. Pare sa fie institutia cel mai bine organizata in a acorda ajutor muncitorilor mobili, beneficiind si de fonduri guvernamentale. Din informatiile pe care le am se pare ca au deja rezolvate suficiente cazuri, nu doar in transporturi.

Ver.di - un sindicat german care pare din ce in ce mai interesat sa-si acorde sprijinul http://www.verdi.de/

 

DANEMARCA

3F - in Danemarca a fi intr-un sindicat este o normalitatea, majoritatea muncitorilor fiind inscrisi intr-un sindicat. https://www.3f.dk/english

 

UK - http://www.unitetheunion.org/

Franta - https://fgte.cfdt.fr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • Members

Salutare colegi , am si eu o problema si as vrea sa o rezolv cat se poate de bine , este vorba de o firma la care am lucrat ca sofer , si cand am plecat de la aceasta firma, patronul respectiv nu prea i-a cazut bine ca a ramas fara sofer , intrebarea este la ce departamente pentru control al acestor firme trebuie sa ma adresez , intr-un fel sa parasc aceasta firma pentru modul cum lucreaza ea , cu plata la km, etc , dat fiind aceasta firma pe Romania .Va Multumesc si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 5 ore, Q7s a spus:

Salutare colegi , am si eu o problema si as vrea sa o rezolv cat se poate de bine , este vorba de o firma la care am lucrat ca sofer , si cand am plecat de la aceasta firma, patronul respectiv nu prea i-a cazut bine ca a ramas fara sofer , intrebarea este la ce departamente pentru control al acestor firme trebuie sa ma adresez , intr-un fel sa parasc aceasta firma pentru modul cum lucreaza ea , cu plata la km, etc , dat fiind aceasta firma pe Romania .Va Multumesc si drumuri bune.

ISTCR, ITM 

Ps1: Pe acest forum, cat si pe alte site-uri "utile",  nu gasim niste formulare, modele, etc. care sa ne ajute.  Modalitati de contact a unor avocati specializati in acest domeniu. 
Trebuie sa ne inscriem in 15 sindicate, sa platim camata, pardon, contributie si apoi sa aflam ca patronu a cotizat putin mai mult la sindicat/ISCTR/ITM  si nu pateste nimic. 

Ps2: Pentru aceleasi fapte, mai nou, in alte tari se ajunge la inchisoare!  La noi, pe cand ............ 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Bla, bla, bla...

Și I.S.C.T.R. și I.T.M.-ul au adresa de email pentru reclamații publică pe site. Mai ai, de asemenea la dispoziție și Tribunalul Muncii, care e gratuit, apropos. Dar ar fi mai bine de știut, cum de ați ajuns să lucrați, în 2016, cu plata la km?! Cu ce v-au amenințat ca să lucrați la ei?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am fost contactat prin email de patron , am negociat un salara si cand am primit primul salar de la aceasta firma  am primit si instiintarea ca nu poate sa ma plateasca la ce s-a negociat prima data, timp in care el se comporta cu soferii ca si cum ar fi sclavi pe mosia lui , si nu am lucrat mult la firma asta , de acea am si micile aceste probleme, va multumesc pentru informare. Drumuri bune sa sanatate la toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 14 ore, Q7s a spus:

Am fost contactat prin email de patron , am negociat un salara si cand am primit primul salar de la aceasta firma  am primit si instiintarea ca nu poate sa ma plateasca la ce s-a negociat prima data, timp in care el se comporta cu soferii ca si cum ar fi sclavi pe mosia lui , si nu am lucrat mult la firma asta , de acea am si micile aceste probleme, va multumesc pentru informare. Drumuri bune sa sanatate la toti.

Da nu a fot semnat un contract? Acolo ce suma este trecuta?

Eu știu ca se pot încheia 2 tipuri de contracte: contract pe perioada nedeterminata, respectiv pe perioada determinata. Acum nu știu dacă încheie cineva un contract (pentru șoferi) pentru o perioada nedeminata... Ce nu înțeleg, este "ușurința" cu care se poate renunța la serviciu din partea ambelor părți.... .

Mai citim pe ici pe colo .... ba ca a fugit cu banii, ba ca nu mai vine la munca, ba ca l-a dat afara, ba nu primește toți banii, de comportamentul unora (a se citi ambelor părți) nu mai vorbim .....

offtopic,eliminat restul

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.