Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

isctr?


Mario Bandit

Postări Recomandate

  • Members

daca citeati macar un CERTIFICAT DE DESFASURARE A ACTIVITATII vedeati ca la puctul 21 este o declaratie pe propia raspundere

(21) Subsemnatul, conducătorul auto, confirm că nu am condus un vehicul care intră în domeniul de aplicare al

Regulamentului (CE) nr. 561/2006 sau al AETR, în perioada indicată anterior

Nu va bateti capul prea tare ,firmele stiu cum se fac aceste lucruri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Virgile tu gandesti ce scrii ? ? Ai umblat cu atâtea certificate si habar nu ai despre ce e vorba , citatul la care faci referire reprezintă partea de responsabilitate care ii revine soferului , parte de responsabilitate in ce se declara , pentru ce i se redactează certificatul si adică sa luam exemplu angajat fiind , intre data 01 si 15 mai esti in concediu medical , si pentru care tu ca esti parte implicata in situatie declari si semnezi ca in acea perioada nu ai condus / muncit .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da, firmele poate ca stiu ce fac, dar ele fac atat cat sa-si acopere spatele spatele. In ceea ce te priveste pe tine, ce ai facut inainte sa te angajezi la ei, nu-i intereseaza. E responsabilitatea ta.

Dupa cum a zis si Mario, acel punct 21 se refera la perioada cand esti in concediu ca angajat al firmei, perioada pentru care firma declara ca ai fost in concediu, iar tu ca sofer declari ca nu ai muncit in alta parte. Daca esti nou angajat firma nu are de ce sa faca declaratia asta, iar soferul ramane fara acoperire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
O firma nu iti poate da un certificat de desfasurare a activitatii pe o perioada cat nu ai fost angajat , măcar atât ar trebui sa stie cei de la firma ta .

pai sunt angajat si in prezent la aceeasi firma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
daca am lucrat la o firma cam 2 luni,dupa asta am ramas acasa...apoi peste 3 saptamani plec in cursa,trebuie sa dovedesc perioada de inactivitate cu certificat de desfasurare a activitatilor.asa este ?

trebuia sa fi mai explicit ... :D :D

1 , daca încă esti inca angajat - certificat de desfasurare a activităților

2 , e posibil sa fi concediat si sa nu sti , declaratie pe perioada asta daca ti se face reangajare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Va salut! Sa fiu sincer si eu m-am zapacit tot citind diferite opinii! Lucrez in prezent la o firma, de Paste ajung in tara si intentionez sa-mi caut o alta firma unde sa-mi desfasor activitatea dar asta dupa ce voi sta "pe tusa" peste o luna! Dupa ce ma voi angaja la o noua firma, perioada intre demisie si reangajare, in mod normal nu poate fi justificata de nici una din cele doua firme eu nefiind angajat in acea perioada! Prin urmare, babeste, va rog, este suficienta declaratia pe proprie raspundere?

In momentul de fata camionul are tahograf digital!

Va multumesc!

Editat de blue36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Ai pus exact punctul pe ,, i ,, , exact cum cere 165/2014 si exact cum cerea si fostul 3821/85 la un control trebuiesc justificate OBLIGATORIU activitatile pe ziua in curs plus 28 anterioare . iar in cazul in care nici-o firma , fosta si/sau actuala nu poate justifica aceaata perioada pentru ca nu intri sub ,, protectia ,, lor , ca persoana sub incidenta regulamentului mai sus amintit trebuie sa ,, acoperi ,, timpul pe care nu il poti justifica prin munca  normal si de drept ar trebuii sa fie suficiente doar introducerile manuale dar ca o garantie anumite state vor si o declaratie pe propria raspundere care acopera pe o parte ,, laguna legala ,, lasata de regulament pe tema inactivitati si garanteaza pe alta parte , ca cele scrise sunt ,,oficiale ,,iar in cazul de ceva esti responsabil iar  daca se dovedeste contrariul esti raspunzator de fals si uz de fals . 

 

 

R 165/2014 CE 

 

Art 34 .(3) Atunci  când,  datorită  îndepărtării de vehicul,  un conducător auto este în imposibilitatea  de a folosi tahograful montat la  bordul  unui  vehicul,  perioadele  de  timp menționate la alineatul (5)  litera (b)  punctele (ii), (iii)  și (iv): (a) dacă  vehiculul  este echipat  cu un tahograf  analogic,  se înscriu pe  foaia de  înregistrare  manual, automat  sau  în orice alt  fel,  lizibil  și fără  a murdări foaia  de înregistrare;  sau (b) dacă  vehiculul  este echipat  cu un  tahograf  digital,  se înscriu pe cardul  de conducător auto cu  ajutorul  funcției de  intro ducere manuală  oferite de tahograf.

Art 36 .(3) Un  agent  de  control  autorizat  poate  verifica  respectarea Regulamentului (CE)  nr.  561/2006  prin analizarea foilor  de înregistrare, a  datelor  afișate, imprimate sau  descărcate care au fost înregistrate  de tahograf  sau de  cardul  de conducător auto sau, în  lipsa acestora, a  oricărui document  justificativ  care dovedește nerespectarea  unei  dispoziții, precum articolul  29 alineatul (2)  și articolul  37  alineatul  (2)  din prezentul  regu lament. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 24.03.2016 la 16:11, Mario Bandit a spus:

La cum ai formulat intrebarea se intelege altceva , ..... Intre doua locuri de munca sau intre munca la un loc ?

Am demisionat dintr-un loc.

15 zile mai tarziu am semnat un contract de munca cu alta firma.

Deci.. Certificat de atestare a activitatii sau declaratie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 19 ore, Mario Bandit a spus:

Ai pus exact punctul pe ,, i ,, , exact cum cere 165/2014 si exact cum cerea si fostul 3821/85 la un control trebuiesc justificate OBLIGATORIU activitatile pe ziua in curs plus 28 anterioare . iar in cazul in care nici-o firma , fosta si/sau actuala nu poate justifica aceaata perioada pentru ca nu intri sub ,, protectia ,, lor , ca persoana sub incidenta regulamentului mai sus amintit trebuie sa ,, acoperi ,, timpul pe care nu il poti justifica prin munca  normal si de drept ar trebuii sa fie suficiente doar introducerile manuale dar ca o garantie anumite state vor si o declaratie pe propria raspundere care acopera pe o parte ,, laguna legala ,, lasata de regulament pe tema inactivitati si garanteaza pe alta parte , ca cele scrise sunt ,,oficiale ,,iar in cazul de ceva esti responsabil iar  daca se dovedeste contrariul esti raspunzator de fals si uz de fals . 

Va multumesc pentru raspuns!

Stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Acum 21 minute, UNHleaSHD a spus:

Am demisionat dintr-un loc.

15 zile mai tarziu am semnat un contract de munca cu alta firma.

Deci.. Certificat de atestare a activitatii sau declaratie?

Introduceri date manual si o declaratie intre cele doua locuri de munca . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.