Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Este legala prelungirea AMPLITUDINII de la 13 ore la 15 ore?


Postări Recomandate

  • 2 years later...
  • 3 months later...
  • Members

Buna ziua,

Sunt nou în domeniu si as vrea sa iau o pauza zilnica de odihna întreruptă,adică 3 cu 9 dar cum se procedează,Se merge 4,5 h se face pauza 45 minute dupa se mai merge 1,5 h condus(Se fac cele 6 h condus) pauza 3 h dupa de la cap 4,5 h condus pauza 45 min 1,5 h condus si pauza de 9h.

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

bebeadi...sunt de acord ca esti nou in domeniu,dar la cursuri sper ca ai invatat ca timpul de conducere zilnic [durata de conducere zilnica ] este de maxim 9 ore.in anumite cazuri putind extinde la 10 ore...Exemplul dat de tine este gresit...NU poti conduce mai mult de 9 /10 ori tu deja dadusei un exemplu gresit de 12 ore conducere .Pentru a intelege cum poti face in ziua respectiva...mergind pe exemplul tau...Incepi ziua de munca...conduci 4,30 ore...faci un repaus de minim 45 minute [pauza neintrerupta] conduci din nou 1,30 ore...iei un repaus de 3 ore minim..reincepi...In acest moment tu efectiv ai 9,45 de la inceperea unei zile activitati dar la timpii de conducere tu ai deja 6 ore conduse..Asta inseamna ca mai poti efectua o perioada conducere de maxim 4 ore,pentru a nu depasi cele 10 ore..sau dupa caz maxim 3 ore pentru a nu depasi cele 9 ore conducere, apoi te opresti pentru un repaus zilnic redus.Sincer cred ca de fapt nu prea ai citit/inteles ceva din ce ar fi trebuit sa stii..sunt vreo 4 pagini importante si nu inteleg cum de reusiti sa nu le invatati..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salutare tuturor, astazi am avut o contrazicere cu disponentul meu destul de urata, eu unul stiu ca repausul zilnic nu se poate reduce decat de 3 ori intre doua repausuri saptamanale, luni am efectuat 9 ore de repaus zilnic redus, miercuri si joi  la fel,, astazi am descarcat dimineata pe la 08:00, apoi am stat pe repaus [ pat] 3 ore, la care el imi spune ca imi mai trebuie un repaus zilnic redus de minim 9 ore si pot linistit sa efectuez o perioada zilnica de munca de 15 ore!! Eu am spus ca nu este posibil deoarece am efectuat deja 3 repausuri reduse, si imi spune sa pun burta pe carte ca nu stiu regulamentul :))) cine greseste aici??

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am citit, se fractioneaza repausul zilnic normal, dar eu daca am efectuat deja 3 repausuri zilnice reduse de minim 9 ore asta inseamna ca nu pot sa imi prelungesc perioada zilnica de munca inca o data la 15 ore deoarece 15 ore munca+repaus zilnic normal fractionat 3 ore + 9 ore = 27 ore, ori eu stiu ca ziua are doar 24 de ore, gresesc??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Greșești. 

După ce ai redus odihna zilnică la 9 ore, de 3 ori, ca să mai poți lucra 15h trebuie sa faci un 3h repas, care trebuie sa se regăsească în interiorul celor 15h ore ale tale, astfel încât, 15h (dintre care 3h repaos continuu - neintrerupt) + 9h odihna la sfârșitul zilei = 24h. Poți face așa în fiecare zi chiar, dacă te ține ficatul să prășești 15h zilnic... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tu spui ca e gresit ok, deci sa adunam cele 3 ore de repaus continuu cu cele 9 ore de repaus de la final = 12 ore de repaus + cele maxim 15 ore = 27? Dar daca din arcul acela de 24 de ore cat are o zi scadem cele 12 ore de repaus (3+9) rezulta 12 ore? Ceva gresit pana aici?? Deci perioada zilnica de munca nu o reprezinta cele 12 ore ramase din calculul de mai sus?!

Editat de Ionut72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Esti focusat gresit,ti-a spus si Phreudian.Tot scoti 15 ore pe ziua de munca...uitind ca in cele 15 ore de munca 3 ore le-ai avut de repaus [pat]

Hai sa iti dau un exemplu ca sa poti intelege...ma duc la un amazon,sunt pus rezerva, ca voi fi sunat daca este nevoie.Ma duc la umbra si pun simbolul pat trecindu-ma in repaus.Stau linistit si dupa ce trec 10 ore sun biroul ca nu pot face vreo cursa daca mi se da si ma reintorc la sediu.Vine drumul dus intors 5 ore conducere si 10 ore repaus.Ies 15 ore platite . Pot ulterior sta in repaus zilnic minim 9 ore si reincepe ulterior fara nici o problema,acele 2 repausuri fiind calculate ca un repaus zilnic normal.Ti-am dat articolul..nu il intelegi deloc,zice clar..minim 3 ore cu minim 9 ore...tu nu...batman..batman...tot o dai cu 15 cu 12...E simplu.in cele 15 ore 3 sunt de odihna..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Inteleg si stiam ca se poate ,dar ce doreste disponentul meu nu intelegi nici tu nici Phraeudian, el dorea sa îi muncesc 15 ore fara cele 3 ore de repaus in ele, de aici calculul meu 15 ore munca + 3 ore repaus + 9 ore de la final =27, intelegi?

Si legat ca tot scot 15 ore de munca pe ziua respectiva este total gresit si iti spun si de ce, daca in cele 15 ore am 3 ore de pat (nu dispozitie) asta inseamna ca am muncit doar 12 nu?? stiind definitia 'patului', ce spui tu acolo ca sunt platit 15 ore asta doar in putinele tari (Marea Britanie) in care pauza este platita (la unele firme)

 
Editat de cico_3504
unit comentarii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu stiu ce doreste sau dorea dispecerul tau in discutia voastra..Eu stiu ce ai spus tu aici..Nu reiese de nicaieri ce ai spus tu acum in ultimul comentariu..Sa iti aduc aminte..

'''' la care el imi spune ca imi mai trebuie un repaus zilnic redus de minim 9 ore si pot linistit sa efectuez o perioada zilnica de munca de 15 ore!! '''

De aici se intelege exact ce am inteles si eu si Phreudian,era vorba despre un repaus de 3 ore in timpul zilei de munca continuat cu un repaus zilnic redus de minim 9 ore.Ulterior se continua cu o alta zi de munca in care puteai sa prestezi 15 ore maxim..ACUM tu o intorci si ne spui ca noi am inteles gresit. Ma repet..din cele scrise de tine asta era intelesul.Sa revenim la ultimul comentariu.Cum pui acum problema ca iti spunea dispecerul NU este legal.De la inceputul zilei de munca tu poti presta maxim 15 ore de activitate,indiferent ce activitate desfasori in interiorul zilei de munca,[de exemplu poti avea conducere 5 ore, ciocanele 5 ore,repaus 4 ore si 1 ora disponibilitate ] Chiar daca ai avea in interiorul zilei de munca un repaus [pat] de 8,59 ore nu vei putea depasi maximul de 15 ore alocate unei zile de munca deoarece nu este considerat un repaus zilnic redus,acela fiind de minim 9 ore

Referitor la faptul ca unele firme din uk platesc repausul din interiorul zilei de munca gresesti.Toti platesc de cind incepi pina termini,scazindu-se la unele firme doar pauza la timpii de conducere,cea de 45 minute.Bineinteles ca pot exista exceptii la unele firme mici dar acolo poti folosi patratul in loc de pat si nu au ce sa comenteze.Eu unul am folosit  simbolul pat cind am fost anuntat ca am de asteptat o perioada mai mare de timp,ca in exemplul cu amazon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Abia asteptam sa ajung acasa,din cauza oboselii am facut o greseala,am omis sa pun in discutie faptul ca tu deja aveai in saptamina de lucru  3 zile de munca de 15 ore cu 3 repausuri zilnice reduse.Nici unul din acestea 3 nu era cel in discutie..ci un altul din ziua a 4 a sa zicem.Aici a fost eroarea mea,ma raportasem la el ca fiind unul din cele 3.

Privind la acest mod, problema sta cu totul altfel.Perioada maxima a unei zile de munca este de 13 ore,ulterior celor 3 zile munca care au avut maximul admis[15].Poti face in zilele urmatoare un repaus zilnic normal din cele 3 fractiuni[3+9] dar ziua de munca nu poate depasi 13 ore.Aici iar exista o ''virgula''.Orice schimbare a unei zile de munca rastoarna ce am zis,eu merg pe maxim..Ca sa intelegi punem un exemplu..Incepi saptamina de munca dupa un repaus saptaminal normal...avem.....

Luni..incepi 10.00....termini ora 01.00[ din ziua de marti]....Repaus zilnic redus 01.00-10.00

Marti..incepi 10.00..termini ora 01.00 Repaus zilnic redus 01-10

Miercuri  incepi 10.00 termini ora 01.00 repaus zilnic redus 01-10

joi incepi ora 10.00 termini insa in maxim 13 ore..adica 23.00 repaus zilnic normal 23.00-10.00..Nu poti avea o zi de munca de 15 ore maxim

vineri incepi ora 10.00  termini in maxim 13 ore 23.00..[numai ca in interiorul acestei zile de munca ai undeva minim 3 ore repaus].urmeaza un repaus zilnic redus [9ore] intre 23.00-08.00....tinind cont ca ai repaus 3+9 este considerat repaus zilnic normal......si in ziua asta maximul orelor lucrate este de 13

simbata....tinind cont ca in saptamina anterioara ai condus 45 ore si in zilele din aceasta saptamina ai pina acum 42 ore [sa zicem] mai poti conduce daca doresti 3 ore apoi te opresti pentru un alt repaus saptaminal

Orice schimbare a unei zile de munca rastoarna ce am spus eu in exemplu...sa zicem ca marti lucrezi doar 12 ore..totul se schimba,dupa cum spuneam,am pus maximul

Exemple ar mai fi dar nu ti le pot da ca dau idei la oamenii care vor sa munceasca nonstop si nu e interesul meu sa fac asta,cine cunoaste bine regulamentul stie

Oricum,tu fa-ti calculele pe perioade de 24 ore incepind din prima zi a saptaminii tale de lucru, 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.