Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Moderators

Faptul ca nu stii sa folosesti corect termenii meseriei noastre a dus la primul tau avertisment.....nu ai inteles ideea si de atunci comentariile tale sau dorit ironice...In momentul in care ii spui unuia ca nu stie sa foloseasca ortografia ma astept ca tu sa stii sa o folosesti...din pacate..la fel ca legislatia din domeniu..nu stii..

Mai mult..cind observi ca cineva iti atrage atentia si tu il ironizezezi e logic ca unii dintre noi..ceilalti sa iti spunem asta...se numeste ''colegialitate''..Asa ca tie iti atragem atentia..incearca sa nu fii ironic si discuta civilizat..chiar in contradictoriu..Vei observa ca nimeni nu are nimic cu tine...Altfel...vom fi impotriva ta..Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Doar ce mi am dat demisia de la Quehenberger , lucrurile nu sunt asa pe roze , dar nici negre in totalitate. Am ajuns aici, eu si multi altii, cu promisiunea ca dupa prima luna remunerata cu 1800 euro va creste salariul la 2000. Asta se intampla in ianuarie cand parcul auto era impanzit cu peste 200 de camioane fara sofer. Dupa luna februarie am vazut ca salariu a ramas la fel si am sunat pentru demisie si le am reprosat faptul ca m au inselat la care ei mi au spus ca nu este adevarat , ca salariu nu s a marit la nimeni , deci nu am fost inselat ;D Dupa mintea lor trebuia sa muncesc pe 1800 ca oricum nu s a marit la nimeni.

Acum sa va spun lucruri bune si rele , cel putin in viziunea mea !

  - salariu se vireaza in lei si euro in fiecare luna in jurul zilei de 6 ori 7

  - camioanele sunt in mare parte noi , cel putin la exterior , la interior depinde cine a lucrat inainte

  - programul este sfant si daca se greseste e doar vina soferului , personal am condus o saptamana 50h si in urmatoarea  am avut pauza de joi sera pana luni dimineata

  - la frig mai putin , dar la prelata schimbi trailerul foarte des , se face schimb de paleti cam peste tot , deci trebuie sa ai un fizic antrenat ;D

  - desi la angajare ti se spune ca in aceasta firma nu se conduce noaptea ... poti munci cu saptamana numai de noapte la cursele de flori unde incarci singur , descarci singur ... cam in toate locatiile se incarca de catre sofer si se descarca la fel.

  - NU se spala camionul , desi la garaj in strasswalchen exista o spalatorie automata , acolo au acces doar soferii din cehia , de fapt soferilor romani le este interzis sa faca pauze in garaj , in oricare din ele.

  - diferente mari intre cehi si romani cand vine vorba de salariu ..... 2200 vs. 1800 , romanii in mare lor majoritate au MAN uri care nici macar slot USB pentru mp3 nu au , cehii au in mare doar mercedes

  - se asigura transportul catre garaj in Austria de la Pitesti si Timisoara cu microbuze sprinter .... care au soferi , practic au pus sofer la soferi , pare ciudat , dar acei soferi sunt relatiile sefilor romani

  - acum un an cand veneai la quehenberger primeai 200euro bonus .... de cand cu sefii romani bonusul a disparut , in ianuarie mi s a decontat integral transportul pentru  ca am venit cu masina personala , acum mai ofera doar 50euro , ca peste tot de altfel ....unde ajung romani in birouri se duce totul de rapa.

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.