Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Moderators

Dany mi-a mărit salariul înainte sa revin în Irlanda.Nu laud sau blamez pe nimeni,ci ca întotdeauna încerc să fiu cât mai la obiect si imparțial cât se poate..Acum ceva ani când amenințam pe forum ca i caut pe aia care papă k..prin parcările din Europa eram rău,acum insinuati ca mă "aplec"în faţa moșierilor!?Nici nu mi mai bat capul.Descurcati va cum puteri.Drumuri Line

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ma bucur ca eu am fost poate printre primii care m-am retras de la Leatrans...am facut o luna ca sa ma conving daca merita sau nu si am plecat. Banii mi-am recuperat...dar sincer nu recomand firma. Cei care stati pe acolo...ori va uniti si schimbati ceva...ori se vor juca si sterge cu voi pe jos cum vor ei. Cel putin prostanacul ala de Eddy si toti aia de la headoffice n-ai ce sa faci cu ei. Toti o apa si un pamant. Nu-mi pare rau de alegerea facuta...Mie imi pare rau de cei care fac drumul pana acolo pentru o punga de bani, in care viseaza sa-si faca ceva si apoi cand ajung acolo, vad haosul. Care considerati ca va respectati pe voi insiva, nu acceptati nesimtirea celor de la Leatrans. Daca nu, va meritati soarta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dati_mi voie sa nu fiu de acord cu ce se povesteste pe aici, sunt sofer la ei de vreo 2 luni de acuma si desi nu am vrut sa ma bag peste, dar vad ca se cam sare calul la partea cu adevarul. ce pot spune eu e ca mi_au facut contract pe nedeterminat din care se vede negru pe alb si diurna, toate veniturile, am primit toti banii pana la ultimul euro si m_au zburat cu avionul pe cheltuiala lor, fata de altii au camioane majoritatea noi si mi_au gasit si butelie.

In primele 2 saptamani m_au tinut pe Anglia si Irlanda ca sa invat cum e stilul de condus pe partea stanga.O treaba faina e ca pe feriboat se mananca bine eu nu fumez si cred ca nu am cheltuit mai mult de 50 de euro pentru mine personal.

Brian e ceva ciudat dar m-am obisnuit cu el, s_a enervat pe mine ca am ratat un ferri dar pe urma s_a calmat omul.

diferente mari intre Lea si alte firme nu prea sunt, dar cand iti plateste la time si destul de bine...yo sunt multumit. De la Alin am auzit ca dupa 6 luni se mareste diurna. fata de Vercesi si pe unde am mai lucrat unde se plateste cam la fel macar aici se respecta programul pe ferry mananci cat vrei iar daca prinzi pe ala de 19 ore...e life!

Acum na nu poti multumi pe toata lumea mai ales pe cei care mai mananca si --- degeaba .oricum vad care e treaba si va tin la curent, sper doar sa nu se schimbe treburile.

In rest, drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da colegule,au mai fost si altii care s au bucurat la un blid de mancare in 3 ore cu ferry.zi de altele...cum dormi tu prin boscheti sau pe la descarcari,sau pe la o toole cum te duci tu prin wc ul ala,sau,cum faci tu pauzele alea de ferry,sau cum iti scrie brian cu majuscule ca e superat daca vrei sa faci vre o doi metri sa ti cumperi ceva necesar traiului in cabina,cum esti lrgat de transics ul ala ca daca pleci la toaleta si suna sunt suparati ca nu ceri voie sau anunti.spune de alea colegule...

nu spune nimeni ca nu sunt corecti cu banii,da ce numai asta conteaza ,pina la urma soferii astia se duc numai de foame pe acl,sa manince moaca pe ferry si in rest sa traiasca la limita bunului simt?sa fie marionetele unora?pina la urma nu e asta singura firma care e corecta cu banii,dar cu siguranta e printre primele cate nu isi respecta soferii ca oameni.sau noi soferii intram in alta categorie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

asta m-a facut sa rad...cica mancare buna pe ferry mananci cat vrei, asta e tot ce am putut sa vad in postul de mai sus. Mancare pe ferry poti avea oriunde treci cu ferry colegule...si oricum porcaria aia de Stena Line care faci 4 ore, o singura data mananci si mancarea e de doi bani. Dar posibil pentru unii sa fie un lux. Parerea mea nu ai fost cu ferry-boturi adevarate sa vezi ce mancare au, nu ce au aia. Si pe Dover nici nu-i gratis, trebuie sa dai de la tine. Butelie??? ce ti-a dat un arzator cu doua spray-uri de gaz, nu-ti ajunge sa incalzesti o tigaie de cartofi. Oricum nu astea conteaza ce ti-a dat....ti le cumperi tu daca vrei sa ai ceva mai bun. Conteaza conditiile de lucru, sa te intelegi omeneste cu ei si banii. ca pentru asta plecam toti de acasa sa ne amaram zilele pe acolo. Dar la ei nu prea conta asta....nu stiu ce e acum, dar vad ca nu a evoluat prea mult. In fine bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cat timp vor exista oameni pentru care o farfurie de mancare gratuita pe ferry reprezinta, citez " life ", cat timp vor exista oameni care nu inteleg ca salariul acordat la timp si respectarea programului de odihna este un DREPT si nu o FAVOARE acordata de angajator, nu vom reusi sa impunem respect. Prea multi nu inteleg ca pozitia " ghiocel " aduce niste avantaje minime pe termen scurt, dar si dispret din partea tuturor. De felul cum suntem tratati - social si profesional - in Europa suntem raspunzatori in primul rand noi, iar unii dintre colegi au coloana vertebrala mult prea flexibila. Ca sa fii sofer profesionist pe extern, nu e suficient sa poti baga un ansamblu articulat in rampa. Demnitatea - nu aroganta - combinata cu profesionalism, poate aduce si ea beneficii, si atunci nu trebuie sa se bucure nimeni la o butelie gratis. Inca un exemplu destul de graitor zic eu : am testat doua capete tractor, euro 6, marci diferite, pentru o firma ce doreste sa-si reinoiasca parcul auto. Soferii angajati acolo, nu vor aceasta schimbare, pentru ca nu pot pune maimuta pe ele ( e un contract mai dificil cu reprezentanta ). Atunci cine e de vina pentru cum suntem tratati ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Deci domnilor soferii va dati sema de calitatatea de om a acelui sofer care pentru o farfurie de supa considera ca este in rai ce pote sa gindeasca unii???

Defapt pe acesta necunoastere si prostie se bazeaza aceasta firma . 700 de euro pe saptamina e normal pe Irlanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

...pentru un necunoscator care nu stie cu ce se mananca meseria asta poate crede ca aceste mici avantaje sunt neinsemnate.Diferit fata de altii este ca eu am trecut si pe la ungurii de la Waberers, pe la cei de la Skiptrans, Avistransul are si acuma sa imi plateasca toti banii . Mai am de luat bani si din Italia de la niste patronic u multe camioane.

Am intrebat mai multi soferii care lucreaza cu mult de dinaintea mea la Leatrans, inclusiv polaci, macar banii sunt la timp, nu au intarziat niciodata si nu sunt chiar de ici de colo, fata de altii care platest 1300-1500E munca este ok, am marele avantaj ca numai fumez, iar daca vreau sa beau o bere, o iau din Germania la bax de 24.

Daca meseria asta ar fi facuta doar de soferi si nu de ospatari amatori sau alte specimene care s-au reprofilat dupa criza treaba ar merge ceas.

Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca meseria asta ar fi facuta doar de soferi si nu de ospatari amatori sau alte specimene care s-au reprofilat dupa criza treaba ar merge ceas.

Drumuri bune!

Eu fac parte din categoria celor care s-a reprofilat dupa criza ..nu am fot nici ospatar amator sau ce specimen crezi tu insa sa jignesti pe cineva gratuit doar ca incearca sa castige o paine cinstit asta da dovada unui caracter indoielnic.Asta ar insemna sa ii pun pe toti soferii in aceiasi oala cu tine si sa zic ca sunt asemeni tie.Dar la cati soferi am cunoscut pot sa zic ca tu esti o forma aparte si sper sa nu fim colegi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

"Prietene" HissahZul, nu ai facut decat sa confirmi ce fel de om si ce fel de sofer esti. O butelie costa 80 ron, capul 40 ron. Nu e cam putin totusi ca sa-ti vinzi demnitatea ? Cei ca tine formeaza masa de manevra in toate pocnitorile astea de firme, ce recruteaza carne de tun. Daca doar asta e problema si te ajuta, pot sa-ti ofer o butelie, gata incarcata. Soferii care voiau sa aiba putin confort, cumparau butelii de la polaci sau cehi si acum 25-30 de ani, in camping Meduza la Eforie-Nord sau la Hanul Piratilor la Navodari. Costa intre 800 si 1200 de lei, erau bani la salariile de atunci. Poate consideri un avantaj si faptul ca ai un pat in cabina, si nu trebuie sa dormi pe scaun. Sau ca ai posibilitatea sa incarci remorci, pe care sa le traga alti soferi ( de alte nationalitati ) pe continent. Oare, mai jos de atat te poti apleca ? Sper ca daca tot te-ai facut de ras, cineva din conducerea LeaTrans sa citeasca postarea ta, si astfel sa poti beneficia si de alte " avantaje ", doar nu te-ai injosit degeaba. Eventual o pereche de bocanci de lucru - si asta poate constitui un " avantaj " ! In alta ordine de idei, e trist cata lipsa de respect de sine a ajuns sa existe in aceasta meserie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Hissaul dupa cum povestesi esti omul care a luat tepe si a fost fraierit tot timpul . Uite ca eu fac meseria asta de 28 de ani si am avut salarii de 4200 euro net in italia dar mak milog si neinsemnat comportament de milog ca al tau nu am vazut . Cum te poti milogi in asa fel ???? Tu nu vezi??? Ai sa iei tepa si la astia. La citiva chilometri de tine sunt firme care platesc 700 euro net pe saptamina asigurare medicala tie si familiei si penzie de 1100 euro pe luna trebuie doar sati faci actele si contract de Irlanda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

respect"domnul lider de sindicat al soferilor din irlanda,mercedesul ala al tau visiniu poate se face negru de suparare intr/o,zinumai umili oamenii sau prosti cu irlanda "ca pe lnga nolan "firma ta e praf,ca nu esti prea deosebit doar sti.......drumuri bune si spuneti adevarul pe site ca suntem romani si afara si in tara"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Vorbesc doar in numele meu. Care a fost acel comentariu atat de jignitor, facut de mine, pentru care sunt amenintat cu " ridicarea permisului " ? Asa pot sa ma consider si eu jignit de faptul ca anumite " oferte de munca " si " comentariile " unor asa zisi angajatori sau intermediari sunt mentinute pe site, cu toate ca incalca si legislatia si bunul simt. Cred ca mai repede ar trebui " ridicat permisul " celor ce jignesc aceasta comunitate a soferilor profesionisti si meseria in sine prin ofertele facute. Eventual pot sa-mi " ridic permisul " si singur, si asa ma simt in ultimul timp de parca intru pe un site-ul Patronatului Roman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
colegule,imi dau seama ca ai fost un sclav de cand ai fi tu sofer de inseamna ceva pentru tine avantajele alea.daca ai lucrat la aia care spui si fara banii incasati inseamna ca nu esti sofer,tata.aia adevarati isi iau totdeauna banii.

Poate ai dreptate, poate esti mai bun decat mine sau poate doar ai avut norocul sa ajungi la o firma mai bunma.

Sa nu uitam ca toti avem lasati acasa familii, care se bazeaza pe noi.

Eu de cand am ajuns aici am gasit doar respect. Nu stiu ce ai gasit ai tu sau altii.

Mi-o spus domnul Alin ca vom primi toti baietii cate 400 Euro bonus de Craciun. Nam fost sigur la inceput de nimic, am crezut poate ca altii in ca...turile pe care au avut niste soferi de zis despre Leatrans pe forum, dar am incercat ca nu aveam de lucru de cateva luni bune si nu aveam decat sa merg la Kim sau la Jost inapoi. dar iaca surpriza, am primit adineaori mesaj in transicsul din masina ca e adevarat.

Poate la altii a fost mai bine, eu cred ca aicea macar se tin de cuvant.

Drumuri line la colegi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Grija mare la comentarii si la jigniri ... nu vreau sa va "retin permisul" de-a mai intra pe forum vreo luna.

oricum nu prea mai intra nimeni de la atitea suspendari,ati reusit sa ramineti numai voi cei cu o comanda in plus la tastatura,,felicitari,,,,

Si tu de ce mai intri daca nu e nimeni pe aici?

Vorbesc doar in numele meu. Care a fost acel comentariu atat de jignitor, facut de mine, pentru care sunt amenintat cu " ridicarea permisului " ? Asa pot sa ma consider si eu jignit de faptul ca anumite " oferte de munca " si " comentariile " unor asa zisi angajatori sau intermediari sunt mentinute pe site, cu toate ca incalca si legislatia si bunul simt. Cred ca mai repede ar trebui " ridicat permisul " celor ce jignesc aceasta comunitate a soferilor profesionisti si meseria in sine prin ofertele facute. Eventual pot sa-mi " ridic permisul " si singur, si asa ma simt in ultimul timp de parca intru pe un site-ul Patronatului Roman.

De unde ai tras concluzia ca m am referit la tine? Sau te ai simtit cu musca pe caciula? Si te (va) rog, nu va mai dati atata cu parerea cum ar trebui sa fie siteul... ca daca ar fi dupa parerea fiecaruia ar fi o nebunie totala. Siteul/forumul este cum este si asa va ramane (si eventualele modificari le va face stafful).

Nu va place, nu va aduce/tine nimeni cu forta.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Avand in vedere ca nu ne cunoastem personal, plus diferenta de varsta - si implicit diferenta de experienta, diferenta de realizari, etc - dintre noi, prefer sa folosim persoana a-III-a. Pentru ca ati avut o interventie imediat dupa postarea mea si pentru ca nu ati citat sau specificat exact la cine se refera interventia dumnevoastra, fireste ca am considerat ca sunt si eu printre cei vizati. In legatura cu datul cu parerea in legatura cu site-ul, parca exista si o rubrica in care suntem incurajati sa facem acest lucru. Sau e bine cand ne dam cu parerea doar in mod pozitiv, in tot felul de sondaje sau initiative fara nici o finalitate practica. Inseamna ca ne considerati - pe membrii acestui forum - doar niste " aplaudaci ". Atitudinea dumneavoastra nu reflecta deloc acel tip de comportament pe care pretindeti sa-l aiba membrii acestui forum. Am inteles ca sunteti unul dintre administratorii acestui forum, dar nu sunteti seful meu, pentru asta trebuie sa platiti pentru mine asgurari sociale, medicale, impozit, etc, si mai ales sa fiu si eu de acord. Si in ultima instanta, credeam ca traiesc - ca si dumneavoastra de altfel - intr-o tara democrata, membra a Uniunii Europene, unde printre altele este garantat si libertatea cuvantului, bineinteles atata timp cat nu jigneste pe nimeni. O seara buna Domnule Administrator DANNY

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare,am citit ultimile postari si vad ca discutia a luat -o pe celalalt sens,astia care ati fost pe aici si ati plecat nu mai faceti gargara pe aici,va dati zmei pe aici dar cat ati fost la fata locului ati stat ghemuiti ,vi se potriveste bine zicala cu razboiul si vitejii,nu e cea mai buna firma dar nici cea mai rea,va spun asta din scurta mea experienta dar si a altora,am inceput aici sa ne cunoastem mai bine intre colegi si sa incercam sa ne punem de acord cu unele masuri care trebuiesc luate pentru a ne inbunatatii situatia noastra,sunt unele probleme aici ca de altfel peste tot sunt probleme care apar legate de buna functionare a firmei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.