Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Salut, colegule stai acasă.

Am plecat pe 19-09-2016 si mam întors pe 30-09-2016, una îti zice la telefon, si cand ajungi acolo, se schimba foaia total.

Stai pe out la descărcări, repausurile saptaminale de 45 cucu, amenzile ti le plătești. Sunt 4 capuri in toată firma, toti au amenzi de platit, cel mai mult un coleg din brasov pe nume liviu,6000€, colegul cu care am facut eu are 2 amenzi inventate de 280 de euro fiecare + o taxa la podul europa, scăzute la salariul actual. Patronul e un tâmpit, merge cu magnetul pe un man cu schimbător, am facut o cursa cu el la napoli, el nu merge pe out, dar soferi da.

Casa îti zice 50€,si cand ajungi 100€. cand i am zis ca nu fac out la descărcări,ca nu asa nea fost vorba, sa schimbat total, si apoi am zis ca nu rămân, fiindcă constantin(un alt coleg moldovean) isi luase pe 20-09-2016 o amenda pe cartelă de 1600€ in elvetia. Daca vrei lasă un numar de telefon si te sun.

 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Multumesc de informatii in numele colegilor, mai inteles gresit,eu nu sunt interesat de angajare acolo..eram insa interesat sa oferi mai multe detalii colegilor..asa un anunt lapidar nu era ok..Cred ca la un repaus saptaminal te refereai acolo...o sa te rog ca pe acest forum sa folosesti termenii corecti...de ceva timp s-a introdus aceasta regula ..doar suntem profesionisti..si atunci sa si stim sa folosim corect denumirile..Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ok, o sa tin cont de asta.

Am postat toate astea cu speranta ca nici un coleg sa nu treacă pe la acesti jepcari, in conditiile in care am si sotia însărcinată, deci chiar nu aveam nevoie de o gaură în bugetul familial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Adică, gen ajungi la locul de descărcărcare si nu mai ai timp sa descarci. Faci ''o perioada de repaus zilnic'' si in loc sa îti începi programul normal, scoti cardul din tahograf, mergi bagi la rampă, faci descărcarea, si după ce iesi pe poartă bagi cardul si îti începi programul de lucru. Pe treabă asta cel putin unul din băieti si a luat 1600€ in elvetia luna trecută, si patronul ia zis "nu stiu ce sa zic, vedem".

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Aici e problema...ca acei ''baieti'' accepta...felicitari ca tu nu ai acceptat asta...decit sa muncesti si sa platesti amenzi mai bine sa cauti un loc de munca civilizat

ps ..nu am pus in discutie ca patronul e un roman care vrea sa cistige mult de pe urma conationalilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 5 ore, cupyk a spus:

Adică, gen ajungi la locul de descărcărcare si nu mai ai timp sa descarci. Faci ''o perioada de repaus zilnic'' si in loc sa îti începi programul normal, scoti cardul din tahograf, mergi bagi la rampă, faci descărcarea, si după ce iesi pe poartă bagi cardul si îti începi programul de lucru. Pe treabă asta cel putin unul din băieti si a luat 1600€ in elvetia luna trecută, si patronul ia zis "nu stiu ce sa zic, vedem".

Ce tâmpenie, se riscă atâtea pentru o oră sau două de amplitudine cât durează descărcarea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members
La 02.10.2016 la 14:38, cupyk a spus:

Salut, colegule stai acasă.

Am plecat pe 19-09-2016 si mam întors pe 30-09-2016, una îti zice la telefon, si cand ajungi acolo, se schimba foaia total.

Stai pe out la descărcări, repausurile saptaminale de 45 cucu, amenzile ti le plătești. Sunt 4 capuri in toată firma, toti au amenzi de platit, cel mai mult un coleg din brasov pe nume liviu,6000€, colegul cu care am facut eu are 2 amenzi inventate de 280 de euro fiecare + o taxa la podul europa, scăzute la salariul actual. Patronul e un tâmpit, merge cu magnetul pe un man cu schimbător, am facut o cursa cu el la napoli, el nu merge pe out, dar soferi da.

Casa îti zice 50€,si cand ajungi 100€. cand i am zis ca nu fac out la descărcări,ca nu asa nea fost vorba, sa schimbat total, si apoi am zis ca nu rămân, fiindcă constantin(un alt coleg moldovean) isi luase pe 20-09-2016 o amenda pe cartelă de 1600€ in elvetia. Daca vrei lasă un numar de telefon si te sun.

 

Uite...din cate imi amintesc eu...podul se face pana in ora 22:00 ...deoarece dupa acea ora costa dublu...si se trece cu acordul Lui Campagnolo...altfel plateste firma. In cazu tau...plateste soferu daca trece de capu lui.

 

Treaba cu casa 50€ sau 100€ ...da...faza asta mi se pare total absurda. Adica ori este gratis ori lasi soferu pe un tractor fix...nu cred ca valoreaza asa mult camera aia de jos...

 

Pauze de 45...Pai se circula cu marfa perisabila din cate imi amintesc...deci sunt mereu curse, chiar si in weekend...si cum se practica in Italia cu pauze 24/45 ...nu e nimic special.

 

Acu sa iti zic ce am inteles de la fratimiu Alessandro.

 

Cei 6000€ nu au treaba cu soferu...a fost amenda pentru discurile la tractor. Si daca era DAF...vor plati cei de la service.

 

Amenda pe Elvetia ...a fost din cauza la OUT ?... Ca este diferenta intre a DESCARCA si a CIRCULA pe OUT ! 

 

 

Patronu nu merge pe out...dar soferiii da...OK...logic ca nu ai nevoie de out cand folosesti magnetu.

In fine...Eu nu mai am treaba cu ce este acolo de 1 an...scriu din amintiri.

..................

De curiozitate ...cam ce experienta ai pe comunitate? ...si colegii tai... Ca tare am impresia ca sunteti incepatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Atentie mare ce promovati pe aici , ca una este a se avertiza si alta , a se explica cu intentia de a scuza pacatele comise , forumul nu promoveaza si nici nu sustine manipularile tahografului asa ca insist pe idea de a ne limita doar a semnala !! 

Iar pentru manuitorul de volan , barbosul cu barba ingrijita ca atat sa obosit sa scoata in evidenta printre  ce a batut campii pe aici , te retragi tu sau te dau afara ? Ce de misto si mistocari sunt satul !!Si nu rade de incepatori ca habar nu ai de tine .... a te tine de volan nu implica sa gandesti !! O demonstrezi ... 

Unde e firma asta , ca pe anul asta inca nu am reclamat nimic , iar daca tot s-au obosit italieni sa treaca fraudarea tahografului ca delict , de ce sa nu le dam de lucru  !! 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Andrei...ocolesti parte din intrebarea mea..te-ai obosit sa ne spui doar ca tu esti ''Andrei'' si nu ''Adrian''....ok pina aici..dar numele de familie e identic...si atunci...e o intimplare..[ceea ce nu prea cred ]...sau esti din familie..?? Ma astept sa detaliezi si observind ca cunosti detalii despre firma ce zici..il cheama si Mugurel..pe linga Adrian...adica numele lui complet este Adrian Mugurel Teodorescu..?..daca da..e vorba despre aceasta persoana..sau e o coincidenta de nume...?? posibil doar o coincidenta..in opinia mea

 

http://www.tirmagazin.ro/index.php/13-esential/esential/13093-documente-exclusive-adrian-mugurel-teodorescu-pacaleste-statul-roman-de-doua-ori

totusi aici cred ca este vorba despre patron...  fiind cu fotbalul si sponsorizind inteleg unde se duc banii soferilor...

Asociatia „Alleanza Romena A.S.A.R.”
(Presedinte: D-l Adrian TEODORESCU)
Sediu: Via Lobia nr. 48, San Giorgio di Bosco

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Este tatal biologic...nu este coincidenta.

Nu...nu-l cheama si Mugurel. Asta cu fotbal este o coincidenta.

Deoarece este o echipa formata din baieti ce au un loc de munca si joaca doar de placere. Se sponsorizeaza singuri facand o cheta ...si cam aia e...distractie.

Desi am clarificat unele "amenzi" ...nu am mentionat doar faptul ca sunt Andrei si nu Adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

ok,multumesc pentru lamuriri.....si atunci..

1= comentariul tau cu ''tepar'' sa dorit o ironie sau asa ai tu impresia ca este tatal tau in relatia cu angajatii din firma....?

2= casa...presupui sau stii sigur daca se iau bani pe ea..tie ti se pare absurda ideea dar e bine sa o lamurim..daca stii date exacte te rog.....

3= repausurile saptaminale...24/45....= chiar daca se transporta marfa perisabila repausul este repaus..trebuie facut...Ai ceva lamuriri de adaugat..? sunt lasati sa le faca..? sau nu..? sunt cumva impinsi ''de la spate'' sa incalce legislatia..? ca de..sunt pe Italia...[aici iti spun eu ca aia nu sunt soferi profesionisti daca accepta incalcarea legii ]

4= amenzile...stii daca sunt imputate soferului chiar daca acesta nu este vinovat de ea..? gen discurile Daf-ului

Dupa cum observi cel care a lasat comentariul initial aici a ajuns la firma..a stat maxim 2 saptamini timp in care s-a lamurit cum se lucreaza si a si plecat neacceptind conditiile...Cei care stau posibil sa fie incepatori..dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa respecte legea..ca nu o respecta..vor vedea pe banii lor ..

Restul ..pff...ca pun ''out of scope'' la descarcare...ca folosesc alte ''obiecte ajutatoare''..denota slaba pregatire a celor care muncesc acolo pe functia de sofer

ps...Eu personal iti multumesc inca o data ca accepti o discutie despre conditiile de lucru din firma tatalui...Daca ai lamuriri suplimentare despre conditiile de munca..de angajare..etc te rog sa ni ;le spui..O sa te rog sa fii atent..nu folosi ''pauza'' in loc de repaus ..zilnic sau saptaminal...Noi incercam sa folosim doar termenii corecti din meserie..fara limbaj de parcare..Bafta

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

1.  Cand am plecat de la firma mi-au fost oprit garantie circa 1000€ pentru eventuale amenzi. Banii au fost justificati printr-o amenda de 50€...restu de 950€ ii consider "taxa de Smecher"

 

2. Nu stiu sigur. Dar stiu care camera era programata pentru asa ceva. Parerea mea este ca nu isi merita banii. Plus ca mi se pare mi se pare absurd sa taxezi soferii pentru asa ceva.

 

3. 24/45 sunt lasati sa le faca dar fara recuper. Au fost momente cand am facut 24/24/45/24. Pe raspunderea femei, dar cand se lasa cu amenzi ...recunoaste cam fumarate din abateri.

 

4. Starea technica a capului tractor nu este problema soferului sau a firmei. Ele sunt inchiriate si raspunde o anume reprezentanta pentru orice implica starea tehnica. Daca lovesti de un perete/gard/stalp... Platesti din buzunar. Cat despre amenzile pe card...e ca la piata....Tre sa te targuiesti.

......

Ca incepatori, probabil sunt usor de manipulat.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Dovada că așchia nu sare departe de trunchi.

Iar nonșalanța cu care vorbești despre prostiile alea, este de departe cel mai grav. Pentru că tu le vezi ca pe niște chestii normale, cel mai probabil din omniprezenta mentalitate că ''așa e peste tot'' și perpetuezi o stare de fapt total greșită într-o industrie unde și un palet rupt valorează mai mult decât bărbile voastre îngrijite. Eu vă zic așa... duce-ți-vă! Duce-ți-vă amândoi unde a'nțărcat mutu iapa. Cu firma lu' ăl' bătrân și cu comentariile tale semidocte cu tot. Circul vostru nu are ce căuta aici.

Suntem o mână de oameni, poate, care ne dorim o schimbare... din păcate tu ești mai otrăvitor cu mentalitatea ta ''de lehamite'' decât unul care poate habar nu are de legi și conduce săracul în legea lui acolo, dar vrea să devină mai bun. Așa că, din partea mea și a celor care vor să devină mai buni... du-te tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Fie vorba intre noi...folosind "cuvinte mari" nu inseamna ca ai citit ceea ce am scris. Daca ai observat ca NU aprob/incurajez/sustin/tolerez...astfel de treburi in care un sofer isi risca permisul (painea pentru familie) pentru satisfactia unui "patron" de a mai prinde o cursa sau macar cativa km in plus...ti-ai da seama ca nici eu ca fiu legitim nu mai lucrez acolo....si prefer sa muncesc la un strain care stie sa respecte si este constient ca munca se face cu omul...nu neaparat cu masina. 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 21 ore, TeodorescuAndrei a spus:

Daca ai observat ca NU aprob/incurajez/sustin/tolerez

Exact asta nu se vede...

În plus, tu nu ai înțeles scopul și tematica acestui forum. Aici, într-o formă sau alta, se propovăduiește munca de calitate și respectarea legii. O poveste despre patron profitor nu e nimic nou, dar când vine din partea copilului acelui patron... și mai mult de atât... cu un ton neutru(deși în postul anterior ți-am arătat cum văd eu tonul ăsta), asta nu mai e ceva normal.

Ce mesaj transmit postările tale?!! Susții explicit abia acum, după câteva postări bune pe subiect, că dezaprobi comportamentul, dar cum am spus... până acum tonul a fost (în cel mai fericit caz) unul neutru. Nu te mai obosi s-o scalzi, dacă chiar ai avea un minim de respect pentru meserie n-ai fi lucrat la el nici măcar o secundă.

 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu eu am inceput topicul...si nu...nu sunt pasionat de meserie...si nici nu pot spune ca am respect fata de meseria asta atata timp cat imi blestem zilele si noptile pe cine stie ce coclauri ...idea este ca nu stiu sa fac altceva...

Si...da, am lucrat acolo pentru ca a fost primul meu loc de munca ca si sofer.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Fițe de copil de bani gata.... Da big boss nu poate să de-a un coment .....

Dacă ești hotărât înveți să faci altceva! Că la început mai stângaci, dar în timp te poți perfecționa dacă vrei și te duce bibilica!

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da...fite de copil de bani gata...doar ca banii i-am facut muncind...nu am fost sponsorizat de "big boss" ...pentru ca ai mei s-au despartit cand aveam 4 ani...si l-am cunoscut cand am implinit 22...nu am mostenit vreo avere sau orice altceva ...nici macar pensia alimentara ..oricum....ajungem off topic.

Lucrez pe 2300 acuma...chiar nu vad ceva cu un venit mai bun.

Deja am deviat prea mult de la subiect si inchei discutia...nu recomand nimanui sa lucreze acolo...si nici nu recomand orice firma ce plateste pe comunitate sub 2000€ sau patron Roman. 

Drumuri bune.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.