Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Amenda persoana juridica!


ioanditu

Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua. Am si eu o intrebare legata de primirea unei amenzi, la un control ISCTR.Am fost controlat, in urma cu cateva zile, de catre ISCTR si mi-a gasit o odihna redusa de 24h fara recuperare, pentru care mi-a  dat o amenda de 4000 lei. Tin sa precizez ca sunt atat administratorul firmei de transport cat si sofer. Intrebarea mea este de ce mi-a facut amenda pe persoana juridica si nu pe persoana fizica?(diferenta este ca la persoana fizica ameda ar fi fost 600 lei) , mai ales ca un la un caz identic ( unui coleg care este la fel atat administrator cat si sofer) a primit amenda pe persoana fizica nu juridica!( in fond soferul ca si angajat a gresit nu firma de transport) , nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 8 ore, ioanditu a spus:

in fond soferul ca si angajat a gresit nu firma de transport

Răspunderea este de ambele părți. Firma răspunde în solidar cu șoferul, deoarece este OBLIGATĂ să creeze condițiile necesare desfășurării activității în conformitate cu prevederile legii. Iar amenda a fost aplicată persoanei controlate (în cazul tău, persoanei juridice).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Ord 37/2007 , art: 8  zice asa :

hh) nerespectarea obligatiei de a recupera intervalul redus din perioada de repaus saptamanal normal, pana la sfarsitul celei de-a treia saptamani, conform prevederilor art. 8 alin. (6) din Regulamentului (CE) nr. 561/2006. (4000-6000 companie)                                                                                                           Legea este una singura .(citeste macar ordonanta 37 ca pe viitor sa nu mai crezi toate bazaconiile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
  • Members

Va multumesc colegi pentru raspunsurile date. Cunosc legislatia si nu contest faptul ca am gresit! Eram nedumerit in privita acordarii unei sanctiuni societatii de transport, cand angajatul se face vinovat. Faptul ca am uitat sa recuperez intervalul redus, nu ma disculpa. Inca o dava va multumesc, o seara faina tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.