Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Moderators

Intervin si eu putin in discutie...ca sa o lamurim...

Diurna...in momentul deplasarii la mai mult de 50 km de domiciliu se plateste..Indiferent ca soferul munceste 2 ore sau 12 ore..E dreptul lui la o suma zilnica alocata pentru mincare,Se plateste in avans..Cuantumul sumei poate fi diferit..Acum pentru lamuriri..Cit este diurna zilnica..si daca se da..sau s-a dat in avans la aceasta firma ??

Plata...sau salariul..Inteleg ca exista un contract semnat de ambele parti..E specificat salariul de incadrare..diurna zilnica..bonusuri..recompense..etc..??

Data la care se plateste salariul este 1 data pe luna[ si daca da cind  ? ] sau se plateste de 2 ori lunar..Se respecta acest lucru sau se intirzie platile..Daca plata salariului a fost intirziiata atunci s-a intimplat doar 1 data sau se intimpla de fiecare data devenind o practica obisnuita in firma

Plata unui salariu e conditionata sau nu de un anumit numar de km efectuati..??

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ca sfat  personal adresat oricarui sofer profesionist...dupa cum spunea si Cristian..atunci cind o persoana care e incadrata legal nu e multumita de contract si se considera nedreptatita are posibilitatea de a actiona in justitie..Solutionarea se face in tribunal ca litigiu de munca si nu se platesc taxe..Se merge si pe termene mai scurte..nu se lungeste ca la un proces civil.Exista si primul pas cu o plingere la ITM dar..solutia prima e mai utila..La ITM merge si daca consideri ca nu ai contract legal..Faci o sesizare ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Diurna pe zi 60€ și salariu minim pe economie cu contractul semnat personal .Problema este ca am terminat la el 6 săptămîni de lucru și m-am dus acasă și nu am primit decit 500€ restul ca ii primesc... ca nu are ...ca nu a încasat ...să-l mai aștept .A trecut aproape o luna și nimic, un om neserios un mincinos  vine omul îți muncește ,nu-i dai pe 15... nici pe 30 ale lunii și profiți de bunătatea șoferului 

 

Eu m-a duc la Itm luni ,am vorbit și m-a așteaptă ,am și copii după CMR-uri ,cate descărcări și încărcari am făcut ,plus cardul tahograf care zice tot cat am stat ,cat am condus. N-oi mai vedea eu banii dar nici firma FIFI EXE SRL TIMIȘ nu o sa mai funcționeze ,nu ma las am muncit nu am cerșit și vedeți ca Firmatransport el este exxxxxxl de Zoran. Da-ne bani ca ți-am muncit, ai copii te vede Dumnezeu .

Editat de cico_3504
unit comentarii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

am stat si am citit tot...din ceea ce vad prea multe greseli si balbaieli in toate recenziile tale Alexandru..Asta denota disperare si nervi cauzate de un adevar crunt..Si a batut joc de tine si eu unul te cred.. Mai ales ca am ajuns si eu acum,accidental poate,sau cu bunastiinta mea mai bine zis in aceeasi situatie. Eu unul te cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 9 ore, cico_3504 a spus:

Ca sfat  personal adresat oricarui sofer profesionist...dupa cum spunea si Cristian..atunci cind o persoana care e incadrata legal nu e multumita de contract si se considera nedreptatita are posibilitatea de a actiona in justitie..Solutionarea se face in tribunal ca litigiu de munca si nu se platesc taxe..Se merge si pe termene mai scurte..nu se lungeste ca la un proces civil.Exista si primul pas cu o plingere la ITM dar..solutia prima e mai utila..La ITM merge si daca consideri ca nu ai contract legal..Faci o sesizare ..

Ceea ce spui tu Cico este o fantasmagorie...No offense dude ...dar tu o dai in metafore..Esti bine intentionat,te si inteleg,ai dreptate in mare masura dar nu uita ca traim totusi in Romania,ca noi,soferii reprezentam de multe ori pentru angajatori mizeria aia(putina poate) de sub unghiile lor,in instanta tu nu ai banii necesari sa iti iei un avocat bun,iar sezizari la ITM sunt o multime cu tot atatea dosare de ancheta deschise si nefinalizate din terte motive.De multe ori (majoritatea poate) angajatorul castiga in instanta si asta in mare masura datorita noua,pentru ca nu citim in intregime acel contract,sau acel contract are anumite subterfugii/"portite" pe care noi nu le intelegem pe deplin dar totusi de multe ori(99%) le semnam..Este bine/indicat ca la semnarea unui contract (ca este vorba de un contract de munca sau vanzare/cumparare,etc.),sa fie un avocat de fata care sa ne explice/indrume ,dar cine isi permite(financiar) sau o face intr adevar?!

Ca un P.S. In Romania sunt vreo 3 sindicate parca..ca si in Italia..eu unul sunt inscris la unul din ele,si aici si in Italia.Un sindicat te poate ajuta mult ,pentru ca se pot rezolva anumite litigii vis a vis de compensare materiala si restante drepturi salariale pe cale "amiabila"(amenintari fondante" cizelate).Eu unul am venit acasa de trei zile si le am dat "preaviz" celor de la  Txxxxi Group prin sindicat.Daca nu se rezolva ajung in instanta care ,apropos Cico,trebuie sa ti platesti avocatul de la inceput(undeva de la 1600-2700 lei depinde de avocat)banii reuperandu-i la castigarea procesului(daca te ajuta Dumnezeu). Putini dintre noi au rabdarea sa stea acasa inca 2-4-6 luni pana se finalizeaza procesul si cheltuieli pe masura,cand tu practic ai venit acasa cu mainile in buzunar ca nu te a platit firma. Ce bine era acum 10-20 de ani cand aveam contract pe Lituania,Malta,Gibraltar sau..."Mexic"( :) )...Era care pe care i i da teapa celuilat,nu existau procese ci doar intuitie si razbunare. 

Sa aveti Drumuri Line

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu e fantasmagorie si nici nu o dau in metafore..Totul depinde numai si numai de persoana in cauza...Are sau nu coloana vertebrala..Pe aceasta mentalitate din pacate marseaza si majoritatea patronilor.Atunci cind te consideri neindreptatit actionezi...Depinde de felul tau..unii legal..altii..ai vazut si tu prin DK cum s-a facut..Inca odata..procesul nu este taxat...Tu platesti un avocat..daca vrei...dar daca nu vrei..te duci..si incepi...Depui sesizare..si astepti termenele..Te prezinti...si contrar celor spuse de tine sa stii ca multe procese sunt cistigate de angajati..nu de angajatori..Conteaza sa citesti ce semnezi..Aici e buba...Nu vreau sa sune a lauda..Probabil am mai spus-o..Eu sunt..sa nu zic primul...unul dintre primii care au actionat in instanta o multinationala dupa revolutie..Si am cistigat...Mi-au platit salariul pe toata perioada lipsa...Au fost obligati sa ma si reangajeze...Miau dat bani ca sa nu ma reintorc..Si avocatul l-am platit la comision...Nu la tranzactie...Asa observi cine e avocat si cine nu...Intradevar pierzi ceva timp..proces...recurs..Dar eu unul am o mare satisfactie cind reusesc..Mai ales pe banii altora..Asa ca imi mentin opinia..Orice sofer se considera nemultumit poate actiona..legal..prin tribunal..fara nici o problema..Nu zic nimic de faptul ca toti imi spuneau ca nu am nici o sansa...sau de faptul ca fiind printre primii suma acordata ca dauna a fost mica..Acum ma umpleam de bani numai din dauna cauzata mie..dar atunci era la inceput..asa ca a fost mai putin...M-am intins cam mult cu offtopicul dar am vrut sa iti arat ca se poate..Totul depinde de persoana respectiva..

Revenind la tema..sunt convins ca el a lucrat si ca nu sia primit banii intregi..A rabufnit avind nevoie de bani..Dar...limbajul si cum spui lucrurile cauzeaza...Observi ca nici acum nimeni nu aduce in discutie faptul ca se munceste pe  3,5t...conform altor spuse anterior...Si atunci..?? Tu semnezi...stii ca vei munci pina la epuizare si cind nu iti ies socotelile faci galagie..Sunt multe lucruri nespuse de cei 2...E normal sa nu doreasca sa le scoata la iveala..Dar asta nu inseamna ca noi nu putem cerne..Iti aduci aminte de soferii morti din cauza epuizarii..?? prin austria parca..cu 3,5t...prin it  pe tir...In fine....Sa raminem la Fifi Exe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

I.T.M.-ul nu are competențe în recuperarea banilor neplătiți, deci sesizările la ei nu vor obliga pe nimeni să-ți plătească nimic. Sigur, vor fi niște inspectori ce vor verifica la sânge respectarea Codului Muncii, de către ambele părți, pot sancționa (de la amenzi până la suspendarea activității) și simplul fapt că își bagă nasul peste tot e destul de enervant...

Dar, repet... inspectorii muncii verifică/autorizează sau sancționează felul cum se desfășoară munca, indiferent de forma ei.

Pentru neplata salariului singurele opțiuni oficiale sunt:

1. Garda Financiară, deși sesizările către ei, din partea persoanelor fizice sunt puțin complicate (ca și procedură);

2. Tribunalul Muncii (care poate dispune cât ai pocni din degete un control al Gărzii Financiare);

Tribunalul Muncii a fost înființat ca și anexă a sistemului de judecată, destinat, după cum îi spune și numele, să tranșeze litigiile dintre angajați și angajatori. Fiind o instituție cu competențe specifice, există automat și niște reglementări specifice, respectiv:

1. deschiderea unei acțiuni la Tribunalul Muncii este gratuită, în sensul că pierzătorul va plăti, ulterior, toate cheltuielile;

2. soluționarea unei acțiuni, cu toate procedurile complete, nu poate depăși 30 de zile;

3. reprezentarea va fi făcută de către avocați din oficiu.

Mai concret. Când șefu' nu-ți dă banii, te duci la Tribunalul Muncii, depui o plângere și-ți vezi de treabă. Procurorii, ulterior, vor stabili ce proceduri sunt necesare (vor trimite I.T.M.-ul, I.S.C.T.R.-ul, Garda Financiară, vor audia martori etc etc), vor întocmi un dosar și când e gata, un judecător va dispune ce e de făcut. Faptul că întocmirea dosarului poate dura, chiar și câteva luni, înseamnă oricum daune interese (adică bani în plus) adăugați la prejudiciul constatat inițial.

Tu nu ai nevoie să stai acasă, să-i vizitezi zilnic sau mai știu eu ce. Tu îți continui cariera profesională, liniștit. Această soluție, pusă la punct de către țara asta pe care toți o înjură, este cea mai bună. Când vii după o țeapă de la un angajator, nu-ți vine să mai cheltui alți bani cu avocați, pe procese civile și alte cele. Tribunalul Muncii este cea mai simplă soluție.

Evident, când tu, român născut și crescut aici, dar ''emancipat'' în Germania, ești ferm convins că instituțiile statului român sunt de că*at și că sunt numai hoți peste tot care vor doar să te păcălească PE TINE, miezul tuturor... atunci e clară treaba. Pot să scriu eu mult și bine, tu ești în centrul universului și ție oricum îți vrea toată lumea răul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Și că tot s-a pomenit de Kurt Beier... mamitzoiule, tu probabil știi de șoferul din același județ cu mine. Zis, printre altele și ''Danezul'' (nu-i dau numele acum, că nu-l pot contacta) ce a fost concediat și neplătit pentru ultima lună.

Prin Tribunalul Muncii a încasat de la Kurt Beier 3000+€. A durat ceva, cred că vreo 4 luni dacă-mi amintesc bine, dar și-a încasat banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu ma pot aptine sa nu scriu si eu ceva ca .... tiam zis eu .......! Erati un grup de soferi protejatii de dm Z. aveati numa curse lungi de 5000 km si un papagal face 14000 km cu asa curse, semiremorcile le primeati gata curatate si incarcate. Iar noi restul prostii faceam tot la rand nu primea nimeni cursele voastre erati titulari pe curse altfel nu veneati la lucru si am zis stai sa vezi cand se imput astia atuncea sa vezi circ. Ati lucrat mult timp acolo. Unii dintre voi ati plecat si vati intors inapoi la fifiexe. Parerea mea e ca aicea totul e cusut cu ata alba. Sincer ma bucur dm Z ati crescut serpi. Multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Daca cunosti amanunte te rog oferale..gen cum erati platiti...ce diurna primeati...daca salariul era oferit sau nu la timp...daca se opreau nejustificat bani de motorina...ce masini aveati..gen 3,5 t sau camioane..Daca erau camioane se lucra legal..sau nu..chestii de astea simple daca esti amabil..mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Buna ziua ....Nu il cunosc pe domnul Alexandru ....dar in aceasta situatie ma aflu si eu si plus mai vreo 2-3 oamenii care au lucrat cu mine in perioada cand am fost si eu la ei (3 luni dintre care 2 am fost plecat si una am asteptat bani si inca astept

 ....) ....AVETI MARE GRIJA LA M. Z. SI M. B. ....PATRONII FIRMEI ....sunt niste tepari cu un trecut si prezent mlastinos ....sunt peste 60 de oameni intepati numai cu un search pe internet le gasesti necazurile patite la aceasta firma fifi ......O intrebare domnule Alexandru ai rezolvat ceva cu i.t.m ? 

Buna dragi colegii .....Sa aveti grija mare la firma FIFI exe din giroc ...Sunt niste tepari ...Iti da avans de cursa din care te pune sa iei motorina ca nu ii merg cardurile..si apoi cind vine ziua salariului iti spune sa il astepti ca iti baga banii..sau iti pune doar o parte,nu toti...apoi te aduce acasa raminind dator cel putin 500 euro si se face ca ploua..Iti desface contractul de munca pentru ca angajeaza altii in loc si tot asa ii pacaleste..Pe acest forum am gasit persoane care au fost pacaliti de ei..eliminat

 

pe viitor evita sa scrii cu litere mari...iti elimin comentariul ,nu mai stau sa il reeditez 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Inca o persoana pacalita observ..din pacate nu inteleg de ce nu vreti sa detaliati activitatea voastra..ce ati semnat atunci cind v-ati angajat,cum a decurs munca si pe ce tipuri de masini..cit a fost salariul si cit diurna oferita..Voi..numai ca ''atentie..si eu am fost pacalit..'' in rest nimic informativ,parca va maninca cineva daca aduceti amanunte.Cred ca oferind amanunte nu vor mai fi atitia care vor dori sa se angajeze la aceasta firma,poate un avantaj..poate nu..dar oricum vor fi informati daca doresc sa citeasca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pai amanunte domnule cico ....Iti ofera diurna pe zi au masini mercedes e 6 prima luna cand vi te plateste dupaia a 2 a te arde ....dar el in perioada asta face angajari (70e/zi) ca sa aibe soferi sa trimita cand vi tu acasa ....Te minte iti spune ca nu a incasat , ca soferii nu au predat cmr si fel si fel de minciuni plus pe langa barfeste pe 1 la 2 si pe 2 la 1 ca sa fie dusmanie intre colegii sa nu vorbeasca darrrrr la final se intalnesc toti in aceeasi situatie ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu sunt domn...mersi pentru raspuns,poti sa imi spui Cico si sa ne respectam,eu unul intreb deoarece nu doriti sa postati si amanunte,nu numai tu..ci si antevorbitorii tai..observi si tu ca fiecare de dinaintea ta a venit si a spus ca a fost pacalit..dar nimic despre semnarea contractului..daca a trecut sau nu diurna..Inteleg ca ulterior banii nu au fost dati in totalitate dar aici se impune specificat...daca sunt din diurna...din salariu...Sunt mari diferente care te ajuta..Asa e destul de usor sa spui..nu mi-au fost dati 500 euro..dar..de unde..?? daca sunt din diurna sau salariu ai mari sanse sa tii recuperezi ..Sunt solutii prezentate mai sus..Tribunalul Muncii..si gata...Dar..inclin sa cred ca nici soferii care se duc habar nu au ce semneaza si ce primesc..De exemplu...Avans la plecarea in cursa...Pai ce scrie acolo..?? avans diurna...avans motorina..Daca e avans motorina atunci ii poti cheltui pe carburant linistit...Daca e diurna...se schimba treaba..in fine...e un punct ca sa intelegi cum trebuie explicat corect..si sa intelegeti si voi ca pe viitor sa nu mai faceti aceleasi greseli..actionati de fiecare data cind sunteti pacaliti..daca exista contract semnat inclus diurna specificata atunci linistit recuperati banii..Daca nu exista contract semnat..sau semnat si fara diurna trecuta e greseala voastra..data viitoare fiti atenti la acest aspect.Si asa poti dovedi prin  inscrisuri unde ai fost..cit ai fost plecat..copii dupa cmr-uri..printari activitate..destul de usor sa fii preventiv,

In plus..la o simpla cautare google iti apar informatii..le citesti si apoi decizi,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.