Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sofer care a fugit cu banii de avans


Alinache

Postări Recomandate

  • Members

         Vine si dovada... cu ce salariu va platiti angajatii incadrati ca soferi profesionisti? Cumva salariul minim ? Si restul diurna? Pana la 1500 eu? Ii mai trimiteti si pe Anglia si nu le platiti parcarile dupa ce ca le dati un salariu mizer pentru europa... sa revenim la salariu, dumeavoastra stiti ce pensie o sa aive un angajat care iese la pensie de la dvs? Chiar va rog daca puteti sa faceti un calcul ...o sa le dati diurna si la pensie?  

      Si exemple sunt o gramada e plin forumul si peste 90% sunt firme romanesti duma, edy, bdt, trota maghiari aia cu w si tinde spre infinit 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Intradevar salariile la multe companii romanesti sunt de ras pentru cerintele muncii dar totusi asta nu motiveaza hotia.

Fapte de acest gen au facut destul de multi asa zis "soferi profesionisti" si azi sunt din ce in ce mai putine firme atat romanesti cat si straine care mai acorda avansuri de deplasare. Cu atitudinea asta de incurajare a infractorului nu o sa ajungem nicaieri.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

O sa va rog sa va ginditi la 2 lucruri....

1= din punct de vedere firma...patron....ati facut un contract de munca...inregistrat la itm..?? daca da...sunteti acoperit si recuperati banii..

daca cumva insa nu ati facut acest lucru si era ceva gen ''munca la negru''..sunteti direct raspunzator..ati deschis singur ''portita''

2= din punct de vedere sofer.....in momentul in care discuti cu o firma si accepti conditiile de lucru care ti se spun....rele...bune...nu e cale de intoarcere...le-ai acceptat constient....Luind diurna in avans si plecind ulterior iti bati joc nu numai de tine ci si de cei care vor veni in urma ta..Acea persoana nu va fi un sofer profesionist niciodata..va merge pe furtisaguri si alte minunatii..

Ca idee de discutie..totusi ar fi bine sa intervina si cel care are pus aici numele..poate iese o alta poveste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt surprins de atitudinea celor care cred ca soferul a procedat corect... Eu mi-am facut datoria sa anunt "isprava" si sper ca nu va ma tepui si pe altii. Daca a furat de la noi, sigur va incerca sa fure si de la altii.

Sigur ca i-am facut contract de munca, inregistrat la ITM, iar soferul a semnat pentru banii primiti. O sa recuperam banii iar baiatul asta o sa se aleaga cu un dosar penal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 17/12/2016 la 22:56, j0an a spus:

         Vine si dovada... cu ce salariu va platiti angajatii incadrati ca soferi profesionisti? Cumva salariul minim ? Si restul diurna? Pana la 1500 eu? Ii mai trimiteti si pe Anglia si nu le platiti parcarile dupa ce ca le dati un salariu mizer pentru europa... sa revenim la salariu, dumeavoastra stiti ce pensie o sa aive un angajat care iese la pensie de la dvs? Chiar va rog daca puteti sa faceti un calcul ...o sa le dati diurna si la pensie?  

      Si exemple sunt o gramada e plin forumul si peste 90% sunt firme romanesti duma, edy, bdt, trota maghiari aia cu w si tinde spre infinit 

Asta nu-i o scuză de a fugi cu diurna, doar nu l-or fi amenințat cu arma la angajare să-și semneze contractul de muncă. Sau așa trebuie procedat? Nu ne convine treaba, fugim cu avansul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Este o vorbă cu lupul și năravul.... Nu am "gustat" din această meserie, deci vorbesc din citite/auzite, dar se pare că respectul, de multe ori lipsește de ambele părți! Iar etichete se pun așa ușor...

Off topic! Legat de salariu 250€, respectiv pensie... fiecare își asumă acest aspect voit sau "nevoit". Din ce înțeleg eu "țepele" se dau pe diurna, ori aceasta este gândită pentru nevoile personale zilnice, mulți fac eforturi să rămână la sfârșit cu un ban....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

       Da asta vroiam sa spun si eu ca eticehetele imedeat se pun desi cazu de fata e usor amuzant din punctul meu de vedere e un fel hotu stiga hotii eu zic sa il prindeti si sa il omorati glumesc evident. .. dar ei cata evaziune fac prin diurna sau nu se poate numi evaziune ca o fac legal ata timp cat sistemu o permite si cauta tot felu de invarteli sa evita taxele care il  afecteaza pe sofer involuntar doar ca sa aibe un profit mai mare si nu din alte motive ca banii se fac nu intra in calcul ca nu sunt bani sau din nu stiu ce motive nu poate sa dea un salar corespunzator incadrarii de pe cartea de munca si nici nu stiu cum reusesc sa o faca poate domnul Mirel stie ar fi fain sa ne spuna :)) ...

 

On 26.12.2016 at 2:37 AM, CristiYMP said:

Asta nu-i o scuză de a fugi cu diurna, doar nu l-or fi amenințat cu arma la angajare să-și semneze contractul de muncă. Sau așa trebuie procedat? Nu ne convine treaba, fugim cu avansul?

    Da asa este... asta nu il va apara in instanta in cazul de fata, dar nici ei la angajare nu ii instinteaza pe angajati despre drepturile care le au... nu ii instinteaza despre pensie sau despre diferenta dintre salar si diurna sunt multi soferi care habar nu au ei cred ca pe cartea de munca au tot 1500 de euro si se trezesc prea tarziu ca nu mai au ce face... Si incredibil sunt uni care lucreza pe salariu minim timp de 2 ani si sunt fericiti 

 

     Din pacate sunt si multi soferi care din anumite cauze sunt nevoiti sa accepte asemenea magari care le fac firme mari in Romania si firmele romanesti cot la cot cu ei.. dar diferenta este ca firmele romanesti in special mai dau si tepe deci dupa ce esti nevoit sa semnezi un contract de kkt iti mai dau si tapa ca nu vezi toti bani sau in cazuri fericite ti dau cu intarziere rare ori. .. raul pleaca din scoala de soferi care o faci doar sa iti ia bani. ..asa a fost in cazul meu... Corect din partea soferului era sa plece chiar daca a semnat dar sa inapoieze bani primiti! In privinta contractului semnat ala nu e un contract de respectat atat timp cat nici firma nu il respecta si e facut inuman sclavie 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 2 ore, j0an a spus:

    Da asa este... asta nu il va apara in instanta in cazul de fata, dar nici ei la angajare nu ii instinteaza pe angajati despre drepturile care le au... nu ii instinteaza despre pensie sau despre diferenta dintre salar si diurna sunt multi soferi care habar nu au ei cred ca pe cartea de munca au tot 1500 de euro si se trezesc prea tarziu ca nu mai au ce face... Si incredibil sunt uni care lucreza pe salariu minim timp de 2 ani si sunt fericiti 

Să nu te superi pe mine, dar mie nu mi-a venit nimeni cu înștiințări despre drepturile pe care le am. Mi s-a dat contractul, l-am citit și l-am semnat dacă mi-a convenit. Dacă n-am înțeles ceva am întrebat, dacă am avut ceva de adăugat am făcut-o.

Eu zic că s-a cam deviat discuția. Total de acord că sunt firme rău platnice sau care nu oferă salarii atractive, dar eu cred că ar mai trebui să mai citim și noi ce mai scrie pe hârtii, nu să ne luăm imediat după jucăriile și să plecăm sau să fugim cu avansul în jeb. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

     Da asa este am deviat un pic discutia si intradevar  nici eu pana acuma la nici un angajator nu am primit vreodata nici macar scris sau verbal instintare despre respectarea contractului de catre parti de exemplu cui te poti adresa in caz de ne respectare contractului sau ce penalitati impune in caz de intarzierea salarilor sau neplata salariului dar in schimb informatii cu obligatile mele fata de firma am primit si pus sa semnez inclusiv clauze abuzive cum ar fi sa platesc pentru un consum mai mare de 32 de litri si tot ei cheama politia :)))) asa este cazul de fata. ..pai ori suntem golani ori numai suntem :))) sa revin nu zic ca soferu a procedat corect. ..normal trebuia sa inapoieze bani si contractul putea sa il rupa impreuna cu dl Mirel la o cafea din moment ce firma nu il respecta nu vad de ce angajatii ar face acest lucru si eu am fost in situatia din acet caz dar nu am fugit cu diurna si acuma intreb pe oricine cine doreste sa rapunda cum procedezi in acest caz:

     Te angajezi la o firma oarecare din Romania sunt sigur ca si firma domnului Mirel se incadreaza perfect manuse. 

       Semnezi un contract mizerabil plecand pe ideea ca nu conteza banii doar sa ii ingrosi contul domnului Mirel vrei sa faci experienta toate bune si frumoase si inainte sa pleci in cursa te mai intalnesti cu ceva colegi care sunt mai vechi si iti spun ca nu plateste sau ca da tepe etc. .. Iti mai vine sa pleci? Eu unu nu mai plec nici unde doar la domnul Mirel in birou sa rup contractul 

 

Iar in legatura cu cele spuse de domnul Alin "Off topic! Legat de salariu 250€, respectiv pensie... fiecare își asumă acest aspect voit sau "nevoit". Din ce înțeleg eu "țepele" se dau pe diurna, ori aceasta este gândită pentru nevoile personale zilnice, mulți fac eforturi să rămână la sfârșit cu un ban...." 

        Nu sunt de acord cu asa ceva iti distrugi viata singur sa zicem ca semnezi un contract dinasta de moarte sigura te intarzie cu banii salariu mic dar tu ca incepator esti obligat sa il accepti nu conteza daca ai citit contractul sau nu eu nu imi bat joc de viata mea doar din cauza ca am semnat un contract sa raman la aceea firma 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ce atâta filozofie, domnilor?

Dacă nu-ți cunoști drepturile garantate prin lege... asta e, meriți cam orice. Adică totuși, vorbim de niște documente cu cel mai simplu acces la ele și dacă tu atâta minte ai să le ignori... scuză-mă, dar de ce ar trebui ca altul să aibă grijă de drepturile tale?! Ți-e lene efectiv să citești și după aia plângi că te-au țepuit... penibil.

Nu există scuză pentru a accepta condiții mizere/ilegale. Punct.

Copii și ratele tale la bancă nu sunt un motiv ca tu să tragi în jos nivelul salariilor într-un mediu în care toți ceilalți riscăm să nu mai ajungem să ne mai vedem proprii copii.

Nu există țeapă! Un șofer profesionist nu va fi niciodată țepuit. Căruțașii, hoții, leneșii și mincinoșii... da, ăia au șanse mari să nu-și mai primească propriile drepturi, așa garantate cum sunt ele. Un administrator care oprește banii de salariu știe la ce riscuri se expune făcând așa ceva... și dacă totuși o face, înseamnă că are un motiv. Și de obicei, când au de-a face cu pramatii de genul enumerat mai sus, cam asta e singura soluție pe care o mai au. Și mai sunt și cazuri pe care n-o să le vedem povestite aici... din-alea când i-a plătit drepturile bănești și după aia i-a rupt oasele. Golănește așa, căci o bună parte din ei numai metoda asta o cunosc ca să se învețe minte.

Dacă fugi cu avansul primit ești o jigodie ordinară.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Ce atâta filozofie, domnilor?

Dacă nu-ți cunoști drepturile garantate prin lege... asta e, meriți cam orice. Adică totuși, vorbim de niște documente cu cel mai simplu acces la ele și dacă tu atâta minte ai să le ignori... scuză-mă, dar de ce ar trebui ca altul să aibă grijă de drepturile tale?! Ți-e lene efectiv să citești și după aia plângi că te-au țepuit... penibil.

Nu există scuză pentru a accepta condiții mizere/ilegale. Punct.

Copii și ratele tale la bancă nu sunt un motiv ca tu să tragi în jos nivelul salariilor într-un mediu în care toți ceilalți riscăm să nu mai ajungem să ne mai vedem proprii copii.

Nu există țeapă! Un șofer profesionist nu va fi niciodată țepuit. Căruțașii, hoții, leneșii și mincinoșii... da, ăia au șanse mari să nu-și mai primească propriile drepturi, așa garantate cum sunt ele. Un administrator care oprește banii de salariu știe la ce riscuri se expune făcând așa ceva... și dacă totuși o face, înseamnă că are un motiv. Și de obicei, când au de-a face cu pramatii de genul enumerat mai sus, cam asta e singura soluție pe care o mai au. Și mai sunt și cazuri pe care n-o să le vedem povestite aici... din-alea când i-a plătit drepturile bănești și după aia i-a rupt oasele. Golănește așa, căci o bună parte din ei numai metoda asta o cunosc ca să se învețe minte.

Dacă fugi cu avansul primit ești o jigodie ordinară.

Mai bine tăceai.

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnu Cristian chiar ca mai bine :shh: no offence dar dreptate nu ai... cu toti o stim cat de escroci si hoti sunt patroni si firmele din Romania nu mai e asta un secret cum poti sa le ti partea am ajuns de rasu parcarilor... din punctul tau de vedere e foarte usor stiu ca sti multe legi esti foarte bine pregatit se pare ca le inveti din pasiune sau ai multa experienta la activ si in plus banuiesc ca ai si o situatia materiala care iti permite sa refuzi un contract de munca mizer ... eu si marea majoritate a soferilor nu suntem la fel de bine pregatiti nu ne stim toate drepturile si la cine sa ne plangem si nici nu ai o garantie ca ai sa iti recuperezi banii vreodata chiar daca sti legile se stie sistemu ticalosit din Romania bazat pe spaga, pile iti dau un exemplu de contract de sclavie care il fac firmele romanesti se da un sofer de rand sarac nu stie legile nu cunoaste nimic ca doar e sofer nu avocat vrea sa devina profesionist cu orice pret semneaza ca primaru chiar daca ar citi contractul nu intelege mare lucru ca e formulat in asa fel sa nu intelegi il agata o firma dinasta te obliga prin contract sa lucrezi la ei 2-3 ani daca faci scoala la ei  si inevitbil iti dau teapa la bani si daca esti destept iti dai seama din prima luna cat sunt de seriosi si ce faci? Iti irosesti 3 ani din viata la ei lucrand pe teapa si bani vedeai cand 500 de euro cand 800 de lei  si 100 de euro diurna pe saptamana departe vorba de 47 de euro pe zi cum zic ei si te platesc cum vor ei iti dau diurna ca un fel de prema jumate  odata si pe cealata jumatate never ever banuiesc ca si tu daca erai  patron faceai  la fel ca ei la cat de mult le ti partea si tu cum mai sti legea poate le dai vreo idee .... si tu de ce nu lucrezi la firme din Romania? Si de ce nu ai de gand sa mai lucrezi vreodata cu ele? Fara experienta nu te ia nici o firma buna chiar daca iti faci experienta din pix pe cv ca nu te descurci si te da afara dupa prima zi.... accesul la informatie nu il are orcine la fel ca dumneavoastra de usor pentru mine cartile sunt unfriendly nu cred ca o sa vin vreodata cu toate cartile alea dupa mine ca la scoala sigura scapare ramane internetu la inceput e foarte greu in atatea tari roaming scump wireless parcari cartele lăbara imi era destul de greu sa intru pe forum sa mai citesc cate ceva de pe forum stiu timpi de condus ghidusii e super tare forumul asta ca e un fel interactiv te prinde si inveti multe lucruri utile chiar si fara sa vrei si tu am vazut ca le zici bine :) sti legi si chiar din cauza forum-ului mi am ales firma la care sa lucrez din Romania ca nu avea nici un review negativ niciunde pe forum si ti se pare corect sa lucrezi, 2 ani in conditile de mai sus bine eu nu aveam clauza puteam sa plec oricand am si plecat la firma straina diferenta de la cer la pamant... puteam sa ii dau in judecata  pentru o gramada de incalcari de lege toate invatate de pe forum... dar partea nu o sa le iau vreodata deaia am scris pe forum sa ii ajut si pe alti pe viitor nu sa rad de ei prin parcari ca nu stiu legea 

       Si cu asta inchei topicul asta... nu mai scriu ca sunt deviat oricum de la subiect ...o sa citesc in schimb :))) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Adevărul n-a fost niciodată ușor de acceptat, asta se știe... dovadă și reticența domniilor voastre. DAR...

Acum 2 ore, j0an a spus:

eu si marea majoritate a soferilor nu suntem la fel de bine pregatiti nu ne stim toate drepturile

Și e vina mea?! V-am oprit eu să nu citiți/învățați? Sau altcineva?... Orice bibliotecă, din orice oraș sau chiar comună, are Monitorul Oficial. La fel și primăriile. Și e gratuit.

 

Acum 2 ore, j0an a spus:

nici nu ai o garantie ca ai sa iti recuperezi banii vreodata chiar daca sti legile

Mentalitate tipică... toată lumea știe că nu câștigă în instanță, dar (deși Tribunalul Muncii s-a înființat special pentru simplificarea accesului la justiție pentru cauzele legate de Codul Muncii... de unde și numele) -- nimeni nu e dispus să acorde un minim de încredere acestor instituții. Toți dau din gură și înjură... în condițiile în care am spus deja, le e lene să și citească. Culmea este că cei câțiva care totuși au apelat, și-au câștigat drepturile cuvenite. Depunerea unei plângeri este gratuită și termenul prevăzut pentru soluționare este de 30 de zile.

 

Acum 3 ore, j0an a spus:

nu stie legile nu cunoaste nimic ca doar e sofer

Și cu asta ai concluzionat singur tot ce am spus eu în postul anterior. În loc să vă mândriți cu meseria voastră, voi vă ștergeți la fund cu toate principiile ce definesc atributul de profesionist... În mintea voastră șoferul e doar un prostan de care toată lumea își bate joc intenționat.

În plus, chiar și judecând situația din punctul de vedere expus (un biet șofer, fără prea multe cunoștințe despre legi și alte cele, amărât și supărat)... cum Doamne iartă-mă e posibil să ''o ia în brațe'', lună după lună și an după an??!!!! OK, patronii sunt niște hoți (deja bietul șofer în cauză știe treaba asta, înainte de a se angaja chiar), sistemul nu-l apără (că vin patronii și dau șpagă)... dar la ce paștele mamii lui stă acolo? El și alte câteva mii ca el? Pentru ce?!!

Nu cere nimeni să faci meditații și nu știu ce facultăți ca să devii șofer profesionist, dar respectul față de meserie te obligă să-ți cunoști măcar drepturile tale!!!

Așa că domnilor, îmi pare rău că vă simțiți ofensați de cuvintele mele, dar din păcate realitatea nu e inventată de mine. Ea există din cauza celor la care m-am referit.

P.S.

Acum 3 ore, j0an a spus:

banuiesc ca si tu daca erai  patron faceai  la fel ca ei la cat de mult le ti partea si tu cum mai sti legea poate le dai vreo idee

Dacă sunt dispus să trec relativ ușor peste mizeria pe care o arunci asupra meseriei, la faza asta îți spun doar atât: Dă-ți seama la vorbă! Am fost administrator la o societate comercială, dar nu am avut niciodată angajați! (deci nu mi-am bătut joc de nimeni). Și în prezent sunt șofer profesionist și lucrez ca șofer profesionist. Aruncatul de afirmații ce tind să mă acuze de niscai comportamente, cel puțin îndoielnice, nu e ceva ce voi trece cu vederea. Răsfoiește puțin postările mele de-a lungul timpului pe forumul ăsta și încearcă să te convingi singur. Sau poftim: +40755943343, sună-mă și hai să ne întâlnim față în față să vezi dacă am sau nu intenții ascunse față de colegi.

Cât despre mândria mea de șofer profesionist, te sfătuiesc nici să nu încerci să faci vreo afirmație.

 

Acum 3 ore, j0an a spus:

si tu de ce nu lucrezi la firme din Romania?

Din cauza ''șoferilor de rând săraci ce nu știu legile și nu cunosc nimic''

 

Acum 3 ore, j0an a spus:

Si de ce nu ai de gand sa mai lucrezi vreodata cu ele?

Asta nu știu de unde ai scos-o. Eu unul chiar am de gând să mă întorc tot la o firmă din România, unde, apropos, am lucrat până anul trecut în vară.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Deja suntem demult oftopic...

Dar părerea personală, totul pleacă de la dorința noastră de a lucra pe comunitate, motivul este știu de toți, DAR, cum nu mulți sunt cu experienta, pentru a da bine la CV, atunci semnez contractul cu firma X, pentru "devoratorii de șoferi" sunt candidatul ideal. Îmi asum riscuri, "rezist" câteva ieșiri pe comunitate, între timp caut să "prind" o firma serioasa unde să fac cât mai mult timp coajă. Faptul că am putea să ne recuperăm banii în instanță... este știut și de firma X, dar pe deoparte au in spate avocați care știu toate chichitele, iar eu "sunt nevoit" să apelez la avocat care ia și el un procent din suma de recuperat, pe de altă parte mizează pe faptul că poate nu-i dau în judecată și lucrurile rămân așa  Dacă sunt "fericitul câștigător" după niște luni primesc o parte din banii "munciți de mine". De ce apelez la avocați? Simplu, din necunoașterea legii, din lipsă de timp, ... iar personal îmi cunosc limitele!

Cred că așa cum avem firme care "dau țeapă" sub toate aspectele, sunt și șoferi care dau și ei "țeapă"... De asta spuneam undeva de RESPECT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 8 ore, cri5tian a spus:

       În plus, chiar și judecând situația din punctul de vedere expus (un biet șofer, fără prea multe cunoștințe despre legi și alte cele, amărât și supărat)... cum Doamne iartă-mă e posibil să ''o ia în brațe'', lună după lună și an după an??!!!! OK, patronii sunt niște hoți (deja bietul șofer în cauză știe treaba asta, înainte de a se angaja chiar), sistemul nu-l apără (că vin patronii și dau șpagă)... dar la ce paștele mamii lui stă acolo? El și alte câteva mii ca el

          Asta nu inteleg nici eu... sunt incepator nu am nici patru luni de experienta, sunt uni care isi pun neamurile  sa lase review pozitiv pe Facebook ca ce buna e firma si el o stie ca e de cacao doar am stat cu el de vorba si nu era multumit acolo 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Boala noastra..discutam despre ''alba'' si invariabil ajungem la ''neagra''...

offtopic..pentru a lamuri persoanele incepatoare care se apuca de aceasta meserie...Nu ai experienta...nu ai nici o cunostiinta..dar te apuci de aceasta meserie..Atunci ''casti ochii''...nu semnezi nimic ca primarul...esti atent cum esti tratat...la primele semne care iti arata neseriozitatea unor firme pleci..nu accepti...Semnarea unui contract presupune atentie marita..mai ales cind esti la inceput..nu stii..iei parinti cu tine...un neam..un prieten...oricum pe cineva care intelege mai bine...Ai probleme...nu accepti..te adresezi organului competent pentru solutionarea problemelor...ITM-ul in cazul asta..apoi instanta...litigiile de munca nu se platesc si se solutioneaza rapid...Daca ai facut o scoala..un curs trebuie sa stii abc-ul meseriei...si atunci intrebi.. se respecta timpii de condus si de repaos..? se respecta LEGEA..? nu e greu...intrebi...nu dai cu parul..In momentul cind ai o mentalitate de a accepta orice doar de dragul de a face experienta sau a practica o meserie se duce totul de ripa..Nu se procedeaza ca cel care a luat avans si apoi a plecat...Nu iei..nu accepti..si cauti ceva care te onoreaza

Retine ca acum un sofer este privit ca ultima piulita ruginita vazuta pe jos..pe marginea drumului..Asta din cauza mentalitatii pe care o aveti acum ca incepatori...Iti pot spune ca inainte situatia era clara...cel mai bine vazut era soferul...urmat de portar..si de director...Observi ce diferenta mare e acum j0an..?? Si totul datorat unora care nu au ''coloana vertebrala'' si accepta orice.....Ia pune mina si citeste contractul..ca doar de aia e contract...Nu intelegi..intrebi..asta ce inseamna...aia ce spune....Si cel din fata ta iti explica...Daca evita raspunsurile..deja suna clopoteii...Si atunci nu semnezi...Nu te gindesti ca semnezi un contract..iei un avans de 4-500 euro si apoi fugi din firma..E neprofesional...Cu aceasta mentalitate proasta vom ajunge sa le dam dreptate si celor care fura...ca de...fura ca sa le dea copiilor de mincare...ca nu au....In loc sa munceasca...Folosesteti mintea...Vei observa schimbari majore..Analizeaza..gindeste..[cam greu in ziua de azi ]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 18.12.2016 la 22:07, cico_3504 a spus:

O sa va rog sa va ginditi la 2 lucruri....

1= din punct de vedere firma...patron....ati facut un contract de munca...inregistrat la itm..?? daca da...sunteti acoperit si recuperati banii..

daca cumva insa nu ati facut acest lucru si era ceva gen ''munca la negru''..sunteti direct raspunzator..ati deschis singur ''portita''

2= din punct de vedere sofer.....in momentul in care discuti cu o firma si accepti conditiile de lucru care ti se spun....rele...bune...nu e cale de intoarcere...le-ai acceptat constient....Luind diurna in avans si plecind ulterior iti bati joc nu numai de tine ci si de cei care vor veni in urma ta..Acea persoana nu va fi un sofer profesionist niciodata..va merge pe furtisaguri si alte minunatii..

Ca idee de discutie..totusi ar fi bine sa intervina si cel care are pus aici numele..poate iese o alta poveste...

Dar la ANPC nu se poate face reclamatie? (in cazul in care soferul este nedreptatit). Sau la Politie. Sau chiar la ARR?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

ce treaba are ARR-UL cu un contract de munca..sau protectia consumatorului....cei abilitati prin lege pentru control  sunt cei de la ITM...la politie poti depune o plingere impotriva celui care a luat banii si a plecat..daca citesti omul chiar a facut asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu cred ca adevarul este undeva la mijloc. Patronasul nostru a postat aici pe forum pentru ca a fost singurul lucru pe care l-a putut face. Probabil a semnat cu angajatul un contract pe salariul minim pe economie, fara act aditional pentru diurna... Spune ca angajatul a semnat pentru banii primiti... Sunt curios cum se face mai exact lucrul asta? Banii primiti de angajat sub ce pretext au fost dati? Sunt multe necunoscute la mijloc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

foarte posibil..insa asta nu schimba atitudinea neprofesionista..odata ce discuti un contract..il accepti..il semnezi..inseamna ca esti de acord..ulterior iei un avans pentru a pleca in cursa..dar te razgindesti si nu te mai duci...insusinduti banii...aici cred ca a fost problema..si de asta a incercat persoana care a pus comentariul sa ne atraga atentia..vor incerca sa isi recupereze banii..dar atitudinea ramine..de asta zic..atunci cind esti profesionist nu accepti conditii proaste doar ceva acceptabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
La 1/3/2017 la 5:20, LivCir a spus:

.......

Actele aditionale pentru diurna sunt tocmai contractul colectiv de munca si regulamentul de ordine interioara acte care se consulta si se semneaza cu sau fara rezerve la angajare. Sume de bani cu titlu de avans pentru deplasare se pot acorda angajatilor, nu e nicio neregula in acest sens.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.