Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

-buna colegi, sunt nou intrat pe forum si asi dori sa capat si eu putina experienta de la cei care lucreaza pe comunitate in Danemarka.

-am apicat si eu la un job si din cate mi am dat seama locul de munca este in Danemarka la Kim Johansen, tipa care m-a sunat sin meailul primit nu specifaica firma

- nu am asa mare experienta am luctat un an in tara la o firma si 2 luni la Contrans tot in Danemarka a trebuit sa ma intorc in tara sa mi rezolv problemele de aici si acum i-am sunat pe ceo de la Contrans si nu au nevoie acum de soferi

-asi fi dispus sa mai incerc inca o provocare si la firma asta

-la contrans va spun din experienta mea de 2 luni e bine nici nu e lapte si miere dar nici asa de speriat cum am citit pe forum

-am primit banii la timp exact cat mi sau promis

-se lucreaza si mai mult si mai putin acum depinde de zile

-Dorin intradevar e un om mai direct nu prea sta la povesti cu tine dar nu asta e problema daca iti faci datoria e ok

-acum trebuie si el inteles are pe cap atitia natntoci printre care desigur faceam si eu parte mai ales la inceput cand nu stiam cu ce se manaca containerele

-oricum eu cred ca e totusi un om bun si nu le cere oamenilor imposibilul dar ca are un stil mai aparte

-dar sa revin la problema de la kim si vrea sa stiu daca se merita sa fac efortul sa merg pana acolo sa dau proba si daca sunt probleme cu banii , am inteles ca se doarme in camere din apartamentele lo unde exista si bucataie unde iti poti face mancare, bun dar acolo exista sa inteleg vase cu care tre sa o prepari si iti mai trebuie si o gramada de lucruri pe langa Ex:

o tigae o oala un cutit etc

-astea tre sa le ai la tine asta nu prea sut eu lamurit

-ca daca trebuie sa le cari pe toate astea dupa tine atunci mai bine renunti si mergi la restaurant

-ar mai fi problema traseelor daca ti se schimba tot timpul odata cu masina ?

-sa zicem ca asi promova testul disponentii sunt danezi sau romani?

-nivelul de cunoastere al limbii engleze la ce nivel sa fie

-eu in ultimul timp m-am concentrat mai mult pe germana decat pe engelza

-drumuri bune si astept un raspuns multumesc

Mai bine ai promova mai intai testul la limba romana cat si cel de gramatica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 479
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

-scuza -ma colegu daca am scris poate cu greseli gramadicale, dar vreau sa-ti spun ca am scris pe forumul asta la asa la foc automat trebuia sa plec la munca si in legatura cu gramatica limbii romane vreu sa ti spun ca iti dau clasa la orice ora chiar si in vis. Astept o provocare de la tine .....  :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va salut pe toti, sunt nou p forum si vreau sa va zic sincer ca am citit toate comentariile pro si contra despre cei de la kim :), am un prieten care lucreaza la ei si e destul de multumit pt un incepator, plus ca cei care vor sa incerce e bn sa vada singuri cat de negru e dracu acolo asa cum a zis si chr1s, faptul ca pleci la munca...parerea mea este ca nu ar trebui sa te mai gandesti la multe lucruri....am vazut foarte multi pretentiosi care cred ca se duc sa gaseasca lenjeria de matase si prosopelu alb imaculat....sau alti care mai dau exemple de firme atat de consacrate gen Edy.....atata timp cat iei niste bani la timp si fara discutii nu ar trebui sa mai comentati multi dintre voi pt ca bani se iau cu siguranta din cate stiu eu....acum am inteles ca se mai uita si la fata omului si la cata engleza stii sa le comenteze si sa te certi cu ei.....faptul ca bulgarii is uniti si ca lasa mizerie si filifantzuri de genu....inseamna ca voi nu a.ti dormit la paraseala in italia in perioadele cand nu toti aveau case ;)....eu va urez drumuri bune tuturor fara suparare si multi bani pt cei carora nu le ajung :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Te contrazic Mihai0224 la subiectul cu ""filifanturi"" cum le zici tu aici este vorba de drepturile tale ca si angajat in cadrul oricarei companii din UE despre faptul ca tu esti obligat sa respecti ce scrie in contractul de munca iar angajatorul NU( asta referitor la salariu) Ca asa sunt unii care accepta sa munceasca pe te miri ce si mai nimic si uite asa din cauza lor salariile Romanilor care muncesc afara SCAD in LOC SA CREASCA. Si ca ai dormit la paraseala prin italia nu era prevazut in contractul de munca pe care cred ca nu l-ai avut cand te-ai dus acolo in schimb eu cand am venit la KIM m-i s-a prezentat un contract cu drepturi si obligatii de ambele parti ANGAJAT-ANGAJATOR (ANGAJATII LE RESPECTA DAR ANGAJATORUL NU PREA) SI mai este si problema diferentierii salariului in functie de natie EX cel mai prost platiti in cadrul companiei sunt Bulgarii dupa ei suntem Noi care suntem si cei mai"" plimbati"" ca sa nu spun altfel dar asta pt ca suntem Descurcareti si 99% dintre noi vorbim limba engleza destul de bine IAR peste toti sunt Estonienii Rusii SI Nemtii . Referitor la Bulgari,Estonieni si Rusi cred ca, hai sa nu fiu rau, 5% din ei vb limba engleza. Asa una peste alta, ca sa se lamureasca toata lumea curioasa de KIM , treburile nu sunt atat de rele pe aici dar trebuie sa le arati ca iti cunosti cat de cat drepturile ca altfel o sa astepti mult si bine sa iti mareasca salariul la 4 luni asa cum e prevazut in contract.

Si PT CEI CE INTENTIONEAZA SA VINA SA DEA TESTAREA INTREBATI LA MODUL CEL MAI SERIOS DACA RAMANETI IN CAZ DE SUNTEI ACCEPTATI PENTRU CA IN ULTIMA LUNA CAM TOTI CARE AU VENIT AICI ORI AU PICAT LA TESTARE DIN DIFERITE MOTIVE ORI AU TRECUT TESTUL DAR AU FOST TRIMISI ACASA SPUNANDUSILE CA VOR FI CONTACTATI CAND VOR AVEA NEVOIE DE EI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Te contrazic Mihai0224 la subiectul cu ""filifanturi"" cum le zici tu aici este vorba de drepturile tale ca si angajat in cadrul oricarei companii din UE despre faptul ca tu esti obligat sa respecti ce scrie in contractul de munca iar angajatorul NU( asta referitor la salariu) Ca asa sunt unii care accepta sa munceasca pe te miri ce si mai nimic si uite asa din cauza lor salariile Romanilor care muncesc afara SCAD in LOC SA CREASCA. Si ca ai dormit la paraseala prin italia nu era prevazut in contractul de munca pe care cred ca nu l-ai avut cand te-ai dus acolo in schimb eu cand am venit la KIM m-i s-a prezentat un contract cu drepturi si obligatii de ambele parti ANGAJAT-ANGAJATOR (ANGAJATII LE RESPECTA DAR ANGAJATORUL NU PREA) SI mai este si problema diferentierii salariului in functie de natie EX cel mai prost platiti in cadrul companiei sunt Bulgarii dupa ei suntem Noi care suntem si cei mai"" plimbati"" ca sa nu spun altfel dar asta pt ca suntem Descurcareti si 99% dintre noi vorbim limba engleza destul de bine IAR peste toti sunt Estonienii Rusii SI Nemtii . Referitor la Bulgari,Estonieni si Rusi cred ca, hai sa nu fiu rau, 5% din ei vb limba engleza. Asa una peste alta, ca sa se lamureasca toata lumea curioasa de KIM , treburile nu sunt atat de rele pe aici dar trebuie sa le arati ca iti cunosti cat de cat drepturile ca altfel o sa astepti mult si bine sa iti mareasca salariul la 4 luni asa cum e prevazut in contract.

Si PT CEI CE INTENTIONEAZA SA VINA SA DEA TESTAREA INTREBATI LA MODUL CEL MAI SERIOS DACA RAMANETI IN CAZ DE SUNTEI ACCEPTATI PENTRU CA IN ULTIMA LUNA CAM TOTI CARE AU VENIT AICI ORI AU PICAT LA TESTARE DIN DIFERITE MOTIVE ORI AU TRECUT TESTUL DAR AU FOST TRIMISI ACASA SPUNANDUSILE CA VOR FI CONTACTATI CAND VOR AVEA NEVOIE DE EI.

salut valigl....in legatura cu tot ce ai scris aici ai perfecta dreptate....insa eu faceam referire la cei incepatori in mare care mai au si alte pretentii....stim bine ca atunci cand esti incepator sau nou undeva esti solicitat la maxim......nu stiu prea bine cum sta treaba la KIM....am un prieten care zice ca nu deloc asa rau cum se zice daca iti impui cumva punctul de vedere....acum da poti sa.mi dai cateva informatii in plus ti.as fi recunoscator....cat despre proba chiar o sa sun sa vad daca chiar au nevoie de soferii....te salut si numai drumuri bune :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

Tipic romanesc. Cineva pune o intrebare si alti 5 raspund contradictoriu. La Kim este bine pentru cine crede ca este bine, si rau pentru cei care au plecat; in general 'figuranti' care nu apreciaza un dus o bucatarie si un pat, si le place sa stea inputiti prin camioane, sa manance langa roata sau la cutia remorcii. Cineva se intreba de salarii: stau cam asa incepi cu aprox. 1300 si te ridici prima oara dupa 4 luni, iar dupa la 12 luni, dar e greu sa depasesti 1800. Banii sunt la timp. Locatii imputite sunt cateva (Osnabruck,Padborg si Greve;ultima nu este murdara dar este ciudata) in rest Lubeck, wildwhaussen, neu muster, holten(hotel),andverpen(are bordel la parter) etc caci sunt foarte multe sunt foarte ok. Pe scurt banii la timp, pat,bucatarie,dus,masina de spalat,internet si biletul de avion. Pentru cei care vor sa vina si mai au intrebari sa-mi trimita mail la orbyt78@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

e pentru prima oara cand raspun la un subiect  si nu o fac decat sa clarific cat de cat situati de la kim johansen.exact cum spunea un alt coleg daca stii sa apreciezi tot ce ti se ofera ai de castigat.tin sa mentionez ca sunt angajat la aceasta companie de 1 an de zile si daca as pleka de aici m-as lasa de soferi decat sa ma duc la alta firma cu conditiile de care aud zi de zi.

situatia e cam asa ...eu lucrez pentru biroul din norvegia si anume la oslo unde conditiile de aici depasesc cu mult conditiile de acasa a multora.dusul , masina de spalat si de uscat , bucataria complet mobilata si utilata , cu canapea de piele si plasma de 106 cm la care sa iti petreci timpul alaturi de colegi cand nu ai curse , hotelul cu aprox 20 de camere , femeia de servici care iti cere permisiunea sa iti spele prin camera , internetul care iti permita sa fii in contact cu familia fara costuri cel putin de 2 ori pe saptamana sunt lucruri pe care nu le gasesti la orice firma si care atunci cand esti pe camion le apreciezi cu to dinadinsul.

cursele sunt ce cele mai  multe ori fixe, sunt curse expres spre aeroporturile din amsterdam si frankfurt care se fac in echipaj in 20 ore.

camioanele sunt mari , bune si intretinute(in functie de la cine il iei) la oslo nu se schimba camioanele , orice mica problema se rezolva la unul din service-ul propriu la oslo sau la greve , penele sunt asigurate de Continental cu care exista un contrac cu acoperire in toata europa.

bani sunt transparenti si la vederea soferului datorita unui portal pe net la care te conectezi cu un user si o parola. in functie de zilele lucrate primesti 32 de euro in fiecare zi si inca 25,28,30 euro pe zi depinde de vechimea si gradul de salarizare pe care il ai.

programul de lucru se respecta cu sfintenie si nu prea se depaseste 35-40 de ore de condus pe sapt in echipaj(cazul meu),cardurile de motorina se dau fiecarui sofer si nu exista consum.se munceste 6 sapt cu 2 acasa sau 8-9 la munka si 3 sapt acasa cu biletul platit de ei (aprox 350 euro cu 2 avioane.nu exista cursa directa spre romania din norvegia)

am si eu momentele mele in care nu ii mai suport ca ma pun la munka dar nu ma pot plange de ei ca fata de multi altii din europa sunt peste ei cu multe clase.va salut in speranta ca am fost de ajutor si cer scuze celor care se simt jigniti topicului meu....drumuri bune va doresc....UN FAMILIST!!!UN SOFER!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

Printre barfe si pareri pro si contra rog pe cei care sunt intradevar in cunostinta de cauza sa mai lamureasca unele lucruri ca de ex:

-in cele 2 saptamani cat stai acasa primesti vreun ban?

-daca lucrezi un an de zile la ei poti beneficia de somaj ,ceva?

-dupa 6 sapt de munca iti dau ei 2bilete de avion,unul pt dus si unul pt intors sau trebuie sa platesti tu si ti se deconteaza

--trebuie neaparat sa ai si adr?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu primesti bani pentru saptamanile state acasa

daca te dau ei afara , teoretic primesti bani de somaj insa daca pleci tu de buna voie, nu beneficiezi de nimic

da, iti platesc ei avionul dus intors fara niciun cost din partea ta

da, trebuie adr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • Members

banuiesc ca nu sau facut schimbari majore pina in prezent la aceasta firma....Kim Johansen, pentru ca optasem si eu pentru un  post de sofer aici...eu cred ca parerile sunt impartite dar cel mai bine e sa trag singur concluzii din aceste mesaje.oricum va multumesc......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Romani cam pica testu ala dar toti polonezi si bulgari il ia ,parerea mea cine opteaza pt kim johansen este sa aibe bani de pierdut ,de ce? au picat si baieti cu exp 3 ani pe comunitate ,dak vede topicu asta sa scrie cei 5 baieti care au fost si doar pe unu la-u acceptat ca il avea pe frasu pe franta si inca 2 prieteni si sa-u dus aia la birouri pe franta si au vb pt el ei au garantat , nu mai este ce a fost la K J

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Cred ca s-a scris de n ori in acest topic ca firma iti plateste biletul pentru drumurile dus intors acasa. Ceea ce ai auzit tu despre aceasta decontare de 100 euro  este, cred eu, decontarea pe care ti-o face firma pentru primul drum spre ei, asta in cazul in care treci testarea si te angajeaza. Cat despre pret cauta pe site-urile de profil si sigur vei gasi. Depinde si cu ce doresti sa te deplasezi in Danemarca, avion, autocar, vapor, autostop, cu rata.... etc :D. Sarbatori fericite !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salutare stimate coleg o sa incerc sa ti ofer ceva detalii despre aceasta firma.Am lucrat la filiala KIM pe Franta sub numele de cod VELI . S a incep cu salarizarea ,pentru inceput iti ofera 1437 ero lunar dupa care salariul incepe sa creasca dar acum nu sint sigur de asta baietii care au ramas au in jur de 1500 euro cam ca peste tot,sint corecti cu banii au mai fost intirzieri de maxim 2-3 zile cind pica data in week end.Acum ca sa ti spun este o buna oportunitate pentru incepatori. Aspecte negative ar fi schimbul masinilor unele chiar in parcare asta si functie de noroc,mersul numai noaptea pt cei care efectuaza transport cargo,parcul de masini este in regula acum nu si atunci cind lucram pt ca mai aveam parte de cite o masina de la GREVE de la rusii estonieni in care initial nu puteai respira. In parcarea de la PARIS sint multi baieti romani dar trebuie sa ai grija linga cine vorbesti si ce vorbesti pt ca se pune foarte mare pret pe turnatori asta e o politica a sefei marilena si grasei alea poloneze julia. Eu am plecat deoarece m am luat in gura cu sefa Marlene pt niste intimplari ce nu au avut legatura cu activitatea mea profesionala ci cu activitatea lor administrativa. Se merge la program. Dar in incheiere salariile au devenit prea mici asta daca tii cont cont ca la 6-8 sapt stai 2 acasa fa ti o socoteala si ai sa vezi rezultatul. Una e cind muncesti continuu normal cu concediul anual si alta cu intreruperi.  Si apropo la francezi cind le pici cu tronc  s a terminat nu te da afara dar pleci singur au ei grija de asta. Eu am incercat o revenire dar .........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.