Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

( ne) Plata corecta


emanuel2708

Postări Recomandate

  • Members

În momentul în care statul permite salariul minim pentru angajat (șofer), nimic nu-l poate determina pe angajator să plătească mai mult (prin plata nu includ diurna). Normal că EU mi-aș dori un salariu de 1500-2000€, nu un venit de 1500-2000€. Angajatorul pentru salariul dorit de mine are niște taxe mult mai mari decât "virează" acum la 200€, ori taxele astea acum rămân la el în buzunar. Mie îmi închide gura cu diurna... și toți pe termen scurt sunt mulți, Dar pe termen lung doar angajatorul câștigă. 

Cristian, nici tu, nici eu, nu inventăm roata....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
1 oră în urmă, alin75 a spus:

nimic nu-l poate determina pe angajator să plătească mai mult

Greșit!

Spor de noapte, Ore suplimentare etc... astea sunt prevăzute în legislație, deci obligatorii!!!

1 oră în urmă, alin75 a spus:

taxele astea acum rămân la el în buzunar

Iar greșit!

Taxele ce trebuiesc plătite sunt de forma x% din salariu. Nu există o sumă dedicată, din care patronul plătește și restul îi rămân lui. Pentru un patron cheltuielile cu salariatul SUNT așa: salariul net + taxele angajatului + taxele angajatorului + diurnă. Suma totală a acestor cheltuieli (cu salariul la valoarea minimă) este undeva în jurul valorii de 2000€. Dar acești 2000€ tu poți cere să fie aranjați altfel: salariu net: 2400lei + taxe angajat: 1046lei + taxe angajator: 797lei + diurnă: 1068€. (uite aici calculul). Spune-mi tu acum că nu ți-ar plăcea 3500lei brut pe Contractul Individual de Muncă.

P.S. Observi că am îngroșat cuvântul cheltuieli. Adică, toți banii ăia, pentru patronul tău, sunt cheltuieli ale firmei. Cheltuielile astea se scad din veniturile firmei și rezultă profitul, deci automat, cu cât ai mai multe cheltuieli, cu atât vei avea profit mai mic, deci și impozitul pe profit va fi mai mic.

Acum 1 oră, alin75 a spus:

Cristian, nici tu, nici eu, nu inventăm roata....

Din păcate, asta crezi tu și ești reticent la îndemnurile mele de a-ți învăța și cere propriile drepturi. Și tot din păcate, eu nu pot face mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 39 minute, cri5tian a spus:

Greșit!

Spor de noapte, Ore suplimentare etc... astea sunt prevăzute în legislație, deci obligatorii!!!

Iar greșit!

Taxele ce trebuiesc plătite sunt de forma x% din salariu. Nu există o sumă dedicată, din care patronul plătește și restul îi rămân lui. Pentru un patron cheltuielile cu salariatul SUNT așa: salariul net + taxele angajatului + taxele angajatorului + diurnă. Suma totală a acestor cheltuieli (cu salariul la valoarea minimă) este undeva în jurul valorii de 2000€. Dar acești 2000€ tu poți cere să fie aranjați altfel: salariu net: 2400lei + taxe angajat: 1046lei + taxe angajator: 797lei + diurnă: 1068€. (uite aici calculul). Spune-mi tu acum că nu ți-ar plăcea 3500lei brut pe Contractul Individual de Muncă.

P.S. Observi că am îngroșat cuvântul cheltuieli. Adică, toți banii ăia, pentru patronul tău, sunt cheltuieli ale firmei. Cheltuielile astea se scad din veniturile firmei și rezultă profitul, deci automat, cu cât ai mai multe cheltuieli, cu atât vei avea profit mai mic, deci și impozitul pe profit va fi mai mic.

Din păcate, asta crezi tu și ești reticent la îndemnurile mele de a-ți învăța și cere propriile drepturi. Și tot din păcate, eu nu pot face mai mult.

Spor de noapte... Câți își fac"program" noaptea? Oare toți "e" prosti=reticenți? Ore suplimentare? DA aici dacă se vrea, se poate. Mi-am permis sa subliniez pe comentariul tău!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hai gata, că deja văd că începi să mă cerți că vreau să-ți explic. Ce am spus este perfect adevărat și simplu de verificat, trebuie doar să vrei să-ți aperi singur drepturile. În schimb văd că insiști să-mi răspunzi ''în nas'' la fiecare afirmație de-a mea... De parcă știi tu câți lucrează noaptea, sau nu.

Gata, lasă topicul în pace că alții or fi mai doritori să afle, în loc să-și împartă negativismul în toate părțile. Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pai ce faci nene, dai înapoi... Păreai că ți la tăvăleală... Nu este negativism. Este o realitate! Când vei întâlni angajatorul care te va pune pe tine măcar pe același nivel cu buzunarul său să dai de vest, până atunci... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ești în continuare negativist și nici măcar nu-ți dai seama. În continuare, ignori ideea pe care încerc s-o transmit și faci afirmații nefondate, bazate doar pe o cultură populară care ne-a adus în situația asta din capul locului. Că patronii fac, și dreg și ne fură și mai știu eu ce...

Dar tu și cei care promovați în continuare această mentalitate, habar nu aveți care vă sunt drepturile. Și spuneți orice și aruncați cu rahaturile voastre propagandistice, doar ca să evitați să citiți și învățați.

Sunt puțini în măsură să-mi conteste atributele mele de profesionist și te asigur că tu nu ești unul dintre ei... așa că scutește-mă de discursurile tale goale. Dintre noi doi, eu încerc ceva... tu doar dai din gură.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

O precizare referitor la exemplu...la cei 1046 taxe datorate de angajat se va mai adauda inca 329 partea angajatorului( ca nu mizez pe generozitatea lui). Asta inseamna vreo 300 de euro platiti de angajat , altfel spus iti finantezi singur luxul de a avea 3500 lei pe cartea de munca. Daca te intereseaza pentru un imprumut, merge...altfel nu vad rentabil sa dai 3600 de euro pe an pentru o pensie ipotetica( nu da romanul vrabia din mana pe cioara de pe gard).O pensie privata e mai rentabila si cu mai multe beneficii.

o parere.... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Realiatea e ca majoritatea nu se gandesc,iar cei care se gandesc ar trebui sa analizeze putin....imi platesc toate taxele la diferenta de salariu sau ma orientez spre altceva (pensie privata sau investiitii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 27 minute, Gogo a spus:

la cei 1046 taxe datorate de angajat se va mai adauda inca 329 partea angajatorului( ca nu mizez pe generozitatea lui)

În exemplul respectiv ai și link-ul către calculul făcut, deci sumele nu sunt inventate de mine. Iar sumele nu sunt cu generozitatea nimănui, ele TREBUIESC plătite lunar. Nu ai cum să scapi de neplata lor, se numește impozitare la sursă. Am și explicat, pe pagina anterioară, de ce nu poți scăpa de plata acelor taxe.

 

Acum 29 minute, Gogo a spus:

Asta inseamna vreo 300 de euro platiti de angajat [...]

1046 de lei sunt mai puțin de 250€. Iar tentativa ta de a schimba punctul de vedere asupra acestor taxe este puerilă. În orice stat, taxele se calculează sub formă de procent, deci nu este nici pe departe ceva inventat în România. Nu plătesc aproape 250€ pentru ''luxul'' de a avea salariul de 3500 de lei. Plătesc taxele datorate (care nu sunt chiar degeaba, indiferent ce aberezi tu cu pensiile private) pentru a avea salariul pe care-l merit.

 

Am rugămintea ca toți cei care mai nutriți asemenea frustrări să vi le exprimați prin alte părți. Repet, postările și subiectele mele pe tema salariului și a Contractului Individual de Muncă au ca scop conștientizarea colegilor asupra unor ilegalități la care se supun singuri din cauza necunoașterii drepturilor garantate prin lege. Eu încă cred că sunt colegi ce simt că merită un salariu normal și încerc să ''deschid niște ochi'' în jurul meu.

Voi ăștia care vedeți 3500 de lei ca pe un lux, vă invit să vă manifestați invidia de la distanță. Nu vă mai băgați în seamă cu comentarii negativiste și cu atitudini atotștiutoare vis-a-vis de mecanismele financiare... cel puțin până în momentul de față am dovedit suficient de clar că știu ce vorbesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

M-ai inteles gresit . Eu nu consider ca e bine sa faci o munca calificata pe salariul minim pe economie , dar nici ca solutia e sa imi platesc eu diferenta de taxe. Taxele cresc si pentru angajator in exemplul tau, daca tu il vezi generos e bine. Nu sunt negativist, sunt cat se poate de realist. Salariu net mare ai doar cu contract afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 6 minute, Gogo a spus:

dar nici ca solutia e sa imi platesc eu diferenta de taxe.

CARE diferență de taxe, că m-ați mâncat cu sucitul de cuvinte, pe cuvântul meu. Dacă legea zice 40% din salariu... de unde Dumnezeu scoți tu diferențe?!! 40% din 1425 de lei e o sumă mai mică față de 40% din 3500 de lei, de acord, DAR ASTA ESTE LEGEA PESTE TOT!!! Sau te pomenești că tu ai vrea să plătești 40% din 1425 de lei și să încasezi de fapt 3500 de lei, nu? Non-sens...

Tu vei plăti în orice colț al lumii, X% din salariu ca taxe. Dacă ai contract afară și încasezi 2500€ tu ai impresia că taxele tale vor fi mai mici?! Sau ce impresie îți faci tu? Costurile cu salariații, în Olanda de exemplu (că am avut ocazia să văd câte ceva live), depășesc 5000€ lunar pe cap de vită furajată, dar nu te aud să plângi după taxele ce le plătești acolo. Vii și-mi tai mie elanul aici, când posibilitatea de a încasa 2400 de lei net lunar, este deja un câștig din ORICE punct de vedere.

Și deși atrag atenția că comentariile voastre sunt inutile, nu aduc nimic bun la o situație ce trebuie să se schimbe, tu tot insiști cu aberațiile tale. Du-te frate afară și muncește liniștit acolo pe mii de euro, că nu pentru tine scriu eu posturile astea. Le scriu pentru cei care vor să muncească în România.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Inteleg ca doar comentariile tale sunt utile , mai ales cand sustii ca daca vrem sa avem pe contract trecut un brut mare trebuie sa platim noi din diurna taxele la el. Buna logica, daca vrei sa il sustii pe dragnea si psd in a colecta mai mult la buget ca sa aiba de pomeni.

Altfel spus  pentru salariul minim de  -1450......se plateste 329 de catre angajator

                                                    la    3500.... se plateste  797 de angajator

                                               iar la    7000.....se plateste 1594  de angajator

De asemenea vei plati si diferenta la ceea ce plateste angajatul La exemplul tau inseamna      angajat +angajator la brut de 3500 .....1843-

                                                                                                                                                     angajat + angajator la brut de 1450........714

                                                                                                                                                                                                                   1129lei adica 250euro

Acum, tu consideri ca angajatorul va plati cu placere diferenta de la 329 cat plateste acum la minimul pe economie de 1450 pana la 797, sau 1549 daca vrei 7000 pe contract.

Inteleg ca pe un forum public ar trebui sa comenteze cine doreste.Daca nu iti place sa fii contrazis , sau vrei ca ceea ce scrii tu sa fie luat drept axioma scrie o carte sau vorbeste cu moderatorul sa iti faca topic spcial unde scrii doar tu.Scuza-ma ca am deranjat ,nu o sa o mai fac si poate fi sters ce am scris.In felul asta fiecare ramane cu ideile lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Gogo posibil sa intelegem noi gresit..insa...intimplator eu as fi de acord ca sa am un salariu de 3500 lei si sa platesc corect taxele aferente..chiar daca ar fi un venit net diminuat dublu fata de minimul pe de economie..Nu ma deranjeaza asta si as fi chiar bucuros..Legea imi permite..Pe urma gindestete te rog..Unde se duc acei bani..??..Posibil spre mama..tata..bunicul..matusa..vecinul de peste gard..La pensia lor...Fondurile sar dubla...ca valoare...in plus siguranta ta ar fi alta..indiferent unde ai dori..vrei sa faci un imprumut..altfel ar fi sumele vehiculate..Nu..? Toate astea se leaga...Daca noi nu am accepta angajatorii ar fi obligati sa mareasca aceste salarii si sa plateasca corect..si ei..si noi..Numai ca ei vor profit...cit mai mult...si atunci iti ofera putin...In meseria noastra se adauga diurna..care e cu totul altceva...si din aceasta cauza ei mizeaza pe 2000 euro oferiti..mincinos exprimat..pentru ca de fapt ei ofera 250 si diurna restul..Spun niste sume aleatorii ca sa ne intelegem..

Daca nu am accepta ar fi nevoiti sa creasca salariul..corect pe contract,carte de munca..Si asa ar trebui sa gindim noi.de asta Cristian incearca sa ne ''sensibilizeze''...Pentru ca colegii nostri nu stiu drepturile lor...pentru ca vin multi din alte meserii unde primeau salarii la fel de derizorii si cind aud de totalul oferit li se pare ca il prind pe Dumnezeu de picior..Din pacate sunt slab pregatiti..si atunci accepta o oferta proasta..Daca nu ar accepta ,fiind constienti de valoarea reala a unui salariu oferit cred ca s-ar schimba ceva..in bine...Aici avem de munca...Constientizare si intelegere...Aici e de lucru..Stiind aceste lucruri colegii nostri vor dori salarii ''corecte''...observi ca nu am spus marite..doar corecte...Este o mare diferenta...Ca exemplu..Poti crede ca nu am lucrat niciodata la negru..?..Poti crede ca nu am acceptat salarii slabe sau mediocre..?..Asta insa depinde numai de angajat...Doresc un salariu corect..indiferent ca taxele platite statului se vor dubla..tripla..Il vreau pentru ca e dreptul meu...Angajatorul va face profit pe munca mea..si atunci daca el e multumit si eu trebuie sa fiu la fel..Gindeste din punct de vedere al angajatului...nu angajatorului..Nu e nevoie de mii de firme cu un camion...pot fi citeva cu sute. de camioane...dar oferind banii corecti..

Cristian asta incearca sa faca...sa ne arate ca se pot oferi salarii corecte din care sa traiesti civilizat..fara sa fii nevoit sa iti insusesti motorina..pentru a compensa..sau altele..Merita apreciat..[opinia mea]] pentru acest lucru..E o munca gen lupta cu morile de vint..dar trebuie facuta..Cu cit mai multi vor intelege drepturile legale pe care le au cu atit mai bine ne va fi tuturor...nu numai unuia..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu că deja încep să cred că ai ceva întârzieri la cap, altfel nu-mi explic...

PÂNĂ LA 3500 DE LEI BRUT (TRECUT PE C.I.M.) ADICĂ 2450 DE LEI NET (ÎN MÂNĂ) ANGAJATORUL ARE DE PLĂTIT ACELEAȘI COSTURI!!! Mă doare la 14 metri dacă plătește cu plăcere sau cu dezgust, nu face nici o diferență... costurile totale cu salariatul vor fi aceleași (respectiv 2000€).

În varianta de minim pe economie + 50€/zi diurnă încasez 1800€ total. În varianta cu 3500 brut și 35€/zi diurnă încasez 1650€ total (dar aici deja este discutabil, nefiind minimul pe economie ca punct de start, cei cu deduceri personale mai mari -- copii, handicap, studii etc -- vor încasa mai mult la salariul net). Ținând cont că până la acest punct angajatorul nu plătește nimic în plus (doar noi încasăm mai puțin) din acest moment avem la dispoziție mai multe metode de a ''recupera'' (impropriu spus) acei 150€. Ori mergem pe litera legii și la cum merge treaba pe comunitate, vom ajunge mai mult ca sigur să-i recuperăm din ore suplimentare/ore de noapte, ori negociem de la bun început 5€ în plus pe zi la diurnă. Abia în acest moment intervin costuri suplimentare pentru patron (150€).

Și chiar dacă nu recuperez 150€ lunar, cu 3500 de lei brut pe C.I.M.... cum să-ți spun... altfel te vede lumea.

Și da, e de preferat un salariu mai mare și o diurnă mai mică. De ce? Pentru că:

1. Diurna nu este venit salarial. Nici măcar venituri asimilate salariilor. D.p.d.v. fiscal banii ăia sunt ''cheltuieli'';

2. Nu are caracter permanent. O încasez doar când sunt în afara granițelor, iar când îmi iau luna de concediu (să zicem că-l prind în august, sau de sărbătorile de iarnă) voi primi doar minimul pe economie... Ce fain!;

3. Și nu în ultimul rând, e totuși o meserie serioasă, cu greutăți și pericole cu mult peste media altor posturi, deci la o adică merit un salariu mai mare.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut. Hai sa pun si eu ceva gaz pe foc, dar pentru ca nu sunt foarte sigur ma feresc sa fac remarci. Doar cit am inteles:

Deci din ce stiu eu angajatorul iti va plati catre stat doar taxele aferente salariului de baza. Dar soferul realizeaza venituri din munca prestata prin salariu plus alte "sporuri", prin asta intelegand diurna , ore suplimentare, nopti in cabina, sarbatori lucrate...ce-or mai fi. Ei bine , nu cred ca toate cheltuielele astea sunt deductibile. Adica din ce realizezi ca venituri suplimentare ce poti deduce ca si cheltuieli neimpozitabile si ce nu ? Cind vine fisa de declaratie fiscala la sfarsit de an si vezi ca din ...sa zicem 20000 E incasati ca si ce numim "diurna" de fapt 10000E sunt scutiti de taxe iar pe 10000 trebuie platiti impozit, calculul facindu-se prin incadrarea intr-un plafon de impozitare ce include toate veniturile impozitabile pe anul respectiv, deci inclusiv salariul. Ar trebui stiut care sunt sumele maxime pe care statul , care o fi, le accepta ca fiind cheltuieli nesupuse taxelor. Altminteri plata acestor datorii catre stat e obligatia ta. Nu te achiti, te leaga. Poate nu anul asta, dar nu-i departe...Cum e ?

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Salut. Deși nu cunosc Codul Fiscal din scoarță-n scoarță, o să încerc să te luminez puțin...

În România nu există conceptul de ''venit maxim neimpozabil''. Mai exact, Codul Fiscal, împarte veniturile în mai multe categorii și le impozitează/sau nu pe fiecare în parte (venituri din salarii, venituri asimilate salariilor, venituri din câștiguri la jocuri de noroc, venituri din chirii, alte venituri, etc etc). O vreme s-a practicat impozitarea cu procente diferite, dar de câțiva ani se practică o cotă unică de impozitare de 16%. Dacă categoria de venituri în care te încadrezi trebuie impozitată, este irelevant cât câștigi, TOTUL se va impozita.

Sistemul fiscal din România este de forma ''ia banii acum și dacă e cazul dai înapoi mai târziu'' (subvențiile). Este și singurul sistem unde este posibilă ''plata în compensație'', adică în situația în care statul are de plătit bani, tu ca beneficiar ai posibilitatea de a-i ''spune'' statului: ''Știi ce, nu-mi mai da banii ăia înapoi, ține-i la tine și oprești pentru impozitul viitor'', inclusiv cu posibilitatea de a jongla sumele respective în arii diferite acoperite de Codul Fiscal (e returnare de TVA o poți folosi să plătești o amendă de exemplu).

Veniturile din salarii (care INCLUD banii de pe ore suplimentare, ore de noapte etc) se impozitează la sursă (adică sumele datorate nici nu ajung la tine. Angajatorul tău -- fiind sursa acelor venituri în cazul ăsta -- are obligația de a reține acele sume și a le depune la stat). Diurna, pe de altă parte NU face parte din categoria de venituri impozabile. Diurna este de fapt și de drept, o cheltuială. Este prevăzut un cuantum minim ce trebuie acordat, dar în principiu, banii aceia, deși tu îi primești (deci o formă de venit), ei sunt în același timp și destinați unui scop anume (traiul zilnic). Deci Codul Fiscal vede banii ăia ca și cheltuiți. E cam aiurea să apari la sfârșitul anului cu diurna necheltuită, înțelegi? ȘI asta din cauza celeilalte caracteristici: deși este o cheltuială, diurna SE IMPOZITEAZĂ dacă depășește de două ori și jumătate minimul stabilit (atenție, se impozitează doar diferența).

Cum am spus, deși este o cheltuială, impozitarea asta de la un anumit nivel în sus, este impusă pentru a preveni abuzurile (orice patron ar declara TOATE veniturile ca fiind cheltuite cu diurna șoferilor și statul ar lua-o în brațe).

În același timp, ca și în Codul Penal unde scrie că nu poți fi pedepsit de 2 ori pentru aceeași faptă, la fel și în Codul Fiscal. O sumă de bani (venit sau cheltuială) odată impozitată, nu mai poate fi impozitată NICIODATĂ ulterior. Deci declarația de impozit global sau anual, nu se aplică veniturilor obișnuite (de obicei veniturile din chirii sunt cele vizate).

Mai simplu spus, cea mai mare parte a veniturilor sunt cu impozitare la sursă, deci automat, restul de bani ajuns în buzunarul tău... rămâne acolo. Pentru celelalte tipuri, unde impozitarea n-a putut fi impusă ''on the spot'', singura regulă este impozit 16%.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
La 26/1/2017 la 9:06, Gogo a spus:

Inteleg ca doar comentariile tale sunt utile , mai ales cand sustii ca daca vrem sa avem pe contract trecut un brut mare trebuie sa platim noi din diurna taxele la el. Buna logica, daca vrei sa il sustii pe dragnea si psd in a colecta mai mult la buget ca sa aiba de pomeni.

Altfel spus  pentru salariul minim de  -1450......se plateste 329 de catre angajator

                                                    la    3500.... se plateste  797 de angajator

                                               iar la    7000.....se plateste 1594  de angajator

De asemenea vei plati si diferenta la ceea ce plateste angajatul La exemplul tau inseamna      angajat +angajator la brut de 3500 .....1843-

                                                                                                                                                     angajat + angajator la brut de 1450........714

                                                                                                                                                                                                                   1129lei adica 250euro

Acum, tu consideri ca angajatorul va plati cu placere diferenta de la 329 cat plateste acum la minimul pe economie de 1450 pana la 797, sau 1549 daca vrei 7000 pe contract.

Inteleg ca pe un forum public ar trebui sa comenteze cine doreste.Daca nu iti place sa fii contrazis , sau vrei ca ceea ce scrii tu sa fie luat drept axioma scrie o carte sau vorbeste cu moderatorul sa iti faca topic spcial unde scrii doar tu.Scuza-ma ca am deranjat ,nu o sa o mai fac si poate fi sters ce am scris.In felul asta fiecare ramane cu ideile lui.

Sincer , stau , citesc ...... si ma minunez .... 

Deci se prefera un venit cumulat de sa zicem asa fara prea multe calcule de 1800 euro cu minim economie si diurna mare in defavoarea unui venit de 1800 euro cu un salar decent ( neimportanta suma ) si o diurna mai mica , nu ?? 

Vrei sa sti de unde plateste angajatorul diferenta ? Din frauda pe care o face , daca tot te incarca la diurna ( deductibila si neimpozitabila pana la 82 euro ) ca ai cheltuit 80 sa zicem cand tie iti da 40 , atunci sa si plateasca daca vrea un muncitor profesionist .

40 x 30 zile cat face .....  ?? Deci uni mai prosti si uni mai hoti ? ( ghici care e unu si care e altul ) 

In loc sa gasim ajutor si optimism ne incarcam de negativism si parere de rau de patroni , vezi doamne nu au de unde , au , crezi ca atunci cand se aduna in cete si fratii , toata ziua stau de manifestatii ? Alea sunt de fatada  , sa vada statul cum ca le  -ar fi greu , inventeaza scuze , criza de soferi ( cand ei insusi sunt vinovati de conditii si nu atrag muncitorii catre domeniul acesta ) , inventeaza cum ca vestici  au ceva cu estici , cand ( cand ei insusi au rupt pietele pentru a prinde contractele mizand pe frauda din romania si greutatile sociale ale muncitorilor ) si cate si mai cate. 

De 2 ani incoace plata muncii sa modificat in bine , dar nu imbucurator , a evolutionatbpozitiv dar omul in sine , ne educat si hapsan nu stie sa aprecieze si sa caute un sprijin la batranete , iar daca nu invatam din greseala parintilor nostrii ( pensi de mizerie ) le vom repeta si va fi prea tarziu , sau credeti ca atunci in caz de boala va veni un fost patron , si el hodorosit , dar nu de munca ci de grija anaf -ului , sa va ajute cu un medicament sau o paine ? 

Mai e si proverbul ala , fiecare cum isi asterne asa doarme , degeaba incerci tu cri5tian sa arati unuia sau altuia o alternativa spre bine , ca tot fricos si aplecacios ramane in fata patronatului , a zice daca nu ar accepta x si y nu e solutia , ne plangem degeaba cat timp nu ii facem pe acestia sa inteleaga diferenta si avantajele / dezavantajele , iar scarba asta ( ca nu gasesc alta definitie ) impotriva sistemului impus ( nu ales de personal ) o inteleg si o am si eu de 11 ani de cand am plecat din tara ca nu am vrut sa accept conditiile .  

Calais , cum a explicat si cristian , diurna fiind o cheltuala in urma unei deplasari , nu trebuie impozitata pana la plafonul de 82 euro , problema s venit cand statul a vrut impozitarea si au sarit patronii ca arsi ca daca ii impozita retroactiv la cat au incarcat soferii ( care au muncit per km nici macar minim economie sau diurna ) iesea un scandal national . Sa calculat , sa demonstrat dar vezi tu , statul inca face jocul patronal ( ca deh , economia statul nu o poate sustine neavand nimic la stat ) ca un patron mediu , a fraudat statul anual   cu intre 14 si 16 mii aeuro ( da  da 14 -16 mii scrie ) numai dintre diferenta intre plata la km si salar plus diurna . Daca nu a facut-o inseamna ca a pierdut degeaba vremea printre cere si fratii .

Ca o incheiere , asa deci ( si prin urmare ) acesti ( anumiti ) domni care prin manifestatii si comunicate cereau statului sa fiti drept raspunzatori pentrj incalcarea timpilor de munca si odihna in timp ce tot acestia va impingeau de la spate , apoi va considerau caini de paza iar in loc sa va ofere o camera de hotel ( dreptul vostru recunoscut de lege ) sa stati in corturi langa camion , acum sa ceara statuli masuri antisociale  pentru populatie , doar prin simplul fapt ca muncitorul casca ochii si incepe sa gandeasca treburile , si voi le plangeti de mila ?? Putina rusine si moderatie nu ar strica !! 

Am langa mine parcat un neamt care aseara cand a oprit , ( eu imi strangeam lucrurile sa merg la camera de cazare ) ma intrebat : Hotel ??  Nu am vazut in ochii lui nimic care sa il chinuie , nici grija fata de angajator nici grija de ansamblu / marfa , omul si -a terminat munca ... adio , si asta spune multe . Pacat ca nu suntem colonie germana , mare pacat ..... 

Cristian , niste calcule demonstrative cu pixul pe foaie nu ar strica , poate putem contacta un contabil .... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
21 hours ago, Mario Bandit said:

Sincer , stau , citesc ...... si ma minunez .... 

Deci se prefera un venit cumulat de sa zicem asa fara prea multe calcule de 1800 euro cu minim economie si diurna mare in defavoarea unui venit de 1800 euro cu un salar decent ( neimportanta suma ) si o diurna mai mica , nu ?? 

Ce calcule ca mai faca , ca sunt clare pe exemplul dat.

Mai minuneaza-te putin ...............salariul minim +diurna mare=1800 euro

                                                      salariul mare+diurna mica  = 1650 euro  deoarece statul va incasa 250 euro mai mult taxele aferente salalariului tau mai mare si tu le suporti ( asta sustine si cristian, sa le suporti tu ca sa ai salariul mai mare. Aceasta suma de 250 de euro va trebui platita si pe perioadele cand nu lucrezi ceea ce inseamna ca va scadea media de 1650 euro pe luna.

Acum, daca voi considerati ca e un pas inainte in negocierea venitului cu patronul sa renunti la 250 de euro iarpe el sa nu il coste nimic...nu cred sa se supere vreunul.Si cum cei 250 dee euro sunt banii tai, poti face ce vrei cu ei, sa platesti taxe la salariu( inclusiv si parte angajatorului),sa  iti platesti ceva privat ,sa ii bei, ca pe patron oricum nu il afecteaza.Ideea ca da mai bine un salariu mare pe cartea de munca, in conditiile in care supoti tu taxele, e inutita.

In aceeasi idee, daca un negru pe plantatie nu mai vrea sa mearga trimis la munca ,si isi "negociaza" sa mearga de buna voie dar tot gratis , e deasemenea un pas inainte.

Dar poate am intarzieri la cap cum spune cristian, dar nici astfel de inaintari la cap nu le vad ca pe solutii viabile, excluzand cazul cand asa cum am spus ai nevoie de un salariu mare pe cartea de munca pentru cateva luni.

Mai specific odata ca poate nu am fost inteles. Nu sunt de acord cu salariul minim pentru o munca calificata, dar asta este situatia deoarece legea o permite.Solutia ar fi sa se intervina prin lege la salariul minim pentru soferi, am inteles ca exista in unele tari.

Nu m-am putut abtine sa nu comentez, dar vad ca sunteti multi cu aceasta idee si nu inteleg de ce as  plati 250 de euro taxe deoarce nu vei beneficia la pensie de toata suma.E adevarat ca multi sunt depasiti grav in a sti ce sa faca cu banii in vederea unui venit dupa pensionare.

 

Editat de Gogo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 4 ore, Gogo a spus:

......Mai specific odata ca poate nu am fost inteles. Nu sunt de acord cu salariul minim pentru o munca calificata, dar asta este situatia deoarece legea o permite.Solutia ar fi sa se intervina prin lege la salariul minim pentru soferi, am inteles ca exista in unele tari......

Același lucru il spun și eu! Nu poți da același salariu unui măturător dar și unui șofer (minim pe economie). De cerințele postului nu mai vorbim!

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@Gogo având în vedere numărul de postări, data în care ni te-ai alăturat și încrâncenarea cu care susții plata ilegală (iar în ultima postare exagerezi și deformezi realitatea într-un mod de-a dreptul nesimțit)... cred că pot spune că tu de fapt ești un alt patron care probabil plânge după plata la km. Astfel nu se explică atitudinea asta atât de înverșunată împotriva unei idei mai mult decât sănătoase. Pentru că eu transmit o idee aici, nu impun o valoare a salariului cum sunt cele de mai sus... acele valori au fost cu titlu de exemplu.

În plus... exemplele în sine au fost ceva gen ''la prima mână'', un mod rapid de a arăta că chiar și dacă patronul rămâne în limita acelorași costuri ca și până acum, putem avea un salariu de încadrare mai mare. Dar, înainte de acel exemplu am spus deja că un patron care nu-și permite în 2017 să ridice costurile cu salariul cu măcar 500€, atunci să moară sărac și să lase loc unuia capabil.

Așa că din momentul de față, te rog insistent să-ți vezi de..treaba ta. Ia-ți ideile și concepțiile tale, scrie-le pe hârtie și lipește-ți-le în parbriz ca să te poți minuna non-stop de cât de inteligent ești.

Și hai să facem și niște calcule aici, exacte (că văd că dacă am pus link nu s-a obosit nici un Gică Contra să verifice) și să demonstrăm băgătorilor în seamă că realitatea nu este nici vis și nici ilegală.

Conform ''modelului'' actual de plată, cele mai multe firme plătesc șoferii sub forma: salariu minim pe economie + diurnă zilnică de 50€ (o valoare medie, unii dau mai mult, alții mai puțin). Nici vorbă de ore suplimentare, nici vorbă de ore de noapte, nici vorbă de bonusuri pentru încărcare/descărcare, absolut nimic. Ăștia-s banii. Să nu uităm, că și C.I.M. este făcut impropriu (ca să nu zic fals), dar o să ajungem și la el. Rămânem la cifre deocamdată... și o să folosesc valoarea salariului minim brut pe economie pe 2017, respectiv 1450 lei. Calculele se vor face pentru un șofer necăsătorit, fără deduceri personale iar procentul de contribuție la Fondul de Risc și Accidente este 0,242% (conform CAEN 4941). De asemenea luna o voi calcula la 30,5 zile (datorită alternanței 30 cu 31 de zile).

Și avem așa: 

Salariu brut   Contribuții angajat   Contribuții angajator    Total contribuții            Diurnă           Salariu net         Total venituri           Costuri totale

1450lei                  433lei                           331lei                    764lei         30,5x50€=1525€      1017lei        1017lei+1525€          1781lei+1525€

3500lei          +613lei=1046lei       +469lei=800lei                 1846lei        30,5x35€=1068€      2454lei        2454lei+1068€          4300lei+1068€

Ca să aducem totul la un numitor comun, hai să considerăm un curs valutar de 1€ = 4,5lei. Și le rotunjim așa:

1017 / 4,5 = 226 => 1525 + 226 = 1751€, iar patronul cheltuie total: 1921€.

2454 / 4,5 = 545 => 1068 + 545 = 1613€, iar patronul cheltuie total: 2024€.

Un simplu calcul matematic și vedem că pentru un salariu net de 2,5 ori mai mare și o diurnă minimă, ''pierdem'' 138€. Iar patronul plătește 103€ în plus. Calculele s-au făcut folosind acest calculator în condițiile menționate mai sus.

Rog pe orice băgător de seamă, de genul lui @Gogo, să binevoiască să mă contrazică cu argumente reale. Nu mă interesează ce spune  @Gogo cum că dă prea mult la stat și vehiculează și niște sume pe-acolo (apropos, sunt curios de unde le-a scos... ăia 250€), mulți sau puțini bani la stat... sunt conform legii. Ăia nu sunt bani de cumpărat altceva, sau de supliment la salariu... ăia sunt banii statului și la revedere, n-avem ce discuta. De asemenea, mentalitățile gen ''a-i da bani lu' Dragnea'' și altele de genul... la fel, nu le iau în seamă. Stau de vorbă cu oameni cu capul pe umeri, sper, așa că vă rog...

 

 

Editat de cico_3504
Rearanjare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
La 28/01/2017 la 15:25, Gogo a spus:

Aceasta suma de 250 de euro va trebui platita si pe perioadele cand nu lucrezi ceea ce inseamna ca va scadea media de 1650 euro pe luna.

@Gogo, când stau acasă încasez 2454lei, adică de 2,5 ori mai mult decât tine, deci media lunară va crește .......

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 20 ore, cri5tian a spus:

@Gogo, când stau acasă încasez 2454lei, adică de 2,5 ori mai mult decât tine, deci media lunară va crește 

Inteleg ca esti bun doar sa jignesti pe cei care nu sunt de aceeasi parere cu tine. Ai tras o concluzie proasta la fel ca ideea emanata de tine. Aia 250 de euro vin exact din ce ai calculat si tu dar nu pricepi...... 

138 datorati de angajat + 103 datorati de angajator , ca  doar tu ai imaginatia asa de bogata sa crezi ca va plati vreun patron de buna voie. Poate tie ca esti mai luminat decat astia ailalti.

Acum ca sa intelegi cat te duce capul cand elaborezi pareri despre viata si opera altora...nu sunt patron , doar ce am luat permisul si atestatele si vroiam sa stiu cate ceva despre aceasta meserie...pana m-am lovit de aberatiile tale si de lipsa de bun simt si edicatie de a accepta si alte pareri chiar daca contradictorii, avand in vedere ca te exprimi pe un forum public.

Te las in megalomania ta si imi cer scuze daca am deranjat pe altcineva prin exprimare.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Calcul la un sistem de genul: 6 săptămâni la muncă și 2 săptămâni acasă (sau, ca să lucrăm cu valori întregi, 3 luni la muncă și una acasă):

[(1751 * 3) + 226] / 4 = 1370€/lună

[(1613 * 3) + 545] / 4 = 1346€/lună.

Deci de la 138€ într-o lună, ''pierderea'' s-a redus la doar 24€/lună în 4 luni!!!

Editat de cri5tian
Modificare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.