Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Parere program


Vizitator

Postări Recomandate

Salutare la Toti colegii!

ce parere aveti despre urmatorul program :

- Marti la ora 00.30 Se baga cardul in taho. Pauza manual. Conducere 9 sau 10 ore. La 11.00 se intra in pauza pana miercuri la ora 18.00. 

De miercuri pana Joi dimineata 9 ore conducere. La ora 05.00 se scoate cardul din aparat.

vineri seara la ora 00.30 se baga cardul in taho. Conducere pana sambata dimineata . La 10 se intra in pauza . Dupa 9 ore de pauza alte 9 ore de condus. Duminica dimineata la ora 5 se scoate cardul din tahograf pana marti la 00.30

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 2 ore, bogdan_tg a spus:

Marti la ora 00.30 Se baga cardul [...] Conducere 9 sau 10 ore. La 11.00 se intra in pauza [...]

De la ora 0:30 până la ora 11:00 ai 10h30' de activități zilnice, deci durata zilnică de condus poate fi de maxim 9h

Acum 2 ore, bogdan_tg a spus:

Pauza manual [...] se intra in pauza

Habar n-am ce înseamnă pauza manual!!! (Bănuiesc că te referi la introducerea manuală a informațiilor, în tahograful digital, despre repausul săptămânal anterior)... Iar la ora 11:00 se intră în repaus zilnic sau repaus săptămânal.

 

Acum 2 ore, bogdan_tg a spus:

vineri seara la ora 00.30 se baga cardul in taho. Conducere pana sambata dimineata .

Ușor Superman. 0:30 este de fapt tot sâmbătă (sper)

 

O săptămână de muncă oarecare, dar dacă orele descrise acolo (de început și de sfârșit ale activităților zilnice) sunt ore fixe, o poți face o singură dată, deoarece de duminică ora 5:00, până marți ora 0:30 sunt 43h30', prea puține să poți încadra un repaus săptămânal normal.

Fii mai atent la ce scrii și obligatoriu învață diferența dintre repaus și pauză.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok. 

9 ore de condus. Pauza minim 45 min. Încărcat si descărcat pasageri. Maxim la 11.30 se ajunge la destinatie. 

Orele sunt fixe.

da ai dreptate. E sambata la ora 0.30. 

Si toate aceste curse sunt fixe. 

Orar fix. (Poate câteva minute de întârziere)

Eu am ridicat problema la firma. Ca Nu este corect. Am primit raspunsul vesnic: "colegii care au făcut cursele înaintea ta s-au descurcat" "tu ești mai special"?

Deci eu trebuie sa fac cumva de duminica pana marți sa fac 45h. 

Merci de răspuns .

drumuri bune la toată lumea !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 1 oră, bogdan_tg a spus:

Deci eu trebuie sa fac cumva [...]

Reg. C.E. 561/2006

Citat

[...] Întreprinderile de transport organizează activitatea conducătorilor menționați la alineatul (1) astfel încât aceștia să se conformeze Regulamentului (CEE) nr. 3821/85 şi capitolului II din prezentul regulament. [...]

Atenție la atitudine, a lăsa capul jos de dragul unui loc de muncă nu prea are nimic nobil. Dacă crezi că poți îmbunătăți timpii în așa fel încât să ai cele minim 45 de ore de repaus săptămânal, discută cu managerul de transport și fă în așa fel încât planificările viitoare să se facă în litera legii (chiar dacă tu, poate, pleci din firmă). În forma în care este acum planificarea presupune folosirea alternativă a 2 șoferi. Dacă insistă s-o faci așa, anunță I.S.C.T.R.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 15 ore, cri5tian a spus:

Ușor Superman. 0:30 este de fapt tot sâmbătă (sper) :) 

 

O săptămână de muncă oarecare, dar dacă orele descrise acolo (de început și de sfârșit ale activităților zilnice) sunt ore fixe, o poți face o singură dată, deoarece de duminică ora 5:00, până marți ora 0:30 sunt 43h30', prea puține să poți încadra un repaus săptămânal normal.

Fii mai atent la ce scrii și obligatoriu învață diferența dintre repaus și pauză.

561/2001 articolul 8. punctul (9) "O perioadă de repaus săptămânal care începe pe parcursul unei săptămâni şi se continuă în săptămâna următoare poate fi alipită oricăreia dintre aceste săptămâni, dar nu amândurora! "   Zic si eu ...
Drumuri bune. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.