Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Probleme la chestionare B..


Mtndw

Postări Recomandate

  • Members

Salut , sunt si eu la inceput de drum si mai am MULT de mancat pana sa ajung ca voi , asadar incep cu chestionarele de B ... bun , carte citita , incercat pe cat posibil sa inteleg notiuni,definitii si alte cele dar apar intrebari capcana la chestionare si nu stiu cum sa fac sa nu mai gresesc,si nu le invat mecanic ci logic ..

Acestea sunt :

confuzia intre infractiuni si contraventii ;

confuzia intre cazurile de anulare si cazurile de suspendare a permisului ;

confuzia intre cazurile in care se reduce viteza si cazurile in care se opreste obligatoriu ;

incurcarea cazurilor de interzicere a manervrelor ;

confuzia intre cazurile in care se suspenda permisul si cazurile in care se da numai amenda contraventionala si/sau puncte de penalizare ;

N-am inceput inca o scoala de soferi , dar am de gand in jurul lunii februarie si vreau sa ma pregatesc CORESPUNZATOR pentru ceea ce urmeaza , totusi ma gandesc ca minusurile care le-am listat mai sus o sa le inteleg cand o sa fiu in masina si o sa circul 

Cer ajutor din partea voastra pentru nedumeririle astea , va multumesc mult.

 

 

tentativa.PNG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Salut,

cred ca tu te-ai ''aruncat'' direct la chestionare si ai facut foarte multe..fara sa intelegi termenii...probabil de aici si multitudinea confuziilor..

prima confuzie...infractiune ..inseamna ca e o incalcare grava a ''ceva''..deci se intra la penal..adica inchisoare..

                         ...contraventie...ai facut o greseala ..dar minora..atunci se pedepseste mai usor..ti se da doar o amenda..pierzi bani nu libertatea

a 2 a....anulare...ti se ridica permisul si nu mai ai voie sa conduci...ai facut o infractiune rutiera. e foarte grav...pentru al redobindi e ca si cum ai lua un carnet din nou..sarind doar partea cu scoala...si terminindu-se perioada anularii din sentinta judecatoreasca..

            ...suspendare..ti se ridica dreptul de a conduce doar pe o perioada limitata de timp..nu nelimitata...la redobindire un examen...

a 3a..si ma voi opri ulterior aici pentru ca in opinia mea ai grave carente si pe care ti le vei acoperi atunci cind faci o scoala auto..

....reducerea vitezei....inseamna ca reduci..adica mergi mai incet...fara a fi nevoit sa te opresti..ca sa traversezi o intersectie...

..oprire...adica te opresti..stai locului..deci nu mergi..incet..incet...doar te opresti..

La acestea 2 ai diferentele...unul e triunghi inversat...celalalt octogon..DAR..dupa cum ziceam..tu ai facut la greu chestionare..mecanic..ca sa zic asa..insa notiunile de baza nu le-ai invatat..De aici confuziile..E grav..mai ales chestia simpla cu diferenta intre oprire si reducere viteza..Daca faci scoala vei intelege diferentierea la toate..Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 1 oră, Mtndw a spus:

Salut , sunt si eu la inceput de drum si mai am MULT de mancat pana sa ajung ca voi , asadar incep cu chestionarele de B ... bun , carte citita , incercat pe cat posibil sa inteleg notiuni,definitii si alte cele dar apar intrebari capcana la chestionare si nu stiu cum sa fac sa nu mai gresesc,si nu le invat mecanic ci logic ......

fara suparare... daca esti atent media ta este de 23 puncte! Aaaa ca inseamna promovat, ok, DAR sunt lipsuri! Asta "se vede" si din neclaritățile avute

Editat de alin75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Salut, poate ai terminat deja scoala pana acum, insa am niste sfaturi intrucat am avut niste probleme asemanatoare si eu. Am luat B-ul acum 2 ani si din cate am vazut intrebarile au ramas cam aceleasi.

In primul rand ai mare grija ce chestionare faci si de cine sunt create, sunt foarte multe site-uri care par serioase insa sunt pline de intrebari gresite si doar vei pierde foarte mult timp memorand raspunsuri eronate, acelasi lucru se aplica si la aplicatiile pe telefon, singurele  aplicatii pe care le-as recomanda sunt "Scoala Auto" si "DRPCIV chestionare'". Insa iti pot spune ca eu am facut absolut toate intrebarile de acolo(terminasem toate intrebarile din Mediul de invatare+chestionarele) iar cand am fost sa dau sala cam 10 intrebari din cele 26 nici nu le vazusem vreodata. .si din obisnuinta, crezand ca pot raspunde la fel de repede si fara sa aloc timp fiecarei intrebari in parte, aproape am picat..

Revino la legislatie, citeste de 2-3 ori acele capitole la care ai nelamuriri, nu trebuie sa memorezi toata legislatia, ci doar cateva paragrafe si idei principale.

In rest, nu iti face prea multe probleme pentru examnul teoretic, ceea ce conteaza este sa treci, lucrurile cu adevarat importante le inveti fiind la volan si capatand experienta in condusul efectiv. Si nu uita ca la examen sa nu te grabesti si sa te folosesti de optiunea de a raspunde mai tarziu..adica vei raspunde la intrebarile pe care le stii iar cele de care esti nesigur le lasi la sfarsit.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.