Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Card pentru cumparaturi UE


MadalinGui

Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua. Am răsfoit tot internetul si nu am gasit informații utile pentru curiozitatea mea.

M-a intereseaza ce carduri folositi prin europa pentru cumpărăturile de la magazin direct cu cardul, gen Lidl Penny Carrefour... am inteles din alt topic ca nu cu toate mărcile poti platii, adică la lidl în Germania nu poti plătii cu MasterCard iar la Auchan în Franța ar merge doar Maestro spre exemplu. Ma poate lamurii cineva? Vreau să fac un card cu care sa imi fac cumpărăturile cand merg in cursa.

 

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cel mai bine e să ai două :D Eu am cont la Raiffeisen și am card Visa Electron, atașat la contul de lei și card Mastercard atașat la contul de euro. Am acces online de pe telefon (au aplicație pentru Android și iOS) și-mi mut banii în funcție de nevoie (instantaneu). Și primesc și sms instantaneu cu suma debitată/creditată + soldul conturilor.

Cât despre unul bun la toate... hmmm, nu cred să fie. Adevărul este cum ți s-a spus deja, în unele locuri merge Mastercard și nu merge Visa, în altele invers...

Editat de cri5tian
Completare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In Germania la lidl nu o sa poti sa folosesti Maestro din cate stiu eu.

 

Eu spre exemplu folosesc 2 conturi la BCR. Unul lei , altul euro, ambele cu carduri atasate contacless.

Cei drept Visa pentru euro si Maestro pentru lei. Insa la cel de lei, daca il folosesti in alta moneda decat lei , inafara faptului ca conversia se face la cursul valutar al bancii, mai percep si ceva comision.

In schimb la cel de Euro(Visa) nu se percepe nici un fel de comision la cumparaturi in euro si il poti folosi peste tot, chiar si in alta moneda dar la fel cu comision.

Ai aplicatia 24banking pe telefon(ios si android) unde poti verifica soldurile, istoric tranzactii etc si poti activa etoken pentru a realiza transferuri interbancare si intrabancare catre alte persoane.

Ca si costuri lunare:

1 euro comison+4 lei comision administrare conturi.

Insa eu intotdeauna pastrez 200-300 de euro in portofel pentru orice eventualitate.

Se pot strica cardurile foarte usor, le poti pierde etc.

Banca poate intampina probleme si sa nu raspunda tranzactiilor etc.

 

Trimis de pe al meu HTC Desire 820 folosind Tapatalk

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.