Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Depasire program


Cyber77

Postări Recomandate

  • Members

Salut, 

Am și eu o întrebare la dumneavoastră,știmati colegi....Dintr-o neglijenta, un coleg mi-a mutat mașină care era pe pauza, am băgat cardul astazi la 01:30 și am încheiat programul la 12:45, în aceasta perioada am condus  5 ore cu pauzele legale, dar la orele 18:00 un coleg mi-a mutat mașină și a barait vreo juma' de ora. Ce amenda risc pentru depășirea de program? Mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cum adică ''neglijență''? N-a văzut în ce mașină s-a urcat, sau cum? Și cum și-a permis ăla să deranjeze o mașină care-și făcea ''pauza''? Adică era și ea săraca obosită, își făcea o pauză, poate binemeritată și vine nu știu cine și se apucă să tragă de ea, așa nitam nisam... da' cum e posibil așa ceva? Da' chiar vă credeți în junglă acolo, de deranjați mașinile altora?!!

Tu unde erai în intervalul 12:45 și 18:00? Dacă efectuai un repaus zilnic (indiferent că normal sau redus) trebuia să fii la bordul autovehiculului. Dacă efectuai repausul zilnic în altă locație, cardul nu avea ce să caute în tahograf!!!

Cât despre amendă, nu știu detalii exacte (cu sume de bani), dar pot să-ți spun că indiferent cât ar fi amenda, meriți una în plus pentru necunoașterea prevederilor și a termenilor legali. Așa că ''știmabile''... noi doi nu suntem colegi (de breaslă, cum probabil crezi tu). Colegii mei știu meserie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnu', keep calm, nu de alta dar te agiți degeaba. Atitudinea asta de Mafaldă as vrea s-o știu dacă ai avut-o de la începuturile șoferii tale ? Atat de mandru esti, ca nu-ti vezi nici lungul nasului. Ai dreptate intr-un singur aspect,......despre colegialitate.  Întrebarea era strict legata de amenda și atât. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Incalcari grave :

)�diminuarea cu o ora sau mai mult, dar mai putin de 2,5 ore, a perioadei minime de repaus zilnic, atunci cand nu este posibila reducerea acesteia; 
g)�diminuarea cu o ora sau mai mult, dar mai putin de 2 ore, a perioadei minime de repaus zilnic redus, atunci cand este posibila reducerea acesteia; 
h)�diminuarea cu o ora sau mai mult, dar mai putin de 2 ore, a perioadei de 9 ore din perioada de repaus zilnic fractionat

Peste ce  este aici, este considerata abatere foarte grava si tratata ca atare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cyber77 .....Ca sa poti intelege ce spun colegii mei trebuie sa stii ca pe acest forum se folosesc termenii corecti si legali din meseria noastra...respectiv nu ''program'' ci un repaus zilnic...repaus saptaminal...perioada de conducere..etc...Acesti termeni trebuie sa ii stii deoarece ai facut un curs pentru a obtine atestatul..Pe viitor foloseste corect termenii si vei observa ca nimeni nu iti va reprosa nimic.In acest fel vei demonstra si tu ca esti profesionist...Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.