Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Salar versus salariu


cico_3504

Postări Recomandate

  • Moderators

Salutare colegi...mi se pare indicat sa aratam ca suntem cunoscatori chiar daca meseria noastra e soferia..

Cuvintul cel mai des utilizat in meseria noastra este ''salar''...o forma incorecta a cuvintului ''salariu''..forma corecta...

Stiu ca nu suntem buchisiti de carte...dar incet ..incet le putem arata angajatorilor ca suntem cu mult mai destepti decit ei...nici nu doresc sa se creada ca avem aere de superioritate..dar ca stim sa stapinim limba romana putem arata..la fel ca volanul...Am zis ca e bine sa fie pus acest subiect la coltul birfelor pentru ca ma gindesc ca va provoca discutii..gen ...nu suntem profesori de romana..etc...Mai ales ca am discutat acest aspect cu un om care era convins ca forma corecta este ''salar'' ii aparea lui undeva in dex asta...din pacate nu observa ca exista si un ''v.salariu''...respectiv traducerea era ''vezi cuvintul salariu''..aia fiind forma corecta...

Dex.... SALÁR s. n. v. salariu.

SALÁRIU, salarii, s. n. Contravaloarea muncii prestate de salariat în baza contractului individual de muncă, care cuprinde salariul de bază, indemnizațiile, sporurile și alte adaosuri; leafă2. [Var.: (pop) salár s. n.] – Din fr. salaire, lat. salarium.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.