• advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
A5ftw

Card tahograf

2 postări în acest topic

Salut colegi , am si eu o mica intrebare , o saptamana am lucrat cu un coleg pe un camion de 7,5 tone, dotat cu tahograf digital . Lucram cu turele , el 2 zile , eu 2 zile...Are ceva atunci cand cardul meu era scos ?! Trebuie sa dau explicatie ?! ( nu suntem echipaj)

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Acum 29 minute, A5ftw a spus:

Are ceva atunci cand cardul meu era scos ?!

Ce să aibă?

Din momentul în care ești sub un Contract Individual de Muncă, iar fișa postului include respectarea Reg. C.E. 561/2006 și a Reg. U.E. 165/2014 (plus alte reglementări relevante), fiecare minut din timpul tău trebuie înregistrat. Activitate, pauză, condus, așteptare, repaus, concediu de odihnă, deplasare, concediu medical etc etc... absolut totul trebuie înregistrat. Din fericire legea îți spune și cum se face treaba asta...

Și ai odată tahograful din cabină pentru înregistrări automate și semiautomate ale anumitor activități, apoi urmează documentele standardizate pentru înregistrarea (manuală) a altor tipuri de activități (ordin de deplasare, Certificat de Atestare a activității, Foaie de Parcurs/Marșruta etc) și nu în ultimul rând ai și recomandarea de a păstra orice alt document care-ți poate justifica o anumită activitate.

În cazul tău, cardul taho va conține înregistrările automate pentru timpul petrecut în cabină, plus înregistrări completate manual pentru timpul lipsă (înregistrări care trebuiesc dublate de un Certificat de Atestare a activității,  dacă alte documente/dispoziții interne nu acoperă perioadele înregistrate manual).

Întâi citește legislația și pe viitor vino cu întrebări serioase...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.