Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

documente transport pentru camion personal


dactari

Postări Recomandate

  • Members

buna seara am o intrebare pentru cei care cunosc bine legile , si anume.

am un cap tractor proprietate inmatriculat pe numele meu persoana. fizica,

ce documente imi sint necesare pentru a face transporturi diferite strict pentru mine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

cred ca ordonanta 27/2011 te va ajuta...chiar si pe site-ul ARR-ului...tu avind doar cap tractor...pfff....sper sa nu fie vorba despre altceva...In 561 la articolul 3/H..zice asa...ori tu vei fi cu mult peste 7,5 tone...sper sa nu fie vorba despre ''cunoasterea legilor bine'' in alt sens..daca apare asa ceva elimin fara nici o problema.nu vreau sa reincepem povestile cooperativelor...

561==3/(h) vehicule sau un ansamblu de vehicule cu o masă maximă autorizată care să nu
depăşească 7,5 tone utilizate pentru transporturi de mărfuri în scopuri necomerciale;

in rest..sfaturi profesionale destule pe aici...

https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiEzrnj5ffTAhUTOsAKHQwDAlYQFgg5MAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.avocat-dobrescu.ro%2Ftransportul-rutier-in-cont-propriu%2F&usg=AFQjCNHi148bsVpD9N515Iv8sxI-oKUk-A

sau aici...

https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiEzrnj5ffTAhUTOsAKHQwDAlYQFghAMAU&url=http%3A%2F%2Fwww.euroavocatura.ro%2Farticole%2F684%2FTransportul_rutier_in_cont_propriu&usg=AFQjCNGPxCPkiXuMaaP9E848ZaO3KJ8pog

 

oricum vor mai completa si colegii..succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Păi depinde.

Acum 11 ore, dactari a spus:

cap tractor proprietate inmatriculat pe numele meu persoana. fizica,

După cum ai văzut mai sus, treaba asta nu te ajută mai deloc. Autotractorul are M.T.M.A. mai mare de 7,5t și este destinat transportului de mărfuri. Deci... s-a învârtit roata = cardul în tahograf (cu metrologia la zi) și permisul corespunzător la purtător.

Ca să faci transporturi ''pentru tine'', ai 2 variante.

1. Te licențiezi ca operator de transport și-ți iei licență pentru transport în cont propriu (Atenție!!! activitatea persoanei juridice în cauză trebuie să justifice asta); O să-ți trebuiască și atestatul în cazul ăsta (vei avea C.I.M.);

2. Rămâi simplă persoană fizică, dar dacă se învârte roata cu mărfuri în spate trebuie să:

- ai dovada dreptului de proprietate asupra acelor mărfuri;

- în funcție de mărfuri îți va trebui dovada provenienței;

În acest al doilea caz va mai trebui să ții cont de:

- nefiind transport comercial, orice control va dura mult mai mult, mai ales că și un polițist local va avea competențe asupra situației; Riscul de a fi ''hăituit'' e destul de mare, mai ales că organele nu știu ele bine legea nici în situații clare ca lumina zilei. Nu mă înțelege greșit, nu-ți doresc așa ceva, dar e o realitate ce trebuie s-o iei în considerare

- Garda Financiară va fi principalul tău inamic și te poți trezi cu inspecții și controale inclusiv la domiciliu.

Repet! Indiferent ce și cum faci, Reg. C.E. 561/2006 va trebui să-l respecți!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pentru domnul cico 

1multumesc pentru raspuns 

2 am spus cine cunoaste bine legile ,nu cine imi poate spune cum le ocolesc .

 iar ca  o ecsplicatie- consum o cantitate foarte mare de combustibil pentru foc de ordinul a 40 -40 tone  printe altele asa ca de multe ori iesi mai comod cu transporul tau decit sa inchiriezi-am patito anul trecut- de acea prefer varianta asta

 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Expune mai bine situația concretă și vom putea să te sfătuim ''la obiect'' pentru un sistem de transport ieftin/eficient. Una e să plătești din buzunarul propriu și ''tu să fii sănătos'' după aia și alta e să cheltui bani dintr-un capital controlat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna seara ,revin si incerc sa fiu explicit am o asa zisa afacere  in domeniul floricol care are alt statut de impozitare iar ca autorizaie certificat de producator 

pentru a functiona am nevoie de caldura pe timp de noapte, caldura care o produc cu  lemn . peleti  care trebuiesc transportati apoi mai sunt si altele pentru care imi trebuie transport ,cum am spus de multe ori iesi mai bine cu transportul tau

Anul trecut am luat legatura cu un comerciant peleti am luat proba, functionau, am batut palma iar cind am venit cu masina inchiriata evident sa iau marfa s-a scuzat ca nu are incarcare si sa merg la alt depozit la 30 km    alti peleti alta calitate daca nu ii luam pierdeam bani pentru transport ,care erau destui ,am luat masina taxata dus intors asa ca i-am luat si toata iarna am avut probleme

deci nu vorbim de permis ,card taho adr sau atestat factura marfa sau avize  am ceva km facuti in extern pe tir sa stiu cum se maninca soferia 

repet ce ma intereseaza sint documentele care sunt necesare pentru a transporta marfa cumparata pe numele tau ,cu camionul tau ca persoana fizica  si daca poti face asta

inapoi nu mai pot da am deja capul un volvo din 2013 inscris pe numele meu

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.