Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

displei bord volvo fh 12


Postări Recomandate

  • Members

buna seara ma poate ajuta cineve cu o informatie referitor la un bord de volvo

am demontat bordul .ceasurile iar cind le-am montat inapoi displeiul nu se mai aprinde normal portocaliu ci ramine alb si negru iar scrisul nu se distinge apare ceva gen litere chinezesti

este vreun atelier care seocupa de defecte bord sau trebuie inlocuit complet?

celelelte instrumente bord functioneaza normal

Editat de dactari
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sint deacord cutine dar nu pot intra in setari ca nu imi arata nimic concret pe displei doar liniute intrrupte  

e posibil datorita calduri excesiva sa se distuga vreun componental displeiului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 5 ore, dactari a spus:

nu imi arata nimic concret pe displei doar liniute intrrupte

Demontează-l din nou și uită-te atent la conexiunile displayului, ar  trebui să fie o bandă flexibilă scurtă înfiptă într-o mufă lată undeva pe o plăcuță cu circuite, sau poate doar o mulțime de pini înfipți direct în placă. Eu am pățit ceva asemănător cu un GPS (bine, era ceva improvizație, mai mult pentru teste), dar 2 oameni ne-am certat care din noi a ''ars'' displayul, numai ca să descoperim ulterior că era un contact imperfect și ecranul ne arăta luminițe și simboluri ciudate. Am împins o mufă să stea corect în lăcașul ei și totul a revenit la normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sint deacord cutine dar nu pot intra in setari ca nu imi arata nimic concret pe displei doar liniute intrrupte  

e posibil datorita calduri excesiva sa se distuga vreun componental displeiului?

Acum 4 ore, cri5tian a spus:

Demontează-l din nou și uită-te atent la conexiunile displayului, ar  trebui să fie o bandă flexibilă scurtă înfiptă într-o mufă lată undeva pe o plăcuță cu circuite, sau poate doar o mulțime de pini înfipți direct în placă. Eu am pățit ceva asemănător cu un GPS (bine, era ceva improvizație, mai mult pentru teste), dar 2 oameni ne-am certat care din noi a ''ars'' displayul, numai ca să descoperim ulterior că era un contact imperfect și ecranul ne arăta luminițe și simboluri ciudate. Am împins o mufă să stea corect în lăcașul ei și totul a revenit la normal.

 

pina acum am incercat sugestile dv si nimic  

oricum o sa  pun pe sait daca gasesc defectul 

oricum mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.