Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

DSK Trucking s.r.o. Bratislava--Gabriele Rossi


Postări Recomandate

  • Members

Atentie la firme italiene ce recruteaza din Romania,desi au sediul,garajul si masinile in Italia iti  fac contractul pe Slovacia la Bratislava!Tocmai m-am intors de la Bratislava unde era sa iau o NOUA teapa!Teapa despre care vreau sa va spun si voua ca sa nu ajungeti sclavi sa munciti pe nimic sau(cum am facut eu)sa va platiti drumul de intoarcere in tara!Mai intai te recruteaza un italian simpatic,placut,glumet si amabil care iti da siguranta ca ti-a pus Dumnezeu mana in cap de ce oameni minunati ai gasit care te si platesc bine de tot...Mai intai iti promit inca de la telefon salariul de INCEPUT de 2000 euro(!!!)iar cand ajungi fata in fata cu dl.Gabriele Rosi despre care este vorba pluseaza adaugand ca in luna de 30 zile ai ceva mai mult de 2010euro si ajungi pe la 2090,2100 euro pentru  luna de 31 de zile,plus si ceva bonusuri,pentru.economie de motorina,timpi buni,etc...Dar pentru a incepe trebuie sa mergi la Bratislava unde se inregistreaza contractul si ti se fac(vezi Doamne asigurarea medicala);iti platesc biletul si pleci cu autocarul de la autogara de langa Piata Matache vizavi de MacDonald's;plecand pe la orele 4:00 dimineata ajungi la miezul noptii urmatoare in Bratislava unde te asteapta camera de hotel platita asigurata de singurul angajat al firmei italiene de acolo un oarecare  domn Molnar Miroslav care vorbeste perfect romaneste...Ti se dau sms-uri sa se vada ca totul este ok pana la lasarea serii cand ti se spune ca daca ajungi noaptea tarziu(dar ei stiu ca ajungi la miezul noptii!)sa nu mai suni pe nimeni sa nu deranjezi din somn vreo"marie"...de unde te lasa autocarul si pana la Hotelul "AVION"e de mers ceva,in jur de 8-10km pe care-i platesti din buzunarul propriu caci desi ti se promite avans foarte mare,nu ti se da nici macar 10 euro de taxi pe care trebuie sa-i ai tu;ajungi intr-un tarziu  si te cazezi la hotel,apoii dimineata cel tarziu pana la ora 9:00 trebuie sa ajungi la ....Molnar la birou care te minte cu nerusinare ca citez"ai de parcurs doar cativa metri de la hotel pana la el",desi in realitate depasesti 1km si trebuie sa intrebi de strada cu pricina.La el te ia tare de la inceput daca ai de gand sa muncesti,iar noi romanii cum vrem mereu sa aratam ce seriosi si muncitori suntem punem botul si raspundem pozitiv cu toata fiinta daca nu stim nimic despre ce ni se pregateste...(eu am avut sansa ca in autocar sa dau peste un coleg care auzise despre toata tarasenia si m-a pus in garda sa fiu atent si sa cer sa citesc contractul in limba romana!).Cand am cerut contractul sa-l citesc in limba romana Molnar mi-a zis ca nu are decat in limba slovaca pentru ca acolo se incheie si inregistreaza contractul! Am insistat sa-l citesc si semnez in limba romana iar Molnar a fost vizibil deranjat de "obraznicia"mea ca si de suspiciunea mea,desi la inceput refuzase mi-a inmanat pana la urma contractul in limba romana si...SURPRIZA!Salariul scris in contract este citez"net 300 euro lunar plus diurna zilnica"!!La care eu intreb"cat este diurna zilnica?"si Molnar imi raspunde "cat v-ati inteles cu domnul Rossi"...eu zic pai a zis 2010-2090 euro/luna"...Molnar imi raspunde:"nu domnule,salariul total este de 1700 euro cu diurna cu tot incluse,net";eu il pun sa-l sune pe italian care zice tare prin speaker"domnul meu ,eu am spus 1700 cu tot cu diurna",la care eu raspund,ca nu delirez ca nu as fi acceptat aceasta oferta daca nu auzeam ce am spus mai sus anume 2010-2090.Italianul zice"daca vrei sa muncesti semnezi contractul asa cum este el,iar eu am zis ca-l semnez cu conditia sa stipuleze in scris cat este diurna caci in orice tribunal devine legal ca diurna nespecificata poate fi chiar si 1 euro,la care el a sarit in sus de nervi si mi-a zis ca nu mai vrea sa ma angajeze cu atatea obiectii si sa parasesc hotelul inainte de orele 10:00 sau sa mi-l platesc singur pe noaptea urmatoare!Norocul meu a fost ca aveam bani la mine si dupa ce am fost glont la hotel si am eliberat camera am rugat fata de la receptie sa-mi caute si rezerve un loc de intoarcere la Bucuresti...In final toata aceasta plimbare m-a costat ,drumul de intoarcere si ce am consumat cu taxiurile aproximativ 100 euro,dar am evitat o noua teapa a unui"angajator"ce cu dibacia recunoscuta a italienilor escroci sa muncesc munca grea de pe TIR cu doar 300-330 euro/luna!Aviz celor ce vor fi recrutati telefonic de acest escroc ce face "contracte pe Slovacia"pentru a fenta plata atat a vechimii,cat si a asigurarilor medicale precum si un contract neclar cu care sa ne faca sa muncim pe nimic pe Comunitate!Nu admiteti contract facut pe alta tara in afara de Romania si mai ales in limba romana citindu-l cu maxima atentie cel putin de 2 ori si NU ADMITETI nici o omisiune cerand CLAR sa se stipuleze valoarea diurnei si a salariului lunar TOTAL!Altfel va insala si nici un tribunal nu va poate ajuta cu nici o decizie favorabila in caz de proces! O metoda cel putin dubioasa de a face contractul pe Slovacia,desi sediul firmei lui este in Italia cu o sucursala in Bucuresti!Atentie mare cu escrocii de italieni!Dar nu numai italienii cauta sa profite de noi si sa ne insele,cea mai mare parte din angajatori vor sa ne tepuie si apoi se plang ca nu gasesc soferi pe TIR-uri nici pe salarii de mii de euro!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Felicitari pentru pozitia adoptata si pentru neacceptarea unui salariu derizoriu...Acest domn Rossi pentru ce firma te angaja..? DSK simplu nu ne ajuta cu mult....titulatura completa ar fi de mare ajutor...Stiu ca am citit pe undeva numele acestui domn..nu imi amintesc acum dar dupa ce postezi lamuriri suplimentare poate realizez de cine e vorba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din pacate atat stiu despre numele firmei,dar va postez un item primit chiar de la dl/Gabriele Rossi,sa va fie de ajutor pentru ca sub acest nume se prezinta firma la Bratislava si este cunoscuta la hotel.

poze telefon samsung 688.jpg

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna ziua domnule Marinescu Gabriel,

faptul ca ati intilnit alte firme care vau tepuit nu va autorizeaza sa postati minciuni despre noi.

multumesc de aprecierile despre faptul ca sunt amabil si bine educat, , faptele  descrise de dumneavostra sunt o serie de minciuni la care nu inteleg rostul.

salariu pe care il  oferim este pe contract ( carte de munca, asa am spus) de 517  euro net,  plus 50 euro diurna pe zi. asta inseamna 2020 euro lunile de 30 zile si 2070 lunile de 31 de zile.

nimeni nu a pomenit de bonus la motorina, se conduce legal nu se cer depasiri de program.. etc etc.

la interviul pe  care l-ati avut cu mine vi s-a spus clar:  o data ajuns la Bratislava trebuie sa luati un taxi sa ajungeti de la gara, unde va lasa autobusul de la eurolines ( platit de noi) pana la hotel (platit de noi), unde puteti sa  dormiti si sa faceti un dus. Din pacate  cu autobuzul ajungeti la Bratislava la ora 23.30. Costul de la taxi este aproximativ de 10 euro. 

Distanta pe google maps de  la hotel la sediu nostru in Bratislanva este de 800 metri...

Acolo il gasiti pe colegul meu, domnul Miroslav, care nu este singurul angajat, dar este persona care se ocupa de angajare efectiva.

Cer scuze daca restul angajatilor nu vau primit cu o petrecere surpriza , ca totusi a venit mister  Marinescu Gabriel,

Contractul de munca  este  scris in slovaca si in romana, dumneavostra, nici  nu vati uitat pe el.

Avans de 300 euro se da dupa 3/4 zile de munca..si se retine din salariu cand terminati tura..pentru a primi altul data viitoare cind va intorceti la munca dupa perioda de concediu.

uitasem ca la 23.30 am stat 20 minute la telefon sa ma anuntati ca nu ati schimbat nici macar 10 euro pentru taxi si ca dupa idea dumneavoastra, colegu meu Miroslav trebuia sa lase copii acasa si sa vina sa va preia de la gara si sa va aduca la hotel

  Avem  peste 80 soferi din Romania care lucreaza cu noi care primesc bani cum am scris mai sus.

Nu stiu ce probleme a avut si cu cine domnul MARINESCU GABRIEL inainte, si nici vreau sa stiu. dar de data asta ati gresit....

faptul ca la hotel suntem conoscuti, insemna ca si alti baieti au trecut pe acolo  pentru procedurile de angajare  dupa care au primit camion si au inceput munca , si au primit banii discutati cu mine.

sper pentru dumneavostra sa gasiti o firma care sa va platesca in avans , ori saptamanal cum ati cerut la interviu cu noi... si astept sa laudati firma respectiva pe toate forumurile de soferi.

 

sper sa se inteleaga mesajul,. cer scuze pentru greseli gramaticale care sigur se regasesc in mesajul meu.

Gabriele Rossi

 

 

 

 

 

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bai Gabriel1960 ai cam dat cu mucii in fasole . Ar fi cazul sa iti ceri scuze. Firma asta are 80 angajati romani. Daca nu iti convine: STAI ACASA! ,e simplu . Ai aruncat cu noroi ca nu s-a lasat la pretentiile tale ....... Adresez mesajul asta tie caci din cauza minciunilor tale am avut discutii care nu  isi aveau rostul cu Gabrielle Rossi- discutii pe seama minciunilor tale. Multumesc frumos , colegule!. Colegii care vreti sa va angajati la DSK Trucking, conditiile sunt exprimate negru pe alb , mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Domnule Gabriele Rossi... omul ăla s-a întors înapoi în România, fără să lucreze nici măcar o zi. Intră aici pe forum și ne spune că:

1. Salariul net menționat pe contractul de muncă este de 300€, deși la telefon inițial i-ați promis mai mult. Ca să știți și dvs. și ca să n-o dăm în întorsături bizare, salariul net înseamnă salariul încasat, DUPĂ plata impozitelor și taxelor aferente!!! Sper să nu-mi băgați vrăjeala că dvs. credeați că salariul net înseamnă salariul ÎNAINTE de plata taxelor...

2. Un angajat de-al dvs. i-a confirmat verbal că suma totală încasată lunar nu va depăși 1700€, la fel, diferit de ceea ce i-ați promis și de ceea ce susțineți aici.

Ca să nu mai existe dubii, vă rog frumos să postați aici un stat de plată al unui șofer român, angajat la DSK Trucking s.r.o. (puteți acoperi detaliile sensibile)... ca să vedem și noi că nu mințiți... Sau puteți cere unui șofer român de-al dvs. să posteze el un extras de cont.

Dar atâta timp cât dvs. sunteți italian, cu garaj și mașini în Italia, dar cu sediul firmei în Slovacia, cu scopul intenționat de a beneficia de costurile scăzute cu salariații din țara respectivă, deja e limpede că sunteți obișnuit să mințiți la o scară mult mai mare comparativ cu un biet șofer...

Deci... ori postați ceva documente doveditoare aici, ori o să mă ocup personal de reclamații către instituțiile specifice atât din Italia, cât și din Slovacia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
La 10.06.2017 la 22:42, bogdanmihaim a spus:

 Mi-a spus l-a telefon de 520E net si 1500E diurna.

Și tu pleci așa, izmene pe călător... doar pe vorbe la telefon? E chiar așa greu de cerut un specimen de contract înainte? E chiar așa greu de cerut o ofertă scrisă, chiar și în format electronic?... Zic și eu, ar putea salva mult timp pentru ambele părți...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mi-a trimis scanat in adresa de e-mail contractul de munca al unui sofer pe nume Boeru Emil din jud Ialomita, in care este specificat salariul brut de 650E. Adevarul este ca i-am cerut numere de telefon de la 2-3 colegi care lucreaza la firma lui si nu am primit raspuns. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Acum o "carmesti"dibaci in mod italian dupa ce vezi ca ti-a iesit adevarul incomod la lumina!Cand am vorbit noi doi dle Rossi am cazut de acord ca nu mai plec nicaieri fara un avans minim de 300 euro in prima saptamana si dta mi-ai spus ca-mi dai 500 euro avans in prima saptamana,desi DUPA ce am plecat(eram pe drum spre Bratislava in autocar)ai"ajustat"avansul promis la 300 euro de la 500!Uite ca ai mai promis si altui sofer 520 euro avans,scrie el cu mana lui aici!Si cu dl Miroslav o bagi cu"copiii singuri acasa",dar eu noaptea aceea in plina furtuna care a rupt copaci in Bratislava si ploaie torentiala fara un ban cash(nu am reusit sa gasesc sa schimb fusese sarbatoare de Rusalii si mai toate magazinele fusesera inchise)cu bagaj de peste 40kg sunt lasat in cealalta parte a orasului sa ma "descurc"cum oi sti?Era asa de greu daca pana Miroslav si-ar fi miscat augustul fund pentru o ora,chiar trebuie sa o bagam pe asta cu copii singuri,ce copii nu au si mama noaptea acasa?De la inceput ai fost un baiat super ok,tot ce am vorbit si stabilit impreuna ai aprobat,dar pe masura ce parcurgeam drumul ai"ajustat"amanuntele in favoarea dumitale ajungand ca si salariul sa fie altul decat cel promis!Intr-adevar regret ca nu am cerut un exemplar de contract de munca de la dl Miroslav sa-l postez aici.Insa dta racolezi romani,ai firma in Italia si faci contracte pe Slovacia...si chestia asta vrei sa spui ca nu"miroase"dubios si esti "lacrima Christie"iar acuzatiile mele sunt numai minciuni.Tot ce am spus de bine despre dta(pt ca sunt fairplay spre deosebire de dta)ti-a placut,dar ce nu am spus de bine te deranjaza...La unul dinre sms-uri cand inca ti-am scris la persoana a 2 plural(stii ca asta se  cheama respect)ca dta m-ai dezamagit si din pacate ce auzisem despre italieni mi-ai confirmat ce mi-ai raspuns?Mi-ai raspuns "Vafa-n culo cum se dice la italieni...!Ai uitat ca am sms-ul si acum?Dta ai pariat prea mult ca eu voi admite tot ce vei dori dta datorita distantei si a lipsei banilor,am prevazut"domnule",nu eram la prima teapa,desi tot paguba se cheama!100 euro am cheltuit pentru un drum inutil,chiar iti imaginezi ca esti credibil daca un coleg mai naiv cum am fost si eu de altfel a pus botul si vine la firma dtale?Nu-mi pasa si daca il voi vedea pe vreun forum nici nu-l voi baga in seama daca se va plange!NIMENI nu ar face un drum degeaba de peste 1000km pt care apoi sa plateasca din buzunarul propriu 100 euro sa se intoarca decat sa admita sa fie inselat.Am si eu o amara satisfactie ca te-am "citit"de la inceput si nu am mai lasat inca un patron fara caracter sa-si bata joc de mine,decat sa muncesc degeaba mai bine STAU degeaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

D-ul Rossi mi-a trimis un mesaj în privat explicându-mi că nu poate încărca atașamente și mi-a cerut o adresă de email unde să le trimită. I-am dat adresa mea și mi-a trimis ceva documente... 2 fluturași de salariu (asta cred că sunt, sunt în slovacă), o poză a unui ecran de computer care nu înțeleg ce arată și un contract de muncă (menționat și de un user mai sus) care stabilea ca dată de începere a muncii... 5 ianuarie 2016!!!

Pe fluturașii ăia apar ceva sume, apropiate ca valoare de cele pe care le menționează dumnealui, respectiv 576,36€ pe unul și 517,67 pe celălalt. Dar, apare de asemenea și valoarea de 316,94€, pe ambii fluturași. Acuma... care și ce reprezintă, n-am nici o idee.

De asemenea, contractul acela de muncă, face referiri la o serie de legi din legislația statului slovac, dar pariez că nimeni nu s-a obosit să pună la dispoziția candidatului/angajatului și cuprinsul acelor legi (evident, în limba română). Și... cum am spus deja, a fost întocmit acum 1 an și jumătate iar salariul menționat în el este de 650€/lună brut. Iar această sumă, ar trebui să apară undeva și pe fluturașii ăia... dar nu apare niciunde.

În plus, contractul este al unei persoane, iar fluturașii sunt ai alteia. Contractul este de acum 1 an și jumătate, fluturașii sunt din ianuarie, respectiv martie 2017.

Eu am editat documentele, adică am acoperit numele persoanelor care apar menționate acolo, deci dacă un moderator mă poate ajuta să le încarc...

Domnule Rossi... ce mi-ați trimis dvs. este praf în ochii proștilor. Încercați să mă aburiți cu niște documente în format electronic, în speranța că voi fi impresionat, dar din păcate pentru dvs vă anunț că deși șofer acum, administrarea unei companii nu-mi este deloc străină. Dealtfel, chiar și în acest moment lucrez din postura de ''Managing Director'', deci...

Vă mai las timp la dispoziție să ne demonstrați că plătiți și în realitate, banii pe care susțineți aici că-i plătiți. Și în condițiile în care mai toate statele sar la gâtul transportatorilor ce folosesc est-europeni, o mică dedicație către compania dvs. se va lăsa cu controale și cu cheltuieli mari. Nu mă înțelegeți greșit... nu mă deranjează în mod deosebit faptul că păcăliți statul italian, la ce politică financiară aveți acolo, un hoț în plus nu face nici o diferență. Dar mă deranjează când, în plus față de ''inculatul'' propriei țări, atentați la banii muncitorilor, sau îi ademeniți cu promisiuni false.

Repet, sunteți administrator, deci știți bine la ce mă refer... vreau dovada clară că muncitorii români de la firma dvs. încasează venituri totale nete de minim 2000€/lună, ori ne războim în sesizări.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnul Gabriel,

Tot ved ca intrerpratati cuvintele cum vreti..

Probabil.nu vorbesc prea bine limba romana...

Dar nu am scris ca copii  domnul Molnar ar fi ramas singuri a casa...

Si contra logica ieram disponibil sa pe prima periodade maxim o luna jumate, sa va platim la doua saptamane sa va treca  frica  consecinta la tepele anteriore.

Fortuna de la Bratislava .... ce sa va zic... credetima ca nu am comandata eo 

Nu  stiu dece  Ati schimbat idea despre angajare la noi. Inca nu inteleg...

Si noi am cheltuit Bani Pt dumneavostra niente sa fiti angajare  ( autori si hotel).

A si ramas  camion dedicat persona dumneavostra pe dreapta  ... dar asta cred  ca ar  fi  alta discutia, prea  grea de inteles sa socotim cat costa si altele, care Putin va interessa probabil.

Acum cine Este mai.norocos ca nu colaboram rimane o parere personale...

Nu a mers,  nu ne am inteles.. fiecare a pierdut o gastigat ... asta Este..sa ne vedem fiecare de proprio drum 

    

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnule Cristian,nu va cunosc dar va multumesc pentru atitudinea dvs,sper ca Cel de Sus sa Va vada pentru ca ce faceti dvs este un act de moralitate intr-o mare de escroci si escrocherii de nu mai stii unde sa te duci sa muncesti pentru o amarata bucata de paine si meseria asta a devenit una dintre cele mai stresante din cite exista si asta nu doar din cauza gabaritului si a marfurilor transportate,ci mai ales din cauza presiunii la care suntem supusi pe de o parte de patron/dispecer,pe de alta de tahograf,de autoritatile rutiere din tarile europene,de politii locale si din pacate nu de putine ori de catre chiar colegii nostrii ce umbla cu vorbe la patroni si turnatori si alte lucruri ce uratesc aceasta frumoasa de altfel la origine meserie pana la limita la care scarbiti ajungem sa ne dezicem de ea.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnul Cristian,

Contractul este din 2016 ... baiatul  Tor lucreaza la noi.

Tabelul pe.ecran este socoteala la.diurna.

Pe primul .rand al fluturasului scrie 650euro brut. Si pe.ultimul cu sem minus ,netul pe care il primeste Soferul. Am trimis 2 nume diferite sa se inteleaga ca nu harem Boc de personele  

Si pe contractele din  Romania se face referire la norme si articole din  .legea. cu google se gasesc traducerile. Contractele sunt standard.

Rog prima data sa gasiti un camion prin parcarile  in Europa si sa intrebati Soferul daca salariu este cum zic  eu  or cum  sustine  fara probe,  numai.pe vorbe baitul care sa razgandit, din cauza fortunii de la.Bratislava.

Pe cat  concerne  controLe pot sa vina inca o data.

Nu suntem firma cutia  postala. 

Si nu am aparut pe piata europeana  acum.2 zile.

unele propozitii au ramas in forma initiala deoarece nu am stiut ideea de exprimare

 

 

 

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Corect ar fi fost sa imi aratati si sa semnam contractul aici in Romania si daca ceva nu-mi convenea nu ne mai alegeam cu paguba,asa cu aceasta tactica a dvs cu alegerea locatiilor dv ati cheltuit cu mine sa ajung acolo la Bratislava si eu am platit drumul de intoarcere pentru ca prea multe lucruri s-au schimbat(le-ati modificat dvs intre timp cand autocarul ce ma ducea se apropia de destinatia Bratislava).Deci paguba este din cauza acestei tactici si nu ca m-am razgandit eu cum afirmati determinat de o furtuna pe care citez in mod ironic"nu ati comandat-o",probabil ca daca ati fi fost pe un vas si zareati pe cineva la apa nu-i aruncati colac de salvare cu mentalitatea aceasta dvs nefiind vinovat ca lui i s-a scufundat vaporul!De fapt nu stiu de ce ma mir ca exista niste antecedente cu astfel de intamplari tot italieni...

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Da, am văzut acum că apare suma de 650€, îmi cer scuze...

Deși nu înțeleg ce scrie acolo, formatul este asemănător cu un fluturaș de salariu, deci un român de la firma dvs. a încasat în luna ianuarie 2017 --> 1867,67€, iar în luna martie --> 2126,36€, considerând că sumele menționate la sfârșitul coloanei de taxe și impozite reprezintă diurna. În acte!!!

Deși nu pot fi 100% sigur, și acordând o minimă doză de încredere d-lui Rossi, din documente rezultă o obligativitate a companiei de a plăti drepturi de natură salarială plus alte venituri, în cuantumurile menționate mai sus către o persoană cu nume și adresă de România. Asta dacă pe traseul de la dispoziția contabilă până la întocmirea ordinului de plată nu au intervenit modificări...

Îmi rezerv dreptul de a trimite acele documente unei cunoștințe mai familiarizată cu statul slovac și legislația specifică de acolo (o prietenă stabilită acolo) și voi reveni cu completări dacă e cazul, dar pentru moment d-ul Rossi și-a putut, oarecum, susține afirmațiile. Dar strict din punctul meu de vedere.

Fluturaș ianuarie  Fluturaș martie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

S-a incins discutia...sunt 2 pozitii diferite...una a unui coleg care a sesizat despre aceasta firma....cealalta a dnului Rossi

Sincer..pentru participarea la discutie ii multumesc...Ia in considerare posibilele efecte negative a angajarii soferilor din tara noastra..

Nu ma intereseaza motivele dinsului pentru care a deschis o filiala in Slovacia..Ma intereseaza in schimb sa cernem adevarul...

Exista un fapt real...a fost dat un interviu..telefonic [cred]...Un sofer a fost acceptat si atunci firma a platit pentru el autobuzul si hotelul...El a fost acolo..si conditiile discutate telefonic s-au schimbat...A renuntat si sa intors inapoi pe banii lui..Daca e ceva ce nu am priceput corect pina aici va rog sa imi spuneti...

Acum...o varianta este cu contract pe suma de 1700 euro total net [avind inclusa diurna de 50 euro/zi]...cealalta cu 2090 euro...Posibil in opinia mea ca unul sa fi discutat de suma de bani brut...si la fata locului de net...de aici diferenta de bani..posibil..Ne lamurim noi ulterior...Chiar as dori sa stiu aici cum a fost transformarea...

Cristi la fluturase vezi ca apare un brut de 650 euro [tarifa ala]..urmeaza perioada...apoi cite zile lucrate are in luna respectiva....orele[8/zi]

Nu inteleg urmatoarele..la ce ar veni orele acelea..ca apar fara plata....apoi iese totalul...scade taxele aferente ...si ramine cu salariul curat..netul ala...[ cu toate ca nu inteleg suma de 316,94..posibil o garantie,din partea de sus ]

Diurna e separata..la unul pe luna intreaga..la celalalt pe 27 zile...totusi e o chestie pur contabila...nu e extrasul de cont..dar mergem pe buna credinta

Ar fi frumos sa gasim printre noi si un angajat al acestei firme care sa aduca lamuriri suplimentare despre plata si conditii de munca..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna ziua,

Interviu nu a fost telefonic, Chiar ne- am intilnit.

Sa discutat de salariu net.

Salariu net care se regaseste si in fluturasi.

Cand vorbesc cu soferii spun  520 euro net... pe fluturasi iese  517.67.

Sumele adunate in caz  de concediu sunt : ori zilele  de concediu, ori compensatii de sambete lucrare. ( in SK nu exista concediu fara plata)  nu se poate  suspenda Contractul Daca Soferul termina zileLe de concediu compeseaza cu sambetele  lucrate, altfel CNPP din SK cere,Si clar opreste de  la angajat   Bani pe contributii.

Diurna Este 50 euro netaxabila. o medie a diurnele legale reconoscute de legislatia Din SK.

Cand trag linie si calculez ,total iese 2020 (2017.67) or 2070 (2067,67).

Astazi o sa trimit si op.

Rog sa nu fie publicate din cauza ca sunt private. Sa confirmati la primire  ca sumele prezentate si pe fluturasi corespund cu plata efectuata 

Ar  mai fi  o precizare pe luna Martie legata de fluturasi primiti. Persona respectiva anul trecut nu a ajuns  la   un minim legal prevazut   si a primit niste  Bani inapoi de la stat,  are copii  in intretinere. Intram intro o discutia technica de contabilitate.

O sa trimit op urile.

 Inca o data nu inteleg : ce nu a inteles  domnul Marinescu Gabriel, or ce la facut sa se razgandesca. 

Sa aveti  o si buna. 

 

 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnul Cristian,daca vreti sa ma credeti ma credeti,daca nu,nu,dar va spun ca una am vorbit in biroul domnului Rossi si am stabilit de comun acord(acordarea unui avans de 500 euro in prima saptamana cu care a fost de acord,iar pe drum spre Bratislava in autocar mi-a spus ca-mi va da 300 euro si abia la sfarsitul acelei saptamani desi il rugasem sa-mi dea un avans pentru mancare inca de cand voi ajunge in Italia,omul s-a"sucit"),apoi dl Molnar Miroslav din Bratislava mi-a spus de salariu de 1700 euro si nu de 2000,deci de la inceput EI si nu eu am modificat intelegerea si acum dl Rossi se intreaba de ce m-am razgandit,pai orice om sanatos cand vede ca se modifica datele problemei nu-si pune intrebari despre seriozitatea patronului si despre incasarile lui salariale?Doar pentru bani muncim toti!Ce garantie mai aveam eu ca lucrurile vor decurge intr-un fel controlabil?Dupa cum stiti in majoritatea firmelor soferii nu au statute egale,unii mai vechi au salarii mai mari,iar daca dl Rossi va arata un fluturas al unuia dintre acestia nu inseamna ca toti beneficiaza de aceleasi sume.In mai toate firmele sunt soferi noi intr-o perioada nu intotdeuna recunoscuta drept"perioada de proba"in care ei au alt statut si alt salariu si faptul ca la justificari sunt aduse ca si argumente platile unora nu denota intreaga realitate a lucrurilor.Corect ar fi fost ca eu dupa discutia cu dl Rossi sa semnam contractul in limba romana si slovaca inca din Bucuresti si abia apoi sa plec cu totul CLAR stabilit,nu asa cum a procedat schimband tonul si continutul intelegerii initiale pe parcursul traseului.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu stimate domn,nu la telefon ne-am inteles,dupa ce am vorbit la telefon am fost in biroul dumnealui unde am discutat detaliat toate aspectele inclusiv despre avansul de 500 euro ce ar fi trebuit sa-mi intre in cont pana la sfarsitul saptamanii si un mic avans alimentar si de miscare(30-50 euro)din momentul in care autocarul iese din tara spre Slovacia pentru a avea bani de taxi si ce ar mai fi necesar mici cheltuieli in Bratislava si pe drum spre Italia.Pe parcursul drumului cand eram in autocar dl Rossi a modificat treptat intelegerea initiala spunandu-mi de pilda ca avansul de 500 de euro este de fapt de 300,iar necesarul mic de cheltuieli nici nu mai exista spunandu-mi sa AM eu acesti banuti necesari de taxi si alimente,etc.Acestea au fost principalele motive care m-au determinat sa consider ca nu am gasit persoane serioase si firma nu prezinta incredere din moment ce se suceste atat de repede in promisiuni.Nu mai spun de tonul si continutul convorbirilor telefonice si al sms-urilor prmite de la dl Rossi ce contin si un traditional trivial"vafa-n culo".Patroni ce zambesc amabili si simpatici la prima vedere si apoi se transforma in stapani ce pun mana pe bici(chiar daca biciul este format din cuvinte)schimbandu-si tonul si continutul nu reprezinta o varianta nici de incredere si nici seducatoare in vederea unei colaborari de durata sau macar a unui inceput de colaborare.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 2 ore, Gabriel1960 a spus:

dl Rossi a modificat treptat intelegerea initiala spunandu-mi de pilda ca avansul de 500 de euro este de fapt de 300,iar necesarul mic de cheltuieli nici nu mai exista spunandu-mi sa AM eu acesti banuti necesari de taxi si alimente,etc.Acestea au fost principalele motive care m-au determinat sa consider ca nu am gasit persoane serioase si firma nu prezinta incredere din moment ce se suceste atat de repede in promisiuni.

@Gabriel1960 Ai inițiat topicul ăsta cu o gură cât o șură... că o firmă a încercat să-ți dea țeapă! Că v-ați înțeles la niște condiții și chiar înainte de momentul semnării contractului ai descoperit că era vorba de o minciună și că dacă semnai urma să muncești în alte condiții decât cele asupra cărora a-ți convenit. Și ai și specificat că ar fi fost vorba despre o diferență consistentă între salariul promis și cel menționat în acte.

Ok. Cum știm cu toții că asemenea situații sunt omniprezente (chiar tu spui că ești deja la a doua), ne-am repezit aici la gâtul acestui domn Rossi cerându-i explicații și pregătiți să-l reclamăm peste tot. Numai că...

Acest domn Rossi și-a putut susține afirmațiile, chiar și prin niște documente scrise în altă limbă. Nu suntem nici noi absurzi, lucrăm într-un mediu multicultural și am mai văzut documente contabile de prin alte țări. Și nici nu-i putem cere omului să ne pună la dispoziție toată contabilitatea lui...

Și tu acuma o dai cotită, că de fapt n-au vrut să-ți dea avans și de aia te-ai răzgândit.

Cred că e clar cine le înflorește...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.