Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Informatii motoare camion


Postări Recomandate

  • Members

Buna la toti, 

as avea si eu o rugaminte la toti cei care au putina experienta cu motoare de camionete si camioane mai mici.

Am un 4x4 nissan patrol, 3.0l, 158CP, 360Nm.

Din pacate trag foarte mult remorca mare dupa mine si motorul nu este puternic destul.

De obicei cei care au  offroad ca si hobby pun motoare de BMW, sau chevy V8 diesel, dar sunt foarte scumpe, incepand de la  4000Eu se poate schimba un motor, bineinteles daca il cumperi vechi si il schimbi cum poti, prieteni, servis, etc.

Nu sunt in hobby de offroad si nici nu am atatia bani dar am nevoie de un motor puternic sa traga o remorga pana la 3 t fara probleme si in putina panta cu 90Km/h, acum daca reusesc cu 60km/h

Cei care cunosc motoarele de LKW vas ruga sa imi propuneti un motor care poate sa traga fara probleme 3 t +masina goala cantareste 2.2t, +500kg pot sa incarc si in masina.

Motor in 4 cylindri ar fi cel mai ideal, pana la 500-600Nm.

Cutia si puntile sunt foarte puternice, la arabi monteaza motoare de 1000CP si rezista fara probleme, bineinteles ca nu o sa abuzes de motorul puternic.

Suspensia se poate cumpara speciala pentru +150,+300sau +500 kg, pentru ca sunt multi care schimba motoarele in aceste 4x4masini.

Ambreajul as tine cel de la motor original si adaptat la cutia de nissan.

 

Mam  uitat pe net, cu experienta zero am gasit un Iveco ML80 cu motor de 177CP, motor 5861cm3, stie cineva dimensiunile la acest motor sau puteti sa imi recomandati un motor in 4 cylindri pa la 4500cm3?, turbo daca se poate.

Scuzati daca spun prosti aici, dar inainte sa scot banul din buzunar mai bine vorbesc in stanga si dreapta, daca este o prostie nu fac nimic.

Va multumesc anticipat,

Ben 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

am intrebat o cunostiinta...se poate face o schimbare pe un motor mai mare..ai nevoie de un mecanic bun..totusi el a recomandat sa pui o turbosuflanta...mareste cu 50 cp ..apoi inca 30 cp ii mai poti scoate din calculator..acum vezi si tu cum iti ies socotelile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.