Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

In atentia celor care cauta Job-uri bune si bine platite!!


mosmartin1166

Postări Recomandate

  • Moderators
Acum 20 ore, CristiYMP a spus:

Nu înțeleg de ce nu îți cauți ceva pe regional în UK și poți să o duci bine, să ai o viață socială activă, ai timp de prieteni, relatii, ieșiri.

Pentru că:

1. Chirie = £600/lună;

2. Council Tax = £120/lună;

3. TV Licence = £32/lună;

4. Apă = £18/lună;

5. Gaz = £121/lună (+ regularizare anuală);

6. Curent = £90/lună (+ regularizare anuală);

7. Parking permit (la mine pe stradă) = £23/an;

8. Road Tax = £13/lună (2.0L diesel, euro 4);

9. Asigurare = £131/lună (full comprehensive, fără minciuni declarate. A fost £213/lună tot anul trecut, acum a scăzut);

10. Motorină = £75/lună (2 plinuri, rezervor de 60 de litri);

11. Virgin Media (internet + TV) = £64/lună;

12. SIM Lebara = £15/lună (operatorii naționali sunt jalnici la semnal și abonamente sub £20/lună nu există);

13. Comision business account = £7,5/lună;

14. Soft contabilitate = £35/lună;

Până acum £1321,5 lunar. La care adaugă: țigări (£5,5/pachet/zi în cazul meu), mâncare și cheltuieli ''administrative'' (cam £60/săptămână) + micile extra cheltuieli (o cafea (de fapt poșircă) pe autostradă e £2,49 cea mai ieftină)...și te apropii lejer de £2000 bani dați doar ca să trăiesc pentru a merge la muncă!

În fiecare vineri dimineață la 6:00-6:30 trebuie să fiu prezent în fața casei când vine mașina de gunoi, căci lăsat tomberonului afară s-a dovedit a fi o greșeală. Mi l-au furat și a durat 3 săptămâni până mi-au adus altul. Apropos... să predai personal sacii nu merge, nu ți-i ia, că deh... înțelepciunea Angliei!

Vrei la doctor? = programare. Vrei la bancă? = programare. Vrei acolo, sau dincolo? = programare. Nu te-ai prezentat la programare, ghici ce? = altă programare!!!

Vecinii te reclamă/cheamă poliția dacă:

- nu-ți cureți și nu-ți tai boscheții din fundul curții (curte interioară, să ne înțelegem);

- nu ai adunat gunoiul aruncat de un bulangiu în ''prispa'' casei tale, CÂND TU ERAI PLECAT LA MUNCĂ!!! (dezavantajul de a locui pe o stradă principală);

- stai până la 4:00 dimineața la TV (au crezut că mi-e rău?!!);

- parchezi în fața casei UNUIA CARE NU ARE MAȘINĂ!!! (din cauză că pe locul meu parcase altul);

Deși este aproape zi lumină cel puțin unul din vecini afară, în fața casei lui, nimeni n-a văzut când:

- mi-au agățat și distrus oglinda la mașină?

- furat tomberonul;

Nu s-a oferit nimeni să mă ajute să bag un ditamai TV în casă, o saltea și o canapea și am fost refuzat când am întrebat dacă poate primi un colet pentru mine (deși eu m-am trezit cu 2 plicuri și un colet, fără ca nimeni să-mi spună ceva. Au venit la ușă să și le ia când mi-au văzut mașina...)

Am 32 de km de acasă până la locul de muncă (pe sens) și bag o medie de 12h/noapte. O oră deplasare dus-întors, încă una cu pregătirile și vreo 6 de somn. Sunt liber doar luni și marți (alegerea mea), dar luni de obicei îmi recuperez somnul. Deci înțelegi cam ce viață am eu (căci tot ce am scris este situația mea).

Care vrea, e liber să vină în locul meu... mai ales ăștia care vedeți doar câini cu covrigi în coadă pe aici!

P.S. Câștig în medie £ 4000 lunar, dar am uitat să adaug plata TVA-ului la fiecare 3 luni (10% din valoarea facturilor/trimestru).

Editat de cri5tian
Post Scriptum
  • Thanks 1
  • Sad 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@CristiYMP

Eu sunt și proprietar de apartament în România, și din 24 luna asta (deci peste 4 zile) voi fi și proprietar de autoturism (0km, atenție! Cu 5 ani garanție!!!)deci:

Apă = 11 lei/lună;

Gaz = 106 lei/lună (abonament, fără regularizare);

Curent = 67 lei/lună (cu regularizare bi-anuală);

Internet + TV = 55 lei/lună;

Impozit = 0 deocamdată, până în 2022. Plată în compensație de la primărie pentru un garaj dărâmat.

RCA = 559 lei/an, Casco = 170 lei/lună;

Țigări = 450 lei/lună.

Și dacă mă bag la maxi-taxi local, iau în medie 3000 lei/lună (în mână). Și hopa... raportul salariu vs. cheltuieli este brusc mai bun în RO decât în UK. Și nu-mi fură nimeni ghena de gunoi și nu-mi bate poliția locală la ușă că dorm cu TV aprins și etc și etc. Și dacă am ceva de cărat, inevitabil o să aud ''Hai să te ajut vecine!''

Și am timp liber berechet (se muncește 48 de ore în 5 zile), o grămadă de prieteni și viață socială activă...

Da, România e muuult mai ok decât mirajul englezesc. Eu am venit în UK pentru o femeie (cumva, cam cum a zis colegul mai sus... adică de prost :D) și dacă n-a mers cu duduia,  am zis să încerc să văd ce și cum e cu munca. M-am lămurit acum, după 1 an și 8 luni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 19 ore, CristiYMP a spus:

Trebuie să te împaci cu gândul că suntem toți sclavi din start de când trebuie să muncim pentru a ne asigura traiul zilnic. Așa e lumea făcută, de asta există banii...nu are rost să intrăm în detalii

Eeee uite ca eu nu ma impac cu gandul asta. Impacate tu! Imi pare rau ca nu am putut sa fiu asa de explicit ca Cristian, banuiesc ca acum ai priceput de ce nu imi  place aici. Si dupa cum se vede nu sunt singurului. 

Editat de mosmartin1166
Adaugare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@cri5tian

Ce mi-ai descris tu mai sus e viața omului de rând prin cam toate țările din vest și nu numai. O știm bine că dacă vrei să câștigi mai bine o să-ți trebuiască ore mai multe, implicit timpul tău liber o să scadă.

Apoi te poți adapta la cât câștigi, nu poți găsi ceva mai jos de 600,-£? 

Dacă nu mergeai în UK de unde scoateai banii pentru autoturismul ăla cu 0 km? Știm bine că nu ai fi avut de unde cu un salariu românesc.

3000 de lei salariu pe maxi-taxi? Serios? Nu credeam că a ajuns la atâta pe RO, drept e că nici nu m-am interesat.

@mosmartin1166

Dacă mă împac cu gândul, nu înseamnă că-mi și place, dar dacă vreau să mă opun total sistemului o să trebuiască să mă trag în pădure să vânez și să-mi prepar singur hrana. Nu uita ce ți-am scris mai sus, chiar te rog să îți scrii experiența pe țară dupa cateva luni de muncă acolo, mă refer la viitor...

 

Voi aveți impresia că o să vă duceți în țară și o să aveți și bani de trai bun și timp liber. Compensând cu agoniseala de prin alte țări cred și eu. Am fost de câteva luni prin țară, zboară banii pe cheltuieli mai ceva ca pe aici. Nici nu mi-aș putea închipui ce aș face cu 2000 de lei pe lună. Nimic de fapt...

Baftă multă, ce să vă spun, o să vedeți mai apoi dacă ați făcut alegerea corectă sau nu. Și să nu înțelegeți cumva greșit cum au făcut alții, eu doar mi-am scris punctul de vedere, nu am spus că trebuie să plecăm din țară sau din contră, să ne întoarcem. Fiecare cu opțiunea sa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Citat de oe FB. Mi-a placut anuntul si nu fac misto. Am sters nr de telefon ca nu e treaba mea sa fac angajari si nu ma intereseaza postul:

 

" Salutare Colegii!
Caut un coleg pentru camion 7.5 tone pt Comunitate.
Ofer : 
-salariu 1750e pt 35 de zile.
-Pauza de 45 se face la Hotel ,rezervam in functie de zona.
-Camion euro 5 EEV Man sau Iveco , aer conditionat, webasto nou, cabina dormitor noua.
-Se lucreaza doar la Program, zona Germaniei.
-Posibilitate avans cursa, plata imediat la intoarcerea in tara.
-Toate cele necesare desfasurarii activitatii sunt oferite de firma: frigider, set scule pt eventualele defectiuni minore, aparat gps, telefon, aparat cafea, Card combustibil, card asistenta rutiera..etc etc

Singura cerinta: 
-Colaborare pe termen mai lung(exclus 1-2 luni), seriozitate, curatenie si bun simt.
-Exclus magnet si alte artificii!!!

Mentionez ca sunt fost sofer, am "gustat "din plin jigniri, bani dati pe caiet etc.
Dupa am lucrat la una din cele mai tari Banci din Romania unde am finantat multe companii de transport care isi exploatau oamenii la maxim.
Acum am avut posibilitatea sa fac pe cont propriu si sa-mi achizitionez niste masin.

De fapt nu caut sofer ci un coleg (asa imi place sa.i numesc).
Nu vreau sa ma considerati patron, ci un coleg de.al vostru care munceste afara cu masinile pe care le are si pt care Respectul fata de om este principalul obiectiv.
Acest lucru poate fi confirmat de baietii cu care muncim in prezent.
Daca doriti detalii, va invit sa povestim in privat.

P.s: Daca am uitat sa mentionez ceva, cu scuzele de rigoare voi raspunde tuturor solicitarilor D.voastra. "
 

Si la comwnturi care sunt multe rau... nu e nici o injuratura sau jignire. Bravo lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hahaha...nu pot si eu sa iau o cursa de Scotia ca gata incep o multime de discutii...Ma asteptam si sunt bucuros de comentarii..sper sa reusim sa fim si colegiali in dicutii..Pfff..Nici nu stiu cu ce sa incep...Cristiane gresesti foarte mult daca crezi ca eu am lucrat doar la EdyStobart...Am avut si alte firme..serioase..Pe mine nu ma pacalit nimeni niciodata la banii cuveniti...Daca cumva au uitat sa puna ceva iam anuntat si in saptamina viitoare au fost adaugati...Vorbind la general..De ce credeti ca au opinia asta despre romani..??..S-ar putea oare sa fie din cauza ca vin multi care nu prea stiu sa conduca si lovesc masinile..??..posibil...S-ar putea sa fie din cauza ca accepta orice injosire si se angajeaza la te miri ce firme cu patroni romani sau colorati si alearga cite 15 ore si iau banii pe 10..?? posibil iarasi..Uite ca la mine nimeni nu s-a uitat asa..Totul depinde de personalitatea omului si de a firmei la care lucreaza...Zicea mosmartin ca se simtea aiurea cind vedea ca un alt roman e platit mai putin decit el..Pai cine il pune sa accepte..??Vrei exemple sa vezi cum romanii iau invatat la prostii..? Sofer conduce fara card o zi....ca are nevoie de bani si de..sa faca si repausul saptaminal..ca statea intr-o suta de £...Urmarea...la vreo 2 saptamini..Patronul il pune iar la munca...El ca trebuie sa isi faca repausul..Raspunsul il intelegi..Pai mergi fara card..Sau cite 2 pe masina si iau salariu pentru unul...Sau platiti la zi si munca de 15 ore...Adaug si ''imprumutatul'''..si cred ca intelegi ideea..Te trateaza ca natie urit..posibil..dar se uita si la persoana cu care vorbesc si pe care o cunosc..De ce mie imi da start time fix..? De ce mie nu imi reproseaza nimic..? Si eu sunt roman..si eu lucrez tot prin agentie..si ca mine sunt multi altii..Eu nu alerg dintr-o agentie in alta intradevar..pentru mine nu conteaza banii ci munca pe care o prestez..Cind a fost bine si mia convenit am stat...cind nu a mai corespuns am schimbat compania..Fiecare cu personalitatea lui cum ar veni....Nivelul vietii din uk este de stabilitate..Asta conteaza..Din munca prestata reusesti sa pui deoparte macar 25%..si cu banii aia sa iti faci un concediu frumos sau sa iti cumperi ce vrei tu....Deci pentru un job bun e sigur pe uk..Trebuie insa sa fii atent si sa alegi bine...Sunt destui care lucreaza la xpo si sunt multumiti..Sunt destui care lucreaza la alte dhl-uri si sunt iarasi multumiti....Tot asa de multumiti au fost si cei care au venit sa lucreze pe 1200 £ lunar..si cu experienta..nu incepatori..Exista o discutie si pe forum cu asta..Noi ii invatam din pacate..Nu pot ridica in slavi uk ca nu am de ce..si eu vreau acasa si daca gasesc o slujba dupa cum doresc plec imediat dar nu pot spune ca aici e rau..ca nu esti platit corect..Si eu si toti prietenii mei am fost tratati corect..si platiti la fel..chiar daca unii au mai dat cu batul in balta..La ceva am fost si eu trimis de citeva ori..dar in alte conditii...sa iau pe cineva din service...sa aduc un trailer..munca de 1-3 ore si platit 8 ore..Iarasi depinde de agentie cum te priveste si te trateaza..Daca ne invatam toti sa fim corecti si sa oferim si seriozitate fii sigur ca opinia lor se va transforma..

Ziceati si de asigurari..A mea este de 400 anual..sunt mai multi factori care se iau in considerare...ce categorii ai...ce vechime..virsta..unde tii masina...zona.daca ai avut asigurari anulate..sau probleme cu permisul..

 

ps= nu mai zic nimic de faptul ca eu lucrez cind si cum vreau..ne-om gasi noi la o cafea si vei intelege..eu lucrez cam 6-8 luni pe an..restul..concediu...

ps2= cu tomberonul.masina..vecinii...fii sigur ca depinde de zona...mutate in alta parte si vei observa imediat diferenta.Ti se va lua gunoiul corect fara sa fii nevoit sa il predai tu,vecinii iti vor da scrisorile ,pachetele primite si lasate la ei..

ps3= la lista aia lunga cu cheltuieli..pai le ai si acasa..difera valorile dar comparativ sunt egale raportate la salariu..sau apropiate..ca si acasa platesti internet..cablu tv...gaze..apa..lumina..etc..Numai ca acolo cind tragi linie cu aia 25% nu prea ai ce sa iti mai iei

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@cico_3504

Confirm cele spuse de tine. Eu sunt in UK de aproape 4 ani. La inceput, pentru aprox. 3 luni, am lucrat cu agentia care, dupa cateva saptamani, a inceput sa ma ciupeasca de cate 10-20 lire. Nu am izbucnit in racnete ca Tarzan, ci ne-am strans mana reciproc si am incheiat colaborarea, iar de saptamana urmatoare m-am angajat la firma la care lucrez si in prezent. De atunci si pana acum, angajat am ramas si nu m-a mai tras nimeni in piept de nicio lira. Aceasta a fost modalitatea mea de a ma adapta situatiei. Sunt colegi care lucreaza de ani de zile cu agentii iar modalitatea lor de a se adapta situatiei ai constatat-o si tu: mers fara card, mers cu 2 carduri, etc.

 

@cri5tian

Sunt cateva lucruri pe care as dori sa ti le precizez: in primul rand, toti cei care citesc informatiile pe care le-ai furnizat in cele mai recente 3 posturi, ar trebui sa iti multumeasca, deoarece le-ai deschis foarte bine ochii despre ceea ce ii asteapta in UK, asta daca se decid sa faca acest pas.

O problema apasatoare la tine este data de faptul ca tu duci singur in spate toate cheltuielile care, intr-adevar, la sfarsit de luna, cand tragi linie, cantaresc greu. Daca erai aici cu prietena/sotia ta, inca un salariu intrat in casa baga pluta la fund, daca intelegi ce vreau sa spun. Eu sunt putin mai norocos, deoarece sunt venit cu sotia care lucreaza si ea. Iar cand iti intra 2 salarii de UK in casa, dintre care unul de sofer pe TIR, altfel stau socotelile. Iar cu doua salarii chiar iti permiti ORICE si poti trai mai mult decat decent. Iar apropos, masina mea nu este leasing operational cu limita de km, ci este cumparata cash in 2014 cu 0km, pret factura 25k (acum 3 ani, nu peste 4 zile...), ca tot spuneai tu ca vrei sa cunosti pe cineva care este proprietar, nu indatorat pe ani si ani de zile. Si nu sufar de felicitari, stai linistit, le poti pastra pentru urmatorul pe care il vei cunoaste, deoarece mai suntem pe ici pe colo cate unul proprietar. In fine...

In UK ruleaza un film de actiune, in timp ce in Romania ruleaza un film de groaza (acesta este punctul meu de vedere si mi-l mentin). In orice film gasesti Actori sau Figuranti. Eu prefer sa fiu Actor in UK decat Figurant in Romania...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
1 oră în urmă, sashatulcea a spus:

Ai văzut Cri5tian soluția pune mâna caută o  crestina că altfel nu îți intră pluta la fund :))))

Da, păi deh... e și asta o treabă, ce pot să zic. Nu-i de-ajuns că trag eu ce trag pe aici, mai târâi și femeia cu mine... că vorba aia, vrem să ne intre pluta la fund :)))

Fericiților ce l-ați prins pe bărbos de picior... nu mai încercați să parfumați un ''rahat'', căci tot un rahat va rămâne. Parfumat, dar tot rahat. Ce vă tot îndreptați spinarea pe-aici și vă etalați coloana vertebrală, că voi nu acceptați și n-ați acceptat și că sunteți tratați corect și bla, bla și bla bla... Păi eu unde am fost în ultimele 20 de luni?!

Nu tot aici am fost?! Ce tot îmi băgați mie aburelile astea că voi așa și pe dincolo... sunteți exact ca restul lumii!!! N-ați venit voi aici cu dedicație și nici poleiți cu aur nu sunteți, deci n-o mai polișați atâta că voi aveți și faceți și primiți. Serviți și voi aceleași gunoaie zilnic ca orice român în țara asta...

Toată lumea știe cât de curve sunt englezii și cum mocnește rasismul în ei că și mâine ne-ar da foc și voi îmi vindeți mie gogoși că pe voi vă respectă și o să vă facă și statuie... mai lăsați-mă. Ați văzut 2 bani și nu mai știți cum să vă gudurați de fericire, doar, doar uitați de frustrarea că n-ați fost în stare să vă descurcați în țară...

Acum 6 ore, Phraeudian a spus:

sunt venit cu sotia care lucreaza si ea.[...] Iar apropos, masina mea nu este leasing operational cu limita de km, ci este cumparata cash in 2014 cu 0km, pret factura 25k

A fost nevoie de 2 pentru o mașină de 25k acu' 3 ani! Numai că am uitat eu să specific (dacă vrei să ne batem în averi): Renaultul cu livrare peste 3 zile este a 4-a mașină la 0 km (a 2-a în ultimii 2 ani). Plus 2 apartamente și un garaj. Eu nu fac bani doar de 1 an și 8 luni, în UK, tu ce-ai înțeles? Și nu fac bani doar din șoferie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@cri5tian

Tu intelegi doar ce vrei tu.

Nu banii si averea sunt secretul. Masina este doar un utilaj prin care faci alti bani iar peste 20 de ani eu tot masina asta o voi avea, deoarece trebuie sa ii cada rotile inainte sa o schimb, nu o voi schimba doar ca sa vada X sau Y ce bine merge treaba in afara. Tu esti la a 4-a spuneai...hehe.

Secretul sta in echilibrul dintre job si viata personala.

Sunt atatea firme care ofera shift-uri 4on/4off. Astfel mai ai timp si pentru tine. Banuiesc ca observi ca shiftul tau Wednesday-Sunday nu iti permite accesul la o viata personala (toate festivalurile sunt in weekend, meciurile sunt in weekend, concertele sunt in weekend)...iar tu in weekend esti la munca. Iar cand tu esti liber toate gagicile sunt la munca! Pai nu?

Eu sincer cred ca tu esti cel care spera la o statuie, altfel nu ai mai intra pe forumuri sa te plangi ca "uite Domle ce robot sunt si in ce stil muncesc eu in UK"...

Nu poti sa dai vina pe tara gazda cand de fapt tu reprezinti problema: incerci sa muti singur muntii din loc intr-o tara in care 25% din populatie (16 milioane din 65 milioane) nu au 100 lire economii in cont - statistica de la banci, nu din capul meu...

Unii oameni isi traiesc viata, altii o muncesc...

Editat de Phraeudian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
1 oră în urmă, Phraeudian a spus:

te plangi ca "uite Domle ce robot sunt si in ce stil muncesc eu in UK"...

După toate răspunsurile ce le-am postat, asta ai înțeles tu, nu? Că mă vait de condiții... Bună treabă :D

Nu știu de ce te-ai mai băgat în seamă, pe bune... Suntem amândoi de mult pe aici, ar trebui să știi deja că am stat drept în mai multe situații în care lumea s-a aplecat cu pantalonii în vine. Și am spus și în subiectul ăsta că am probleme de adaptare la prostie. Iar tu ai concluzionat că-mi trebuie statuie!

N-am ce referire să mai fac vis-a-vis de oarece așteptări de la tine... nu mai e cazul.

Când o să te saturi de purtat masca omului împlinit și o să-ți fie dor de românismele natale,și bune și rele, atunci să-mi spui dacă a meritat.

Hai... succes și drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
1 oră în urmă, cri5tian a spus:

 

Fericiților ce l-ați prins pe bărbos de picior... nu mai încercați să parfumați un ''rahat'', căci tot un rahat va rămâne. Parfumat, dar tot rahat. Ce vă tot îndreptați spinarea pe-aici și vă etalați coloana vertebrală, că voi nu acceptați și n-ați acceptat și că sunteți tratați corect și bla, bla și bla bla... Păi eu unde am fost în ultimele 20 de luni?!

Nu tot aici am fost?! Ce tot îmi băgați mie aburelile astea că voi așa și pe dincolo... sunteți exact ca restul lumii!!! N-ați venit voi aici cu dedicație și nici poleiți cu aur nu sunteți, deci n-o mai polișați atâta că voi aveți și faceți și primiți. Serviți și voi aceleași gunoaie zilnic ca orice român în țara asta...

Toată lumea știe cât de curve sunt englezii și cum mocnește rasismul în ei că și mâine ne-ar da foc și voi îmi vindeți mie gogoși că pe voi vă respectă și o să vă facă și statuie... mai lăsați-mă. Ați văzut 2 bani și nu mai știți cum să vă gudurați de fericire, doar, doar uitați de frustrarea că n-ați fost în stare să vă descurcați în țară..

M-a uns pe suflet ce e mai sus :)))

Ceea ce nu pricepeti voi astia "iubitorii de englezi" este ca sunt si oamenit diferiti, sunt oameni "hadicapati" ca mine, ca Cristian care vedem lucrurile altfel fata de cum le vedeti voi (poate vedeti si voi aceleasi lucruri dar le negati in adancul vostru.....dracu stie). Cel mai tare a fost CristiYMP care din Franta de pe coasta de azur ma certa ca de ce nu imi place anglia si daca plecam intr-o tara straina de ce nu ma adaptez acolo. E simplu si scriu asa ca sa pricepeti si voi fara sa continuam la nesfarsit un subiect aiurea: eu sunt prostovan, vad lucrurile diferit fata de cum le vedeti voi, nu inghit nimic. Daca ma durea ca altul era platit mai prost sincer nu ma durea de el, ma durea de icoana care o posteaza altii despre anglia si se inchina la ea ca ei sunt corecti, cuminti, ajutatori si foarte sufletisti....etc. Viata sociala nu are legatura am o gramada de prieteni cu care am copilarit si stam toti aici... e degaba nu imi trece sila cu pastile din astea cu social si alte abureli. Eu va urez bafta si va astept acasa sa imi dati si mie o paine cand o sa veniti din paradis in vacanta.

PS: oare de ce toti/majoritatea/cativa englezi isi vand casele si se muta in Spania? Bai ce oameni prosti ca pleaca din asa frumuste de tara offffff.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

De ce plec de la £4000 lunar la 2000€?

1. Pentru că NU totul se rezumă la bani.

2. Pentru că vreau să-mi pot parca mașina unde vrea mușchiu lu' meu.

3. Pentru că vreau să-mi arunc gunoiul când vreau eu.

4. Pentru că vreau să fac un grătar la garaj, cu băieții, fără să se uite nimeni ciudat la noi și să cheme poliția.

5. Pentru că vreau să-mi iau adeverință de la medicul de familie în câteva secunde și în orice moment.

6. Pentru că nu trebuie să cer scrumieră când mă duc la terasă.

7. Pentru că vreau să-mi pot cumpăra un sul de hârtie igienică la 3:00 dimineața fără să mă duc cu mașina pe autostradă. Sau o sticlă de vin la 2:00 noaptea atunci când mă cheamă o ''creștină'' la ea ad-hoc.

8. Pentru că vreau să-mi bată la ușă copii din cartier, să mă colinde de Crăciun.

9. Pentru că vreau să fur mirese când mi se însoară prietenii.

10. Pentru că vreau să am iar bani la CAR.

11. Pentru că micii și sarmalele le voi mânca întotdeauna proaspete.

12. Pentru că vreau să merg super atent noaptea, de frica căruțelor.

13. Pentru că dacă mă rătăcesc, cineva e treaz și binevoitor în orice colț de țară.

14. Pentru că weekenduri la cabană, la 2000+ de metri...

15. Pentru că gălăgia copiilor în fața blocului...

[...]

∞ . PENTRU CĂ SUNT ROMÂN MÂNDRU!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 7 minute, sashatulcea a spus:

Mosule se pare ca si tu esti un frustrat pai omule pune mana ucide netul pana dai de o crestina ca si in cazul lui Cristi nu pupi tu pluta la fund :))))Multumesc Cristi ca ai tinut la gluma.

Pai nici eu nu am... dar nu ma zbat :)))) oricum e tare cu pluta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am citit un articol astazi si am decis sa raman in UK, adio Romania esti nasoala.

https://www.thesun.co.uk/living/4281107/uk-supermarket-could-have-infected-thousands-with-hepatitis-virus-from-eu-pigs-officials-warn/
 

Mai stau poate nu plec cu mana goala de aici :))))))). Dar nu e problema CristiYMP, Cico, Phraeudian si alti, ca tot misto e "aicisha" indiferent ce mai aiuresc astia prin ziare.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bună seara Domnilor. Am urmărit cu mare atenție părerile celor " două tabere "...Una peste alta, discuția -deși în contradictoriu - a fost constructivă - cine vrea și este capabil să înțeleagă, va avea un punct de referință în această discuție. Cine nu, se va văita pe forum... Acum, cu permisiunea colegilor de forum, voi emite și eu o părere. Nu sunt un " specialist " în U.K. ! În 24 de ani de extern, cred că am călcat acolo, maxim de 30 de ori ! După prima tură, nici nu mai voiam, dar deh...serviciul. Totuși, mi-am făcut o idee de cum stau lucrurile acolo. În concluzie : nu aș trăi, nu aș munci acolo, pentru nimic - și nimeni - pe lumea asta ! Mizerie, înghesuială, totul duhnește a putred, a hoit, exact precum " sir " - i, din Evul Mediu, cu perucile pline de păduchi, unși cu parfumuri scumpe,  care nu puteau acoperi duhoarea de nespălat. De aceea,  tot mai mulți " băștinași " părăsesc insula, și se mută în Franța sau Spania. P.S. - Phraeudian, în U.K. nu rulează nici un film de acțiune... S-a văzut la referendum. Cel mult, o tragicomedie de serie B, cu actori înbătrâniți, într-o " sală " pe jumătate goală... Și cel mai important : pentru care nu mai " plătește " nimeni ! În privința României, ai dreptate : film de groază ! Cu casa închisă ! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

mai...tot citesc de ceva timp ce spune unul altul aici...Devine comic chiar! Multi cei care ma cunosc de pe site sau de prin parcari stiu ca nu plec capul,sunt irascibil,bataios(a nu se confunda cu scandalagiu),si mandru ca s roman,dar...Am ajuns la 47 de ani sa realizez ca majoritatea romanilor sunt fomisti(nu generalizez),Europa ne vede ca pe niste sclavi sau,ca sa fiu mai delicat"forta de munca ieftina cu abilitati deosebite". Si am avut salar plus alte "beneficii&bonusuri" (cu care mario sau Mihai sau Cico nu ar fi de acord :)  )undeva in jurul la 3-5k/luna. Banii cum vin asa se duc,multi sau putini(pentru ca muncit si pe 1500/luna),la sfarsit de an realizezi ca ai conturile la fel de "pline" doar ce ai realizat sa-ti modernizezi casa,sa aiba acces la contul tau blonda de nevasta si sa mai tii in spate inca 2-3 "copii" de 24-26 ani care nu au,nu gasesc,sau mai bine zis nu vor un loc de munca(la varsta lor eram satul de munca si casatorie si copii etc).

Am incercat si eu acum 4-3 ani dupa experienta de pe Ie sa raman pe Uk,Cico a fost mai mult decat amabil ,a vrut sa ma ajute,dar la fel ca si Cri5tian,realizezi ca e munca la fel de mult ca pe continent,stres,oboseala,si diferenta,financiar vorbind este infima intre a lucra in Uk si continent.

In consecinta am decis sa lucrez pe bani mai putini,(am 2000/luna si abia ating cateodata 2200 cu bonusurile de la consum si am ajuns la o varsta la care mi-e lene sa ma fac vama la vagon sau sa mulg vaca,si odata la 3 luni ma mai premiaza cu fantastica suma de  100e :) )dar am o incarcare si o descarcare,locatii/curse fixe  cam 80-90%.Stiti ce fain faci 10 mii km/luna cand nu te suna nimeni(doar tu suni la dispecer/office),cand nu ai terminal de bord sa iti rupa timpanele cu mesaje? Pentru mine e un vis..Sa ma kk in ei de bani ca nu ma duc cu ei in groapa!

Am cunoscut si romani fericiti in UK,am un fost "elev" de al meu baiat fain din Husi care ii este bine,foarte bine chiar,si acum dupa 6 ani de Uk(a ajuns inaintea mea pe insule) are vila la Husi + club/restaurant undeva in oras sau langa,are un seria 5 nou(platit cash nu leasing rate sau ce D-zeu mai exista in Uk),si de curand a ajuns head office la o firma ,de fapt e sef colana auto cu 17L/ora net.Nu ar pleca in veci din Anglia mai ales ca are si nevasta-sa job are si puradei fatati acolo(am inteles ca sunt ceva beneficii de pe urma asta). Dar astea sunt cazuri singulare..

Nah,eu ce sa va zic,va doresc Drumuri Line si curaj la ai de vor sa mai ramana pe Uk.Eu unul in maxim 3 ani ma retrag la mine acasutza,nu se castiga 3000roni/luna cum zicea Cri5tian ceva e gresit acolo se ridica maxim 2000 la maxi(bine daca nu ai "motanu" in bus si nu rupi cotorul in doua ramai si cu 100-200/zi banii tai "ciubuc" ).

Si stiti care este motivul ca vreau sa ma las sa raman pe intern? Am ajuns o tara de lingai si pupincuristi!!!! Sunt numaim DOUA!!!!!!!! Tari in toata UE care au semnat acel acord cu Germania,in care tu daca ai amenda la ei ,tu ca si profesionist este considerata a fi infractiune,nu contraventie(vorbesc de radare,nepastrarea distantei regulamentare,etc).Am fost unul din cei 12 soferi romani (ca au scris despre noi in ziare si inernet)care am fost dati in consemn la granita!! Trebuia sa fac puscarie 120 zile pentru 280e.Te judeca in lipsa nu ti trimit nimic acasa etc,nu vreau sa mai intru in polemici,ceea ce vreau sa zic este ca ei VOR ca noi sa disparem sa ramanem in tara. Este un paradox,este ca intr-o casnicie...nu pot trai cu noi dar nici fara noi..ca au nevoie de prosti sa le munceasca..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu ne etalam sau ne consideram ''supra ''nenea Cristian....doar iti spun...spunem..ca si aici sunt slujbe bune...conditii bune...Ca nu le gasesti tu in perioada pierduta pe aici e cu totul altceva..Nu ai observat ca de exemplu si eu am zis ca nu stau mult pe aici si ca ma voi intoarce acasa..? Dar asta nu are nimic dea face cu respectul..Eu nu l-am prins pe nici un barbos de picior..El e multumit ca ma are si pe mine aici..E o conlucrare benefica ambelor parti..Ce te punem noi sa iti iei un job la 1 ora dus si inca una intors..?Nu..tu vrei asta...Eu fac cel mult 15 minute pina la munca...in cel mai rau caz am facut 30 minute...Deci dorm linistit...nu 5-6 ore...La faza cu servim aceleasi gunoaie nu prea inteleg la ce te referi..La mincare..?? ca daca da..iar difera..depinde de ce vrei sa iti cumperi si cind..La slujba..? acolo gresesti...Eu plec cind vreau acasa...cind revin ii anunt si din ziua urmatoare sosirii incep munca..Daca sunt corect si spun lucrurilor pe nume nu inseamna ca ii ridic in slavi pe englezi...Aici va place voua sa interpretati...Asa ca replica asta cu servirea gunoaielor nu are logica...La restul ce sa spun...acelasi lucru de mai sus..Tu nu ai gasit o locatie buna...De aceea nu ai vecini ok...de aceea nu ti se ia corect gunoiul..de aceea suna politia cind faci gratare sau cind parchezi mai in fata sau in spate...Vrei sa imi spui ca la tine nu exista un magazin mare deschis 24/24 ore...?? din care iti cumperi cind vrei ce vrei...in afara bauturii care e limitata la vinzare pina la orele 22..? Probabil voi vreti totul..nu intelegeti ca ei aici au o alta mentalitate..sunt mai reci..De aceea si prefera tarile calde..Spania..colonii..etc...Copii lor la 16-17 ani gata..sunt out...nu ii tin pe spinarea lor..De venit in vizita daca vor trebuie sa anunte..''sa isi faca programare''.Unii dintre noi se adapteaza la stilul lor..Ei si-au luat case,masini..si-au adus familiile aici..etc..Pentru ei e ok..Altii vin si iau doar banii si pleaca...ca mine..nu vor sa isi aduca familia aici ca nu se merita..si altii..nu se adapteaza..Unii fac galagie ca nu e bine..dar lucreaza aici si iau banii de aici..altii nu se adapteaza si pleaca inapoi pe comunitate..Multi au venit cu ocazia crizei..si nu numai romani..ci si spanioli,..italieni..portughezi...Cei care nu se adapteaza se reintorc in tarile unde cred ei ca e bine..Asa e si normal..Ca nu poate fi aici mama covrigilor pentru toti..Fiecare avem opinia noastra,unii consideram ca e bine si ok..altii nu..Nu ne putem schimba opiniile asa peste noapte..Imi place sa particip la discutie deoarece o vad constructiva asupra altora interesati..Sa stie ce ii asteapta..Sa nu accepte orice prostie..Dar e cale lunga de la ami spune ca nu am venit aici cu dedicatie..Din pacate pentru tine eu chiar asa am venit...Stiam de dinainte sa plec din Ro unde vin..pe citi bani si ce munca voi face..sa iti mai spun ca si cazarea fusese asigurata ar fi prea mult...platita de noi bineinteles dar din prima zi in care am ajuns in uk eu am avut casa asigurata..Ne reintoarcem la coloana aia vertebrala de care spui..Eu pot sa iti spun ca am avuto si inca o am..Cind am decis ceva a fost decizia mea..nu a altora..Faptul ca voua nu va place nimic aici e opinia voastra...Dar o slujba buna si platita corect exista..Plata este la ora muncita...de cind incepi pina cind termini..indiferent ca stai sau mergi..Voit uitati exemplele mele..Asigurarea nu e la fel pentru toti..ci dupa criteriile spuse mai sus..Vecinii la fel..dupa zona...si restul..Stiti cum se spune...cind numai tu ai probleme cu altii inseamna ca e posibil sa fie ceva cu atitudinea ta..nu cu cei din jur..Incercati sa va faceti un ''remember''..ia vedeti..sunteti platiti corect la ora..?? Ai nevoie de ceva acte si aplici online fara drumuri aiurea..si iti vin acasa..Sunt si multe lucruri bune pe aici..nu numai rele..Adaptarea noastra difera...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

 Eu totate persoanele care le stiu bine in UK au trebuit sa inghita rasismul si alte rahaturi (neplata spre exemplu ca tot zici ca sunt corecti si nici eu nu am fost platit o zi de o agentie pentru ca au gresit ei si m-au trimis ca pe sclav fata sa tina cont de doleantele mele. Desigur ca nu am facut munca). Te-ai intrebat vre-o data daca esti norocos? Tara e oribila hai sa nu ne mintim unii pe altii. Am 3 tentative de adaptare la UK (2011, 2015, 2017) dintre care 2 am fist fortat sa vin. 2017 e singura cand am crezut ca in nord e altfel si altfel e meseria de sofer pe tir, dar m-am inselat amarnic. Asta e singura in care am rezistat mai mult de 6 luni si anume sunt de 8 luni. Nici-o data nu am avut norocul tau Cico. Am prieteni cu cateva sute de mii in cont dar ei recunonsc prin ce au trecut. Eu nu pot, Cristian nu poate, mamitzoiu nu poate si cred ca sunt mai multi. Eu nu am probleme cu vecinii inafara de faptul ca sunt reclamagii si daca m-as cobora la mintea lor as avea aceeasi problema ca Cristian. Eu nici la Londra si nici in alte 3 orase nu am gasit nimic frumos. Poate o fi dar nu in Anglia, poate in Wales, nordul Scotiei..etc. Eu am scris si la autobuze ce ii asteapta daca se duc, conditii demne de filme cu lagarele naziste. Am mai scris toata chestia asta cu safety-ul e bagata ca sa arunce vina pe sofer daca se intampla ceva. Ex: ti-a taiat cineva calea la autobuz si dai in frane si isi sparge capul pasagerul, soferul autobuzului e de vina. Raportezi defectele nu te mai cheama la munca. Nu te mint ca nu devin mai smecher sau mai destept daca ma apuc sa mint pe aicindsr am fost dat afara ( nu m-au m-ai chemat) pentru ca am refuzat sa conduc camioane fara ABS, camion care avea aer doar daca era pornit, remorci praf...etc si acum imi zici mie sau lu Cristian de corectitudine??? Gandestete o secunda ca poate ai avut noroc si poate o sa vezi lucrurile altfel. Romanii in comparatie cu englezii sunt de 10 ori mai educati si mai inteligenti ( acum ca avem si uscaturi .. au si ei dar vorbesc la general ). Si daca as inghitii toata mizeriile lor si as decide sa raman aici nu am ce sa fac in concediu. Imagineazati ca as lucra in Spania, italia , franta... as avea unde sa ma duc...plaja munte..etc. Mancarea e dezastru total (exclude gatitul acasa) orice fastfood da faliment din primul minut daca se muta in Romania. Fastfood mai jegos ca aici nu am crezut ca exista, mancarea din market a lor e de rahat nici cainele meu nu o mananca. Carnati fara gust, zici ca sunt carnati de paine mai nou au si hepatita daca citesti articolul de mai sus. Si mai pot sa dau exemple dar tu si phaerudian sunteti Gigi Contra. Intre lira si euro din martie o sa fie diferenta dar invers fata de cum e acuma. Numai incerca sa zici ca e bine aici... zi ca ai avut noroc si atat. Apropo fac 5 min pe jos pana la munca si tot nu imi e drag de Anglia apoi Cristian.

 

PS: daca cineva ma contreaza sa nu scoata cuvinte din context ca e o pierdere de timp sa iti dau replica

Editat de mosmartin1166
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Intreaba baietii care au avut cazare asigurata la autobuze si vezi daca ai avut noroc (eu nu am avut treaba ca aveam cazare asigurata de prieteni)!!!! 1 min gandestete: " ba dar daca eu am avut noroc ca uite ce zic prostovani astia pe aici"  zisai prostovani ca sincer daca iau tot ce ai spus noi sintem prosti ca nu am gasit ceva bun ca tine... poate interpretez gresit dar cam asa suna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

De ce tot insistați să-mi răstălmăciți cuvintele?!! Întâi Phraeudian, acum și Cico... Oameni buni, în condițiile astea (cu mici diferențe și în mai bine și în mai rău) lucrez de 1 an și 8 luni și nu m-a forțat nimeni să fac asta. Am spus odată, am venit aici pentru o femeie, dar dacă n-a mers, eram liber să fac ce vreau. Și de bunăvoie și nesilit de nimeni, am decis să rămân să muncesc aici.

Nu mă leg de ceva anume, nu există o situație/lege/regulă sau obicei care să mă determine să plec, e vorba de toate în ansamblul lor.

Din capul locul am spus că UK nu e pentru mine iar lumea a sărit fie să-mi spună că fac o greșeală dacă plec, fie să-i laude... iar eu am spus clar și la obiect cum stau lucrurile în realitate. Nu mai faceți afirmații aiurea și când vă dau replica să-mi spuneți că mă plâng. Eu nu mă plâng, eu doar vă trântesc realitatea în nas...

''A cincea mare economie a lumii'' este doar o bulă fără nici o consistență și s-a văzut după căderea lirei de pe bursă;

''Munca plătită corect și la timp'' este doar o minciună, inclusiv voi, cei care iubiți Anglia, ați avut momente în care a trebuit să interveniți, nu?;

''Normele de siguranță și protecție a muncii''... când pui cală la roată, tragi frâna de parcare la vagon, scoți și blochezi alimentarea cu aer și IEI CHEILE DE LA ȘOFER, se cheamă că ești un retardat, nicidecum preocupat de siguranța celor din jurul tău. Apropos de asta... că mi-am adus aminte :D Cum e posibil să iei un sistem gata inventat și omologat ca atare, perfect funcțional de zeci de ani și dovedit a fi infailibil și să-i adaugi o chestie complet inutilă ca ulterior să poți spune: ''Acum da, acum poate fi folosit în siguranță!!!'' Vorbesc de acea găurică din mânerul siguranței de la rala de cuplare a semiremorcii. Sistemul ăla, ''a cincea roată'' cum mai este el cunoscut, și-a dovedit fiabilitatea cu siguranța aceea simplă cu care a fost inventat, pe bază de arc, dar nuuuu... în imensa lor înțelepciune englezii au zis ''Nu, nu e bine. Atât siguranța cât și mânerul pot fi acționate simultan, deci e posibil să se întâmple și-n mers, să se agațe de ceva, deci trebuie modificat'' Și au venit cu tâmpenia asta... au găurit mânerul și au decis că trebuie băgată o carabină acolo. Deși statistic, sistemul original n-a avut niciodată problema pe care au văzut-o englezii, soluția propusă de ei s-a dovedit tâmpenia secolului... adică este imposibil să decuplezi, dacă din orice motiv nu ajungi ''cu mâinile'' să scoți carabina aia.

Dealtfel și practica asta cu luatul cheilor de la șofer este una complet greșită. În caz de vreo urgență ceva... mucles, nu-ți poți salva camionul că deh a sunat alarma și ăla de la birou a fost primul care a fugit.

''Slujbe și condiții bune'', un alt argument oferit. Cico, ție nu mai trebuie să-ți spun că tu cunoști firma la care lucrez :D Dar vă spun celorlalți. IN YOUR DREAMS!!! Nu e nici pe departe o regulă, așa cum o spuneți voi. Este exact ca și pe comunitate, sunt firme cu camioane noi și firme cu vechituri, sunt firme cu muncă de femei gravide și firme de te cocoșează, deci...

Și mai departe, reducând aria la situația mea. Cico îmi zice că e de vină locația unde stau. O fi, dar culmea că și alții au aceleași probleme ca și mine, respectiv: Dartford, Wellingborough, Saint Yves, Northampton, Hull, Coventry, Rugby... sunt localități unde am prieteni care de-a lungul timpului au fost reclamați din motive, pe lângă bizare și neadevărate. Dacă mie mi-au furat tomberonul, unui cunoscut i-au furat mașina (la Coventry), altuia i-au intrat în casă și i-au luat TV și o trusă de scule iar unei prietene i-au furat geaca din vestiar LA MUNCĂ!

Ca să concluzionez...

Cei care doriți să prezentați argumente PRO Anglia, indiferent că o faceți ca să-mi oferiți un motiv de a rămâne, sau ca să arătați că-i iubiți, vă rog să prezentați argumente reale, argumente adevărate. Singurul cu care sunt de acord sunt banii, dar alt motiv serios eu unul nu văd. Și cum am spus, am 20 de luni aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cu brexitul asta nu stiu citi or mai fi interesati de uk dar macar sa citeasca ce spunem si noi pe aici..Momentan suntem la egalitate in pareri...3 negative si 3 pozitive...Banii sunt primul argument...Eu as adauga si o plata corecta muncii prestate..In functie de ce ai de facut iei mai mult sau mai putin pe ora...Conteaza si agentiile..la fel..unele platesc mai bine altele mai prost..Stabilitatea financiara e un alt argument...Vor veni 2-3 ani grei si pentru ei ...Ca se intimpla furturi asta nu e un motiv de rautate..se intimpla si in tara noastra..ultimele exemple furturile din magazine care chiar daca au camere de supraveghere nu sunt luate in seama de politie si de sistemul judiciar..sau de la mare...cu luatul din camere..indiferent ca esti tu acasa sau nu...deci ciordeala nu e un factor de discutat ...Sunt de acord ca sunt firme mai bune..firme mai rele..Depinde de ce dorim sa alegem fiecare...Sunt firme care se respecta..schimba la masini pe banda rulanta..altele nu..ramin si 10 ani cu alea vechi..Uitam de cei care au ore garantate..iar un plus la argumente..Toate masurile de siguranta sunt bune..Ele nu au fost facute pentru estici[romani,rusi,bulgari,etc]..Ele au fost facute pentru cei din colonii...ii observati zilnic cit de mult gresesc in orice chestie..condus mai ales...Nu inteleg de ce te-ar afecta o cerinta dea lor..chiar daca e stupida...Asa vor..asa fac...Numai ca exista si reversul..si eu profit de legile lor...nu numai ei..O sa imi spuna unul din voi ca iar sunt cu mot dar..eu am refuzat cap tractor pentru un simplu bec ars...si nu ma dat nimeni afara...nu mai stiu de cite ori am refuzat colectii deoarece nu ma incadram in timp..si nu aveam chef de night out....si iarasi..nu ma dat nimeni afara sau sa imi reproseze ceva..probabil am eu o stea in frunte :lolno:...ca mine mai sunt destui..nu sunt singurul..deci poti fi si privit altfel..Uitati din nou mentalitatea lor...fiind tara turistica iti zimbesc...fiind imperiu..si ultimul englez se uita superior la orice alta natie...dupa ce te cunoaste isi revine..Noi tot ne dam destepti...ca natie...nu noi astia care discutam aici...Pai ..pana mea....avem 100 tipi destepti si 150 idei din care nu facem nimic...dar suntem destepti..ne merge mintea..Ei...au unul destept intr-o mie...dar toti cei 999 fac ce le zice al 1000lea fara sa intrebe de ce sau sa spuna ca nu e bine...Uitati iarasi de o chestie simpla pe care noi nu o avem in tara...Claim -urile.....Asta a fost unul din motivele atitor masuri de siguranta...La orice chestie negativa poti cere bani...Si ii si primesti..Te-ai lovit la mina cind muncesti in depozit...Raportezi...apoi cu avocati iti scoti ceva banuti...Tea lovit unul cu masina si tu nu ai nimic..nimic...dar te suna asigurarile...si atunci iti aduci aminte ca te doare parca gitul...si iarasi primesti bani...Toate astea au dus la aceste masuri de siguranta..Ca sa se acopere..credeam ca ati inteles asta..Totusi sunt si ''romanii''...Am caz concret de coleg care la o livrare la un magazin a cazut cu un carucior peste el si si-a rupt un picior...necesara o operatie...Timpul de recuperare prognozat de minim 1 an..Dupa nici 4 luni e iar la munca..Ca are nevoie de bani..neavind copil si lucrind si nevasta...Ma rugam de el sa se duca si sa contacteze avocati..neam....Suma luata de el poate fi intre 10 mii si 50 mii..Pina la urma a contactat o firma pe la care lam trimis...Iam zis de ajutor social de la primarie datorita acestui incident...Nu sa dus...acum ii pare rau..ca de..erau buni banii aia...In fine...ma indepartez de tema...Asa ca revenind...eu unul nu va ofer argumente sa ramineti...Faceti cum va pofteste inima..Eu spun doar ca aici sunt locuri bune..platite corect..Trebuie sa fii atent si sa le alegi pe cele bune...

Cristian la exemplul tau cu camionul si restul pot sa iti spun doar atit...Nu ii intereseaza..Poate sa arda camionul..tot depozitul ca nui bai..Exista asigurari..Viata lor e mai importanta...Si de aceea procedeaza asa...Ai observat si pe strada ca atunci cind ia foc o masina o lasa linistiti sa arda..? Iese din ea...vin si pompierii..si se uita amindoi la ea pina se face scrum...Asta e mentalitatea lor..Noi suntem invatati altfel..Dar aici ne raportam la slujbe si cum te simti la locul de munca si in societate...

Hai sa mai dau un exemplu de sofer roman nedat afara de la firma..Se apropia de 15 ore de munca.si era la descarcat in rampa..A anuntat oficeul .Aia ca se rezolva..Cind au terminat avea 15 ore..Lea zis ca nu mai poate pleca din rampa..sta sa faca repausul zilnic...Biroul ca cheama dvla..politia..etc..I-au chemat..Urmarea..?? Dvla a blocat 2 rampe in stinga si 2 in dreapta camionului lui...Au ramas in curte pina si-a terminat el repausul zilnic si a putut incepe o alta zi de munca..Ca sa nu fie deranjat...Nu a fost dat afara de la agentie..nici de la munca..Si e bine mersi...Lucreaza tot la ei..Iarasi poate e vreun norocos si el...:lolno:...Asa ca fiti siguri ca e vorba de fiecare persoana in parte..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pentru ultima dată Cico...

E vorba de prostie omniprezentă. Pur și simplu simt că mă tâmpesc și eu pe zi ce trece, din cauza asta. Cum poți să susții că sistemul este unul corect și cinstit, când parlamentul lor a cerut derogări, excepții și modificări la fiecare lege și regulă impusă de UE. Mai dă-o-n paștele mă-sii de treabă, da' chiar un întreg continent e prost numai englezii deștepți, sau cum?!! Cum îmi dai tu exemplul cu repaus zilnic în rampă la ordinele DVSA, când avem o lege ce interzice clar acest lucru? Cum poți să susții o astfel de practică ca fiind ceva ok?!!

Pe bune acum. Cum poți susține că inabilitatea de a dezvolta un mediu și un mecanism funcțional și rațional, care a dus la dezvoltarea unei adevărate industrii a plângerilor, e ceva ok?!! Tot sistemul ăsta, cu firme de avocați și asigurări, exploatează o mentalitate de handicapat, la propriu. Au ajuns și chiar depășit pragul ridicolului, pur și simplu. Nu zic că un accident la locul de muncă ar trebui ignorat, dar până la a cere zeci de mii de lire pentru că te doare gâtul după ce te-a lovit unul din spate, tu în realitate nu ai absolut nimic, iar compania de asigurări plătește preventiv de frică că eventuale investigații medicale ar descoperi ceva mult mai grav... asta se numește ipocrizie la cel mai înalt nivel. Și n-ai cum să privești așa ceva ca pe un lucru bun, să fim serioși.

Cum poți lăuda o țară care inventează soluții la probleme inexistente, când în realitate ei sunt mai praf decât România la capitolul educație și mentalitate? Cum dumnezeului reduci viteza, pe banda a 3-a a autostrăzii și RĂMÂI ACOLO?!! Îți spun eu cum. În primul rând din 2 motive de natură administrativă:

1. nu există școli de șoferi. Există doar instructori și înveți acasă.

2. nu există indicatorul ''Folosiți banda din stânga!''

Deci în procesul de pregătire nu ți-a spus nimeni să nu incomodezi traficul, că circulația cu viteză redusă fără motiv întemeiat este de fapt contravenție și tot așa.

Un al 3-lea motiv este că ești un retard ordinar cu impresii de colonialist. Ești incapabil să gândești anticipativ și preventiv. De aia stai ca boul pe banda a 3-a, cu 50 de mile la oră și mașină plină de copii. Și tot de aia, frânezi ca un prost pe banda de accelerare. Sau traversezi, pe culoarea verde, CU GLUGA PE CAP ȘI FĂRĂ SĂ TE UIȚI STÂNGA-DREAPTA NICI MĂCAR O FRACȚIUNE DE SECUNDĂ.

Și astea le vedem toți zilnic de N ori, cu toții.

Eu unul n-am ce să caut între asemenea exemplare. Mă scuzi dacă mă p*ș pe banii pe care i-aș putea câștiga aici, dar sănătatea mea mintală e mai importantă decât conviețuitul cu niște îngâmfați retarzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.