Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

 

Zic ei ca au mai multe masini, care fac si transport comunitat si intern. Eu pot sa va spun despre cursa fixa Timisoara -Arad-Leipzig si retur. Se lucreaza echipaj, se plateste la cursa 150euro cursa (incluzand aici si salariul pe tara). Se conduce 90% din timp noaptea, deci implicit pauzele se fac ziua. Zic ei ca se pot face 11 curse pe luna adica 11x1160(pe sens)x2=25520km lunar. ATENTIE : masina se incarca si se descarca in timpul repausului zilnic de 9 ore, prin folosirea unui mijloc de manipulare al tahografului. Repausul zilnic la ei se face cu cardurile scoase ,  citez : " CA ASA TREBUIE FACUT''. Masina un Mercedes -Benz Atego 1220 din 2013. Zic ca au aparate de tazare dar trebuie sa opresti de fiecare data sa faci vignieta pe HU , si sa incarci aparatele de SK si CZ. ATENTIE; nu vi se spune de la inceput despre toate astea , eu afland doar la incarcare, drept urmare scos card , strans bagaj si plecat acasa de la Arad. Nu stiu cum e pe celelalte masinii, dar poate ne spune si noua cineva, si poate renuntam cu totii sa mai acceptam sa lucram asa. Asa zisul coleg mi-a reprosat ca : ''o sa vezi ca asa e la toti''. Imi pare rau daca am suparat pe cineva cu acest comentariu dar hai sa incercam sa spunem pe nume acestor nereguli , sa nu mai fim nevoiti sa cheltuim cateva sute de lei sa aflam pe propria piele

  • Like 2
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule, pe cursele de tur- retur, este cea mai mare boschetăreală ! Toate sunt plătite la km, sau la cursă. Nu există cursă tur-retur fără " mânăreală " tahograf. Și asta din cauza unor neica-nimeni, precum colegul tău, care acceptă rahaturi de doi lei, pe bază de " așa e peete tot "... Nu ar fi nicăieri așa, dacă nu ar accepta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 2 ore, Giani Grecu a spus:

Colegule, pe cursele de tur- retur, este cea mai mare boschetăreală ! Toate sunt plătite la km, sau la cursă. Nu există cursă tur-retur fără " mânăreală " tahograf. Și asta din cauza unor neica-nimeni, precum colegul tău, care acceptă rahaturi de doi lei, pe bază de " așa e peete tot "... Nu ar fi nicăieri așa, dacă nu ar accepta !

Pai asta încerc sa spun. Haideți sa încercam sa scăpam de leprele astea . Daca am fi uniti si nu am mai accepta așa ceva , probabil ar începe sa dispară ușor , ușor.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am ìnțeles ce vrei să spui...Trebuie refuzat din start aranjamente gen " la cursă ", " pe km " ! Indirect te obligă la " mânăreală ". Ai calculat acei 150 de euro la numărul de ore lucrate efectiv ? Și când stai pe scaun alături muncești...Nu dai cu sapa, dar sunt o mulțime de alte profesii unde oamenii stau pe scaun, eventual se uită/supraveghează ceva, și câștigă bani din asta ! Iar scaunele lor nu se mișcă cu 90km/h, printre alte scaune de 40t, care se mișcă și ele cu 90km/h ! Adaugă și orele " de buton ", plus faptul că - pe baza celor spuse de tine - 25% spor de noapte...canci ! Dacă faci un calcul, un salahor pe șantier, iese mai bine ! Faptul că ai renunțat, este un lucru bun. Faptul că ai avertizat colegii, este un lucru și mai bun ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.