Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Întrebare isctr


Zaharrr

Postări Recomandate

  • Members

Bună ziua, am schimbat cardu tahograf deoarece mi-a expirat permisul de conducere. Eu am mai lucrat pe cel vechi pana la primirea cardului nou. Întrebarea cum fac pentru a-l introduce în tahograf fără a fii probleme. Îl scot pe cel vechi și pe urma îl bag pe cel nou dar în caz de control vede ca am mers pe ala card . Cum sa procedez ca sa fie ok. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

La fel ca si la cel vechi...La inceputul unei noi zile de munca introduci cardul...faci intrarile manuale daca este nevoie si apoi incepi ziua de munca..Pe cel vechi taiel in doua si cred ca apoi trebuie sa il trimiti la sediul Arr de unde apartii...Teoretic la primirea celui nou trebuia sa il predai pe cel vechi...

Daca cumva esti pe comunitate si tii tot timpul cardul in tachograf atunci la sfirsitul unei zile de munca dupa citeva minute de stat pe ciocanele scoti cardul vechi si il introduci pe cel nou..apoi faci intrarile manuale pentru cele 1-2 minute lipsa si ulterior pui pe pat pentru a intra in repausul zilnic sau saptaminal dupa caz..poti face acelasi lucru la inceputul unei zile de munca dupa terminarea repausului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Păi problema nu este la trecerea de la un card la altul. Problema este că ai schimbat permisul și AI CONTINUAT să folosești o cartelă tahografică cu altă serie, deși cunoști prevederile legii și ești la curent cu obligativitatea concordanței între documente. Între data emiterii permisului și data în care ai introdus noua cartelă taho, ai fost în ilegalitate. La fel cum nu ar fi trebuit să te afli în posesia a două cartele taho funcționale, simultan. La fel cum operațiunea de preschimbare a cartelei taho (și a celorlalte documente relevante) ar fi trebuit făcută odată cu preschimbarea permisului.

Reg. U.E. 165/2014 e pentru proști, șoferii ăștia de carton știu ei mai bine. Numa' că mai pun și ei întrebări de grădiniță din când în când...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
La 12/8/2017 la 22:11, Zaharrr a spus:

Bună ziua, am schimbat cardu tahograf deoarece mi-a expirat permisul de conducere. Eu am mai lucrat pe cel vechi pana la primirea cardului nou. Întrebarea cum fac pentru a-l introduce în tahograf fără a fii probleme. Îl scot pe cel vechi și pe urma îl bag pe cel nou dar în caz de control vede ca am mers pe ala card . Cum sa procedez ca sa fie ok. Multumesc

 

Motivul pentru care il schimbi nu intereseaza acu ' , poate fi un defect / eroare , un schimb in caz de expirate , furt , pierdere , etc etc ai dat explicatii pe cererea de eliberare , te descurci 

Ce te intereseaza acum , trecerea de la un card la altul ,  din momentul in care renunti al folosi pe cel vechi il pastrezi la purtator cel putin 28 zile pentru a justifica activitatile din urma , pe langa ce justifici cu cel nou . 

 

Iti recomand sa faci schimbul la inceputul unui repaus zilnic / saptamanal . 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.