Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Plan afaceri transporturi


Postări Recomandate

  • Members
Buna ziua,

Sunt nou in 'ale transportului' si ma tot bate gandul de o perioada de timp sa achizitionez un cap tractor si sa lucrez ca tractionist.

As avea nevoie de ajutorul vostru in a ma corecta sau completa acolo unde este nevoie.

Masina : EURO 6 obligatoriu din cauza taxelor ; nu stiu valoarea aproximativa la 10.000 km / luna de exemplu... as fi recunoscator daca m-ar ajuta cineva cu niste cifre ; m-am gandit la Mercedes Actros MP4 de 480 cai deoarece sunt laudate la consum si fiabilitate. Masina o voi lua second hand in jurul a 300.000-400.000 km (poate prea mare rulajul?) si intentionez sa ma folosesc de ea 5 ani. De asemenea, imi doresc cea mai mare cabina, pachetul aerodinamic (am inteles ca influenteaza in bine consumul), faruri xenon (un confort in plus pentru sofer) . 

Salar sofer 2000E .

Casco/luna : ? (la 50.000-60.000euro valoarea capului tractor)
Asigurare obligatorie : ?
Asigurare CMR : ? 
Pret mediu motorina Europa : 1.35 - 1.40 E / L

Buget personal primele 2-3 luni : 20.000 euro maxim .

Daca imi scapa si alte cheltuieli va rog sa mi le expuneti. 
Ce parere aveti despre a lucra ca tractionist? Se merita? E mai convenabil sa detii si remorca ta? 
Precizez ca incerc sa fac niste calcule momentan si mi-ar fi de folos informatiile unor oameni experimentati in domeniu.

Multumesc frumos si o zi buna!
 
 
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 2 ore, denisnastaciuc a spus:

Daca imi scapa si alte cheltuieli va rog sa mi le expuneti.

 

Înființare societate comercială, înmatriculare autotractor, garanție de putere financiară (sau asigurare), contabil (sau soft), depozit pentru card de combustibil, atestat coordonator transporturi (sau dispecer) și încă destule altele.

Pentru costurile exacte va trebui să te informezi direct la surse... companii de asigurări, A.R.R., D.R.P.C.I.V., Shell România, I.F.P.T.R. etc etc etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.