Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

MAN Erori


leobango

Postări Recomandate

  • 4 weeks later...
  • Members

EBS 03067-04  03059-04  03069-04  03068-03  03070-04  FFR 03088-00  03089-00  03279-04 ZBR 06004-08 03502-02  04005-02  04001-10 DIAG 02023-08  03404-02 TCU 04105-08 03175-04 04103-08 03196-04 03111-04 04181-09 03210-04 ASTEPT UN SEMN DE LA TINE MS ANTICIPAT ESTE VB DE UN MAN TGL 8.180

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Codurile active sunt cele ce ti le arata pe display dupa ce pui contactul.Unele coduri sunt prioritare fata de altele,in sensul ca nu afiseaza de ex. ca nu-ti merge vreun bec daca ai probleme cu EBS-ul sau cu circuitele de aer.Daca tu nu ai decat triunghiul galben si (presupun) service necesar, atunci e bine, nu ai coduri active.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

Am o eroare la bord la un MAN TGA 480 cu motor comonrail din 2007 codul este STOP EDC 03778 - 01 cu triunghi rosu

si as mai vrea sa stiu daca de la acest cod scoate si fum motorul in sarcina. Vreau sa precizez ca codul apare numai in sarcina, adica incarcat pe panta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am o eroare la bord la un MAN TGA 480 cu motor comonrail din 2007 codul este STOP EDC 03778 - 01 cu triunghi rosu

si as mai vrea sa stiu daca de la acest cod scoate si fum motorul in sarcina. Vreau sa precizez ca codul apare numai in sarcina, adica incarcat pe panta.

Un defect comun la motoarele rail D20 si D26-mesajul de eroare EDC 03778

ORE69.jpg

dute la service nu e o pb de rezolvat pe genunchi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

cine am poate ajuta mia aparut la u nman tga 460 2002 FFR 00171-01 si numi mai merge termometru cu temperatura de afara.cateoadata apare si dispare imediat si un cod ZBR.stie cineva???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru a veni in ajutorul posesorilor de MAN voi incerca sa interpretez codurile de eroare ce apar pe displayul de bord.In urma experientei voi posta cateva din codurile mai des aparute:

EDC 00647 urmate de o liniuta si diverse terminatii:01;10;08;31=probleme cu primul injector ,cel cu senzor(uzual e terminatia 08- devalorizarea senzorului

ZBR 00111 sonda nivel apa- intrerupta

FFR 00647 probleme cu cuplajul ventilatorului de racire

FFR 00033 senzor traductor ambreiaj

EBS 03161 senzor ABS fata dreapta

EBS 03171 senzor uzura frane fata dreapta

Pentru alte coduri, puteti posta pe forum.

Salutare, soferi!

Eu sunt nou pe forum si as dori sa va rog sa imi raspundeti la o intrebare.

Stiti cumva ce inseamna codul  " FFR Diagnose 03449-03" la un MAN TGA 18 480 din 2004...

Va multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ca sa vin in ajutorul colegilor din tara si nu numai pot sa va spun ca la reprezentantele MAN din Strainatate cel putin se gaseseste de cumparat o carticica de buzunar cu absolut toate codurile de eroare care le detine MAN si cu explicatia lor binenteles! Pretul anul trecut pentru o asemenea carte era in jurul a 100 si ceva de euro! Intr-adevar unii vor spune ca e scump dar credeti-ma ca faceti economie mult mai mare decat daca va duceti la service pt orice cod aparut pe display!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

am un maN TGL12.240 la care a aparut codul FFR 03279-04. poate cineva sa-mi spuna ce reprezinta si daca se poate remedia personal, fara mers cu el al service.

multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare!am o nelamurire!am deblocat clapeta de la retarder dar tot nu functioneaza!oare daca o sa o pun pe tester si o sa-i stearga eroarea din memorie e posibil sa mearga?Si inca o problema!Stie cineva unde e amplasat senzorul de presiune aer circuitul 4?va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu este o clapeta retarder, este un obturator, un dispozitiv electronic ce contine un motor si un senzor de presiune> Senzorul face diferenta de presiune in re intrare si iesire , sesizeaza ca aveti o presiune marita pe evacuare si de acolo eroarea. Senzorul de aer pe circuitul 4 se afla undeva pe mijlocul sasiului,intre traversa transversala si gura de lup si se poate identifica dupa cifra 4 aplicata pe un burete mic ce este montat pe cablul electric ce duce la senzor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

BUNA ZIUA

MERCI PT RASPUNSUL IN LEGATURA CU ENGINE BREAK FAILURE. MAI AM O NELAMURIRE DACA POTI SA MA AJUTI DIN MOMENTUL SCHIMBARII FLTRULUI DE MOTORINA SE MARESTE CONSUMUL DE COMBUSTIBIL CONSIDERABIL ADICA LA O GREUTATE DE 21T AM AVUT UN CONSUM DE 44% DUPA VREO 10000KM A SCAZUT LA 41% ,CONSUMUL L-AM FACUT LA POMPA, CE PARERE AI? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator Anonymous

Salut,

Nu stiu nimic despre camioane si nici nu intentionez sa aflu :) (explicatia: lucrez la IT) dar am fost rugat de shefi sa gasesc explicatia pentru cateva coduri de eroare ale unui camion MAN.

Am tot cautat codurile despre care se vorbeste in thread-ul asta. Ideea ca in afara exista contra cost o brosura cu toate codurile m-a pus pe ganduri... mi-a luat 3 minute sa o gasesc in format PDF (cred ca asta e..) M-am gandit sa ii dau share astfel incat cei care au nevoie si stiu engleza sa nu mai piarda vremea cautand...

O puteti accesa aici: http://www.google.ro/url?sa=t&source=web&cd=2&sqi=2&ved=0CBwQFjAB&url=http%3A%2F%2Fextranet.man-last.se%2FWeb%2FService%2F812en.pdf&rct=j&q=DATA%20COMPENDIUM%20FAULT%20MESSAGES%20TRUCKNOLOGY%20GENERATION%20filetype%3Apdf&ei=aWRSTfTREcXxsgai25HiBg&usg=AFQjCNH-jqchxUyKjpmADEqN1BF7i1xpxw&cad=rja

Spor la treaba !

[ataşament şters de admin din cauza vechimii]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut,

Nu stiu nimic despre camioane si nici nu intentionez sa aflu :) (explicatia: lucrez la IT) dar am fost rugat de shefi sa gasesc explicatia pentru cateva coduri de eroare ale unui camion MAN.

Am tot cautat codurile despre care se vorbeste in thread-ul asta. Ideea ca in afara exista contra cost o brosura cu toate codurile m-a pus pe ganduri... mi-a luat 3 minute sa o gasesc in format PDF (cred ca asta e..) M-am gandit sa ii dau share astfel incat cei care au nevoie si stiu engleza sa nu mai piarda vremea cautand...

O puteti accesa aici: http://www.google.ro/url?sa=t&source=web&cd=2&sqi=2&ved=0CBwQFjAB&url=http%3A%2F%2Fextranet.man-last.se%2FWeb%2FService%2F812en.pdf&rct=j&q=DATA%20COMPENDIUM%20FAULT%20MESSAGES%20TRUCKNOLOGY%20GENERATION%20filetype%3Apdf&ei=aWRSTfTREcXxsgai25HiBg&usg=AFQjCNH-jqchxUyKjpmADEqN1BF7i1xpxw&cad=rja

Spor la treaba !

Multumim frumos pentru link, este foarte util.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

vreau un sfat pentru un MAN TGA 410 arunca anntigelul pe toba. Am fost la un mecanic si cica ar fi modulul AGR . Trebuie schimbat? Costa o gramada de bani (8000 +TVA). VA ROG MULT SE POATE REPARA ? Dati niste sfaturi eventual niste meseriasi(Bucuresti). Multumesc din suflet .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.