Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

pilot automat si retarder


Postări Recomandate

  • Members

buna seara la un volvo eev 460 an 2013 cutie manuala nu functioneaza pilotul automat si frina retarder 

are cineva  sugestii legate de aceste defecte? daca actionez pirghia retarder pe displei bord imi arata care este treapta care am actionat-o dar nu primeste comanda pe clapeta esapament 

mersi pentru orice sugestie 

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am pățit și eu așa ceva,rezolvarea a fost următoarea: am fost in service Volvo(Linz),nu găseau problema și intr un final au găsit-o,au schimbat pedala de acceleratie și au rezolvat problema. Poate pare hilar,dar așa am rezolvat!! Diferența este ca a mea nu e manuala!! 

Am uitat sa specific,tot service-ul a costat 500€(pedala-tester-manopera)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

pentru cei ce se lovesc de nefunctionarea pilotului automat trebuie sa stie ca la volvo cu cutie  manuala   este un intrerupator actionat de pedala de ambreiaj .daca pedala e apasata se intrerupe pilotul  prin acest  contact. la mine s-a deplasat pozitia lui si nu se mai facea servici  

pozitionat din nou am rezolvat defectul 

cum am spus este unul din defecte si e bine de stiut

pentru cei din zona ploiesti care au probleme cu testerul si nu gasiti pe cineva competent  ma puteti contacta

am pus citeva testere pe volvo fh 12 an 2013 si imi dadeau necomunicare intre tester si motor pina am gasit acest baiat.  nu ii fac publicitate  dar e bun are habar cum functioneaza sistemul  pentru ca daca nu stii cum functioneaza ceva nu ai habar sa faci o reparatie adevarata 

pe mine m-a descurcat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.