Sari la conținut
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
mihai.dragomir.58

Consum prea mare IVECO STRALIS 420 din 2011

Recommended Posts

Salut colegii, 

Am un Iveco Stralis 420CP din 2011 care de o luna are un consum exagerat de 43l/100. Am tot fost si am pus calculator pe el si nimic. Totul este in parametri: turbina, injectoare, fara nici un cod de eroare, nimic.

In vara am schimbat supapele de la retarder si acum in decembrie am schimbat din nou VGT-ul.

Nu mai am nici o idee si as vrea ceva ajutor pentru ca nu mai stiu de unde sa reincep...

multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Salut.

Orice tester, oricât de deștept ar fi el, îți poate da informații NUMAI de la senzorii care sunt pe mașină. Iar senzorii ăia vin în toate formele și dimensiunile. Unii își fac și o autodiagnoză, alții lasă calculatorul să decidă dacă funcționează sau nu. Dacă senzorul spune că injectorul s-a deschis și s-a închis cu succes, conform comenzilor primite de la calculator (avansul la injecție de exemplu), tu pe tester n-o să ai nici o eroare. Iar în realitate injectorul ăla e decalibrat rău (lărgit și/sau neetanș).

Admisie de aer obstrucționată;

Temperatura aerului din admisie citită incorect (calculatorul ''vede'' că intră aer mai cald decât în realitate);

Supapă EGR neetanșă în sarcină;

Cam astea în vin în minte acum. Plus eventuale obstrucționări mecanice (etrieri blocați etc).

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Important Information

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.