Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestat marfuri generale exprirat. Voi da examen CPI sau CPC ?


dpop444

Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua ! Atestatul meu de marfuri generale este expirat ! M am prezentat la un centru de pregatiri pentru atestate si cei de acolo au  vrut sa ma bage din nou la examen CPI ! 

Eu la CPI  am fost, pentru ca asa am luat primul atestat ! Intrebare:  ca sa am al doilea atestat ,pe care vreau sa- l fac zilele astea pentru marfa va trebui sa dau examen CPI din nou sau CPC ( pentru ca este al 2 lea atestat)

Astept raspunsurile  dvs,

    O zi buna va doresc !

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Daca atestatul de marfuri generale a expirat trebuie sa faci un nou curs,ulterior dind examen...Fiind al 2lea este CPC daca este pentru aceiasi categorie, totusi te sfatuiesc sa dai si un telefon la agentia teritoriala a ARR-ului....succes

 

http://www.arr.ro/agentii-teritoriale-arr_doc_86_agentia-teritoriala-arr-arad_pg_0.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

CPI = Calificare Profesională Inițială

CPC = Calificare Profesională Continuă

Dacă ți-a expirat termenul prevăzut de lege pentru reînnoirea CPI (adică ți-a expirat atestatul și nici nu te-ai prezentat la o nouă examinare), atunci faci CPI din nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Asa cum le spune si numele aceste atestate sunt pentru o calificare initiala sau o calificare continua..Atunci cind esti la primul curs de calificare profesionala esti obligat sa il faci pe CPI..Ulterior,urmatorul curs de calificare profesionala este cel de CPC,adica iti continui pregatirea profesionala.Atestatul lui a expirat,valabilitatea atestatului fiind de 5 ani..Nu i-a fost anulat,nici atestatul..nici permisul de conducere.dar el a facut cursul initial .Consider ca in acest caz trebuie sa faca dupa cum spuneam un alt curs de pregatire dar pentru CPC...Daca colegul suna la ARR pentru clarificari si afla raspunsul de la ei sper sa aive amabilitatea sa ne spuna si noua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 15.02.2018 la 10:30, cico_3504 a spus:

...Daca colegul suna la ARR pentru clarificari si afla raspunsul de la ei sper sa aive amabilitatea sa ne spuna si noua

Si daca are ceva reticenta fata de Vaslui, putea sa sune in alte 4-5 judete sa ceara o consultare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

va salut ! am dat examen CPC marfa ! Concluzia: nu conteaza ca CPI marfa  este expirat de 1,2 ani , te cauta in baza de date cu Cnp, sau dovada atestatul vechi expirat si o declaratie pe propria raspundere, pe urma examen CPC marfa

 

drum bun la toti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Multumim ca ai revenit si ai dat detalii ,dupa cum spuneam ,am avut dreptate..impropriu spus deoarece era legea care spunea asta..nu opinia mea personala,asa se intimpla cind cei de la scolile de soferi sau cursuri atestate habar nu au de lege

 

''''Atunci cind esti la primul curs de calificare profesionala esti obligat sa il faci pe CPI..Ulterior,urmatorul curs de calificare profesionala este cel de CPC,adica iti continui pregatirea profesionala.Atestatul lui a expirat,valabilitatea atestatului fiind de 5 ani..Nu i-a fost anulat,nici atestatul..nici permisul de conducere.dar el a facut cursul initial .'''

Bafta in continuare si succes,drumuri bune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...
  • Moderators

Salut.

Categoric, nu! Toate excepțiile din lege, atât pentru atestat, cât și pentru card, se referă la situații excepționale... pierdere, furt, distrugere, defecțiune. În nici un caz la expirarea documentului. Deci nu, nu poți profesa cu atestatul expirat. Și riști mult, zic eu, amenda e usturătoare rău...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.