Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Tractare remorca cu auto cat b


gigibasculanta

Postări Recomandate

  • Members

buna ziua am si eu o nelamurire legat de tractarea remorcilor pe drumurile publice din romania. am permis cat b, be, c, ce, posed un auto categoria b, este un passat break 1.9 tdi, ale carui date legate de mase din cartea ei sunt urmatoarele: masa propie 1536, total masa maxima autorizata 2050, sarcina utila maxima autorizata 514, masa maxima autorizata pe axe, fata 1070, spate 1050, masa remorcabila cu dispozitiv de franare 1600, remorcabila fara dispozitiv de franare 650. in legislatie am gasit urmatorul paragraf " categoria BE: ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata depaseste 4.250 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca sau semiremorca a carei masa totala maxima
autorizata nu depaseste 3.500 kg;". Intrebarea mea este ce masa maxima pot tracta cu masina de mai sus. Din paragraf inteleg ca maxim 3500, dar nu mai inteleg de ce in carte am masa remorcabila cu dispozitiv de franare 1600, asta tine de recomandarile producatorului legat de masina aceasta stric, atat poate ea tracta iar legea imi permite pana la 3500 daca si producatorul masini spune ca poate tracta 3500, Si daca eu tractez 3000 de exemplu politia ma amendeaza dupa datele din talonul masini si cel al remorci, sau ARR-ul ori RAR-ul in cadrul unui control cu cantar? chiar daca eu nu depasesc masa maxima a remorci din exemplu cea de 3000 in cazul controlului cu cantar. Sper sa fi fost suficient de clar in nedumirirea mea si sa imi puteti da un raspuns nu din legislatie ca de acolo nu am reusit sa inteleg clar cum stau lucrurile

Editat de gigibasculanta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.