Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Teapa diurna Eva Lazar spedition Bragadiru


andreicos

Postări Recomandate

  • Members

In perioada 26.04.2018 - 26.05.2018 am lucrat la Firma Eva Lazar Spedition din Orasul Bragadiru, jud. Ilfov, cu contractul de munca Nr.9/26.04.2018 ca sofer international . Salariul initial a fost de 1900 RON salariul brut plus 62 EUR diurna externa. Din cauza ca patronii acestei firme nu au vrut sa respecte repausurile saptaminale de odihna legale ale soferului conform legii 561/2006 am decis sa demisionez. Ilegalitatile si obligarea soferului de a nu respecta legislatia in vigoare o pot demonstra prim mesajele primite de la angajator. La semnarea demisiei angajatorul a decis sa nu imi mai plateasca diurna cuvenita de 62 EUR pe zi ci o diurna minima de 35 de EUR pe zi, sustinand ca eu am adus prejudicii firmei prin faptul ca vreau sa respect legea 561/2006, mai precis articolul 8, puntul 6 referitor la recuperarea repausurilor de odihna saptamanale. Practic eu le-am pus legea in fata cum se recupereaza repausurile saptaminale de weekend iar ei mi-au raspuns...citez..."mai sunt si legi nescrise". Cum adica sa stea camionul 66 de ore nemiscat? Deja soferul e nesimtit cand vrea sa isi respecte repausurile. Au spus ca noi soferii am ajuns niste sugative :))). La ei se lucreza in sistem de coletarie. Ai facut 24 de ore si un minut...hai la pedale. Sambata, duminica, nu conteaza. Asta nu se mai spune la angajare. La ei... si pentru ei ...soferia nu e soferie, e sclavie deja...parerea mea ca s-au dus vremurile sclaviei. Fiecare face cum crede, dar patronii isi iau lumea in cap uneori pe nedrept. Dovada...mi-au tras teapa la diurna pentru ca am vrut sa recuperez repausurile saptaminale :))) O sa atasez un print screen sa imi spuneti o parere daca sunt eu nebun sa nu.

Editat de cico_3504
folosire termeni incorecti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Ai incercat sa le zici de repausuri saptamanale implicit recuperarile repausului saptamanal redus .... ?? Pauze de Weekend sau pauzele de odihna ??  ..... poate nu te-au inteles !! 

Pentru probleme tehnice te rog sa iei legatura cu administratorul tehnic Danny . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Era vorba de recuperarea repausurilor saptaminale reduse. Cele de sub 45 de ore.

Pana pot sa pun conversatia dau un copy - paste din conversatia mea cu seful:

Eu: Scrie clar ca se iau in bloc alipite la o pauza saptamanala normala sau o pauza normala zilnica. Pe scurt ai de recuperat 21 de ore, le poti pune 21+ 11 zilnic, sau 21+45 la saptamanal.

El: Te cred...eu nu fac asa. Nu stau sa dezbat situatia. Eu am intrebat soferii, am socru cu 16 ani de comunitate si nimeni nu a facut asa in viata lui. Nimeni nu se leaga de asta. Mai sunt si legi nescrise. In concluzie, nu esti de acord te astep sa semnam hartiile de demisie si gata. Eu sunt mai direct si nu ma rog de absolut nimeni.

Eu: Ok cand crezi tu pot sa vin sa semnam.

El: Te anunt azi

EU: OK

Acum sa imi spui tu mie ca nu a inteles. Stia perfect ca legal se fac recuperarile la ce este sub 45 in maxim a treia saptamana dar...na....are socru care nu face asa si nu l-a prins nimeni in 16 ani. Auzi...exista si legi nescrise...asa este...dam teapa la angajat pentru ca vrea sa respecte legea.

 

 

 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Mama lor de pauze de weekend...nu ai inteles sugestia lui Mario..Cind i-ai aratat sefului articolul 8 nu l-ai vazut si pe 4..cel cu termenii corecti din profesia noastra..?

Revenind....Ai in contract declarata diurna de 62 euro..? sau in act aditional..? Daca da iti recuperezi diferenta linistit prin tribunal..Nu se taxeaza si se judeca mai rapid..Daca nu o ai trecuta....intradevar ..ramii pacalit..Vei primi doar diurna stipulata de lege..aia de 35 pe zi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Iti dai seama ca nu trec diurna in contract. Doar nu sunt prosti. Vina mea este ca am vazut de la angajare ca pe contract nu este stipulata diurna. Oricum ei au anunt si acum pentru angajare. Incanta omul oarecum pentru ca se lucreaza pe duba. Daca nu iti convine ce fac si vrei sa pleci, te alegi cu teapa se pare. Weekendurile te obligau sa le faci la boscheti pe o strada in Venray. Adevarat...acolo este o Dacia Logan lasata de firma pentru deplasari la cumparaturi, etc. dar, evident pe banii soferului. Vrei la o baie normala, dus, atunci pune motorina la masina si fugi repede la o benzinarie. Cursele sunt execrabile. Marea majoritate se dau spre mijlocul zilei. Ora 10-12. In consecinta adio parcari. Nu mai spun de prostii de incercari ale sefului de a convinge soferul de a muta masina cu, citez din legile nescrise ale sefului....."regula minutului" pentru ca se sta prea mult la incarcari si ar trebui sa facem cumva sa se plece cu program intreg dupa parerea lui. De cand am venit in firma am fost un fel de ghimpe pentru ca nu am vrut sa fac cum spun ei ci cum scrie in lege. Se lucreaza strict pe interesul firmei si cam atat. Dupa ce muncesti de te rup cu stresul pentru  ca...am uitat sa va spun...oamenii pe langa faptul ca nici nu recupereaza repausurile saptaminale reduse de 24, nici nu sunt intelegatori cand pleci dupamasa in cursa sa te lase sa cauti parcari la o ora decenta. Vor cu o ora inainte de terminarea programului de condus sa faci asta..Nu gasesti..scoate bon...Scoti scoti....dar nu zi de zi. Amenzile ei ti le pun in brate pe premisa, nu te-am pus sa dai peste program, dar te punem sa mergi la limita cu prelungiri cu tot. Pana si asta iti spun ei, cand sa pleci dupa parcare, cand sa dai o prelungire, la ce ora sa pleci dupa parcare. De parca noi suntem idioti si nu stim la cat sa plecam sa ajungem la descarcari sau incarcari la o anumita ora. Practic pana si orele de incarcare si descarcare sunt facute in functie de ce prelungiri mai are soferul. Daca asta e mod de lucru normal rog un coleg sa imi spuna. Poate cei de la Eva au dreptate si toate firmele nu lasa soferul sa recuperze si la ei este numai lapte si miere. Eu le-am spus ce probleme sunt si am incercat sa le explic dar, acelasi raspuns. "Noi consideram ca la noi e foarte bine" :))). Recunosc...e foarte bine dar, pentru cine?

 

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

andreicos este foarte bine ca ai adus in discutie aceasta firma..fii sigur ca multi dintre patroni romani procedeaza la fel deoarece soferul profesionist roman habar nu are de ce trebuie sa scrie prin contract si mai ales ce semneaza..Daca tu ai observat lipsa diurnei in contract trebuia sa le spui de la inceput..Ori o treceau..ori faceau act aditional..asa netrecuta...ramine sa iti dea doar ce este scris prin lege..nu ce te-ai inteles verbal cu el..ca nu e nimic scris..doar o vorba..De aceea tot atragem atentia asupra unor lucruri demne de stiut..Numai ca..din pacate..nu invatati din exemplele proaste..nu ma refer doar la tine..ci la toti ..Fii sigur ca va aparea un alt sofer care sa zica daca e ok acolo si se va duce..cu toata discutia asta...S-a mai intimplat..Totusi..trebuie sa ''ne desteptam''...Sa fim atenti la ce scrie in acel contract si daca lipseste ceva sa spunem..sa nu fim de acord cu tot...Sa invatam corect termenii...Altfel vei fi privit cind dovedesti ca stii despre ce vorbesti...nu ..pauze...nu programe...Rasfoieste forumul..avem multe discutii despre contracte..cu lamuriri la ce sa fim atenti...Din pacate..de aceasta data nefiind atent ai pierdut....sa fie invatatura de minte si data viitoare fii mai atent..Nu ma bucur ca ai fost pacalit..Imi pare rau ca nu invatam nimic din asta ...Aici e durerea mare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Cu dovezi cu tot , fuga la ITM si la ISCTR . 

Vrei sa sti de ce nu se trece diurna in contract ? 

Pentru ca daca pun 50 / 60 euro ( desi 35 e minimul ) patronatul nu poate frauda in limita a deductibilității fara impozitare .  

https://codfiscal.net/40688/hg-5181995-actualizata-nivel-diurne-plafon-cazare-drepturi-si-obligatii-deplasari-strainatate

Asta in ce privește diurna , apoi mai este si compensarea cazarii , una peste alta pe spatele tau firma face bani ( aparte de activitatea de transport ) mergi la ANAF sa vezi ce au inregistrat in numele tau , salariu , taxe , diurna , cazare .... apoi confrunta cu ce ai primit si arata ITM -ului . 

Iar daca tot vrei sa faci un bine , declaratie in scris pe adresa ISCTR -ului cu cele relatate cu cerinta unui raspuns in scris da te rog , zi repaus nu pauza .... pari mai profesionist ... macar la nivel instituțional . 

 

http://www.legex.ro/Ordonanta-37-2007-81054.aspx vezi si tu ce inseamna amenda pentru repausurile saptamanale reduse fara recuperarea timpului aferent . 

In rest .... o sa te caute astia .... sper sa nu vi cu texte , ștergeți mesajele ( ca multi altii ) ca regulamentul forumului nu permite . 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nici nu ma gandesc sa vreau stergerea mesajelor. Eu unul sunt satul sa fim considerati de unele firme niste salahori care atunci cand da telefon asa zisul sef, trebuie sa bagam cheia in contact si sa indeplinim ordinele. Poate si sper ca si alti colegi care dau de anuntul de angajare al acestei firme, sa caste bine ochii. Eu mi-am impus clar...ori se respecta intrega lege 561/2006 la firma unde ma angajez, ori...imi pare rau. In prezent au anunt pe OLX

 

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
2 hours ago, cico_3504 said:

Au postat si altii inainte..la suparare....apoi..dupa ce s-au inteles cu firma doreau sa se stearga mesajele..din pacate..ele ramin...sunt proprietatea forumului..

Corect. Ai dreptate. Imi pare rau ca tot nu pot sa atasez poza cu mesajele de pe whatsapp cu patronul sa se vada clar cum se lucreaza acolo. Imi pare rau ca nu pot atasa aici poza cu mesajele dar o sa incerc un link extern.

Mesaje Eva Lazar:

Conversatie_Angajator.jpg

Conversatie_2.jpg


https://ibb.co/mOjtV8
https://ibb.co/hjj5co

Si da...i-am scris in mesaj tot pauza in loc de repaus :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna seara Domnul Costache Andrei, ca sa nu mai aberezi te- as ruga sa te duci cu cardul sa vezi daca ai repausurile recuperate sau nu!  Nici macar nu ai idee cum se fac repausurile ,la 2 zile după ce ai venit la munca te credeai mai sus si mai destept decât patronul. Mai exact te apucase- i sa imi cauti de lucru mie in alta parte, pentru ca nu iti convenea modul nostru de lucru desi ai stiut de la inceput despre ce e vorba! Spune -le oamenilor de pe forum ca te- ai imbatat  eliminat si ai inceput sa dai mesaje la 11 noaptea ca tu nu ai pomenit in viata ta sa pleci in cursa duminica la orele 17:00 si ca ai vrea sa fie ultima ta cursa! Dimineata cand te -ai trezit mai sunat si ti -ai cerut scuze spunându -mi ca tu ai vrea sa iesi la pensie din firma mea! Ai muncit la noi fix 3 saptamani! Ai facut un repaus redus de 30 de ore apoi unul de 46 ore apoi unul de 4 zile! Ti s a explicat că se recuperează dar nu in mod eronat cum stiai tu mai exact 24 45 24 66!!! Te dai destept si ii făceai pe alți colegi din firma prosti si înceti la minte!(Mai exact pe Doru)! Tu nu vroiai sa conduci noaptea, nu vroiai sa conduci in weekend, deși cand ai venit la angajare ti s-a spus ca se conduce atat de noapte cat si de zi ,se conduce si in weekend etc... POSTEAZA te rog aici si mesajele care le ai dat la 11 noaptea beat fiind! O sa te dau in judecata pentru tot ce ai scris aici, pentru toate minciunile care le spui! Nu te- a păcălit nimeni cu absolut nimic! Eu cred ca ar trebui sa mai aduci si niste bani, Spune -le oamenilor ca ai uitat sa bagi adblue la Masina si ai stricat-o, masina e in service acum la Mercedes Benz si asta e motivul pentru care nu mai functioneaza Adblue, vei fi dat in judecata si pentru asta pe baza constatării oficiale de la Mercedes Benz in care spune clar data, ora in care s-a mers fara adblue! 

 

 

 

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnul Sasha el a pus doar fragment din discuție, i s -a explicat că nu se recuperează cum vrea el! Avem timpi morti in care suntem nevoiți să stationam 2,3 zile si atunci recuperăm! Avem timp să recuperăm in 3 saptamani ceea ce este perfect legal! I s -a spus că nu stam sa dezbatem pentru ca nu ai cu cine discuta! El a cautat nod in papură sa plece pentru ca a stricat masina, a stiut ce a facut si nu  mai așteptat sa primim constatarea serviciului!  Noi facem angajări pentru ca am achiziționat camioane, nu pentru ca păcălim lumea! V -as ruga sa il angajați 2 saptamini la voi la firma, sa vedeti cum e omu! Il rog inca o data sa Posteze mesajele care mi le -a trimis! Oricum o sa fie chemat in judecata pentru tot ceea ce a scris aici, pentru ce a facut! Fiecare trebuie sa raspunda pentru ceea ce face! Trebuie sa inteleaga ca asa cum are drepturi, asa are si obligatii si responsabilitati! Va doresc o seara buna si numai bine!

 

 

 

 

 

 

 

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ca sa înțelegeți, sâmbătă seară da mesaj ca el nu pleaca duminica si etc... Duminica pleaca in cursa, alimentează seara adblue iar luni suna si spune ca i s -a aprins adblue in bord... El de fapt avea adblue aprins in bord de vineri seara pentru ca uitase sa alimenteze adblue si era in pauza... nu avea cum sa alimenteze si cauta cearta ca noi sa ii spunem sa lase masina acolo si sa vina acasa! Evident venea acasa nu spunea nimic de masina si totul frumos! Numai ca nu s -a intamplat cum a vrut el... Iar apoi a vazut ca nu a mers asa a inceput sa caute alte tampenii, ca noi sa ne saturam si sa il dam afara! Odată cu asta a crezut ca a scăpat si de stricatul  masinii! Alimentarea cu adblue intra strict in sarcina șoferului! 

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ok. Ca sa ne intelegem. Daaa ,am facut gura ca am plecat duminica si dupa m-am potolit pentru ca asta e adevarul, era legal. Eu intodeauna incerc sa rezist cat pot si sa ma adaptez la modul de lucru daca se poate. Asta nu inseamna ca sunt nevoit sa accept modul de lucru al nici unei firme sau sa tac din gura malc cand nu imi convine ceva. Voi vreti soferi de genul "da sa traiti sefu asa facem" presupun.  Am vorbit la angajare ca se fac repausuri saptaminale si de 24. Cum ai spus tu 24-45. Dar nu si ca nu se recupereaza. Repausurile saptaminale de 24 le-am recuperat de ce? Pentru ca nu am avut de lucru ,daca iti aduci aminte joi cand a fost restrictie. Iar faptul ca am incercat sa ajut cu ceva...aici imi pare rau. De ce totusi am venit eu cu idei? Am venit sa incerc sa fie mai ok modul de lucru si sa fie ok si pentru voi si pentru sofer. Sa va fac sa intelegeti ca nici noi nu vrem sa plecam de nebuni din firma in firma. Dar de...astia care dau ideii sunt considerati un ghimpe in firma sau patronul se simte inferior desi nu vad de ce. Si ce am facut? Am uitat eu sa alimentez adblue? Cum adica? Cand eu am plecat din Venray cu un sfert de rezervor si am bagat full pe drum adblue pana in Calais? Iar la intoarcere din Anglia a dat eroare de noxe si nu a mai consumat adblue desii aveam rezervor full la intoarcere.  Nu m-am dus eu la Frankfurt sa il iau pe seful cu testetul sa stearga erorile, sa poata ajunge masina acasa pentru ca daca nu le stergea voi ati spus ca se limiteaza in 36 de ore de functionare? Mincinosilor!!! Acum eu chipurile am pus un fel de plan diabolic cum sa va aduc masina acasa? Daca vroiam sa plec din firma nu puteam sa plec de acolo?Chiar credeti ca suntem niste amarati de nu avem bani nici de un bilet de avion? Voi credeti ca am scris pe forum pentru ca vreau restul de bani de la voi? Fac ceva pe restul de bani! Eu nu stau in banii aia! Nici daca vii cu ei la mine nu ii vreau! Dau semnatura. Am scris sa vada si lumea ce idei si ce gandire aveti voi. Ai tipat la mine ca noi soferii am ajuns niste sugative si vrem sa va sugem noi de bani! Si ca nu vrem sa muncim. Rusine! De ce? Pentru ca vrem sa ne recuperam repausurile saptamanale?? Iar daca fac asa nu va convine voua? Sunt singurul care a facut gura din firma? Imi spuneai sa nu vorbesc cu colegul Alex ca e nebun? De ce era nebun? Pentru ca si el facea gura pe aceleasi teme? Asa e ,cine face gura si nu inghite tot, e sofer prost si nu vrea sa munceasca. Ma inveti tu pe mie cum se fac repausurile saptamanale? sau ceva din AETR? cand eu am vent fix cu articolul de lege si mi-ai spus pe fata ca tu nu respecti asa ceva. Si repet si colegilor. Eu demonstrez cu cardul ce si cum am recuperat in aproape 4 saptamani de lucru. Nu am facut gura si am tacut malc pentru ca m-am descurcat sa recuperez pana in a treia saptamana ce aveam de recuperat prin faptul ca au fost restrictii. Dar pe viitor, spre exemplu repausul saptaminal de 45 + 21 recuperare la cursa de Anglia cand am plecat duminica dupa 24 de ore fix cum o faceam?. Mi-ai scris in mesaj defapt cum o sa fac recuperarea. DELOC!!! Sunt orele mele libere LEGALEEEE!!!! Nu am dat eu legea. Voi credeti ca suntem salahori cum era soferia odata? Si ai mai spus un lucru...ca am spus eu ca ies de la voi la pensie...si altceva nu am mai spus? Am spus ca ies de la voi la pensie daca se rezolva cu modul de lucru sa nu ni se mai dea curse dupamasa sa ne oprim noaptea sa ne scoata politia de prin parcari si sa scoatem bonuri zi de zi pentru depasiri de program! Platiti voi amenzile? Tot noi platim! 

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si nu o da la intors cu recuperatul in zilele moarte inexistente sau in vise cand tu ai scris ce ai scris. Ca nimeni nu face asa ceva si nu se leaga nimeni de recuperari. Am uitat..imi cer scuze....sunt si legi nescrise. Si sa imi spuna un coleg daca in cazul in care nu recuperezi pana in a treia saptamana calculul corect nu este..24-45-24----66!!! a treia saptamana este cea cu 66  unde recuperezi primul 24. 

 

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Costache Andrei deci pana la urma ai repausurile recuperate... Ai spus o chiar tu! Daca tu ai stat 3 saptamani, de unde sti ca nu se recuperau pe viitor? Citesti in stele? Si DA sa sti ca un patron e mai presus decat tine, chiar daca nu vrei sa recunosti pentru ca esti frustrat! Ti a cerut cineva ajutorul?! Sa imi cauti tu mie de lucru? Te am angajat dispecer, coordonator de transporturi sau ce te am angajat? Te am angajat conducator auto, atat! Eu spun sa iti bagi mintile in cap, sa nu te mai umfli in pene pe aici... Observ ca ai prins si un tupeu obraznic! La firma noastra nu exista nici un coleg Alex!!! Si iti dau un sfat prietenesc sau cum vrei tu sa il iei, inceteaza sa iti mai suni fostii colegi sa le povestesti frustratile tale! 

Editat de Evalazar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 32 minute, Evalazar a spus:

Costache Andrei deci pana la urma ai repausurile recuperate... Ai spus o chiar tu! Daca tu ai stat 3 saptamani, de unde sti ca nu se recuperau pe viitor? Citesti in stele? Si DA sa sti ca un patron e mai presus decat tine, chiar daca nu vrei sa recunosti pentru ca esti frustrat! Ti a cerut cineva ajutorul?! Sa imi cauti tu mie de lucru? Te am angajat dispecer, coordonator de transporturi sau ce te am angajat? Te am angajat conducator auto, atat! Eu spun sa iti bagi mintile in cap, sa nu te mai umfli in pene pe aici... Observ ca ai prins si un tupeu obraznic! La firma noastra nu exista nici un coleg Alex!!! Si iti dau un sfat prietenesc sau cum vrei tu sa il iei, inceteaza sa iti mai suni fostii colegi sa le povestesti frustratile tale! 

Nu am spus ca Alex este de la firma voastra.. Tupeu? Nu este tupeu ci un punct de vedere. Ca am incercat sa  Am stat 3 saptamani? Cand am plecat era a patra saptamana una la mana. Si nu vad legatura intre faptul ca am recuperat sau nu si mesajele date cu legile nescrise. Iar acum...nu inteleg...ma ameninti? Stai linistit. O sa te dau in judecata pt amenintare. Sau daca am tacut din gura cand ai avut tupeul sa spui ca suntem sugative si ca eu nu vreau sa muncesc si ca nu merit nici 35...pe ce? Pe munca mea si noptile mele nedormite? Un patron este mai presus decat un sofer? Asa este poate sa fie. Dar nu poate sa fie decat prin modul de a gandii si prin niste cunostinte. Asta daca le dovedeste. Si nu...nu insinuez ca voi nu ganditi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.