Sari la conținut
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Vio Nic

Drept rutier

Recommended Posts

O intrebare pentru colegi: Stie cineva ce se intampla daca esti oprit in Germania si ai permisul de conducere expirat? Toate celelalte acte (atestat , card tahograf) sunt valabile. E normal sa ai atestat si card valabile atunci cand categoriile de profesionist sunt expirate? Multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Acum 6 ore, Vio Nic a spus:

O intrebare pentru colegi: Stie cineva ce se intampla daca esti oprit in Germania si ai permisul de conducere expirat? Toate celelalte acte (atestat , card tahograf) sunt valabile. E normal sa ai atestat si card valabile atunci cand categoriile de profesionist sunt expirate? Multumesc anticipat.

Ce se īntâmpla...nu stiu... DAR...cine te impiedica sa iti dai atestatele..sa zicem ..la 2 ani dupa dobandirea categoriei CE sau DE?

Partajează acest post

Link spre post

Din cate stiu eu atestatele sunt valabile pe un anumit numar de permis.Cand  schimbi permisul trebuie sa schimbi si atestatul. In Germania atestatul este trecut direct pe permisul de conducere  si nu- ti  elibereaza  unul fara celalalt.

Partajează acest post

Link spre post

Conducerea cu un permis expirat inseamna contraventie....Ai lucruri distincte...Permisul..Cardul tachograf..Certificatul de pregatire profesionala..Tu spui ca ai fost oprit in Germania...nu ca ai schimbat permisul romanesc cu unul german..Oriunde in spatiul ue esti pasibil de amenda..Permisul nu are legatura cu cardurile profesionale..Ele insa intradevar au legatura cu permisul..deoarece trebuie trecuta seria lui..Schimbindul...trebuiesc schimbate si ele..chiar daca sunt valabile nu corespunde seria permisului 

Articolul care te intereseaza pe tine..din lege..nu pe vorbe...

Art. 101

(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul cu permis de conducere a carui valabilitate a expirat;

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc pentru raspuns. Aceasta lege este valabila in Romania.Pe mine ma intereseaza ce se intampla in Germania, cu ce urmari se lasa dupa constatarea acestei contraventii. In Germania conducerea cu un permis de sofer profesionist valabil 10 ani nu e posibila. Ei recunosc doar 5 ani de valabilitate. E o legislatie stufoasa putin mai greu de descifrat. Acum nu-mi ramane decat sa astept sa vad ce o sa se intample. Deja am aplicat pentru schimbarea permisului si voiam sa stiu daca pot conduce in continuare cu un permis valabil(am auzit multe povesti cu suspendarea dreptului de a conduce o anumita perioada pe teritoriul Germaniei). Oricum o sa va anunt ce se intampla. E  o experienta din care fiecare are de invatat. 

Partajează acest post

Link spre post

asteptam informatii..sunt bune si pentru alti colegi care pot fi in aceiasi situatie

ps..din ce inteleg eu..descifrind mesajul tau..ar fi ca tu ai un permis romanesc...expirat..si ai vrea sa lucrezi in germania..nu prea ai vrea sa astepti schimbarea permisului si i-ai da bataie cu ala expirat..pina ar veni cel nou...Descifrat corect dorinta ta...??

Partajează acest post

Link spre post

Daca e vorba de schimbarea permisului romanesc cu permis german nu recomand(e aceeasi situatie ca cei ce au luat credite in franci muncind pe lei) cazul de fata pai trebuie sa cunosti legislatia ca altfel te vei intoarce in Ro si vei face scoala de la zero(aici e vorba de puncte,te poate trimite sa dai o testare psihologica daca ai comiso si in cazul punctelor acumulate testarea te asteapta)sper ca nu am fost pe langa.

Partajează acest post

Link spre post

Acum sunt acasa in Romania. Aici o sa schimb permisul de UK cu unul romanesc. Cunosc problemele cu punctele din Germania si de aceea am ales permisul de Ro, Am auzit despre asa zisul "idioten test" sau MPU  pe care nu prea ai sanse sa-l promovezi. E putin mai complicat cu legislatia germana dar se gasesc portite,

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Important Information

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.